Jump to content
IGNORED

Svastara


Lancia

Recommended Posts

Eagles Of Death Metal: New AlbumEagles Of Death Metal?the ridiculous rock 'n' roll duo featuring Queens Of The Stone Age's Josh Homme on drums and longtime friend Jesse Hughes in the frontman slot?have announced their third full-length album, Heart On. Set to hit stores on October 28 via Downtown Recordings, it features such special guests and QOTSA mainstays as Kat Von Dee, Dave Catching, Alain Johannes, Troy Van Leeuwen and Homme's wife/former Distillers frontwoman Brody Dalle. Expect a co-headlining tour with the Hives this fall. For now, a tracklisting: 01. Anything 'Cept the Truth02. Wannabe in LA03. (I Used To Couldn't Dance) Tight Pants04. High Voltage05. Secret Plans06. Now I'm a Fool07. Heart On08. Cheap Thrills09. How Can A Man With So Many Friends Feel So Alone10. Solo Flights11. Prissy Prancin' Thanks for the report to Artistdirect.com. http://www.ultimate-guitar.com/news/upcomi..._new_album.html
cool.gif
Link to comment
kako bi to vredelo videti:
Magazine, one of Britain?s most influential bands, who have not played live together since 1980, are to reform for just two concerts in 2009 ? at The Forum, London on February 13th & The Academy, Manchester on February 14th. Tickets are due to be released on Monday 15th September. The concerts will be recorded for possible release later in 2009.
Link to comment
ja tako probala za go-betweens da narucim karte, ustala ranom zorom, sela za komp i bila osamhiljadita. ali ovo ce bar da izadje na necemu, ono nije ni na cemu.jos malo blast from the past, ovog puta sa domaceg terena. pola tasa za acdc, drugo pola za panteru ili nesto tako :-D Knjiga sechanja Vladimira Jankovicha Dzzeta "Godine na 6", predstavljena je danas u Dzzetovoj maticcnoj kuchi, Radio Beogradu. Jankovich Dzzet je 1964. prvi put nastupio sa pop grupom "Crni biseri" kao bas gitarista a od 1978. je muziccki urednik i voditlej kultne emisije " Hit nedelje" na Radiju 202. U toj emisiji je radio na afirmaciji brojnih bendova (Riblja ccorba, Van Gog, Zana, Alisa, Kerber...), a sada je muziccki urednik Programa 202. Knjiga "Godine na 6" u izdanju "Lagune" je Dzzetov prvi "izlet" u knjizzevnost, ali je njome daleko prevazissao okvir teme koju je sebi zadao da opisse kako je u Beogradu nastao i nestao rokenrol. Kako je na dobro posechenoj promociji rekao urednik knjige Aleksandar Gajovich, radi se o autenticcnom dokumentu jednog vremena. "Ako knjigu uzimamo u ruke da bi nessto nauccili ili saznali, ja sam se posle ccitanja Dzzetove knjige razuverio da znam sve o ssezdesetim godinama 20. veka jer sam, isto, zzivi svedok, ali sam zato puno nauccio i saznao o deceniji na koju gledam kao na doba velike bezbrige", kazao je Gajovich. "Autor se nije bavio samo svetom rokenrola vech u knjizi ima recci o politici, o opasnom bavljenju kulturom ali i o atmosferi punoj nade, occekivanja i vere u bolju buduchnost" nastavio je on. Gajovich je dodao da se Dzzet ne ustruccava da pominje konkretna imena i to che biti "zanimljivo i onima koji pamte ssezdesete ali i mladima koji su o tim godinama slussali od roditelja". Autor je izrazio nadu da che se ccitaocima svideti njegov naccin opisa muzicckih dogadjaja od svirki na igrankama do prvih koncerata, od prvih letovanja bez roditleja do prvih farmerki, od slussanja radio Luksenburga do prve Gitarijade kod nas, pa bi se ova knjiga mogla i nastaviti. On je ponudio mladima da trazze u knjizi paralele sa godinama koje smatraju "zlatnim", jer ssezdesete su bile godine njegove mladosti.
Link to comment
  • 3 months later...

Zooey Deschanel and Ben Gibbard Engaged!Cue the sound of thousands of blogger hearts breaking. USmagazine.com (via Rawkblog) reports that Death Cab for Cutie frontman Ben Gibbard and actress/She & Him singer Zooey Deschanel are engaged. Isn't that just the most indie-in-2008 thing ever? It almost seems a little too perfect, as if we made it up in some kind of fantasy indie rock love connection.Emails to Death Cab's publicist and She & Him's publicist haven't been answered yet, but various other sources, including MTV.com and People.com, claim to have confirmed the engagement. Sorry, lonely dudes.zasto, o zasto zooey :(pa josh za tog smaracha.

Link to comment
  • 3 weeks later...

Treba mi pomoc. Hocu da nadjem jedan spot na you tube, ali sam zaboravio i naziv stvari i ime benda. Secam se samo da je na italijanskom, da je bio hit pre jedno 4-5 godina i da na spotu likovi stoje na krilu aviona. Je l' ima neko ideju na sta mislim?

Link to comment
Ryan Adams has announced a musical hiatus, dissolving his band and looking forward to "quieter times". In a voluminous blogpost, the singer-songwriter also announced an end to: smoking, blogging, insomnia, "narcissistic over-indulgent behaviour" and his relationship with "someone I loved".
Хехе.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...