Jump to content
IGNORED

couch surfing i slični sajtovi


Baba Ji

Recommended Posts

ako ima neko da podeli iskustva, savete, bilo šta? Bukvalno sinoć sam počeo da istražujem po netu ovaj vid putovanja, što više gledam sve više mi deluje kao sekta, spominju se neki ambasadori, kao mi smo jedna velika porodica, bla bla (couchsurfing) .. pa me zanima jel ima tamo normalnih ljudi i kakva su vaša iskustva? Naišao sam na netu na neki tekst u kom se pljuje konkretno sajt couchsurfing , kao licemerje, prevara, traže se pare a ovamo propagira besplatan smeštaj, narušava privatnost itd.. Ja se posle tog teksta učlanim u globalfreeloaders ali mi se sve manje sviđa i ta ideja..Nadam se da će se neko javiti da me, ako ništa drugo, totalno odvrati od ovoga :)

Link to comment
  • Replies 103
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • prima

    14

  • ToniAdams

    10

  • *edited by mod

    10

  • belch

    10

Ja sam tako putovao doduse samo po Americi i zaista nisam imao nikakvih problema. Jednostavno gledas profile i pre svega preporuke drugih ljudi i koristis zdrav razum pa npr tipu koji nema nikakav review o sebi ili onom koji je u grupi gaycouchsurfing a u profilu napise da delite sobu i da je pritom nudista tokom veceg dela dana neces slati upit.

Link to comment

Hm, ja poznajem dosta ljudi koji koriste couchsurfing redovno, i nisam jos cula negativna iskustva. Sestra mog decka npr. poslednjih tri-cetiri godine tako putuje. Fora je da ne ostanes ni kod koga predugo, pa kad ostaju duze u nekom gradu nadju vise domacina, ili neki skvot. Takodje, primaju couchsurfere. Iz njihove price najgora stvar je otprilike ako te neko ispali za smestaj pa moras da nadjes nekog drugog. Sto kaze pavlle, gledas profile i ukljucis zdrav razum. Ja licno ne bih tako putovala niti primala couchsurfere jer sam nepoverljiva i ne volim nepoznate u svojoj kuci niti bih isla u nepoznate kuce. Ali, to sam samo ja. I ne bih da te odgovaram posto su ljudi iz moje okoline zadovoljni ovim sistemom. Da, ima jos jedan sajt, Triptrotters, razlikuje ih sto te spajaju sa domacinima slicnih interesovanja, pa je veca sansa da nadjes boljeg domacina.
Link to comment

ja sam primila jednog kaucsurfera i izbacila ga iz kuce sutadan, toliko me taj covek nervirao. znam ih koji su i primali i isli, ne znam da se ikad ikom desilo ista lose (osim mozda ovom mom jadnicku :D), a i kad sam na dejlimejlu citala da je jedna silovana u engleskoj.kauc je super i zato sto vraca poverenje u ljudsku nesebicnost i dobrotu.

Link to comment

nije to za svakoga. evo recimo za mene nije. ali se zato u airbnb kunem. cim platis nesto, niko te ne smara niti si duzan da vracas uslugu. sad sam skoro spavao u solunu tj nas dvoje za 16 evra (ukupno), super skroz.www.airbnb.com

Link to comment

+1 za airbnb.comIsao sam preko njih u 3 razlicita stana u 3 razlicta grada i primao gomilu ljudi koji su od mene iznajmljivali gajbu i sve to prilicno dobro funkcionise. A gde god da resis da ides nacices stvarno najraznovrsniji smestaj. Ako si u fazonu druzenja, avantura i ogranicenog budzeta onda idi na CS a ako juris normalan i proveren smestaj za ok cenu onda idi na airbnb.U svakom slucaju gde god da odes salji u startu bar 10ak razlicitih upita jer ako budes cekao da odgovaras na 1 po 1 stan lako moze da ti se desi da izvisis na kraju.EDIT: ni na CS nisi duzan da vracas uslugu bilo kome. Sve je stvar tvoje volje, zelje i mogucnosti.

Edited by pavllle
Link to comment
Ja licno ne bih tako putovala niti primala couchsurfere jer sam nepoverljiva i ne volim nepoznate u svojoj kuci niti bih isla u nepoznate kuce.
moram priznati da je i meni to malo problem, to sam i hteo da pitam ove koji to koriste, prvo što mi je palo na pamet je ako ugostim nekog oće me pokrasti? :) sa druge strane voleo bih da, kad odem negde imam nekog lokalca koji će mi olakšati snalaženje a i volim da saznam o mestu na koje idem, pa mi je ta kulturna razmena isto plus.
Da, ima jos jedan sajt, Triptrotters, razlikuje ih sto te spajaju sa domacinima slicnih interesovanja, pa je veca sansa da nadjes boljeg domacina.
hvala za ovo ;)gazzo, hvala puno, odlična stvar! jel može par saveta u vezi tog (!%"%$% ovaj novi forum je sranje..) airbnb ili kako se zove, ne mogu sad da vidim? kako uplaćuješ, one istaknute cene su za ceo stan ili po osobi? spominje se neki security deposit, kako nađeš jeftine ponude, jel zavisi od godišnjeg doba? izvini na možda glupim pitanjima, nisam ni probao da otkrijem kako sajt funkcioniše, verovatno ću odgovore naći i sam kad ga malo pročešljam :blush: opet, iskustvo iz prve ruke nikad nije naodmet (ako te ne mrzi da pišeš) :)
Link to comment

