Jump to content
IGNORED

22. juna od 18h na Trgu


bergasa19

Recommended Posts

dobro, u Krompiru je bilo i simpatičnih stvari
krompir je bio sjajan ali to je ipak period kraj 90-ih pocetak novog milenijuma. mislio sam na sadasnje pisanje, narocito na njegovom fb koji koristi za provociranje odredjenim stavovima i gle cuda uvek tona komentara i rasprava koji se pokrenu a kazem opet, znam coveka i zato mi njegovi stavovi ludji od njuz.neta a nema sanse da se izjasni privatno da li je to neki koncept ili sta vec
Link to comment
  • Replies 72
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • kobni zelaya

    9

  • Аврам Гојић

    7

  • Ryan Franco

    7

  • bergasa19

    6

Hm... Posto su vec na Trgu.. ima tu u blizini jedna privatna galerija (nije u Dositejevoj i ne vodi je 1 Majka) koja vec vise godina nastupa po evropskim "sajmovima umetnosti" (to je ono kad se skupe relevantni galeristi + kolekcionari + muzeji, itd) i ciji autori uspevaju da dobro prodju na takvim manifestacijama. Koliko znam, ne pada im na pamet da traze da se od privrede izdvaja bilo sta za njihov rad.Edit: Jeff Koons jedan od obozavatelja Galerije.
na koju tacno galeriju mislis?
Link to comment
Okupljanje zbog neodrživog stanja u kulturi i odnosa države prema umetnicima u subotu na Trgu republikeProtest između jednog ižvrljanog spomenika i muzeja koji ne radiAutor: M. KrtinićBeograd - Zbog neodrživog stanja u kulturi i odnosa države prema umetnicima u svim oblastima stvaralaštva, kulturni radnici okupiće se u subotu, 22. juna, od 18 do 19 sati na Trgu republike u Beogradu, na Protestu za kulturu, najavljeno je na jučerašnjoj konferenciji za novinare u Medija centru.Prema rečima organizatora, njihov osnovni zahtev je prekid uništavanja kulture, a na protestu neće biti govora, već će okupljeni svojim prisustvom izraziti spremnost da kažu „stop“.- Ova inicijativa je zasnovana na dobrim i plemenitim namerama i osećanju građanske odgovornosti. Mi se borimo za kulturu u svim segmentima života. Ovo nije nekakva „kuknjava za parama“. Niko se nije upustio u kulturu da bi se obogatio. Nas je strah da ćemo sami sebe zatvoriti jer više nećemo imati publiku - kazala je pozorišna rediteljka Milica Kralj.Ona je objasnila da su brojna umetnička udruženja bila njihova baza koja je aktivirala svoje članove, kako bi učestvovali na protestu koji predstavlja samo prvih sat vremena početka borbe protiv degradacije kulture u najširem mogućem smislu. Prema njenim rečima, cilj protesta, koji će biti organizovan i u Novom Sadu i Nišu, jeste da okupi sve aktere umetničke scene u Srbiji radi iniciranja rešavanja nagomilanih problema, ali i da se iskaže odlučnost u prekidu prakse prećutnog prihvatanja ponižavajućeg i pogubnog stanja.- Apelujemo na sve koji se osećaju pogođenim da dođu i izraze svoj protest na koji god žele način između jednog ižvrljanog spomenika i muzeja koji ne radi, pozorišta i Kulturnog centra Beograd - istakla je Kralj i dodala da ovo nije politički protest već građanska inicijativa „koja treba da ujedini sve umetnike jer je ono što brane iznad sitnih podela“.Slikar Uroš Đurić istakao je da njegova struka nezvanično ukinuta.- Situacija u kojoj najrelevantniji institucioni okviri za prezentaciju likovnog rada, Narodni muzej i Muzej savremene umetnosti, ne rade, pokazuje da je moja struka nezvanično ukinuta. Mi smo na ovaj način upravo objavili rat državi koja je ukinula nekome profesiju i nazvala je hobijem - kazao je Đurić.On je naglasio da je trag civilizacije o kojoj ne znamo gotovo ništa postojao zahvaljujući crtežu i slici, te da je umetnost integralni deo postojanja, a ne njegov dekor.- Kada se ukida kultura, ukida se i postojanje - rekao je Đurić i dodao da je njihovo delanje pobuna, te da oni traže sistemske promene, a ne kozmetičke.- Situacija je dramatična, a mi tražimo potpunu revalorizaciju društva, uspostavljanje novih vrednosnih kriterijuma u celom društvu, jer bez toga kultura neće moći da opstane - objasnio je Đurić.Na konferenciji za novinare govorili su i književnice Gordana Ćirjanić i Jelena Lengold, balerina Smiljana Stokić, glumac Radoslav Milenković, kao i glumica Svetlana Bojković putem Skajpa. Oni su istakli probleme u svojim profesijama koji su nastali kao posledice višegodišnjeg nemarnog odnosa vlasti prema kulturi, ali i čitavom društvu. Tako su Ćirjanić i Lengold podsetile da je književnost prepuštena tržištu, te da zbog toga izdavači ne objavljuju zbirke pesama i eseja, budući da im to ne donosi novca, dok je Stokićeva ukazala da profesija baletskih igrača već 20 godina govori o problemima koja niko ne želi da čuje, budući da zbog izmena zakon baletski igrači idu u penziju tek u 50 godini, što je, kako je objasnila, problem za mlade igrače koji zbog nedostatka radnih mesta, moraju da se bave drugi stvarima. Svetlana Bojković je ocenila da država mora naći način da finansira kulturu, koja, kako je istakla, nije luksuz, već potreba i koren svih drugih društvenih oblasti.Milenković je istakao da je protest početak buđenja.- Mi ne pristajemo da i dalje budemo poniženi i uvređeni, jer mi to nismo. Krajnje je vreme da se probudimo i da prestanemo da se stidimo - kazao je glumac.Bitka na civilizacijskom nivou- Ovo nije samo protest umetničkih profesija, već svih građana. Pozivamo u subotu ne samo one koji su profesionalno vezani za kulturu, već sve one koji smatraju da je to jedna bitka na civilizacijskom nivou. Mi smo samo najdramatičniji primer nebrige države, ali to se tiče i obrazovanja i privrede - kazao je Uroš Đurić i dodao da je u Brazilu protest građana počeo zbog gradskog prevoza, dok je u Turskoj povod bio seča stabala u gradskom parku.Definisanje kulturne politikeUmetnici i kulturni radnici svojim protestom traže hitno definisanje kulturne politike i strategije razvoja kulture, reformu i donošenje zakona u skladu sa potrebama različitih aktera u kulturi i umetnosti, iznalaženje načina za adekvatnije finansiranje kulture i umetnosti, uvažavanje struke i stručnosti, depolitizaciju i departizaciju kulture, kao i povratak umetničkog i obrazovnog programa na Javni servis Srbije.
Link to comment

