Jump to content
IGNORED

zašto imati decu?


dekss

Recommended Posts

Deca su "diktatori" koja nametnu svoje želje i ograničavaju slobodu roditeljima. Objektivno gledano deca su (čisto) maltretiranje, ali ipak svi ili bolje reći mnogi ili većina žele da ih imaju. Zašto?Možda oni koji ih nemaju nisu svesni šta ih čeka? Ali zašto onda posle prvog imaju i drugo, treće...Da li je u pitanju (samo) prirodni nagon? Ili društvena norma (jer tako treba)? Nešto treće?
Pitaj roditelje.
Link to comment
Zanimljivo pitanje, dekss. I sam sam o tome razmišljao i ne mogu da zamislim ništa što bi me navelo na to. Neki bi rekli da sam još mlad, ali istina je da ama baš nikad nisam maštao o tome da budem otac. Ne znam. Da je ovaj svet luna park ili jedno veliko igralište, sigurno bih razmotrio da donesem na svet još jednu srećnu i ispunjenu osobu, ali ovo je jedno surovo mesto gde vlada borba za opstanak i gde treba da se smatraš privilegovanim ako uopšte imaš krov nad glavom i koru hleba da jedeš. Da ne govorimo o raznim opasnostima koje vrebaju sa svih strana, ratova, kriza, ovoga, onoga. Stvar je u tome što bih se ja lično osećao odgovornim za sve loše što bi moglo da se desi mom detetu i strašno bih brinuo, sigurno bih prerano ostario...
тужно је што је збиља таква да много младих управо овако размишља.ја и моја драга смо се пре 30 година сагласили да смо урадили/постигли све што је требало и да пробамо са децом. зашто? чинило нам се нормалним, природним, изазовним. уосталом, и ми смо били нечије потомство. испао је пун погодак. жао ми је што је сада овако како је.
Link to comment
naravno da jesu ali to sa roditeljstvom nema apsolutno nikakve veze.
Naravno da ima. Ako neko nije siguran u sopstvenu egistenciju, ima nerešeno stambeno pitanje (i gomilu drugih pitanja), mnogo je veća šansa da će "zastati i razmisliti". Svakako da ni onda nisu nikome uletale pečene ševe u usta, ali je ipak bilo daleko stabilnije okruženje u svakom pogledu :) Npr. moj brat kad je upisivao faks nije ni postojao budžet/samofinansiranje, ja kad sam upisivao samofinansiranje je bilo oko 350 DEM, a danas je recimo oko 1100-1200 EUR. Koliko će se plaćati za nekih 20 godina ne mogu ni da zamislim, ali verovatno neće ići na bolje.
Link to comment

Ovo je jedina razumna argumentacija protiv rađanja dece koju sam video (što ne znači da se nužno slažem). Ove gluposti o "deci diktatorima" uopšte nisu vredne diskusije.

Ili da imaju koga da kontrolisu, tj. da imaju moc nad nekim?
Ako je ovo nekom razlog za decu, treba mu istu oduzeti. Edited by Fida'i
Link to comment
Zanimljivo pitanje, dekss. I sam sam o tome razmišljao i ne mogu da zamislim ništa što bi me navelo na to. Neki bi rekli da sam još mlad, ali istina je da ama baš nikad nisam maštao o tome da budem otac. Ne znam. Da je ovaj svet luna park ili jedno veliko igralište, sigurno bih razmotrio da donesem na svet još jednu srećnu i ispunjenu osobu, ali ovo je jedno surovo mesto gde vlada borba za opstanak i gde treba da se smatraš privilegovanim ako uopšte imaš krov nad glavom i koru hleba da jedeš. Da ne govorimo o raznim opasnostima koje vrebaju sa svih strana, ratova, kriza, ovoga, onoga. Stvar je u tome što bih se ja lično osećao odgovornim za sve loše što bi moglo da se desi mom detetu i strašno bih brinuo, sigurno bih prerano ostario...
nisam baš mislio u tom kontekstu, ali ok može i o tome da se piše - "ne branim"doduše kad malo (bolje) razmislim (tj pogledam naslov), možda sam i ja doprineo da razmišljaš u tom smeru - nespretno sam ga sklepaotrebalo je možda: "zašto imete decu?" ili "zašto ljudi (žele da) imaju decu?" ili nešto slično, ali sad šta je tu je.svejedno nadovezaću se na ovo tvoje razmišljanje: jeste kriza je i stanje je loše, ali i nije baš tako. uslovi u kojim mi sad živimo je raj na zemlji u poredjenju čak i sa bliskom prošlošću - recimo 50.ak godina, a o dalje da i ne govorimo. da su se ljudi u tim vremenima upuštali u analize slične tvojim mi sad sigurno ne bi bili živi. ne mogu baš ni da poverujem da je u pitanju samo nagon da se ostavi potomstvo ili da banalizujem: sexualni nagon pa se eto "desi"...neka nada (i vera) da će biti dobro je uvek i postojala, očigledno. i verovatno će postojati
Link to comment
Pitaj roditelje.
zašto rodutelje? sumnjam da su uopšte razmišljali na ovu temu i da mi mogu odgovoriti. uostalom i sam sam roditelj, pa mogu pitati i sebe. ali je zanimljivije razmišljati ovde zajednički ;)
Link to comment
protiv rađanja dece koju sam video (što ne znači da se nužno slažem). Ove gluposti o "deci diktatorima" uopšte nisu vredne diskusije.
aman, šta se palite na to "deca diktatori"?zanima me kako ste vi to, zapravo, shvatili? nešto u smislu: deca su sebična i imaju svoje hirove i "zahtevaju" da im služimo? jel to?na suprotnu logiku sam mislio:roditelji bi uglavnom dali sve (nemojte opet ovo sve da shvatote bukvalno) za svoju decu. žrtvovali se za njih (nešto tipa što reče zuguroš: u avionu bi prvo njemu stavio masku iako to nije pro pravilima ni racionalno). dakle roditelji se dobrovljno "podredjuju" deci. podredjuju svoje obaveze, vreme, želje... iz ljubavi, ne iz nekakve prisile (kako to rade pravi diktatori)
Link to comment
Nisam mogao da zamislim ovako glup topik.
zašto?samo da dodam: verovao ili ne da je neko drugi otvorio ovakvu temu, možda bih i sam isto pomislio Edited by dekss
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...