uplacujes preko kartice. kes ide odmah na racun airbnb. a vlasnik stana ga dobija tek po tvom ulasku. security deposit ti je isti kao kada iznajmljujes kola tj blokiraju ti tih 100e ili koliko vec pa ako sve bude ok po odlasku samo ih odblokiraju. ne skidaju sa racuna. kada se registrujes na sajt mozes da trazis po mestu a posle i po delovima grada. tu dole imas jos gomilu opcija za pretragu poput opcije za cenu pa lepo stavis koliki ti je budzet i onda biras.sama kompanija nema ni jedan stan niti utice na cene vec one zavise samo od vlasnika. neki ih menjaju po sezoni a neki ih drze iste tokom cele godine.cene su u 90% slucajeva po stanu. i sta ti izadje na sajtu to ti je. nema nikakvih dodatnih placanja na licu mesta.

Link to comment

a sto se couchsurfinga tice ako ti treba neki lokalac da ti pokaze grad na sajtu mozes naci i takve ljude koji nemaju svoju gajbu tj ne nude kauc ali nude slobodno vreme kao i to da ti pokazu grad u koji dolazis.

Link to comment

ne mora da znaci da su na airbnb cene po stanu zato sto se negde iznajmljuje samo soba a vlasnik je u stanu. sve je uglavnom objasnjeno. takodje ne mora da znaci da je cena ista za 1 ili vise osoba. zato za svaku ponudu mozes odmah da proveris cenu tako sto ukucas broj osoba za koje trazis smestaj.

Link to comment
ako ima neko da podeli iskustva, savete, bilo šta? Bukvalno sinoć sam počeo da istražujem po netu ovaj vid putovanja, što više gledam sve više mi deluje kao sekta, spominju se neki ambasadori, kao mi smo jedna velika porodica, bla bla (couchsurfing) .. pa me zanima jel ima tamo normalnih ljudi i kakva su vaša iskustva? Naišao sam na netu na neki tekst u kom se pljuje konkretno sajt couchsurfing , kao licemerje, prevara, traže se pare a ovamo propagira besplatan smeštaj, narušava privatnost itd.. Ja se posle tog teksta učlanim u globalfreeloaders ali mi se sve manje sviđa i ta ideja..Nadam se da će se neko javiti da me, ako ništa drugo, totalno odvrati od ovoga :)
do pre par godina bili su samo Couchsurf i Hospitality club (ili tako nesto), a sad je ovaj mod turizma doziveo ekspanziju. u stvari Couchsurfing kolko sam ja provalio ima najvecu bazu ljudi, a ovo sve ostalo (Global freeloaders i sta ja znam) su spin-offovi koji su nastajali u razlicitim periodima usled razlicitih problema. najnovija sizma je bila pre par meseci (ne znam gde su svi ti ljudi nestali doduse), kada je Couchsurfing.org postao korporacija b tipa. mnogo ljudi je otislo jer su bili disenchanted, jer su mislili da je to bilo protiv originalnog etosa sajta i korak ka naplacivanju clanarine.a sto se tice opaske da su sekta, pa jesu sekta na neki nacin: middle class sekta enivironmentaly zaludjenih globetrotting neo-hipika. meni je to posluzila kao izvrsna humana inicijativa da prespavam negde za dz, ali mnogo ljudi na sajtu to ne shvata upravo tako vec se insistira na tom 'Couchsurferskog duha': obavezno druzenje, razmena vestina i iskustva, hajde da svi budemo srecni (na silu) i tome slicno.
Link to comment

