Jump to content
IGNORED

Najbolje preporuke


Marvin (Paranoid Android)

Recommended Posts

Pa ne mogu da pishem kao ona jer je sada u Srbiji demokratija ;) Lako je pisati u vunenim ,cupavim,disidentskim vremenima (Havel,Srbljanovicka), al u demokratiji mnogo zajebano. :rolleyes:
navlacis me na tanak led. jos sam mala :) i ne kapiram politiku dovoljno niti njen uticaj na sve drustvene delatnosti, a umetnost pokusavam da odvojim od politike :rolleyes: anaway, ono u vezi sa psiholoskom karakterizacijom likova i dalje stoji, volim kako opisuje ljude, situacije, unutrasnje konflikte i sl. -_-
Link to comment
  • 3 weeks later...

Nagib Mahfus-Egipcanin,Nobelovac i njegovo remek delo "Kairska trilogija"Rodjen 1911 u starom gradu (Kairo) nikada nije putovao,obozavao je svoj grad,inspiraciju je trazio i samo nalazio u uskim ulicicamaKaira,cajdzinicama,knjigama. Njegova cerka je umesto njega primila Nobelovu nagradu 1988.Jedini knjizevnik iz arapskog svetakoji je dobio Nobelovu nagradu. Dugo godina se nesto merachila da ga citam,ali sam tek posle njegove smrti i pazarila knjige.Ova Kairska trilogija dojmila me se vishe i zesce od recimo "Sage o Forsajtima" ili "Budenbrokovih"Ne znam da li je prevodjen na srpski/hrvatski/bosanski.Ne znam ni koliko dobrih prevodioca za arapskiima uopste kod nas. Ja naravnio citam na nemackom i mogu reci da sam uzivala kao da sam ih citalana srpskom ili kao da sam citala neko originalno pisanije na nemackom.Abd-Al-Gawad-a ,svemocnog despota u porodici, deca i zena istovremeno i obozavaju , ali ga sei plashe.On je pun vitalnosti,volje za zivotom,predivan prijatelj, duhovit zabavljac,poznavalac umetnostii muzike, ali i veliki obozavalac i poznavalc kvaliteta atraktivnih zena.Onog momenta kada se penje uz stepenice svoje "palate" ljubazni trgovac i hedonist postajedespot koji nema milosti za zelje,strepnje,snove svoje dece (sinovi i kceri), ali ni zenu.Druga knjiga "Palata ceznje" podseca na priche iz 1001 noci, ali ipak malo modernijejer se radnja uglavnom dogadja izmedju dva svetska rata.Emina, njegova supruga,zena je kao iz nekog mita, u poznijim godinama svog zivota prvi put izlazi na ulicu.Sin kao i cerke, nesrecno se zaljubljuju, a za sve vreme ,napolju , na ulici pocinje krvavaborba za nacionalnu nezavisnost i za kraj britanskog protektorata. Porodica patrijarhaautomatski je bila i svedok, ali i zrtva te borbe.U celoj drugoj knjizi opisuje na stotine strana ljubav izmedju "patrijarhovog" sina i jedne devojcice koja je iz malo otmenije porodice.Usput i hriscanka.Ljubav se sastoji u pogledima,snovima,mashtanjima,jednoj izgovorenoj rechi kojase interpertira na hiljadu nachina.Sve u svemu ,neshto izmedju 1001 noci i Aleksandrijkog Kvarteta.Najtoplije preporucujem :wub:

