Jump to content
IGNORED

Ђускање са змајовима


porucnik vasic

  

45 members have voted

  1. 1. Од Плеса очекујем:

    • Ништа
    • Нешто
    • Да Мартин превазиђе самог себе
    • Биће само ново измузавање пара од несазрелих мушкараца и сексом закинутих тиинејџера
    • Да идући наставак испишу Лукић и Шнајдер у две руке
    • Да идући наставак испише Ноле Четник
  2. 2. Не могу да дочекам да прочитам нове авантуре:

    • Бабиног унучета на Зиду
    • Принцезе на змајском зрну (јајету)
    • (Не)духовитог златокосог Биберчета


Recommended Posts

Vidiš, ja potpuno zaboravio na Bloodravena :unsure: Kad je onaj rekao da se zvao Brynden, meni samo Brynden Tully pao na pamet i odmah sam ga otpisao kao nekog do tada nepoznatog.A za Conningtona je bilo odavno poznato, Martin je pre nekoliko godina čitao (ili objavio na sajtu, ne znam) poglavlje u kom Ilyrio šalje patuljka na istok preko nekog plaćenika kog zove Griff. Dokoni fanovi su u roku od odmah to povezali sa grifinom na bedžu Rhaegarovog ortaka koji je u prve četiri knjige pomenut u max dve rečenice :DŠto se Manceta tiče, ja sam očekivao da ga spale da bi "probudili zmaja iz kamena" ili tako nešto glupo. Ali stvari se tu malo komplikuju kasnije, read on.

Edited by luba
Link to comment
Težak zadatak, ali ajde da probam najkraće što mogu:1) Game of Thrones:

Ned Stark postaje Hand of the King za svog prijatelja Kralja Roberta. Otkriva da kraljica Cersei i njen brat Jaime Lannister imaju incestuoznu vezu, te da su sva kraljeva deca u stvari Džejmijeva kopilad. Kroz razne zavere, Ned biva proglašen izdajnikom i pogubljen, kralj Robert pogine u lovu, na tron dolazi Joffrey Lannister, najstariji sin Cersei i Jaime.U isto vreme Jon Snow, kopile Neda Starka, pristupa Night's Watch, i na Zidu prvi put sreće nemrtve Others. Rob i Catelyn Stark, sin i supruga rahmetli Neda, dižu pobunu protiv Lannistera, Rob se proglašava kraljem. Bran Stark, još jedan Nedov sin, obogaljen posle susreta sa Jaime Lannisterom, tripuje da ga trooka vrana zove negde na sever.Takođe, na istoku preko mora Daenerys Targaryen, poslednji predstavik dinastije koju je Robert zbacio sa trona, pokušava da povrati presto. Udaju je za Khal Drogoa, ali ta ideja propada kad Khal umire od nekakve infekcije. Daenerys ga mrtvog spaljuje na lomači i iz okamenjenih jaja uspeva da izlegne tri zmaj-bebe, prve zmajeve koje je svet odavno video.

2) Clash of Kings:

Paruljak Tyrion Lannister postaje Hand of the King za svog nećaka Joffreya, pokušava da mu sačuva presto od dva pretendenta - Robertove braće, Stannisa i Renlija. Zavodi red u prestonici na razne sitne načine, kurva se i opija, šamara mladog kralja. Stannis Baratheon, Robertob brat, u pokušaju da osvoji presto koristi usluge izvesne Melisandre, sveštenice boga svetlosti, vatre, ili tako nečeg. Ona mu pomaže da eliminiše svog mlađeg brata, ali on ipak ne stiže do prestola jer ga u bici za prestonicu zajebu Tyrion i loš tajming.Rob Stark i dalje ratuje protiv Lannistera, bez nekakvih konkretnih rezultata. Usput se oženi, izgubi Winterfell i mlađu braću. Sestre su mu još žive, ali jedna je prinudno verena za Joffreya dok se druga zlopati u anonimnosti.Jon Snow izviđa iza Zida, prinuđen da se pridruži tamošnjim wildlinzima, s namerom da se posle vrati i druka ih kod Night's Watch. Daenerys Targaryen počinje svoj spor i krivudav put nazad ka Westerosu, dok joj zmajevi rastu.

