Jump to content
IGNORED

Restorani po svetu


Amelija

Recommended Posts

Trenutno mi padaju napamet za preporučiti:U Barseloni, Julivert meu (na katalonskom inače znači "moj peršun"), dobra ponuda tipičnih katalonskih jela i predjela, bila sam nekoliko puta, sve što sam probala bilo je zaista ukusno.U Pragu, Crvena sedmica, Mala strana oma kod Karlovog mosta. Ne pamtim bolji gulaš :žder:.Isto u Pragu, ulica je Manesova, a tačnog imena restorana trenutno ne mogu da se setim :blush: ali naći ću, nešto je tipa "kod toga i toga". Uglavnom, hrana mnogo dobra + duhoviti meni (npr jela se zovu "abnormalno ukusna svinjska šnicla", "gulaš? gulaš. gulaš"", itd).

Link to comment

alo, ekspatsi, gastarbajteri i ostali - jel mi srbska sirotinja raja treba da pisemo o tome gde se dobro zdere na planeti.evo ja cu da pocnem.SolunOuzeri Melathron21 Karypi, tel. +30-2310-220-043Znaci raspad, likovi su okupirali celu omanju ulicicu i izneli 100 stolova napolje, staff je bar 30 kesa koji jurca naokolo noseci pladnjeve fenomenalne grcke hrane u gigantes izdanju - sve sto vam padne napamet, seafood, kroketi od povrca, salate, meze, riblje perverzije, mesiste.... po besmislenim cenama. Nas troje smo se izivljavali sa slow food narudzbinama - 1 po 1 dok mozemo da jedemo - zavrsili na 9 jela, 2 litra vina, dve male flase uzoa - racun je bio 45E. dezert na racun kuce.Inace je Solun jedna od gastro prestonica Evrope, pisacemo o tome...

post-143-1192622109_thumb.jpg

Edited by gazza
Link to comment

EDIT MODA: hefestus greskom obrisao slike, posetite malo kasnije ponovo kada budu vracene. hvala!Well, na ovu temu bi mogao da napisem guide.Veneto:Pa da pocnem od same Venecije.Caffe Florijan:Caffe FlorijanOk fancy izvikano i turisdticko mesto, but Florijan je najstariji caffe u Evropi i dalje drzi do tradicije & vrhunskog kvaliteta.florian.JPGClub sandwich [taleggiom prosciutto crudo]. I fantasticna crema di tartufi.Naravno deci prosecca. Pravi mulimedijalni dozivljaj. Blejaz u masu, kvartet svira Straussa Prosseco kaze hocu jos ... but tu presecem jednim ristrettom i zabaione likerom.Cena sitnica :)Prava klopa posle obijanja nogu pocinje ovde:Osteria Trattoria Al Nononono.jpg Nalazi se blizu dokova u sestieri Cannaregio [retki turisti] Tipcna lucka trattoria, sa sl. ekipom. Nista fancy ali klopa samo takva.Marinirane lignje, spagete sa vongolama, list u vinskom sosu ... i naravno vino bianco Lugana D.O.C. [100% lokalni Trebbiano]Zaledje Venecije ima izuzetne restorane. Stara Venecija je 2 turisticka i preskupa.Evo jedna drumska:C'era Una Voltaceraunavolta.JPGNa samom izlazu iz Marana prema Miri.Pizzeria, samo takva. Pizza sa prosciutto di San Daniele & smokvama.Gnocchi ricotta spinachi, profiterole ala cohones de toro...Cene sakandalozno niske. Za cenu onog sendvica, vina ... kod Florijana ovde bi se najela cela Nl kishasa.Profiterole 2e, pizza od 4.5-8e ....Iako je na kraj sveta [sela] nema mesta bez rezervacije ni utorkom!Iz Marana vodi put za Miru i dalje za Dolo. To je stari put Venecija - Padova koji ide uz reku Brentu, riviera de Brenta.Paladijeve ville, Villa Pisano [odsedao i Napoleon i Hitler] ... Nekoliko vrhunskih restorana koji su za vikend prepuni, ekipa iz Padove i Venecije dolazi ovde na klopicu, kao ona nasa na Ibarsku. Oh yeah samo malo drugacije.Villa Nani Mocenigonani.jpgNani MocenigoMi smo rucali u basti. Malo mi je bilo trulo da skljocam fotke ko da sam japanac. Well, riba, razana mesa & divljac.Odlican izbor vina, cena srednja sa obzirom na ambijent. U svakom slucaju ne bi se tamo ponovio.Na kraju lagune prema Raveni je mali ribarski gradic Chioggia. Za mene biser lagune, mala Venecija bez turista, guzve i samaranja po dzepu.Nisam siguran dali je La Fazenda ili Baldin Ennio ... U samom starom delu.La_Fazenda.jpgMalo smo poranili, ja skljocnuo nekloliko puta, oni nas ljubazno iznogetali, a mi se vratili za 2 sata sa izribanim zeludcima od ristretta.Odlicna klopa. Riba & morske djakonije naravno. Chioggia je ribaski gradic.Lokalna zuppa di peshe [vise brodet] calamari, seppie, cozze, gamberi, vongole, san pietro i jos dve vrste ribe koje nisam prpoznao.Tartufi di mare za domacim fettuccinama, gamberi rossi [Carabinieri 20 cm] grilovani i preliveni marsalom.Tri razlicita vina 2 puta crno i jedno belo uz tartufe. Mocha torta ristretto ...Huh, nezaboravno, toliko da sam jedva pronasao izlaz motorom iz gradica.DOsta je bilo: Sledeci put raport malo nize, vislje ili na drugom kontinentu.