Petričić je podvojena ličnost. Bar iz mog ugla. OT Od protesta ne očekujem ništa sem par stotina ljudi. Mislim da ću se pojaviti. Uželeo sam se protesta.

Link to comment

Kao ilustrator je car. Apsolutan. Divim mu se do imbecilnosti. Mislim da je on sam i scenarista karikatura. E sad, tu je onako klizav teren. Prvo mislim da nije dovoljno analitičan, a drugo to su neki opšti kafanski stavovi. Za normalne ljude, da se njima dopadne. Moj odnos prema tome je pomešan. Pre neku nedelju je imao nešto skandalozno (i na forumu je bilo primećeno), a sad vidim ovu koju bih potpisao. U tom smislu mi je "podvojen".Šalim se, naravno ali nije to humor npr Saut Parka da kažeš, okej imaju svoj princip pa će se nekad zalomiti i nešto što mi se neće dopasti. Mislim da je ovaj čovek na ivici da sam sebi skoči u usta.A možda sam i ja podvojen.

Link to comment

Pa moguće, ne pratim baš redovno, ali kad pogledam uglavnom je okej, a ume da bude i baš super. Teofil je onomad baš lepo pisao o ovoj karikaturi, npr.Izborne-platforme.jpgČak onako poprilično odskače od dominantne atmosfere u Politici.Mada se slažem da u odnosu na Koraksa koji je ne samo talentovan nego ima i baš jak i principijelan stav i ubojit humor, ovo ipak slabije.

Link to comment

preko hiljadu ljudi. nije loša atmosfera, osećala se blaga tenzija. nije bilo govornika. umesto toga je sat otkucavao od 18 do 19č. mislim da je bilo potencijala za malo glasnije negodovanje ali sam prilično iznenđen brojem okupljenih.

Link to comment

vidim da se na protestu sns poredio s nacistima, što je sasvim ok.

Među brojnim kulturnim radnicima, rediteljima, glumcima, pesnicima, muzičarima ali i običnim građanima videli su se transparenti poput: "Ulaganje u kulturu vodi progresu", "Može li se živeti od pisanja? Može, ali ne svaki dan", "Od onih koji su spaljivali knjige i časopise još gori su oni koji ih ignorišu", "Nastavite sa brisanjem, pesme izbrisati nećete".http://www.b92.net/kultura/vesti.php?nav_category=1087&yyyy=2013&mm=06&dd=22&nav_id=725478
međutim, ta kretensko karnevalska ahahaha ihihihi atmosfera je sjebala proteste 1996/97, pa cenim da i ovom protestu preti ista sudbina, što je sasvim ok.
Link to comment

Ministar kulture je fenomenalan. Verovatno je ubeđen da ga je šukno do balčaka ali odgovor na pitanje je veoma prost. Ljudi su sad izašli zato što je on gori od prethodnih ministara. I to je sve.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...