3) Storm of Swords

Tyrion Lannister, lišen položaja Hand of the King i polovine nosa, biva oženjen Sansom Stark, što ga ne sprečava da nastavi da se kurva, opija, i generalno kick ass. Nažalost, biva okrivljen da je ubio Kralja Joffreya, i osuđen na smrt. Brat Jaime mu pomaže da pobegne, a ovaj usput ubija njihovog oca Tywina i svoju omiljenu kurvu.Rob Stark biva izdan i ubijen od strane Waldera Freya, matorog grudgey podanika. Mama Catelyn isto, s tim što se ona ipak zagrobno vraća osvete radi. Preživeli mu brat Bran putuje na sever i preko zida, za svojim vizijama. Preživele mu sestre nalaze relativni spas uz bivšeg dečka pokojne mame (Sansa) odnosno bivšeg lannisterskog bodyguarda (Arya).Jon Snow napušta wildinge, vraća se u Night's Watch, uspeva da odbrani zid uz pomoć intervencije Stannisa. Neobjašnjivo biva izglasan za Lord Commandera, glodura cele straže, iako je petnaestogodišnje izdajničko kopile.Daenerys Targaryen na svom sporom i krivudavom putu nazad ka Westerosu zastaje u Avganistanu gde odlučuje da postane Abraham Lincoln samo sa zmajevima.

4) Feast for Crows

Cersei Lannister vlada kao regentica-kraljica majka, ide iz jedne gluposti u drugu i pravo u cliffhanger. Brat joj Jaime Lannister prolazi kroz midlife crisis izazvan invaliditetom, i distancira se od nje. Arya Stark odlazi preko mora i trenira da postane plaćeni ubica. Sansa Stark se i dalje druži sa bivšim dečkom pokojne mame, s namerom da postane world-class spletkaroš kao što je on.Sam Tarly, Jonov comic relief sidekick, i još nekoliko anonimusa rade sve i svašta manje-više nebitno. Skoro svi čuju da su se izrodili neki zmajevi pre tri knjige, i pokušavaju da uključe njih u svoje ongoing zavere.

Izostavljeni svi vukovi i mali milion sitnih likova i podzapleta.

:) Jesam bila u pravu kada sam rekla da sam glavnu radnju zaboravila. Od petog dela očekujem da konačno Martin učini Daenerys zanimljivom, sećam se da mi je od Khal Drogove srmti radnja vezana za Daenerys postala dosadna. Nije ni čudo što niko nije glasao za nju, većinu je verovatno smorilo svako njeno poglavlje. Očekujem da se Jaime i Brianna smuvaju, i da Cersei umre ružnom i bolnom smrću.
Link to comment

na osnovu samonametnutog dekreta, proglasavam calaveru desnom rukom za ovaj topik, kao i za vip za seriju, te po njegovom predlogu:

ostavljao bih stranicu do koje smo stigli i ostatak posta stavljali u spojlere.
weenie, ne zameri na intervenciji :)
Link to comment

Hiljadu mu retorti, ko beše taj Bloodraven? Jesu li ga nešto čudno preveli na naški ili sam ja totalna krečana.I jepte se, uhvatio neizdrž, moraću da počnem sa čitanjem. Naročito što sam greškom saznao za majku svih spoilera. <_<

Link to comment

@luba: Nema problema, mada sam se baš trudio da ne ispojlerišem ništa.@senorManny: Samo ti radi obrvama, ali lepo kažu u Westerosu - luba eats, Calavera takes the shit :P@Petović: Ma Bloodraven se ne pominje u knjizi, to je neki lik iz Dunk & Egg priča. Jedan od mnogih bastarda koje je ostavio Aegon the Unworthy, bio je Desanka nekom kasnijem kralju, imao reputaciju vešca i KGB-ovca. Zvao se valjda Brynden Rivers i falilo mu jedno oko, pa je Calavera povezao da mora da je on ta Branova "three-eyed crow".

Edited by Weenie Pooh
Link to comment

A bilo je tu jos sitnijih hintova, nisam ja to bezveze lupio. :D Mada (ne citajte ako niste presli 324. stranu),

Lepo sam pogodio za njega. ^_^ A nisam imao pojma da je Connington zapravo Griff sr., samo sam pretpostavio da ce imati neku sitniju ulogu u knjizi jer inace ne bi imali razloga da ga trpaju u ionako prepunjeni appendix.

Link to comment
Dosle danas u Delfi knjizare, citavih 30es komada, po 2800 kostaju. Ja cekam bookdepository.
Umesto da podržiš domaću knjižaru i platiš za trećinu višu cenu, ti naručuješ preko tog zapadnjačkog interneta. Šljamu 1 angry.gifJa upravo dokrajčio ebook. Detaljni rant u spoileru.