Edited by gazza
Link to comment

Poljska.Ima u zadnje vreme neverovatno mnogo interesantnih restorana posebno u Warszawi.Ovde bih preporucio nesto kao etno resorane mada to i bas nisu.Karczma "Nowy Rzym" u selu Kobiernice na putu Bielsko-Biała - KętyIme i menu potice iz legende o gospodinu Twardowskim Hrana je odlicna. Porcije su vrlo obilne i dobro servirane.Cene su sasvim ok. Treba generalno izbegavati vino u poljskim restoranima jer za uglavnom losa vina cena je nesrazmerno paprena. www.nowyrzym.pl "Karczma w Straconce" odlican etno restoran. Steta sto je muzika samo povremeno. Preporucujem kolenice punjene borovnicama. Nalazi se kod Bielsko-Biała na planini Straconka. http://www.karczma.bielsko.pl/menu.php

Link to comment

Skoplje1. restoran Djino, strogi centar, blizu Vardara u nekom tržnom centruPotpuno neočekivano, spektakularno sveži odlično pripremljani morski plodovi. Dobra usluga, dobar izbor vina.2. restoran Vodenica (mulino), isto blizu centra, ali na drugoj straniTakodje riba i morski rodjaci, opet sveži. Pasta fresca odlična, sami prave. Najbolji izbor vina u celoj MK i šire, pogotovo italijanskih. Od Fraskatija do Sasikaje.3. Skopski merakjbg, ne znam da li je to standardna ponuda, ali par gangova iz večere kojoj sam prisustvovao kao gost su bili više od odličnog. Pre svega tava "Skopski merak" - mešavina tri vrste mesa, kremasti umereno začinjeni svetli sos (ne slatka pavlaka), povrća koliko da ne smeta i mešavina pečuraka. Perfektno.Drugo : Jelenski file u tamnom voćnom sosu, ne otvoren i kiseo kao kumberland sos, već "lovačkiji", teži i taman. osnova - suve šljive. više od perfektnog.

Link to comment

EDIT MODA: hef greskom obrisao slike, posetite malo kasnije ponovo kada budu vracene. hvala!Evo jedan originalni menu. sora_al_popo.jpgStara Venecija u delu gde bas ne zalaze turisti cesto. Giudecca!

