Jump to content
IGNORED

Kućni ljubimci u avionu


Selesta

Recommended Posts

sto je najcrnje od svega, ovi mi sad javljaju da imaju cak i tu potvrdu koju pominjes sa antitelima, jer je vet u senegalu francuski, ali ne mogu, cak ni uz podmicivanje, da izvuku dokaz da u senegalu nije bilo besnila u poslednjih sest meseci.pritom je crnjak da to trazi srbija, u kojoj se besnilo proglasava svakog dana, od opstine do opstine.sad mi je tip na aerodromu rekao da ne treba da potvrda, a veterinarska sluzba i dalje tvrdi da treba. a ovi moji panice da se ne nadju na aerodromu sa uhapsenim mackama, malom bebom i stvarima.ajd neko ko je dolazio ovamo da kaze sta su mu trazili za zivotinjke.
Pazi kad sam ja putovao sa psom (pritome nije mali da može da se sakrije jer je Newfoundland od 70 kila), pa brat bratu 5-6 puta iz Italije za Beograd i nazad, preko Schengenskih granica i čuda. Niko mi nikad nije tražio ama baš nikakav papir, čak ni sanitarnu knjižicu sa pečatima i stikerima od vakcinacije. Par puta su pitali jel mogu da pomaze Taru, i to je to.Tu potvrdu nijedna zemlja ne izdaje(to da nije bilo besnila 6 meseci), koliko ja znam, a sad je bitno da imaš taj papir sa titerima antitela. To će im sigurno biti dovoljno.Neće imati problema, po meni.
Link to comment

slicna iskustva imam i ja, sa istim psom :) samo davnije, ali nikad ga nisam trpala u avion. ali ako je suditi po tome kako se na surcinu odnose prema kao zarazama tipa gripa i sl. ne verujem da ce dve macke u skiperima biti problem. evo sad mi kaze drugarica da su njoj na surcinu lupili pecat u pseci pasos. kuku.

Link to comment
  • 5 years later...

Potrebne su mi svezije informacije o prevozenju macaka avionom, narocito u kabini. Procitala sam opsta pravila o prevozu ljubimaca u kabini i kako se to naglasava prilikom kupovine karte ali nigde ne mogu nista detaljnije da nadjem. Imam dva macka koji ce, ako sve protekne kako treba, putovati preko okeana (Kanada) u nekom momentu ove godine pa bih da utvrdim sve cinjenice i isplaniram korake. Cipovanje i vakcina protiv besnila su obavezni i to cemo obaviti na vreme ali mi je prevoz i dalje misterija. Znacilo bi mi da idu sa nama u kabinu, narocito zbog mladjeg macka koji jako lose reaguje na bilo kakvo seljakanje, nepoznate ljude i prostore pa bih da ih traumiram sto je manje moguce. Zvanicno bi trebalo da mogu u kabinu ali me sa svih strana ubedjuju da je to prakticno nemoguce. 

Link to comment

Najsigurniji način je da proveriš direktno sa prevoznikom jer pravila, izuzeci i cenovnici variraju od kompanije do kompanije.

 

Na primer, Turkish ima neku ukupnu težinu ljubimaca po putniku (8kg ili 10kg, tako nešto) pa ako imaš dve životinje one ne smeju zajedno da pređu tu težinu. Ali onda kažu da se na istom letu ne mogu zajedno naći pas i mačka ili mačka i ptica (mogu pas i ptica). Sad, kako oni odlučuju ko ide a ko ne ide ako se pojave pas i mačka, to pojma nemam. I to je jedan prevoznik, dok onaj kojim ćeš ti leteti možda tj. verovatno ima drugačija pravila i specifične zahteve.

Edited by beowl
Link to comment

Za cenu cu tek da vidim ali koliko procitah ovde na temi naplacuju kao overweight. Doduse, mackici zajedno ne prelaze 7kg pa se nadam da ce to olaksati stvari. 

Za mesanje psa i macaka mogu da razumem jer nikad ne znas kako ce reagovati pa moze da se desi da npr. pas prelaje ceo let jer oseca 'ljutog neprijatelja' negde u avionu a sigurna sam da bi to bilo jako neprijatno iskustvo za sve prisutne.

Trenutno me vise interesuje da je uopste izvodljivo (u smislu da li je neko u skorije vreme iz Srbije putovao sa ljubimcem u kabini) posto me obeshrabruju na svakom koraku pa bih da znam koliko mogu da pritisnem agenta prilikom trazenja karte, narocito sto to moze da poveca cenu puta znacajno. Naravno, ako bas ne bude moglo ici ce u prtljaznik kao i ostale zivuljke ali bih da iscedim prvo ovu opciju do kraja iz gore navedenih razloga.  

Link to comment

Sigurno je izvodljivo i raspitaj se u svakom slučaju. Moji prijatelji svake godine vode psa sa sobom iz Kanade do Splita i nikada nisu imali probleme osim što su se olešili od administracije (i očigledno imali sreću da se na njihovim letovima nikada nisu pojavili putnici sa mačkom :D)

 

Er Srbija takođe dozvoljava transport ljubimaca, osim na letovima za Abu Dabi i London. Tako da vodi računa ako imaš u planu da koristiš njih do LHR.

Edited by beowl
Link to comment

Hvala svakako, raspitacu se sve detaljno. Administracija ce biti grozomorna sigurna sam ali za krznene drugare cemo izdrzati nekako :D

Inace, kad sam guglala transport ljubimaca ova tema je izasla u prvih pet rezultata  ^_^

Link to comment

Halloween, hvala za linkove.

