Jump to content
IGNORED

Koji digitalni aparat da kupim...G9 ili....?


yolo

Recommended Posts

Preminuo mi Sony DSC-W1 koji me je sluzio zadnjih nekoliko godina. U amanet mi ostade poveca MS kartica od 1G.Da budem iskren nisam nikad bio nesto presrecan ovom kamerom, pre nje sam imao 2 Olympusa koji su imali prirodnije boje ili sam se utripovao. Sony je bio posebno los u nocnom snimanju i generalno pri niskom svetlu.Da li Sony ima neki top of the tops model u sadasnjem programu ili da se ne pravim pametan, zazmurim i kupim Canon PowerShot G9.Hvala i izvinjavam se ako sam promasio podforum, nadam se da nisam.

Link to comment

Iskreno preporucujem G9. Ta "ciglica" je napunjena neverovatnim features-ima (nema sta nema) kao da je u pitanju semiprofessional a ne semicompact kamera (ipak moze da stane u malo komotniji dzep od jakne i da se svuda vucara sa sobom). Odlican zoom lens (35-210), fantasticna rezolucija (12MP = 4000x3000 pix, mozes postere da printas), zacudjujuce fin video (vrlo kvalitetna slika na full screen 20" incha monitoru), RAW format, odlican software, ogroman 2.5 inch display, pristupacna cena (+/- 450 e). Dakle, kao druga kamera je neprejebiva (prva je ipak neki Canon ili Nikon DSLR). Pogledaj review.

Edited by Zmitjkoe
Link to comment

G serija Canona je postala apsolutno bezvezna. Niti je za potrebe običnih korisnika, niti je profesionalna. Čemu kupovina G9 za 450 evra ako za 500 ima da se uzme D-SLR? I obrnuto, kada za duplo manje para ima kamera koje će odlično obaviti posao, posebno ako je čovek imao digitalac već nekoliko godina, što znači da će praktično šta god danas da kupi biti prilično bolje od onoga što je imao. Tržište je u globalu dosta napredovalo da bi neko davao po 400-500 evra "da se ne zajebava", to je važilo nekada ali više ne, prosto zato što će identičan efekat ostvariti i sa kamerama koje koštaju duplo ili makar osetno manje.

Edited by Filipenko
Link to comment

Da ne ulazim preduboko u ovu opsirnu i zeznutu tematiku... :huh: samo mala napomena (po meni izuzetno bitna)

Odlican zoom lens (35-210)
Najbitnija (bar za mene) stvar kod kompakta, a da se ne bi zezao sa wide adapterima, je sirina (da mozes da uslikas kucu a i kola ispred nje, i svu rodbinu na slavi, a ne samo one u centru stola :rolleyes:)Pre nekih godinu sam imao Pro1 koji ima 28mm. Najtoplija preporuka. Ne znam da li je jos uvek aktuelan model ili ima naslednika... bojim se da nema :(To ti je od tih slr-olikih (malo rogobatnijih) aparata.Od manjih jedino sto vidim da ima 28mm je S80... znam da su stariji iz te S serije bili odlicni....SLR, naravno. Ali da ti se nosa ranac a ne torbica, ti bi i pitao za SLR... pretpostavljam wink.gif
Link to comment
... lose performanse u uslovima slabog osvetljenja.
Pa sad.. da se ne zajebavamo.. SVE digitalne kamere imaju "lose(ije) performanse u uslovima slabog osvetljenja", pa i DSLR od nekoliko hiljada eura, ako se pod time podrazumeva pojava noise, teze autofokusiranje itd. Istina, G9 pravi odlicne slike u ISO 100 i 200, ali vec od 400 noise pocinje da "nagriza" sliku. Neka mi neko navede kompakt kameru koja daje bolje rezultate. Ne branim Canon, pre nego sto sam kupio G9 nedeljama sam "proucavao" koja je kompakt kamera najbolja i odlucio se za G9. I ne kajem se, jako sam zadovoljan (pogotovo u domenu pravljenja HDR i panoramskih slika) i mislim da je savrsena dopuna mojoj EOS 30D (kilo i sto grama zive vage sa sve objektivom :D ). 2 FilipenkoTacno je da za 450 evra moze da se kupi DSLR, evo, recimo, Canon EOS 400D je fantasticna kamera (pogledati sample photos), ali covek se, koiko sam shvatio, rasptivao za kompakt kamere.EDIT:I ne, nisam bio pod utiskom ovog review-a kada sam odlucivao koju kompakt kameru da kupim. :rolleyes: Edited by Zmitjkoe
Link to comment

jeste, kompakt kamera, i da dodam ne treba neka bolesna rezolucija, recimo do 7Mp.odlicno, topic ide upravo u pravcu u kome idu i moje sumnje. s obzirom da mi ne treba RAW, sustinsko pitanje je zasto jednom prosecnom do malkice naprednijem konzumentu digi aparata treba G9 tj u cemu cu ja videti njenu prednost u odnosu na recimo neki jeftiniji canon kao na primer A650IS koji mi deluje kao G9 u jeftinijem pakovanju uz par izbacenih stvari (RAW) a ono sto je bitno je tako reci isto (senzor, objektiv)....opet A650IS ima 12Mp rezoluciju, sem toga u cemu je ta kamera bolja od A720IS?sto se tice slikanja na visokim ISO, secam se da je bilo par odlicnih fuji kamera tipa F30 ili F31. kakvi su novi fuji modeli? F50?konacno tu je i sony H3 na kome mogu da nastavim da koristim memorijske kartice iz W1 (ili se barem nadam, pominje se nekakav Pro Duo)....realno imam blagi utisak da sam do sada gubio vreme za sonyjem i da je canon mnogo ozbiljnija sprava, tako da me srce vuce na tu stranu, tako da mi taj A650IS deluje kao najvise kamere za novac

Link to comment
Uzmi u obzir u Fuji F40, mislim da bi ti to bio idealan aparat imajući oo veedoo performanse, dimenzije i cenu.
navodno nije do kolena F31fd-u..... na ebayu F40 nov u fullu 200E, a polovni F31fd gola kamera ide preko 300E
Link to comment

Ako ti je ispod dostojanstva da potrošiš ispod 350 evra za digitalac, a ti tako reci :) Taj Fuji je dosta bolji od W1 i namerno ga predložih jer nije skup, a ako ti je Sony završavao posao kao što kažeš, ovaj je u svakom slučaju bolje rešenje, pa bi ti služio odlično, a ne bi se otvarao previše.

Link to comment
ne nadjoh nigde nov F31, svuda F40, F50 i F55.... na kraju sam iskljucio mozak i uzeo G9. ubistvena sprava. posle nje vise nista nije isto:)
:) Cestitam na pravom izboru. Edited by Zmitjkoe
Link to comment

nije mi bilo ispod casti <_< da potrosim > od 350 ojra za tiny compact kameru. dapache, to sam i 'tela, da vrsi posao i pravi nepretenciozne fotke. prekopala po raznoraznim review-ima i uvek se u prvih 5 nasao ovaj: Canon IXUS 70 (SD1000, IXY 10). 200 ojra - dosta. uplatila kod BMfoto i sutradan dobila express postom. moram da dodam da je original japanac, provereno. dobila i fraj karticu od 2 giga i jos stosta.kome nije do puvanja i razbacivanja i nije profi, nek' razmisli.

Link to comment
  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...