Jump to content
IGNORED

kritika savremene umetnosti


Caligula

Recommended Posts

Daj onda da napravimo retrospektivu iskustava tajlandskih maloletnika koji se hrvu sa vise od 365 zadriglih zapadnjackih pedofila godisnje, racunam da bi ovaj hudoznik odozgo bio malo dete za njih. Jebes iskustvo ako ga ne zapise Dostojevski ili Kami.

Link to comment
  • 3 weeks later...
  • 2 months later...

 

"...Posle svih medijskih i društvenih uspeha, ona nije u stanju da prevazidje ego, da se skloni iz iluzija uma.To je u njenoj autobiografiji previše vidljivo i nefilozofski, nepristojno naglašeno. Pisati o sebi iznošenjem banalnih činjenica kao “majka me je strogo držala, tukla, terorisala i nije mi dozvoljavala da izlazim posle devet sati uveče” ili “muž me nije zadovoljavao u krevetu, a onda sam slučajno zatrudnela” ili “Aboridžini su mi ličili na dinosauruse”, ili, “ u Beogradu me ne vole, jer sam uspela, dok su oni sa kojima sam počela – ostali gubitnici” je tipičan uobražen malogradjanski pogled slavnog zapadnjaka na anonimne istočnoevropske korene.

Od početka našeg čovečanstva računa se da je ukupno živelo oko trideset milijardi ljudi. Svi oni imalu su biografije koje se mogu svesti na: rodio se, patio, bio srećan i umro. Varijante toga su umetnički i filozofski beznačajne. Iskustvo je pogrešnoi shvaćena budućnost. Niko ništa nije naučio ni iz istorijskih, ni iz ličnih pogrešaka, ako ih uopšte ima, jer priroda je savršena, ali je mi ne razumemo.

Umetnik je sredstvo ostvarenja svoje umetničke ideje. Ako fokusira sebe umesto svog dela, a to ovih dana čini moja sestra, umetnik izdaje ideju umetnosti. Prošlost ne postoji drugačije nego kao poredak fotona u memorijskim slikama. Svaka autobiografija je lažni, imaginarni scenario lične prošlosti, koja ne samo da ne postoji, nego nikada nije ni postojala, iz jednostavnog razloga što je uvek sadašnji trenutak, stalno je sadašnjost.

U starosti, ljudi često mitologiziraju ulogu svoje ličnosti, jer se boje smrti i preterano rade, kada to više nikome, a posebno njima samima, nije potrebno. Očigledno, ona, ni karijeru, ni život ne ume da završi na iskreno duhovan način – otmeno distancirana od bajki o sebi, svom detinjstvu i porodici, od izmišljenih patnji koje preuveličava, bezobzirno neosetljiva na mnogo veće patnje drugih ljudi, onih koji su je naivno smatrali prijateljem, i - opsednuta sobom.

Osnovna vibracija njene autobiografije je nedostatak ljubavi za Boga i potpuno nerazumevanje suštine Bića. Iskreno, nemam nikakav interes da pažljivo čitam šta ona kaže o njoj ili o meni, zanimaju me samo ideje, a u Marininoj autobiografiji ih nema, a nema ih odavno ni u onome što nazivamo “savremena umetnost”...

 

...brate rodjeni.

Link to comment
  • 1 month later...
  • 1 month later...

Dodatak na ovaj post iz decembra prošle godine, u vezi sa izložbom "Manifesto" Džulijana Rozefelda u AGNSW koja je zatvorena prošlog meseca nakon prikazivanja od maja prošle godine. U međuvremenu sam otišao još jednom sa ženom i decom, pa još jednom sa posla pokušavajući da nabavim katalog koji se naravno odavno rasprodao, na kraju sam ga našao na netu i skoro mi je stigao. Kao što sam i očekivao, perfektno dopunjuje izložbu omogućavajući da se nađe odakle su isečci manifesta koje Kejt Blanšet izgovara u filmovima, i pomaže da se polako sagleda šta i kako je to sve Rozefeld povezao - utisak samo na osnovu gledanja mi je bila zapljusnutost ogromnim talasom euforija pokušaja menjanja (umetničkog) sveta velikog broja umetnika iz dugog vremenskog perioda, oduševljenje iz koga ne može lako da se ispliva.

 

U međuvremenu je i na Sandens festivalu prikazan film, linerano povezana kolekcija od trinaest filmova sa izložbe, a izložba je prikazivana u Njujorku (nakon Melburna, Berlina, Sidneja i Hanovera). Preporučujem svakako gledanje izložbe ako dođe u vaš grad, ako ne i film je dobar, iako nema tu kratkotrajnu sinhronizovanost piskavog robotskog govora sa svih ekrana u jednoj sobi koja je po meni vrhunac instalacije.

 

Ekrani:

 

1) Samo glas Kejt Blanšet sa sledećim tekstom (komunistički, dadaistički i manifesto o literaturi i ostatku Filipa Supoa);

 

All that is solid melts into air.