Nisam mnogo očekivao, pa nisam mnogo ni razočaran. Imam nekako utisak da je sve osim Daenerys poglavlja samo eye candy i tapkanje u mestu... a ta Daenerys poglavlja su uglavnom iritantna. Već u prvom, Little Miss Sunshine odluči da zaključa svoje zmajeve u podrum, i dalje se bavi samo primenjenim kolonijalizmom i masturbacionim fantazijama o zlatnozubom mercenary kapetanu <_< Onda na kraju kad pisac preseče taj Meereenese knot o kom je toliko kukao (a preseče ga vrlo grubo, aleksandar-makedonski-style) taman se čovek ponada da se mala setila da je blood of the dragon i uvidela kako i zašto je toliko glupo grešila... a ona odluči da siđe sa zmaja i pešice se vrati u Meereen svom zlatnozubom kapetanu :isuse: Tačno sam poželeo da je ovaj Dothraki khalasar na koji naiđe odradi po Viserysovoj preporuci (...all 30,000 men and their horses too, sweet sister)Sve ostalo, kao što rekoh, deluje kao filler. Hiljade strana ničega samo da bi nam ostavio po cliffhanger za svakog. - Tyrionov road trip bez ikakvog zaključka, glupava pseudo-romansa sa emo patuljicom, Mormontovo besmisleno statiranje, i potpuno random vreme provedeno sa Griffom, Aegonom, i ostalima (koji na pola puta ka Daenerys nasumično odluče da ipak krenu za Westeros)- Jonovo komandovanje Zidom, opisano u tri miliona sitnih detalja, koje nikuda ne ide. OK, pustio je wildlinge južno od zida, i šta dalje? Zar moramo da čitamo hiljadu strana sitnog preganjanja o tome koji će nebitni dečak da bude čiji taoc, koju će divljakušu za koga da udaju, kakvo povrće voli da jede džin Wun Wun Wun Wun Wun... i onda onaj užasni besmisleni cliffhanger - Bowen Marsh i ostali anonimni beskičmenjaci ga izbodu kao Julija Cezara! Zašto, pa zato što je odlučio da prekrši zavete, oh me, oh my. Kao da svi oni ostali drže do jebenih zaveta toliko. Kao da svi tačno znaju šta bi i kako radili, da im nije Lorda Snežnog. Ceo taj razvoj deluje jako neubedljivo, kao da rade neki reenactment Robove smrti, čak su mu i poslednje reči "Ghost" kao što su onom bile "Gray Wind". Najgluplje od svega je što već sad znamo da će preživeti <_<- Stannis i Melisandre isto ne rade ništa, osim što bazaju obnevideli po snegu, bez mnogo smisla. On neobjašnjivo odlučuje da opsedne Winterfell, onako bezveze, i krajnje neslavno prolazi. Ona se bavi samo Jonom Snowom i njegovom "sestrom", a ni W od white walkers nismo čuli. Pre dve knjige, ta undead pretnja je bila navodno odmah tu iza ćoška, samo što nije sve otišlo u PM. Sad odjednom, dve knjige pauze, ništa wights, ništa Others, bavimo se venčanjima i Boltonovim bastardima, jebeš sudbinska pitanja.- Jaime & Cercei poglavlja su mi delovala potpuno suvišno, komotno su mogla u prethodnu knjigu. Njegovo pogotovo, kao da je samo iritantni update za Brijenin cliffhanger. (Ali ima fin detalj gde kaže da je selo Pennytree kraljeva zemlja od pre stotinak godina, što će čitaoci Dunk & Egga znati da cene.)Da ne bude da je baš sve smorilo, ponešto mi se i stvarno svidelo.- Theonova (i Ashina i Victarionova) poglavlja su mučna ali odlična, unesu te u radnju i nateraju te da navijaš za Krakene. Rekao sam ranije da mi se Boltoni baš i ne sviđaju nešto kao negativci, ali ona Lady Dustin je dobra kao antistarkista, Asha protiv celog sveta takođe kicks ass, a i Victarionove sinkretičke religijske ideje su zanimljive :)- Onion Knighta je malo, ali je dobar kao i uvek. Kad se u njegovoj ćeliji pojavio Robett Glover, to je bio jedini od možda dva "fuck yeah!" momenta u celoj knjizi. (Drugi je Jon vs. Slynt.) Jedva čekam da vidim šta će biti sa Davosom i Rickonom na Skagosu :unsure:- Quentyn Martell mi se neočekivano dopao, jadan. Izdaleka je bilo očigledno da će propasti, što mi nije smetalo jer nikad nisam nešto navijao za tu porodicu, ali nekako na individualnom nivou mi je njegova situacija bila appealing. U nekakvoj više fantasy priči bi Žabac postao Princ, ovde je prošao kako je prošao... a i interakcija sa Barristanom Selmijem je bila interesantna. I sam Selmy ima par zanimljivih detalja u flešbekovima, mada ništa preterano revealing.Sve u svemu, ne mogu stvarno da budem nezadovoljan... ali ubeđen sam da bi bilo bolje da nije kuvano i prekuvavano šest jebenih godina. Bojim se na šta će ostatak serije ličiti, ne dajem ni promil šanse da se cela zbrka razreši u samo dve knjige. Sve mi više izgleda kao da je Martin sebi iskopao preduboku rupu, pa sad pošo ne može da se ispenje nazad, on kopa dublje sa novim zapletima i komplikacijama, u nadi da će izaći negde u Kini. Živi bili pa videli :jerry:

