Jump to content
IGNORED

Dobra plata, dobro mesto, jeftin real estate


noskich

Recommended Posts

Ma šta kad prodam stan? Kad prodam svih pet!

 

A i ne plašim ja sebe, plaši me država, penziono i njihovi srodnici - svi me ubeđuju da ću da dobijem manje nego što sam mislio i što se nadam.

Link to comment

Lapot je stara tradicija, iz vremena kada su ljudi ziveli od prirode i u skladu sa istom. Kad se vec zalazes za povratak jednostavnom zivotu kakav nam preci zivese, valjda i lapot prihavatas.

 

Logichno. 

Edited by noskich
Link to comment

Ma šta kad prodam stan? Kad prodam svih pet!

 

A i ne plašim ja sebe, plaši me država, penziono i njihovi srodnici - svi me ubeđuju da ću da dobijem manje nego što sam mislio i što se nadam.

 

Bolje ista nego nista.

Mi smo prva generacija za koju zavrsen fakultet nije nikakva garancija za dobijanje posla, a posao nije garancija ne samo za imanje krova nad glavom sto je sada pojam, vec i za puko prezivljavanje. Sasvim je normalno danas raditi 2 ili cak 3 posla. Moj drugi posao, vecernja smena u magacinu je sve i svja. Ima nas iz IT-ja, bankarstva, racunovodstva, inzenjerstva, a ovi sa manje placenim poslovima poput kafea i restorana kombinuju ne 2 vec 3 posla. Normalno.

Link to comment

Mislim da sam video negde na forumu da se diskutovalo o nekretninama u Grčkoj, ali nisam siguran da li je to bilo ovde ili dole u Grčka an ženeral?

Na roditeljskomtm forumu, naširoko i ima baš puno detalja.

 

SaE

Link to comment

A i ne plašim ja sebe, plaši me država, penziono i njihovi srodnici - svi me ubeđuju da ću da dobijem manje nego što sam mislio i što se nadam.

 

Nisi razmisljao o dodatnom privatnom zdravstvenom? U pocetku sam bila nesto protiv (inflacija mi kao pojam odmah prodje kroz glavu), no onda sam pustila da me ubede da je to dobra stvar, i na kraju mislim i da jeste. Na kraju meseca ne osetim maltene uopste da jos nesto placam (jer se uzme od bruto plate pa je onda i poreska osnovica manja itd., znas verovatno i sam) a to se s druge strane talozi na racun. Imas mogucnost da posle budes ili mesecno isplacen, ili da dobijes ceo iznos odmah, a u slucaju smrti sve ostalo ide tvom partneru.

Edited by I*m with the pilots
Link to comment

Jesu oni tebi izračunali koliko ćeš ti efektivno da se ovajdiš od toga? Celih 28 evara mesečno?

 

Jedno je dodatno zdravstveno, a drugo je dodatno penziono. I da, plaćam i dodatno ciljano zdravstveno i plaćam dodatno privatno penziono. Ali preko firme imamo finanzberatere od SAP-a na raspolaganju za savete, koje ne moram ja da plaćam i koji meni direktno ništa ne prodaju, tako da nemaju razloga da me muljaju i lažu. Proračunavali su oni meni koliko se tu šta dobije i koliko će to vredeti u onom trenutku kad odem u penziju i druge projekcije. Koliko su bile kilave razne kombinacije, tipa onih kombinovanih životnih osiguranja i dodatnih privatnih penzija - ako ti se nešto desi, dobiješ premiju životnog osiguranja, a ako ti se ništa ne desi, to će se računati kao dodatna penzija. Međutim, zbog nekih raznih kliznih kvota, promena kurseva, qrca palca, ta suma na kraju ispadne daleko manja nego što je bilo projektovano u trenutku sklapanja ugovora. Bilo je i na televiziji prikazivano u nekim emisijama, kako su ljudi imali kombinovana osiguranja sa baušpar ugovorima i kako su računali na otprilike na neku premiju kad odu u penziju od toga, taman da zatvore finansijsku konstrukciju oko nekretnine i na miru odu u penziju. I onda je ispalo da su dobili mnogo manje i na kraju su otišli u penziju sa 30-40 hiljada evra duga, sad kad sa kilavom penzijom to ne mogu tek tako da otplate.