Edited by Teja
Link to comment
  • 3 weeks later...
Marija Jovanović i njena tri romana dosad objavljena: "Spletkarenje sa sopstvenom dušom", "Kao da se nikad nije dogodilo" i "Idi, vreme je"...pretežno ljubavna tematika, mada je težište na psihološkoj karakterizaciji likova, i po mom mišljenju, Marija sjajno ponire u najskrivenije delove ljudske psihe. Možda zvuči pretenciozno ali ona je za mene naš ženski Dostojevski :) . Njeni romani su životni, "od krvi i mesa", ali sa onom plemenitom, nevidljivom, ali ipak stalno prisutnom vizijom o lepšem svetu, sa boljim ljudima...Jedva čekam njen sledeći roman :wub:
Ja je stavila u '' sve najgore'', i dalje tako mislim. Vrlo jeftino koriščenje političkih (ne)prilika, filozofije iz srednje škole i sopstvenih frustracija. Moja preporuka- Erlend Lu - '' Dopler'' i ''Volvo kamioni'', ovaj drugi je nešto lošiji, ali svakako pravo osveženje.
Link to comment
Ja je stavila u '' sve najgore'', i dalje tako mislim. Vrlo jeftino koriščenje političkih (ne)prilika, filozofije iz srednje škole i sopstvenih frustracija. Moja preporuka- Erlend Lu - '' Dopler'' i ''Volvo kamioni'', ovaj drugi je nešto lošiji, ali svakako pravo osveženje.
No mercy at all, indeed. Zasto je "vrlo jeftino koriscenje" ...? objasni malo podrobnije, molim te, kad mozes tako hladnokrvno da svrstas neciju delatnost u "sve najgore". ili ces po principu, eto moze mi se, meni se ne svidja. Mi nismo u srednjoj skoli tako detaljno radili Kjerkegora npr. niti se secam da smo ga uopste nesto znacajnije pominjali...dobro sad, davno sam procitala prva dva romana, pa sam dosta vec i zaboravila sta i kako tacno uplice filosofsku potku u celu pricu...a da je lecenje sopstvenih frustracija, ja mislim da umetnost i sluzi za to, banalno receno...Volim kad mi neko preporuci knjigu uz komentar "pravo osvezenje''. Aman zaman, kakva je to odrednica?!
Link to comment
No mercy at all, indeed. Zasto je "vrlo jeftino koriscenje" ...? objasni malo podrobnije, molim te, kad mozes tako hladnokrvno da svrstas neciju delatnost u "sve najgore". ili ces po principu, eto moze mi se, meni se ne svidja. Mi nismo u srednjoj skoli tako detaljno radili Kjerkegora npr. niti se secam da smo ga uopste nesto znacajnije pominjali...dobro sad, davno sam procitala prva dva romana, pa sam dosta vec i zaboravila sta i kako tacno uplice filosofsku potku u celu pricu...a da je lecenje sopstvenih frustracija, ja mislim da umetnost i sluzi za to, banalno receno...Volim kad mi neko preporuci knjigu uz komentar "pravo osvezenje''. Aman zaman, kakva je to odrednica?!
Pa eto, jeftino je jer je očigledno, banalno, neoriginalno, već viđeno. Njih dvoje su jadni disidenti, koje juri loša Miloševićeva policija, da im istera demokratiju iz glave, a oni se spašavaju tako što se prave da su par koji se ljubi u nekom ćošku. Američki filmovi, i to loši. <_< što se tiče Kjerkegora, zaista mislim da je za žaljenje to što neko pokušava da svoj suštinski ljubavni roman iskoristi da demonstrira kako je ona tog Kjerkegora lepo izučila. Lepo bi bilo da smisli neku sopstvenu ''filozofiju'', umesto što citira na nekoliko stranica.Dopler je čovek kome je prekipelo i odlazi u šumu. Osveženje je Luov stil, tema je manje-više opšta. Preispitivanje vrednosti i događaja, ali uz zanimljiv pristup.
Link to comment
Pa eto, jeftino je jer je očigledno, banalno, neoriginalno, već viđeno. Njih dvoje su jadni disidenti, koje juri loša Miloševićeva policija, da im istera demokratiju iz glave, a oni se spašavaju tako što se prave da su par koji se ljubi u nekom ćošku. Američki filmovi, i to loši. <_< što se tiče Kjerkegora, zaista mislim da je za žaljenje to što neko pokušava da svoj suštinski ljubavni roman iskoristi da demonstrira kako je ona tog Kjerkegora lepo izučila. Lepo bi bilo da smisli neku sopstvenu ''filozofiju'', umesto što citira na nekoliko stranica.Dopler je čovek kome je prekipelo i odlazi u šumu. Osveženje je Luov stil, tema je manje-više opšta. Preispitivanje vrednosti i događaja, ali uz zanimljiv pristup.
e to hoću da čujem. fala ;) . ne nameravam dalje da raspravljamo o Marijinom pisaniju, kad pročitam Doplera oglasiću se -_-
Link to comment
Dopler je čovek kome je prekipelo i odlazi u šumu. Osveženje je Luov stil, tema je manje-više opšta. Preispitivanje vrednosti i događaja, ali uz zanimljiv pristup.
Dopler je briljantan upravo zato sto briljantno pokusava da anulira sopstvenu briljantnost.I meni su Volvo Kamioni bili nesto losiji, nekako zbrzani. Mada ni u njima nije bilo tesko razumeti, tj. upoznati likove. Iako su cudaci/cudni/cudnjikavi nekako ti opis njihovih navika pomogne da ih razumes.I mnogo su mi se dopale digresije kroz "fusnote", pogotovo recepti.
Link to comment
Dopler je briljantan upravo zato sto briljantno pokusava da anulira sopstvenu briljantnost.I meni su Volvo Kamioni bili nesto losiji, nekako zbrzani. Mada ni u njima nije bilo tesko razumeti, tj. upoznati likove. Iako su cudaci/cudni/cudnjikavi nekako ti opis njihovih navika pomogne da ih razumes.I mnogo su mi se dopale digresije kroz "fusnote", pogotovo recepti.
Mislim da su mi se Volvo Kamioni manje dopali zato što Dopler nekako postaje sekundaran u odnosu na te nove likove, koji jesu svakako živopisni, ali sam ja očekivala više njegovih ličnih doskočica.Također, ima nekoliko knjiga Hanifa Kurejšija koje su mi se dopale.''Buda iz predgrađa'', ''Crni album''- za one koji vole izlete u vesele sedamdesete, sex, drugs and rock'n'roll, problemi indijskih i ostalih emigranata u Engleskoj, religija, verski fanatizam, za razbibrigu.''Intimnost''- potupuno drugačije od prethodne dve, nešto zrelije, muškarac srednjih godina preživljava svoju krizu. Pisanje o ovoj temi je uvek hod po žici, s jedne strane vreba opasnost da se sklizne u preteranu patetiku, s druge u preterani cinizam. Čini mi se da on uspeva da balansira između ta dva. ''Telo''- ljudska sujeta i šta smo sve spremni da uradimo zbog nje.
Link to comment
  • 7 months later...

