Jump to content
IGNORED

Ex YU fudbal


mrdja

Recommended Posts

Hello, I am a football fan statistical and I read your forum ..... fantastic and thanks for the many news Yugoslav football ..... I know you think to add appearances and goals of prva liga Yugoslavia from 1963 to 1973? thank you

Link to comment
  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...

U svetu su prve bile slicice fudbalera koje su se dobijale uz paklo cigara (Ogdens cigarete u Britaniji). Kod nas je to pocelo jos 30-ih, mislim da je prvi album izdala fabrika cokolade Šonda. Prvi Panini album kod nas je bio Minhen 74.

Link to comment

Zna li netko kad su poceli izlaziti albumi za fudbalere.....I koliko ih je izaslo ?

 

Dobro pitanje. Prvi album ako se tako moze nazvati je izasao verovao ili ne 1925. godine! Nosio je naziv album ali nije bio album sa sličicama, već sa slikama timova i kratkim istorijatima većine timova iz tadašnje Jugoslavije (Kraljevine SHS), koji su bili učlanjeni u JNS i podsaveze.

Prvi pravi albumi sa sličicama (govorimo o fudbalu) su počeli izlaziti već početkom 30ih, to su bili Šondini albumi, a 1932. godine je izašao i album Sve Sport u izdanju Vremena i istoimenog časopisa a sličice su izlazile uz čokoladu istog imena. Inače mislim da album niko nema izuzev za sada mog prijatelja koji ga prodaje (više o tome ovde https://www.kupindo.com/Sport/28778225_Sve-Sport-album-sa-slicicama-1932)

Posle su i Slovenačke fabrike čokolade Mirna izdavali albume a izlazili su ijoš neki albumi sa fudbalerima prvoligaša sredinom i krajem 30ih (Vikton, Tempo, Momenti nogometa itd).

Posle II svetskog rata, već početkom 50ih se javljaju prvi albumi koliko je meni poznato kao Stadion pa kasnije idu Poen albumi itd, tek nešto kasnije od 70/71 izdaju se oni klasični Yu liga albumi (prvoligaški timovi). Jedino mi je nejasno za neke sezone nemam albume npr 73/74 i nije mi poznato jel izasao tad album?!

 

EDIT

Za sada posedujem 3 predratna albuma koje sam zahvaljujuci dobrim ljudima uspeo skenirati. Ali pokusavam doci do jos nekih, radi slika fudbalera koji su igrali u prvoj ligi kraljevine cija ce statistika uskoro biti kompletirana (fali mi jos samo 4 utakmice da kompletiram sve postave sa svih utakmica prve lige pre rata od 1923 do 1940.). Ako neko poseduje nesto nek se javi rad sam za razumenu (ovakvu digitalnu) :)

- Sve Sport album 1932

- Vikton album otprilike sezona 1937/38

- Momenti nogometa iz sredine 30ih

Edited by Mors
Link to comment
  • 2 weeks later...
  • Redoran changed the title to Ex YU fudbal

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...