Edited by Weenie Pooh
Link to comment

Znači i u ovom nastavku i dalje širi temu i broj likova, umesto da sužava i razrešava... :isuse:Možda najesen samo pazarim knjigu i turim u vitrinu neka čeka... Neko lagano isčitavanje ispočetka kad se priča konaćno završi... I onako sam pozaboravljao većinu dešavanja...

Link to comment

E'o zavrsio konacno. :) Uglavnom sam dobio ono sam ocekivao, drugi deo Gozbe, s tim sto ovde nema likova do kojih mi nije stalo, pa je utoliko i bolja knjiga. Ostatak u spojleru:

Varamyr (prolog): dodatni detalji o vargovanju, nije lose s obzirom da prolozi gotovo uvek spadaju u slabije chaptere.Daenerys: ne svidja mi se u kom pravcu se razvija njena prica, sad pocinjem da sumnjam da ce ikada uopste doci do Westerosa. Desavanja iz Meereena su mi dosadna. U Gozbi nisam imao nista protiv prosirivanja price preko Martella i Greyjoya jer su i oni bili deo Westerosa (a i zabavni sami po sebi), ali da se citava knjiga posveti Meereenu koji nije ni na istom kontinentu, pa jos ona njihova glupava slicna imena... moglo se tu potkresati nekoliko chaptera, ako nista drugo. Jon: nema sta, omilio mi se kad je prestao da kuka kako je bastard svakih 5 minuta. :D Medju boljim storilajnima ovde, samo taj blesavi cliffhanger na kraju za koji cemo opet morati da cekamo 5 godina... <_< Je l' neko primetio paralelu sa Cezarovom smrcu?Tyrion: onaj deo na reci sa mladjanim Griffom i ekipom mi je bio odlican, javio mi se flesbek na Apocalypse Now. Kola skrecu nizbrdo cim ga Jorah kidnapuje i njegovi chapteri pocnu da sluze dodatnom produbljavanju kontinenta za koji me nije briga, ali Tyrion je to, vazda zabavan. :DDavos: uf, pade mi kamen sa srca kad sam video da nece umreti. Jedan od omiljenih mi likova.Bran: ono sto smo dobili je zakon, pogotovo otkrivanje Bloodravena, ali samo 3 chaptera? Bran je verovatno 1 od likova koji bi najvise profitirao onim prvobitnim GRRM-ovim planom da preskoci 5 godina u knjigama.Theon: ih! Ja sam ga simpatisao jos u drugoj knjizi, a ovde mi je bas prirastao za srce. Ne mogu da zamislim da ce jos dugo izmicati smrti, doduse. :(Asha: tu je samo da bi videli sta se desava sa Stannisom izgleda, nekom character developmentu ni traga ni glasa... sto ne znaci da su joj chapteri losi.Victarion: i dalje dominira, koji mamojeb. :Hail:Arya: isti problem kao i sa Daenerys, Braavos je previse udaljen od desavanja koja me zanimaju, a nema ni zanimljivih sporednih likova. Aryu kao lika nikad nisam preterano voleo, ali ljude oko nje (Syrio, Jaqen, Hound, Beric) jesam.Quentin: lepa dekonstrukcija princa na belom konju i sa misijom™. Delovao je kao simpatican mladac, ali nisam proveo dovoljno vremena sa njim da bi mi ga bilo zaista zao.Selmy: opet Meereen, ali on bar zapravo radi nesto umesto sto se prenemaze. :D Onaj pohod na kraja u njegovom trecem poglavlju je bio jebeno intenzivan, ja sam totalno ocekivao da umre tako sto ce ga neko zabosti u ledja ili nesto.Melisandre: solidno i nista vise. Ne znam da li je bas bilo potrebno, ali sta sad.Cersei: jebiga, totalno sam se naostrio da je zamrzim do kraja™, ali mi je u jednom trenutku bilo i zao dok je prolazila kroz grad. Zasto mi ne das da mrzim, Martine?! angry.gifJaime: do jaja kao i uvek, a i Tytos Blackwood mi je jedan od simpaticnijih nebitnih™ likova. Ali ti cliffhangeri, majku mu! Cekali smo 5 godina (ne ja licno, dabome :P) da saznamo je l' ova zenetina prezivela uze, a sad cemo cekati jos 5 da otkrijemo nesto sto se desilo nekoliko dana ili nedelja kasnije. Moglo je ovo ostati u Gozbi...Areo Hotah: vazda je dobro videti sta Dornjani nameravaju, prirastose mi za srce u cetvrtoj knjizi. Samo 1 chapter? :(Connington: svidja mi se kao lik, njegova ekipa isto. Da ne spominjemo da je jedini koji zapravo nesto radi sa onim napadima na Olujne zemlje.Kevan (epilog): za Varysa sam znao da ce roknuti Pycellija jos od ranije, to je jedini spojler na koji sam naleteo pre vremena. Steta za Kevana, ne bih imao nista protiv da smo saznali nesto vise o njegovom odnosu sa Tywinom pre nego sto je skviknuo.

