Jump to content
IGNORED

Lovačka avijacija u II svetskom ratu


Ivo Petović

Najbolji lovac II svetskog rata je:  

43 members have voted

  1. 1. krajnje subjektivan poll

    • Supermarine Spitfire
      8
    • Messerschmitt Bf109
      7
    • Mitsubishi A-6 Zero
      3
    • Focke-Wulf Fw 190
      0
    • Lockheed P-38 Lightning
      2
    • P-51 Mustang
      9
    • F4U Corsair
      0
    • Jak 3
      2
    • Lavochkin La-7
      0
    • Ki 84 Hayate
      0
    • Hawker Tempest
      0
    • Messerschmitt Me-262
      9


Recommended Posts

  • Replies 85
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • čekmeže

    18

  • nesha taxista

    16

  • Ivo Petović

    10

  • wall

    9

U principu 262 je cesto bio sam sebi ''dovoljan.'' Lose manevarske osobine posebno na malim brzinama, mali domet i katastrofalni motori. Nemacka nije imala tehnologiju da masovno proizvede materijal koji je mogao da podnese visoke temperature jet motora. Nisam siguran ali mislim da sam negde cuo da im je vek bio 12 sati...? Nisam u prilici da to proverim pa oprostite ako sam lupio..
Pa niko ne spori loše manevarske osobine pri malim brzinama. Sigurno je da Utva 75 ima bolji manevar od F16 (pravi manji okret da budem precizniji), ali nije bolji avion. 262 se upotrebljavao uglavnom protiv vier motorena, gde je taktika proleti-ispali-pobegni. Nema tu malih brzina i manevara. Kao što sam rekao problem je u poletanju i sletanju gde je bio neophodan top cover 109ki i Dori.Domet 1000km, šta ćeš više, nije to strateški bombarder.Motori jesu bili problem, ali s obzirom da je nova tehnologija u pitanju dobro su se i pokazali. Ne bi se napravilo 1000 aviona da je motor bio toliko problematičan, prešli bi Nemci na neko novo rešenje toga im nije falilo.@Yossi ispravan u svemu :) Duvaš li ti u toj Holandiji?Mustang kesa od aviona, jedino što je imao je dolet. Pratili bombardere i grebali se za killove. Slaba konstrukcija, 1 na 1 nisu imali šanse. Tanderbolt je za njega pojam. Corsair nije bio loš ali protiv Hayatea i Shokija slabo...Lightning na Pacifiku dobar, kad je došao u Evropu međ ozbiljne ljude više nije ni korišćen kao lovac, samo ground attack.
Link to comment

Hartmanne, hvala na slovnoj ispravci - nešto sam ja to utripovao, a mogao sam bar google da konsultujem. :blink: btw, dobar ti nick. :D što se tiče Spita - Hartmann je već rekao bitne stvari. Svega nekih 30% oborenih nemačkih aviona u bici za Britaniju delo su Spitfirea (ostalo su oborili Hurricani i PVO), pri čemu je odnos oborenih Spitova u dogfightu sa Bf 109 negativan (ovaj podatak znam od ranije, nadam se da ga je moguće precizirati tj. naći negde na netu). Bf 109e je bio brži, daleko bolje naoružan (imao topove od 20 mm u vreme kada su spitovi imali 4 mitraljeza po 7,7 mm - u bici za ostrvo) i nije imao problem sa dovodom goriva kao Spit (zbog karburatora), što je najveće probleme izazivalo prilikom obrušavanja. Glavni problem Bf109 u BofB je bio mali dolet itj. nemogućnost da se nad engleskim nebom bori duže od 15-20 minuta - gomila 109ki je izgubljena tako što im je jednostavno nestalo goriva na povratku. Spitove prednosti su bile konstrukcija i manevrabilnost u smislu manjeg prečnika zaokreta. A i bio je prelep, što jes' jes'.Ponavljam, Hartmann je imao 352 potvrđene pobede na Bf109, bez da je i jednom njegov avion pogođen u vazdušnoj borbi. Iako se uglavnom tukao na istočnom frontu - ovo su potpuno zastrašujući podaci. Sa druge strane Galand (kasniji komandant avijacije) je imao preko 100 potvrđenih pobeda nad Hurricaneovima i Spitovima, bez da je i jednom oboren. Mislim da ovi podaci govore više od svega.Bitka za Britaniju je dobijena zahvaljući mnogim stvarima, o kojima se može diskutovati - Spitfire je iz toga izašao kao mit, mada je činjenica da pobeda verovatno ne bi mogla biti izvojevana bez njegovog učešća. Činjenica je i da je "trajao" tokom celog rata, ali to, gotovo jednako, važi i za Bf 109.što se tiče polla - jbg. razmišljao sam koje avione da stavim polazeći od principa reciprociteta (4 saveznička i 4 osovinska) i pokušavajući da pomenem samo najznačajnije. Nisam ni pomenuo Corsaira ni npr. F6 Hellcata, a moguće da sam se ogrešio o P 38 (ipak je to bila perjanica USAIF na početku krljanja sa Japsima, za račun jednog od sovjetskih - jbg. to je impresioniranost velikim otadžbinskim ratom govorila iz mene. :D