 

Poenta je - dok ja uzmem sve te dodatne privatne šeme za zdravstveno, dodatno privatno za penziono, za razna osiguranja, za mene, pa za ženu, kur moj ću imati da otplaćujem i stan i kola i ko zna šta (recimo visoko školovanje potomstva negde drugde). Mogu da idem direktno da stanem u red pred narodnom kuhinjom nakon svih dodatnih rata. I za šta - ima ceo život da se jebavam za sigurnost u starosti, a kakve sam sreće ima oni prvo da pomere starosnu granicu i da radim do 70-te ili preko, a ima da capiknem u drugoj godini penzije, pošto sam sa Marfijem na prst u dupe.

Link to comment

hej vi nemčuge jedne, gde bi vašu decu slali na fakultete?nemačka,usa ili nešto drugo? onak general, ne sad po strukama.šta je nemčugi san?gde da školuje dete?

da vam se može da birate raspojasano

nema ljutnje za nemčuge.to tepam samo

Link to comment

Jesu oni tebi izračunali koliko ćeš ti efektivno da se ovajdiš od toga? Celih 28 evara mesečno?

Oko 450 ili 500 evra mesecno po garantovanom minimumu (sve sta uplatim dotle + stednja po garantovanoj stopi), nisu mi tu sad papiri. Mogu ti kasnije u poruci poslati detaljnije ako zelis. U principu je to bio istovremeni predlog i mog momka, i mog sefa, koji dotira manji deo toga. Nisam ni znala da zapravo svi u firmi imaju to dodatno privatno penziono. Nemci se generalno loze na osiguranja, koliko prokljuvih.

Ali dakle fora je sto ja sad efektivno placam to ni 10 evra mesecno, ostaje da se nadam da nece biti tolika inflacija koja ce pojesti ovih 10 evra kada bude vreme da se to i koristi.

 

Za zenu bi valjda islo od njene plate, ne?

 

Inace mi je cena stana tvog komsije o_0 (bese preko 700K za 120 kvadrata), mislila sam da je ovaj nas kraj medju najskupljima (prosecna cena kvadrata je 4K, novogradnja 5K - pricam za delove grad(ov)a koji su (nama) smisleni). S druge strane je potraznja bas velika, ponuda mala, tako da se i po tim cenama brzo prodaju, krediti su dosta dobri ako imas nesto svog uloga.

Link to comment

To što ti plaćaš je najverovatnije betriebliche Altersvorsorge. Taj dodatni ugovor imam i ja (jedan od mojih dodatnih). Koliko mi objasniše ovi ljudi, jedina garancija je tu da će neke isplate biti i u slučaju da dođe do bankrota ključnih faktora kao što je poslodavac, dok je visina "diskutabilna" - garantuje se sa 100% sigurnosti jedino deo koji ti uplaćuješ, jer to ne smeju da ti pojedu. Kod ove vrste dodatnog penzionog se, u stvari, radi o vrsti osiguranja preko radnog mesta pa potpada delomično ili potpuno pod zakon o radu. Ti plaćaš jedan deo, drugi deo poslodavac i treći deo država. Tebi odgovara, jer daješ malo para, poslodavcu odgovara je se oslobađa dodatnih troškova i dadžbina na drugom mestu i država generalno voli da se dodatno osigurava. Međutim, otkako je na snazi bAV zakon, i njegove modifikacije iz 2009, to se popularno primenjuje u odnosu na Riester i Rürup. Međutim, to ima i druge kontraefekte koji se lagano primećuju - što se više daje na to, to se iz bruto dela daje manje na druga socijalna davanja, što nam svima zajedno umanjuje regularnu penziju. Ako uzmeš svoje izvode koje ti jednom godišnje šalje Deutsche Rentenversicherung, uzmi i uporedi kako konstantno padaju projekcije koliko ćemo para dobijati kad dođe vreme da se ide u penziju.Ne tvrdim da bAV jedini faktor, ali doprinosi svoj deo. Ali ne umanjuje se samo davanje za gesetzliche Rentenversicherung, nego i Krankenversicherung, Arbeitslosversicherung i Unfallversicherung. Tako da ako ostanemo bez posla ili se unesrećimo, dobićemo manje Leistungen. Svesno, ali na račun nešto veće penzije. U prednosti su ljudi koji imaju privatno zdravstveno, jer po odlasku u penziju ne moraju da plaćaju od penzije u državnu kasu za zdravstveno osiguranje. Oni koji imaju gesetzliche moraju u penziji od dobijenih para da uplaćuju puno penziono. Tako da se ja ne plašim toliko inflacije, nego drugih faktora. Za te dodatne pare sad imaš poreske olakšice, ali ćeš plaćati porez na iznos koji ćeš u penziji dobijati (koji je za penzose istina niži nego za zaposlene). Rürup su takođe doneli zakon da će se od 2040 oporezivati. Takve promene o porezima i drugim obezvređivanjima para su ono šta mene najviše plaši, jer što će kasa biti tanja, to će oni biti hrabriji. Inflacija je tu samo deo priče. Tako da nije to sve tako straightforward - daš malo para i oni se utrkuju da ih oplode i odmah dobijaš puno u penziji.