Edited by gazza
Link to comment
Skoplje
U Skoplju je tamo 90' bio najcuveniji restoran [zaboravio ime] koj se nalazi odmah preko D. mosta. Cim predjes most za Bitpazar, u onom nesrecnom socijalistikom trzmom centru. Znaci na desno od mosta. Secas li se mozda imena? To je tradicionalna kafancina, gde se lepo klopalo. Nista ti fancy fazoni, skoljke rakovi & to, vec tradicionalana makednoska jela. Sleska kajgana, komad [razne savijace], djomleze [ako znas sta je to], grav na nekoliko nacina, mesa na razne nacine ... pindzur ... ubavo malo paleno piperce "_Inace najbolje pljeske nekada u butki [trafika, moderno montazni objekat] kod "Vardarec" na stajgi.Bitola:Skembe corba iz bureta [metalnog od 250l]. Letnja kuhinja [livada] desetak bukovih cepanica kuva corbu u Shellovom nekad zutom metalnom buretu za industrisko ulje. Jedva su me naterali da to probam. "Ela be lajno edno, probaj malku ne ke umres od edno lajce"Aj, da ne bidem "lajno" [govno]. Probam!Stvarno fenomenalo na ukus. Uoposte nisam jubitelj iznutrica, pogotovu creva, zeludci, zlezde i ta sranja. Ovo je stvarno bilo ok+ na ukus. Ali miris & vizuelni dozivljaj ... Indiana Jones II. Ne bi da se poftorim [ponovim]. Na Bitpazaru one male albanske/turske cevabdzinice imaju sasvim ok cevape & fantasticno tavce + paleno piperce.Na zalost makedonci su se iznenada profinili kao i vecina blkanaca pa zaboravljaju svoja tradiconalna jela. Skopje sam poznavao dobro, imam dost drugara i dalje tamo. Oni me tako povedu u nekakve fancy kafane, gde mi za prilog serviraju, barenu sargarepu, grasak, krompirice & kuvani pirinac uz t-bone .... ybt kao iz menze nekog boljeg soc. hotela na "nasoj obali". Da nesreca bude veca onda mi preporuce vino, sa nekakvim zvucnim imenom ala segnorita iz "spanske serije" ili nekog lika iz "For Whom the Bell Tolls"; Pilar ili Anselmo + albatros ...[tako mi ne nesto javlja]. Dodje vino a label kao da ga dizajniao wannabe Raoul Dufy za male pare. Tikvesko, poubavo vince nema greska, ali ime & label :rolleyes:Lokacija ground level u nekom od solitera [right, Skopje je podeljen grad]. Enterijer; "podvuceno zutim" ali sa jedno 10g zaostatka, i neverovatnim osecajem sa eklekticizam.Sada je verovatno drugacije.
Link to comment
Sada je verovatno drugacije.
dosta drugačije. puno stranaca, dosta para u odredjenim društvenim slojevima.za kratko vreme sam dosta prošao od restorana tamo. ima i promašaja, naravno, ali ovde smo radi preporuka.što se tiče plodova mora, nije to pitanje fenseraja, nego blizine obale. do Soluna dva sata. rakčinja još mrdaju.što se tiče lokalnog, poštujem veoma. ali se trudim da ga tražim na izvoru, van Skoplja.djomleze sam tamanio od lokalaca na ohridu letos, po pastrmajliju idem u Štip. po jagne, naravno, samo i isključivo: Mrzence!na Bit pazaru potraži simit pogaču - neverovatnu kombinaciju praznog bureka u slatkoj kifli. znam da zvuči odvratno, ali stvarno je dobro. vredi probati i poču - neko tursko-albansko pecivo od leblebijinog brašna.ako sam baš za pravi Tga za jug filing u Skopju, a jede mi se mesište, odem u Ugostitelski dukan "Ljuc". to je veći limeni kiosk, unutra obložen lamperijom impregniranom dimom. unutra su stolovi, sedi se, lokalci i taksisti, ali tu se peče i roštilj u ćošku odvojenim masnim staklom. naručiš ednu žoltu i "gorsku" negaziranu, neku salatu i šarsku pleskavicu ili svinski ražnić. pa da vidiš šta je Balkan. ono što tamo svakako ne treba preskočiti su žablji bataci. ne znam odakle im navika, ali ih ima u svakom drugom restoranu, čak i običnom "nacionalnm". i dobri su uglavnom, sveži i krupni. a džabe, 250 denara porcija na boljem mestu.
Link to comment
....
Da, zablji bataci. Stvarno odakle im? Toga sam se najeo po MK samo tako. Sto se tih orijentalnih peciva tice, & tankog jogurta [mog omiljenog] tu rulaju.Na Ohridu je nekada bio najcuveniji kuvani djevrek sa susamom. Penjurli [tako nekao se izgovara] od turskog beyaz peynir [belo sirenje] je takjodje lokalno pecivo, slatka kifla sa sirom + susam. Well, taj sir nije bas sir nego ono sto oni zovu "izvarok" sto ostane od sira kada "prevri". To ima samo takav specifican ukus, i bas se rado secam tih penjurlija.E kako bi mi legla jedna kacica mavrovskog belog sira wink.gif
Link to comment