Link to comment

Da tesko je napraviti poll za WW2 a da lista ne bude kao carsaf.Sto se tice P38... Hm nekako bi mi strcao medju ovim osicama kao ''teskas''.Valjda moja subjektivnost pa lovce WW2 uvek vidim kao male, okretne zujalice za dogfight.Inace, sto ti je marketing, niko ni glasa za Jak ili ruzni La. :-)

Link to comment
Corsair nije bio loš ali protiv Hayatea i Shokija slabo...
Sećam se da sam pročitao kako su Amerikanci pred kraj rata, kad bi primetili Hayatea na radaru, imali običaj da uopšte ne šalju lovce da ga presretnu, jer je ovaj bio toliko superioran nad P 51 i društvom.
Inace, sto ti je marketing, niko ni glasa za Jak ili ruzni La. :-)
Da, marketing je čudo - čim Spitfire vodi. wink.gif A valjda ljudi misle da su Rusi rat dobili isključivo kaćušama, T-34 kama i brojnošću.
Link to comment
Pa niko ne spori loe manevarske osobine pri malim brzinama. Sigurno je da Utva 75 ima bolji manevar od F16 (pravi manji okret da budem precizniji), ali nije bolji avion. 262 se upotrebljavao uglavnom protiv vier motorena, gde je taktika proleti-ispali-pobegni. Nema tu malih brzina i manevara. Kao to sam rekao problem je u poletanju i sletanju gde je bio neophodan top cover 109ki i Dori.Domet 1000km, ta e vie, nije to strateki bombarder.Motori jesu bili problem, ali s obzirom da je nova tehnologija u pitanju dobro su se i pokazali. Ne bi se napravilo 1000 aviona da je motor bio toliko problematian, preli bi Nemci na neko novo reenje toga im nije falilo.
Ipak, morao sam da kopam. Radni vek motora je bio 12 sati. Kada je konacno krenuo u proizvodnju Nemacka je vec bila sjebana, problemi u proizvodnji, manjak goriva, iskusnih pilota... Nisu bas imali mnogo resenja. Elem 509 potvrdjenih rusenja, uglavnom komarci i bombarderi, zacetnik jet avijacije, naravno da zasluzuje glasove.
Link to comment
Inace, sto ti je marketing, niko ni glasa za Jak ili ruzni La. :-)
Oba su vrhunski lovci, ali ja npr. nisam glasao za njih jer su se relativno kasno pojavili na bojištu. Ako bi smo zanemarili taj faktor, onda ih opet Me-262 tuče. Moj glas nije formirao "marketing", vrlo respektujem rusku ratnu mašineriji u WW2.
Link to comment
ISeam se da sam proitao kako su Amerikanci pred kraj rata, kad bi primetili Hayatea na radaru, imali obiaj da uopte ne alju lovce da ga presretnu, jer je ovaj bio toliko superioran nad P 51 i drutvom. Da, marketing je udo - im Spitfire vodi. wink.gif A valjda ljudi misle da su Rusi rat dobili iskljuivo kauama, T-34 kama i brojnou.
Vise se radilo na promovisanju ''zapadnih'' pobednickih letelica a i nakon 60 godina tesko je biti objektivan i svoje misljenje graditi na statistici i fotografijama.Malo emocija i duse i eto ''engleza'' 1 na 1. mestu wink.gif
Link to comment
Oba su vrhunski lovci, ali ja npr. nisam glasao za njih jer su se relativno kasno pojavili na bojitu. Ako bi smo zanemarili taj faktor, onda ih opet Me-262 tue. Moj glas nije formirao "marketing", vrlo respektujem rusku ratnu maineriji u WW2.
Nije bilo upuceno nikome konkretno, posebno ne ucesnicima na ovoj temi, koji ocigledno poznaju materiju. Oprosti ako je bilo uvredljivo.
Link to comment
Moj glas nije formirao "marketing", vrlo respektujem rusku ratnu mašineriji u WW2.
Takođe. Rusi su genijalni kada je tehnika u pitanju. Nema veze koliko su ezoterični u ostalim aspektima života, kada je tehnika u pitanju imaju talent da ne idu najkraćom linijom od A do B već uvek nađu neki wormhole koji tu liniju još i skrati. Jednostavnost caruje. :D (*)off topicČuvena anegdota (neproverena, čuo od jednog ortaka Holanđanina, inače fizičara): u toku svemirskog istraživanja, Amerikanci su uložili nekoliko miliona $$$ u razvoj hemijske olovke ili neke vrste naliv pera pod pritiskom, koji bi radili u bestežinskom stanju, da bi astronauti bili u stanju da hvataju beleške i pišu podsetnike. Bilo je tu maštovitih konstrukcija, čudnih sistema...Sve to vreme, ruski kosmonauti su bez ikakvih problema koristili najobičnije HB grafitne olovke od 2 centa po komadu.još malo off topic... dal' duvam? - duvam samo u državama u kojima zakon to zabranjuje. U Holandiji, za 16 godina boravka - jednom. Zadnji put je bilo u Belgiji, a pre toga u Srbiji, di naravno ne sme :D /off topic(*) Davno, u JNA, naslušao sam se tenkista koji su psovali Browning mitraljeze jer su se često kvarili, sastojali se od milion mikroskopkih delova, pa ih je bila muka živa rastaviti i očistiti. Uporediti sa automatima ruske fabrikacije, koji se sastoje od 3-4 dela.Pre jedno desetak godina, jedna holandska firma za rečni saobraćaj je kupila neke polovne ruske superbrze brodove (one što liče na avione, izdignu se iznad vode dok plove na nekoj vrsti krila - imala ih je Hrvatska, a možda ih ima i na Dunavu). Čitao sam članak u novinama, bili su apsolutno fascinirani kvalitetom i tehničkim dizajnom tih matorih brodova dok su ih preuređivali) Edited by Yossarian
Link to comment
Vise se radilo na promovisanju ''zapadnih'' pobednickih letelica a i nakon 60 godina tesko je biti objektivan i svoje misljenje graditi na statistici i fotografijama.Malo emocija i duse i eto ''engleza'' 1 na 1. mestu wink.gif
Znam, zato sam i stavio da je poll krajnje subjektivan. Mada, ja da sam glasao dušom - verovatno bih glasao za Lavočkina. :D Ali, taj Me-262 je stvarno bio nešto posebno. Nisam glasao za njega samo zbog toga što se pojavio suviše kasno i što nije imao veliki uticaj i nije toliko upotrebljavan u borbi. Na stranu njegove mane (loši motori, zapaljivo mlazno gorivo, težak za pilotiranje) koje su potpuno normalne za jedan tako revolucionaran projekat, ali - konstruisati i proizvoditi takav avion u onakvim uslovima kakvi su vladali od 43-45 u Nemačkoj, gde su se avioni praktično sklapali po šumama, jer su sve fabrike bile razrušene - to je potpuno neverovatno postignuće. Kapa dole.
Link to comment
Nije bilo upuceno nikome konkretno, posebno ne ucesnicima na ovoj temi, koji ocigledno poznaju materiju. Oprosti ako je bilo uvredljivo.
Ma opušteno, ne mislim da je ikome zvučalo uvredljivo... :)
Link to comment