To put out a manifesto you must want:

ABC to fulminate against 1,2,3;

to fly into a rage and sharpen your wings to conquer and disseminate

little abcs and big abcs; to sign, shout swear; to prove your non plus ultra;

to organise prose into a form of absolute and irrefutable evidence.

 

I am against action;

I am for continuous contradiction: for affirmation, too. I am neither for nor

against and I  do not explain because I hate common sense.

I am writing a manifesto

because I have nothing to say.

I speak only of myself since I do not wish to convince; I have no right

to drag others into my river, I oblige no one to follow me and everyone

practises his art in his own way, if he knows the joy that rises like arrows to

the astral layers, or the other joy that goes down into the mines of

corpse-flowers and fertile spasms.

 

Does anyone thinks he has found a psychic base common to all mankind?

How can one expect to put order into the

chaos that constitutes that infinite and

shapeless variation -

man?

 

2) Situationism (Lucio Fontana, White Manifesto, John Reed Club of New York, Draft Manifesto, Constant Nieuwenhuys, Manifesto, Aleksandr Rodchenko, Manifesto of Suprematists and Non-Objective Painters, Guy Debord, Situationist Manifesto)

235.2013%23still06%23S.jpg

 

 

3) Futurism (Filippo Tomaso Marinetti, The Foundation and Manifesto of Futurism, Umberto Boccioni/Carlo Carra/Luigi Russolo/Giacomo Balla/Gino Severini, Manifesto of the Futurist Painters, Guillaume Apollinaire, The Futurist Antitradition, Dziga Vertov, WE: Variant of a Manifesto)

235.2013%23still10%23S.jpg

 

4) Stridentism / Creationism (Manuel Maples Arce, A Strident Prescriptionism, Wicente Huidobro, We Must Create, Naum Gabo/Anton Pevzner, The Realistic Manifesto)

235.2013%23still01%23S.jpg

 

5) Surrealsim/Spatialism (Andre Breton, Manifesto of Surrealism, Andre Breton, Second Manifesto of Surrealism, Lucio Fontana, White Manifesto)

235.2013%23still25%23S.jpg

 

6) Dadaism (Tristan Tzara, Dada Manifesto, Tristan Tzara, Manifesto of Monsieur Aa the Antiphilosopher, Francis Picabia, Dada Canibalistic Manifesto, Georges Ribemont-Dessaignes, The Pleasures of Dada, Georges Ribemont-Dessaignes, To the Public, Paul Eluard, Four Ways to Dada Shortage or two Words of Explanation, Louis Aragon, Dada Manifesto, Richard Huelsenbeck, First German Dada Manifesto)

235.2013%23still24%23S.jpg

 

7) Vorticism / Blue Rider / Abstract Expressionism (Vasily Kandinski/Franz Marc, Preface to The Blue Rider Almanac, Barnett Newman, The Sublime is Now, Wyndham Lewis, Manifesto)

235.2013%23still16%23S.jpg

 

8) Pop Art (Claes Oldenburg, I am for an Art ...)

235.2013%23still29%23S.jpg

 

9) Suprematism / Constructisism (Naum Gabo/Anton Pevzner, The Realistic Manifesto, Kazimir Malevich, Suprematist Manifesto, Olga Rozanova, Cubism, Futurism, Suprematism, Aleksandr Rodchenko, Manifesto of Suprematists and Non-Objective Painters)

235.2013%23still18%23S.jpg

 

10) Architecture (Bruno Taut, Down With Seriousism, Bruno Taut, Daybreak, Antonio Sant 'Elia, Manifesto of Futurist Architecture, Coop Himme(l)blau, Architecture Must Blaze, Robert Venturi, Non-Straightforward Architecture: A Gentle Manifesto)

235.2013%23still15%23S.jpg

 

11) Fluxus / Merz / Performance (Yvonne Rainer, No Manifesto, Emmett Williams/Phillip Corner/John Cage/Dick Higgins/Allen Bukoff/Larry Miller/Eric Andersen/Tomas Schmit/Ben Vautier, George Maciunas, Fluxus Manifesto, Mierle Laderman Uderles, Maintenance Art Manifesto, Kurt Schwitters, The Merz Stage)

235.2013%23still31%23S.jpg

 

(u nastavku još dva ekrana)

 

Share & Enjoy

Link to comment

Nastavak - poslednja dva ekrana:

 

12) Conceptual Art / Minimalism (Sol LeWitt, Paragraph on Conceptual Art, Sol LeWitt, Sentences on Conceptual Art, Elaine Sturtevant, Shifting Mental Structures, Elaine Sturtevant, Man is Double Man is Copy Man is Clone, Adrian Piper, Idea, Form, Context)

235.2013%23still35%23S.jpg

 

13) Film (Stan Brakhage, Metaphors on Vision, Jim Jarmusch, Golden Rules of Filmmaking, Lars von Trier/Thomas Vintenberg, Dogma 95, Werner Herzog, Minnesota Declaration) + Epilogue (Lebbeus Woods, Manifesto)

235.2013%23still41%23S.jpg

 

Share & Enjoy

Link to comment
  • 6 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...