u pocast hefa koji se ništavno izrazio spram jela od iznutrica, moram da kazem da negujem prilično obrnut pristup od njega: za mene je tretman škembića u jednoj gastronomiji benchmark za njenu ozbiljnost i istinske domete. zato mi je jedna od opsesija da na putovanjima u nove zemlje obavezno pokušam da probam kako dotična lokalna kuhinja tretira škembiće. nažalost, u ovoj nameri retko nailazim na razumevanje moje životne sapatnice tako da ovo obično radim kada putujem sam.u to ime moram da pomenem farmgate cafe koji se nalazu u corku, u irskoj. ovaj ugostiteljski objekat je cafe utoliko što funkcioniše po principu samousluživanja, hrana u njemu je inače totalni hardcore, najviše zahvaljujući svojoj lokaciji. naime, smešten je na galeriji english marketa, stare engleske pijace u corku, jedne od starih viktorijanskih zatvorenih pijaca nalik na one koje ćete naći svuda gde se u gastronomiji naglasak daje na lokalnom, od la boquerie do naschmarketa. irska kuhinja inače nije ono što se od nje može na prvu loptu očekivati - da bude varijacija engleske - već naprotiv, upravo u tradicionalnom irskom odmaku od engleske tradicije, posebni rezultati su postignuti u gastronomiji koja je pretrpela veći uticaj francuske kuhinje, što je možda najviše evidentno u kvalitetu i izboru irskih sireva - koji po mom mišljenju dišu za vrat francuskoj i italijanskoj ponudi.ovde je međutim naglasak na staroj, tradicionalnoj irskoj kuhinji koja iziskuje posebne apetite. znači nikakva visoka gastronomija već jednostavna, narodna hrana. irish lamb stew, tripe & darsheen, lamb liver and bacon, green cabage with corned mutton, irish pie itd. pomenuh škembiće, ovo dole je nešto što se zove "tripe & onion", u pitanju je gusta supa od škembića, džigernjače i luka, koja se servira sa kuvanim krompirom, jedna od najboljih koju sam probao u životu. ukus je slatkast, od luka i pavlake u kojoj se škembići kuvaju, i uprkos onome što ćete videti sa slike, jelo se bez problema vari.pogled sa pijace na farmgate cafe:dsc01472wo4.jpgevo kraljice od škembeta:dsc01473di6.jpgima se tu još šta za čalabrcnuti:dsc01479xz3.jpgmoli se msmodesty da pristupi predstavljanju materije.

Edited by gazza
Link to comment
nažalost, u ovoj nameri retko nailazim na razumevanje moje životne sapatnice tako da ovo obično radim kada putujem sam.
Ne volem pa to ti je. :unsure: Ikao moram da priznam da su ukusne. Ja bez vizuelne dopune kada je hrana u pitanju slabo funkcionisem. Verujem da zbog toga moj hedonizam trpi, sta cu jace od mene. Vidis ja sam imao sa bivsom obrnut slucaj. Ona bi i punjenu bubasvabu (*) probala. Gazza sta je ovo tamno sto pluta u tanjiru?(*) Na bubasvabe sam najgadljiviji.
Link to comment

Strazbur-Orangerie, definitivno jedan od najboljih restorana u kojima sam bio.Nalazi se u istoimenom parku, u kom se nalazi mini zooloski vrt.:) Zagreb-Kapuciner (mada su kelneri, kad cuju srbijanski naglasak, blago nadrkani) i super Nocturno, prave skoro najbolje pice na ovim prostorima.:) :wub:Singapur-Dynasty-imaju najbolju nes kafu na svetu i najbolji Chocolate MousseNansi-jedan italijanski restoran, kad se od Place Stanislas krene levo na gore, ne znam kako se zove, ali imaju super hranu.:)isto Nansi-na samom Place Stanislas-jos jedan super restoran, za koji ne znam kako se zove, al prave super salate s tunjevinom.:)

Edited by uros_s78
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...