Što se tiče CouchSurfinga, ja sam na njemu već par godina. Hostovao sam oko 20 ljudi, bio hostovan kod desetak. Za troje-četvoro mogu da kažem da više nisu samo "neki poznanici sa neta" već i ljudi koje smatram prijateljima jer se viđamo i po par puta godišnje. Što se tiče ovog utiska da ima jako puno neo-hipika, mogu da kažem da je to delimično tačno. Bilo je tu ljudi koji su bili klasični skvoteri, bilo je frutarijanaca, riba iz Nemačke koja se nije brijala nigde (saznao prilikom ručka kada je podigla ruku, ne pitajte), dve devojke koje su pušile travu u srazmeri u kojoj tipovi koji obitavaju po lokalnim kladionicama puše cigarete i slično. Ali bilo je i mnogo gotivnih likova, sa kojima sam zaista ostao u kontaktu. Što se negativnih iskustava tiče, bilo je samo jedno i to prvo. Došao lik od nekih 35-37 godina koji je našeg porekla, a živeo je u 10ak zemalja u prethodnih par godina. Govori 12 jezika. Sve je to bilo kul do jednog trenutka kada lik nije hteo da ode. Posle 3 dana je pitao da li može da ostane još koji, pa onda još, sve dok trenutka dok nisam emigrirao iz svog stana na par dana dok ga se ne otresem. Ali pošto je taj led probijen, sve ostalo je bilo više nego odlično. Vidiš delove grada koje inače ne bi, izlaziš na mesta na koja "lokalci" izlaze, upoznaš prijatelje tih ljudi i sve u svemu upoznaš mesto na način na koji inače ne bi mogao, pa sve i da platiš ne znam koliko novca. Znam i za priče da su dečku ostavili stan u jednom većem gradu u SAD na nedelju dana dok je vlasnica bila na moru ili lik koji je otišao kod Japanca koji mu je obećao da će ga ugostiti, a pošto mu je u poslednji čas iskrslo nešto pa nije mogao, uplatio mu je petodnevni boravak u hotelu sa 6 zvezdica u centru Tokija. Pitanje časti kod Japanaca, biće da je to.Što se tiče bezbednosti, ja zaista nikakvih problema do sada nisam imao. Ostavljao sam ključ ljudima koji su dolazili kod mene, ljudi su meni ostavljali ključeve, čak nudili i kola ukoliko bi mi zatrebalo, te sa te strane nijedna loša situacija se do sada nije desila. Samo paziti na reference i to je to.I da se na kratko vratim na taj neo-hipi deo.. ima toga, svakako. Vegetarijanaca u životu nisam upoznao van CSa koliko preko istog. Ali takvih slučajeva je bilo vrlo malo u poređenju sa ostalim. Najčešće su to bili ljudi koji rade, studiraju, putuju, imaju normalan posao i stavove i ne gledaju te osuđujuće dok jedeš leđa od praseta između dva parčeta hleba.

Link to comment

Ja takođe imam samo pozitivna iskustva sa kaučsurfingom. Bila sam hostovana dvadesetak puta, uglavnom po americi, i jednom u hrvatskoj. Uglavnom sam išla sama (osim tad u hr) i nikad se ništa loše nije desilo, niko me nije nakrivo pogledao a kamoli nešto gore. Upoznala sam neke baš sjajne ljude, s nekima od njih sam ostala u kontaktu i dalje. Nekoliko puta mi je ostavljen sasvim prazan stan, često su domaćini dolazili po mene kolima, ili me vozili na aerodrom ili do sledećeg odredišta, ili mi organizovali prevoz sa svojim prijateljima koji su išli na istu stranu. Da sam morala da plaćam svako od tih noćenja, pola stvari i mesta ne bih videla.Što se tiče toga kakvi su ljudi na tom sajtu, ima ih raznih, a sve to lepo piše u njihovim profilima. Ja sam birala one s kojima imam štošta zajedničko, pa smo išli i na koncerte i vodili su me na mesta koja su meni bila zanimljiva, i pričali smo o stvarima koje su interesovale i mene i njih. Neki od njih su bili zainteresovani i za druženje i bleju, neki su morali da rade pa nisu imali vremena, neki su se samo povukli u svoju sobu. Ljudi koji su bili kod mene su takođe bili sjajni (isto ih je bilo dvadesetak), osim jednog koji je ovako bio okej, samo se nije baš tuširao, i ostao je duže nego što nam je prijalo, i sjebao je sestri komp jer nije provalio da mu je glupi ipod zaražen kojekakvim đubretom. Ostali su svi bili super, gomila stopera, nekoliko biciklista dugoprugaša (na relacijama švedska-grčka i francuska-kina) puno vegetarijanaca i pankera :wub: Niko me nikad nije pokrao :)Ja to svima preporučujem, znam sigurno barem deset ljudi koji su sad aktivni jer sam ih ja smarala da se priključe. :proud: Ništa mi ne smeta ni što su postali korporacija, dokle god je džabe to što nude. Nikakve pare nisu tražili nikad.Ako želiš da koristiš ovo, korisan savet je da za grad gde ideš nađeš barem desetak profila, i svima im pošalješ poruku. Pa onda ovi drugi ako ne mogu da te hostuju, mogu makar da ti pokažu grad i to. Možda je još pametnije ne odabrati one čija imena izađu prva na listi, jer su to najčešće najzauzetiji ljudi u smislu hostovanja. Činjenica jeste da cs zahteva puno poverenja, ali se isplati višestruko.Baš ste me podsetili da mi je profil dosta dugo neaktivan jer sam živela u malim stanovima, sad ću baš da si promenim status :)

Edited by funk soul sister
Link to comment

Reference su takođe odlična stvar, jer korisnici ne mogu da edituju niti brišu ono što su im gosti ili domaćini ostavili na profilu. Tako da ako neko kaže da mu je gost izgubio mačku i slomio televizor pri tom ne ustajući s kauča do tri popodne, taj gost to nikako ne može da obriše, pa znaš da sa takvima nemaš ništa. Isto važi i za hostove, onaj ko je nekoga ispalio će možda i tebe, pa znaš da kod njega ne ideš.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...