Moram kolegama da se izvinim zbog toga što je glasanje svedeno na nulu. Naime, postavljač teme me je zamolio da ispravim ime na jednom avionu, a ja sam zaboravio da bilo kakva prepravka na poll-u sve poništava, tako da se sad vodi kao da niko nije ni glasao. S druge strane, sad kad pokušavam da glasam pokazuje mi kao da sam već dao glas, ne znam da li je i kod vas tako. Ništa, možete nastaviti diskusiju o tim avionima, a možemo i otvoriti novi poll u kom će biti obuhvaćeni i modeli koji su prvobitno preskočeni, a kolege i koleginice su skrenule pažnju na njih.

Edited by nesha taxista
Link to comment
Moram kolegama da se izvinim zbog toga što je glasanje svedeno na nulu. Naime, postavljač teme me je zamolio da ispravim ime na jednom avionu, a ja sam zaboravio da bilo kakva prepravka na pool-u sve poništava, tako da se sad vodi kao da niko nije ni glasao. S druge strane, sad kad pokušavam da glasam pokazuje mi kao da sam već dao glas, ne znam da li je i kod vas tako. Ništa, možete nastaviti diskusiju o tim avionima, a možemo i otvoriti novi pool u kom će biti obuhvaćeni i modeli koji su prvobitno preskočeni, a kolege i koleginice su skrenule pažnju na njih.
Nisam znao da je ovo 1 taksistički topik :mellow:
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...