 

Žena je Freiberuflerin i nema neke dodatne mogućnosti sem da ide ili na Riester (za koji se već sad zna da će reformisati) ili da radi sopstvenu štednju pa lupi u Basisrente ili tako nešto. A na univerzitetu ionako dobijaju peanuts. Da ja ne sipam i kod nje, bilo bi to vrlo tanko.

Link to comment

Jesu oni tebi izračunali koliko ćeš ti efektivno da se ovajdiš od toga? Celih 28 evara mesečno?

 

 

Poenta je - dok ja uzmem sve te dodatne privatne šeme za zdravstveno, dodatno privatno za penziono, za razna osiguranja, za mene, pa za ženu, kur moj ću imati da otplaćujem i stan i kola i ko zna šta (recimo visoko školovanje potomstva negde drugde). Mogu da idem direktno da stanem u red pred narodnom kuhinjom nakon svih dodatnih rata. I za šta - ima ceo život da se jebavam za sigurnost u starosti, a kakve sam sreće ima oni prvo da pomere starosnu granicu i da radim do 70-te ili preko, a ima da capiknem u drugoj godini penzije, pošto sam sa Marfijem na prst u dupe.

A u Australiji te krenu opominjati vec kad napunis 30 godinica da treba da krenes odmah da uplacujes privatno zdravstveno, a ako neces pijes penale na svaku godinu neplacanja. To jest ako ne uplacujes recimo od 30 do 35te godine progresivno ti se uvecava cena osiguranja do kraja zivota kao penal. I onda kad budes krenuo, to jest kad budes bio primoran da krenes nuzdom, a nisi imao privatno mozda ces placati i duplo od onoga ko se povinovao lihvarima i krenuo da uplacuje od 30te.

 

Oj generacijo

Edited by noskich
Link to comment

Noskich nemoj da bojis previse ????

 

1 - ne povecava se premija osiguranja do kraja zivota nego narednih 10 ili 20 godina. Posle se vraca na normalu.

 

2 - kad budes primoran da placas privatno imaces waiting period od 12 meseci za vecinu usluga jer osiguranja nisu sisala veslo.

 

3 - ne moze se desiti da placas duplo jer je max penal 40% ja mislim.

 

4 - toliko su agresivni u podsecanju gradjana da vecina novih migranata jednostavno previdi nekoliko recenica u 2 pisma koja im tokom prve godine permanent residency stignu na tu temu.

 

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

Link to comment

10 ili 20? Mala razlika. Ako se vraca na normalu zasto bi onda neko od 30 godina placao, sta bi mu bila motivacija? Ja ne znam da li se i kada vraca na normalu, ali vidim sta je motivacija vlade i korporacija, a to je da odrade na finjaka jedan double dipping i to sve zaviju u oblandu da je to u stvari u nasem interesu i da su oni zabrinuti za nas. Znaci ne samo sto placas poseban porez za Medicare, drzavno zdravstveno osiguranje (pored standardnog poreza na prihod ovaj je dodatni), nego jos moras da placas i privatno osiguranje. A ne daj boze nesto da ti se desi i jedni i drugi peru ruke, drzava dok se smisli koliko vremena treba da cekas na proceduru, dok ti uradi trijazu, alocira doktora... a korporacije te poklapaju waiting periodima, raznoraznim ogranicenjima u klauzulama sitnim slovima ispisanim na dnu papira.