Link to comment

Replika na Calaverine spoilere...

ali da se citava knjiga posveti Meereenu koji nije ni na istom kontinentu, pa jos ona njihova glupava slicna imena...
"Harzoo.""His name iz Hizdahr.""Hizdahr, Humzum, Hagnag, what does it matter? I call them all Harzoo." :D
Tyrion: onaj deo na reci sa mladjanim Griffom i ekipom mi je bio odlican, javio mi se flesbek na Apocalypse Now. Kola skrecu nizbrdo cim ga Jorah kidnapuje
Meni je bilo dosadno i pre toga, ali taj Mormont hijack odskače sa papira, tačno se vidi da je dopisan naknadno. Verovatno je prvo bila ideja da Tyrion stigne u Meereen sa Griffovima, ali je posle odlučio da još malo zakomplikuje pa su se na pola puta predomislili i odlučili da izvrše invaziju na Westeros :isuse: A Mormontov plan je retardiran na hiljadu načina - oterala me je jer sam je izdao, ali predomisliće se kad joj pokažem patuljka bez nosa.
Theon: ih! Ja sam ga simpatisao jos u drugoj knjizi, a ovde mi je bas prirastao za srce. Ne mogu da zamislim da ce jos dugo izmicati smrti, doduse. :(
Ja mogu da zamislim, on i Jayne Pool kao istraumirane figure na tronu Iron Islands, sa Ashom kao vladarkom iz senke.
Victarion: i dalje dominira, koji mamojeb. :Hail:
Potpisujem. Hound 2.0.
Arya: isti problem kao i sa Daenerys, Braavos je previse udaljen od desavanja koja me zanimaju, a nema ni zanimljivih sporednih likova.
Meni je baš zanimljivo to njeno obrazovanje, i likovi u Braavosu isto. Nisam najbolje ispratio kako je ubila onog tipa na prijemnom ispitu, da li mu je podmetnula otrovan novčić zato što zna da ih grize? :unsure:
Jaime: do jaja kao i uvek, a i Tytos Blackwood mi je jedan od simpaticnijih nebitnih™ likova.
“My apologies if I mistook you for something you’re not. My little brother has known a hundred whores, I’m sure, but I’ve only ever bedded one.” :lol::Hail:
Kevan (epilog): za Varysa sam znao da ce roknuti Pycellija jos od ranije, to je jedini spojler na koji sam naleteo pre vremena. Steta za Kevana, ne bih imao nista protiv da smo saznali nesto vise o njegovom odnosu sa Tywinom pre nego sto je skviknuo.
Zašto je Varys koji kurac roknuo Pycella?! Potpuno atipično od njega, da tako krene lično da ubija po zamku. A i Kevan, kao on je baš bio na ivici da sav haos sredi pa je morao da umre, nije nego. To nije moj Varys :(

Link to comment

Meni je baš zanimljivo to njeno obrazovanje, i likovi u Braavosu isto. Nisam najbolje ispratio kako je ubila onog tipa na prijemnom ispitu, da li mu je podmetnula otrovan novčić zato što zna da ih grize? :unsure:

Jeste. Tako je i zaginuo i onaj Pate iz prologa Gozbe, ako se secas.

Zašto je Varys koji kurac roknuo Pycella?! Potpuno atipično od njega, da tako krene lično da ubija po zamku. A i Kevan, kao on je baš bio na ivici da sav haos sredi pa je morao da umre, nije nego. To nije moj Varys :(

Pa mozda i nije on krenuo da ubija nego njegove pticice. :D To cemo saznati u sestoj knjizi valjda, jos 1 omanji cliffhanger da upotpuni kolekciju. <_<

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...