oscar wild - the picture of dorian grayznao oskar jos pre 100 godina koliko su ljudi u sustini sujetni. lepa knjiga, uliva shtrahopostovanje prema karakteristikama koje nas predstavljaju

Link to comment
  • 1 month later...

nemam, nego mi treba:preporuka za detektivski ili krimi roman (moze i vise, jer ce citati neko ko je dugo vezan za krevet), pisan u prvom licu, a da nije o filipu marlou ili nekom od borna.poz

Link to comment
nemam, nego mi treba:preporuka za detektivski ili krimi roman (moze i vise, jer ce citati neko ko je dugo vezan za krevet), pisan u prvom licu, a da nije o filipu marlou ili nekom od borna.poz
rex stoutross macdonaldsue graftonovo je na prvu loptu. razliciti su stilovi, stout i macdonald su post drugi svetski rat, sue grafton je savremena. na ovdasnjim jezicima, jedino ih mozes naci u pocivsoj vjesnikovoj ediciji trag. ako engleski dolazi u obzir, ima ih svuda, cak i u pdf-ovima po torentima.(ne mogu da odolim i izvinjavam se na indiskreciji unapred, ali zasto samo u prvom licu?)
Link to comment

@le petitDajem glas za opus Johna Maddoxa Robertsa.Btw, Spilja ideja (Jose Carlos Somoza) je jedno maestralno djelo, najtoplija preporuka svima, već sam o tome pisala na ovom pdf-u. Specifičan stil, izluđujuća neizvjesnost i najneočekivaniji mogući rasplet.

Edited by Eidyia
Link to comment

Brankica Bogdanović Ćašina, "Udovica Zevedejev", roman prvenac, izdanje "Laguna". žestoka proza, neuobičajenog "intenziteta" za domaće "žensko pero". Priča o bračnom mučilištu koja se čita u jednom dahu, s razmozgavajućim scenama najsvirepijeg seksualnog nasilja. Izvanredno dočaran proces unutrašnje metamorfoze glavne junakinje koja nalazi snage da se suprotstavi nasilniku.

Link to comment

Brankica Bogdanović Ćašina, "Udovica Zevedejev", roman prvenac, izdanje "Laguna". žestoka proza, neuobičajenog "intenziteta" za domaće "žensko pero". Priča o bračnom mučilištu koja se čita u jednom dahu, s razmozgavajućim scenama najsvirepijeg seksualnog nasilja. Izvanredno dočaran proces unutrašnje metamorfoze glavne junakinje koja nalazi snage da se suprotstavi nasilniku.

Link to comment
ali zasto samo u prvom licu?
:lolol: citalac zeli da sto delotvornije pobegne od rekonvalescentske stvarnosti i misli da ce se vise uziveti ako je stivo u 1. licu.svima hvala na preporukama :)poz
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...