Tako da trend je jasan, a u buducnosti moze samo da se pogorsa. Ovo je tek pocetak iliti you ain't seen nothin' yet. Vidim vec gde to sve ide. Ide ka tome gde i sve drugo, sve veci troskovi za sve manje beneficije. A lihvarima sve vise profita. Penzije su pomerili, i jos ce da pomeraju, na to niko vise ne moze da racuna da ce docekati.

Moj savet - nista ne uplacujte, sami budite svoja polisa. Pa kad/ako bude zatrebalo placajte iz dzepa gde je najbolji odnos cene i kvaliteta. A zna se gde je to, Tajland naravno.

 

Naravno da imas waiting period i da osiguranje ne pokriva oboljenja pre datuma polise, kad kazem budes primoran mislim kad budes zasao u godine. Neko od 30, pa i 40 godina ako je zdrav i nema znacajnijih zdravstvenih problema nema potrebe za privatnom polisom izuzev ako to radi iz poreskih pobuda.

 

Opet ne znam koliki je maksimalan penal, ako znas molim te podeli link ovde, a ne ja mislim.

 

Koliko su agresivni zavisi, svaka kompanija iz sve snage pominje te penale kako bi privoleli ljude koji realno nemaju nikakve potrebe za placanjem polise da pocnu da je placaju.

Edited by noskich
Link to comment

Mene je više zanimalo to šta se već diskutovalo po toj temi, sa formalno-pravne strane, plus dodatne dadžbine oko poreza i takvih stvari.

Ne interesuje me da rušim i gradim, ni ostrva "negde" (sem Krfa eventualno). Prosto su cene toliko niske da mogu da uzmem dve gotove kuće tamo koliko me ovde košta jedan stan. Pa me interesovalo gde je tu zvrčka, sigurno ima skrivenih troškova u celom tom procesu.

 

mislim da je glavna kvaka u tome sto imas zarobljenu, polumrtvu nekretninu koja stoji sledecih 30-40 godina i propada (a nije jasno kako ce se vrednost nekretnina u tom delu sveta menjati).

tih 30ak godina placas porez, odrzavanje zgrade i taman kad hoces da se uselis - moras sve da renoviras jer je naprosto propalo od stajanja.

nekretnina koja stoji neupotrebljena pride postaje i zgodna meta za provale (cak i ako nema nista unutra - to provalnik ne zna dok se ne uveri sam) sto moze generisati dodatne troskove i probleme

 

ako imas kucu, odrzavanje postaje posebno problematicno - po dvoristu dziklja sve i svasta, ili dune vetar i oduva par crepova sa krova pa tu posle nalije voda i napravi haos. a nema nikoga da to javi na vreme, da se zamene ta tri crepa (troskovi nula), nego se renovira pola krova i sprata kad se ode u posetu jednom u godinu dana. i to sa razdaljine od 3000km, sto ce svaki majstor znati da naplati.

Link to comment

Nisam siguran da je nekretnina u Grckoj dobra investicija sve da je primarni dom resen i ne koristi se kredit (pa jos iz trece zemlje). Zemlja ima i tek ce imati ozbiljne probleme, sto strukturalne, sto zbog okruzenja i trendova. Rekao bih da cene to dobro odrazavaju.

 

Elem, zanimljiva je tema; sta uopste radi vecina ljudi iz vaseg okruzenja? Ovde kod mene su cene bile ogromne do 2013. a onda je usledio solidan pad do negde sredine 2015. kada su ponovo pocele da divljaju, prvo za kupovinu a oko godinu dana kasnije i za iznajmljivanje. Od 2012. do pocetka 2016. mogla se iznajmiti nova opremljena kuca sa cetri spavace sobe za manje nego sto bi izasla rata kredita za stan sa tri. Sada su i rente otisle nebu pod oblake (vise od 200%) pa mi nije jasno kako ljudi uopste zive s obzirom da plate stagniraju od 2013.

 

Ja sam uleteo u kredit za kucu at the bottom of the market sredinom 2015. Cene slicnih kuca u medjuvremenu otisle gore oko 25%.

Dvosoban stan koji sam izdavao za kikiriki (i batalio izdavanje) sada mogu da izdam za nesto manje od iznosa rate kredita.

Link to comment

Meni se čini da je neko od forumaša ovde merkao neku kupovinu u Grčkoj, i čini mi se da je i realizovao to...

 

....shit has hit the fan...

Link to comment
  • Hamlet Strašni locked and unlocked this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...