Jump to content
IGNORED

Lovačka avijacija u II svetskom ratu


Ivo Petović

Najbolji lovac II svetskog rata je:  

43 members have voted

  1. 1. krajnje subjektivan poll

    • Supermarine Spitfire
      8
    • Messerschmitt Bf109
      7
    • Mitsubishi A-6 Zero
      3
    • Focke-Wulf Fw 190
      0
    • Lockheed P-38 Lightning
      2
    • P-51 Mustang
      9
    • F4U Corsair
      0
    • Jak 3
      2
    • Lavochkin La-7
      0
    • Ki 84 Hayate
      0
    • Hawker Tempest
      0
    • Messerschmitt Me-262
      9


Recommended Posts

  • Replies 85
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • čekmeže

    18

  • nesha taxista

    16

  • Ivo Petović

    10

  • wall

    9

Kod Rusa su žene pilotirale u 2. svetskom ratu masovno Na avionima Po2 (Polikarpov). Zvali su ih ''Noćne veštice''. Evo tog aviona:po2.jpgPosebnost ovog aviona je bila što nije pravljen u jednoj fabrici, nego po nacrtima u mnogo šupa i garaža širom SSSR. Njegova sporost je ponekad izluđivala Nemce. Poznat je slučaj da je pilot Messerschmitta uspeo da ga pogodi, ali da bi to učinio previše je spustio brzinu, pa je i sam pao.Edit: dodao pasus ispod slike.

Edited by nesha taxista
Link to comment
Znam, zato sam i stavio da je poll krajnje subjektivan. Mada, ja da sam glasao duom - verovatno bih glasao za Lavokina. :D Ali, taj Me-262 je stvarno bio neto posebno. Nisam glasao za njega samo zbog toga to se pojavio suvie kasno i to nije imao veliki uticaj i nije toliko upotrebljavan u borbi. Na stranu njegove mane (loi motori, zapaljivo mlazno gorivo, teak za pilotiranje) koje su potpuno normalne za jedan tako revolucionaran projekat, ali - konstruisati i proizvoditi takav avion u onakvim uslovima kakvi su vladali od 43-45 u Nemakoj, gde su se avioni praktino sklapali po umama, jer su sve fabrike bile razruene - to je potpuno neverovatno postignue. Kapa dole.
Apsolutno se slazem, Nemci kao da su na tom projektu malo zakocili (dok ih je islo na frontu) a kada je zagustilo i kad su se bacili na taktiku ''oruzje koje ce promeniti tok rata'' stvarali su u nemogucim uslovima, no tada je vec je bilo kasno.
Link to comment

Izvrstan topic, bravo dječaci. Kolegin tata (kolega se penzinonirao prošle godine) bio test-pilot na lasti (Messerschmitt Me-262). Na njemu je i poginuo. Sin veli da su bili anti-naci. Kad ja tata došao na odsustvo, mama skuha Eintopf (varivo s povrćem i mesom, njemački lonac); tip iz domaće kontrole osjeti miris mesa, uđe pravo u kuhinju, digne poklopac, tamo - batačići. Kakvo je to crnoburzijansko snabdijevanje, veli, sve ću vas pohapsit. Hrabri pilot ga onda katapultira iz kuhinje van. Drugi dan poleti lastom i slavno pogine za F?hrera i Dojčland. Obitelj dobije metal i zastavu, nikakve represalije. Znači i u životu pilota je bilo sretnih dana.

Link to comment
Hm.. piše total votes: 7 a na poll-u se vide samo 4 glasa...Dobro bre, ko je bio suzdržan!? :D
Moja greška, zaboravio sam da obavestim one koji su noćas bili prisutni da ne glasaju dok ne završim prebacivanje postova s stare ankete na novu (teme s anketom se ne mogu prosto merdžovati). Tako je sistem ta 3 glasa progutao, mada je registrovao da je neko glasao. Zato se pojavljuje razlika od 3 glasa, Ivin i još 2.
Link to comment

S tim da je tadašnje Jugoslovensko ratno vazduhoplovstvo u svom sastavu posedovalo jedan avion domaće proizvodnje koji se komotno mogao nositi sa najboljim lovcima tog doba. Čuveni IK 3, najbolji jugoslovenski lovac u istoriji.ik3arr9.jpgik3bhy6.jpg

Link to comment

Naravno da vodi, kad su neki glasovi za Bf 109 pojedeni. :D Nego, gde se dedoše glasovi za Spita? Bilo ih je 6 pre ponavljanja glasanja.Ajde da mu malo pomognemo:Spit Mk 2spit8chl7.jpgSpit Mk 9spit10ard5.jpg

Link to comment

Ja ostao pri glasu za Spita... a ostali su se ili ulenjili, ili poklekli pred pritiscima... :D Elem...

S tim da je tadašnje Jugoslovensko ratno vazduhoplovstvo u svom sastavu posedovalo jedan avion domaće proizvodnje koji se komotno mogao nositi sa najboljim lovcima tog doba. Čuveni IK 3, najbolji jugoslovenski lovac u istoriji.
Da su okolnosti bile nešto drugačije, i da je bilo više primeraka, taj avion bi bio vrlo ozbiljan konkurent na listi. Legenda kaže čak i da se u nekim uporednim testovima pokazao boljim od Spita.ik3opetrovicin5.jpgRogožarski IK-3 - ne samo da je mogao da se nosi sa najboljima, nego su ga srpski piloti cenili više i od Hurricane-a i od Bf109. 4648lpw5.jpgJedan od mitova kaže da naziv dolazi od izmešanih inicijala autora - Ljubomir Ilić (u sredini), Kosta Sivčev (desno), a 3 je u stvari ćirilično Z, od trećeg inženjera koji im se kasnije pridružio na projektu, Slobodana Zrnića (levo). zrnicilicsivcevtr0.jpgIako zanimljivo, ovo najverovatnije nije tačno. IK verovatno dolazi od imena fabrike Ikarus, a 3 je jednostavno sledeći broj u seriji.Iako je sa originalnim Hispano-Suiza motorom bio sporiji i sa manjim doletom, radilo se o avionu vrhunskih manevarskih sposobnosti, boljih od oba pomenuta takmaca. Takođe, bio je jednostavniji i lakši za održavanje.ik3ltl8.jpgOkupacija Francuske je omela planove da se nabave jači HS motori, a pre nego što su uspeli da se realizuju planovi za zamenu motora Daimler-Benz (sa kojim su vršeni više nego uspešni eksperimenti) ili Rolls-Royce modelima, počeo je Aprilski rat.artworkfrka1dg7.jpgOd 12 naručenih IK-3, svega 6 je bilo operativno u trenutku napade nemačkog vazduhoplovstva. Svi su bili stacionirani u Zemunu, raspoređeni u 161. i 162. lovačku eskadrilu. ik33ve5.jpgšestog aprila je svih 6 poletelo u borbu, ali je narednik Dušan Vujičić iz druge patrole ubrzo morao prinudno da sleti zbog problema sa hlađenjem. Prva patrola (kapetan Todor Gogić, komandir 161. l.e., i narednik Milisav Semiz) je oborila jedan Ju-87. kapetan Savo Poljanec iz druge patrole (komandir 162. l.e.) je sam oborio jedan Ju-87 i jedan Bf-109 pre nego što je Me-110 teško oštetio njegov avion. Iako ranjen, uspeo je da stigne do Zemuna i prizemlji svoj IK-3. U trećoj patroli su bili potporučnik Dušan Borčić i narednik Eduard Banfić. Borčić je oborio jedan Do-17 i jedan Bf-109, pre nego što je poginuo u izrešetanom avionu. Banfić je verovatno oborio jedan Me-110, potom ranjen prinudno je sleteo teško oštećenim IK-3 pre zemunskog aerodroma. U još tri naleta, Gogić, Semiz i Vujičić su uzletali tri puta, pri čemu je kapetan Gogić prijavio jedan He-111 oboren. Za 6 dana, jugoslovenski IK-3 piloti su oborili nemačkih 14 aviona, uz jedan izgubljen i tri oštećena IK-3.ik3cgod6.jpgPo jednoj verziji priče, svi preostali IK-3 su uništeni pre nego što su Nemci uspeli da zauzmu aerodrome. Međutim, po drugim izvorima, navodno je između jednog i tri primerka zarobljeno od strane Nemaca, ali njihova sudbina danas nije poznata.ik38lu0.jpgDobar sajt, ali, na žalost, dosta linkova ka fotografijama više ne radi:http://ik-3.tk/U prvih 2 minuta ovog filma se mogu videti obojene fotografije IK-3:Danas ne postoji ni jedan sačuvan primerak IK-3. Ja nisam još čuo da je neko pokrenuo inicijativu da se napravi funkcionalna replika. Nadam se ipak da će ovo biti učinjeno, jer bi to bilo svojevrstan spomenik požrtvovanim pilotima Jugoslovenskog kraljevskog vazduhoplovstva, deo istorije, ali i velika atrakcija na aero mitinzima, ili barem važan eksponat u Vazduhoplovnom muzeju u Surčinu.
Link to comment

Funkcionalnu repliku <_< Pa oni nisu u stanju da srede i ono što imaju, a kamoli nešto novo da urade. Stoji im onaj Fiat G50 jedini u svetu i trune :rant: . Samo čekam kada će da objave da je volšebno nestao na poslednjem popisu inventara. Ili će ga prodati nekom američkom zaluđeniku i to prikazati kao uspešan poslovni potez, jer smo mi eto pritisnuti besparicom i nismo mogli da ga održavamo.And where the fuck is Dare? Možda on ima neku info :unsure:

Edited by Hartmann
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...