 

Maharaja, za Kanadu sam nasla i ja informacije da nisu previse zahtevni. Ono sto me interesuje, a sad cu dakopam ove linkove, da li avio kompanija ima pravo/pravilo da trazi da je zivotinja cipovana ili da ima jos neku potvrdu bez obzira sto zemlja odredista ne trazi.

 

Raspitacu se kod mojih Kanadjana ako mogu da saznaju cenu i trajanje pregleda ako ne uspem da izguglam.

 

edit: nadjoh informaciju o ceni:

 

The fee for an import inspection on a domestic dog, cat or ferret is $30. If you are travelling with more than one pet, the inspection fee for each additional animal is $5. 

 

O pregledu:

 

Cats imported into Canada will have a documentary inspection by Canada Border Services Agency (CBSA) to ensure the vaccination is current and the animal description matches. During this visual inspection, CBSA ensures that there is no visible signs of illness. In certain cases, dogs and cats imported will require a Canadian Food Inspection Agency (CFIA) inspection for which CFIA inspection fees apply. The fee must be paid at the time of inspection.

Edited by nera
Link to comment
  • 1 month later...

7500din kosta test krvi za macke za ulazak u EU.  Uz ostale potvrde od veterinara sigurna sam da ce dogurati preko 10K. I jos doplata za avion. :cry: A koliko ce se tek zivotinja (i njen humanoid pored) namuciti, to je :cry:

 

Info o veterinarskim sertifikatima za EU, ako nekom jos treba:

https://sites.google.com/site/pasterovzavodnovisad/testirane-imuniteta-kucnih-lubimaca

Link to comment

Btw, za one koji putuju kopnenim putevima, mi smo prešli do sada barem 7 puta u oba pravca madjarsku granicu sa psom i niko je nije ni pogledao, niti tražio tu potvrdu. Imam utisak da nemaju naredbu da je traže. Džabe para i što je gore tri meseca čekanja.

Link to comment
  • 4 months later...

Drugari, pitanje ako zna neko. Putujemo sa dve macke za Kanadu, proverila sam tamo u dolasku sta mi sve treba od papira, oni traze samo da su macke vakcinisane protiv besnila, titer test ne traze. Sad, rekose mi da proverim ovde da li bi mi na izlazu iz zemlje ili u tranzitu mogli praviti problem ako nemamo titer sertifikat. Ima li neko iskustvo sa time?

Zvacemo i republicku veterinarsku inspekciju da pitamo za zvanican stav ali bih volela da cujem i iskustvo iz prakse.

Link to comment

Htela sam da napisem ovde moja iskustva sa selidbom macka u Nemacku avionom, pa zaboravih.

 

Dakle: stav nase veterinarske inspekcije je da legalno ne smes da izneses zivotinju iz zemlje bez njihovog pecata na popunjenim formularima, u kojima izmedju ostalog stoji i rezultat titar testa. Takodje smatraju vakcinaciju nevazecom ako je zakasnila jedan dan, objasnjavala mi je zena da je nekoliko dana pre mene bio covek sa mackom kojoj su redovnu vakcinaciju uradili sa dva dana zakasnjenja i nije "smela" da mu uradi papire te ga vratila nazad (razumela sam da se onda titar test ponistava ali nisam 100% sigurna)

Fora je sto ako hoces ista od te vet. inspekcije - moras da imas titar test.

 

To zadovoljstvo vadjenja dokumenata preko vet. inspekcije kosta mnogo zivaca i 3600dinara. Nalazi se u Beogradu na adresi Veljka/Velisava Vulovica 15a (Bogu iza nogu), radno vreme za stranke je 09-13 (iako pise da rade od 0730), broj racuna na koji treba da uplatis pare ne daju ranije nego tek kad dodjes na lice mesta ("zbog sigurnosti" ?!), a onda kada si tamo imas dve varijante za uplatu: da ides do mini poste (Pere Velimirovica) ili neku od banaka "kod Pinka", za sta si nagrabusio ako si dosao gradskim prevozom jer je realno daleko za komotno pesacenje a nisam sigurna da taj prevoz ide tako cesto. Sam proces ispisivanja dokumenata traje barem pola sata, radi se ne znam koliko kopija, rucno. Ja sam jos kao baksuz ubola dan kada su bile penzije ili nesto slicno pa sam u toj posti cekala skoro pola sata da dodjem na red.

 

Na nasem aerodromu te ne pitaju nista na carini (ja sam sama prisla i pitala da li treba nesto i rekose mi da ne treba nista ovde, nego da imam dokumenta za zemlju u koju idem).

 

Na aerodromu u Nemackoj sam otisla do carinika, koji na kraju nije gledao nista od tih papira niti rezultat titar testa, samo njegov pasos i deo sa vakcinama, i kada je video istoriju istih rekao da je sve u redu. Prvo mu se nije svidelo sto nema niceg na nemackom ali kada je video da u pasosu stoji i engleski, bilo je sve okej. Po njemu ostali papiri nisu bili neophodni, ali kada gledas na sajtovima za unos kucnog ljubimca u EU nije tako. Rekla bih da to zavisi i od toga ko je upao tog dana na posao :)

 

Kao neki odgovor na ovo pitanje,

 

 

rekose mi da proverim ovde da li bi mi na izlazu iz zemlje ili u tranzitu mogli praviti problem ako nemamo titer sertifikat

ja bih rekla da za izlaz iz zemlje ne brines jer nemas nista sa nasom carinom, a takodje ne verujem da ce ti ni zemlja u tranzitu (ako je samo aerodrom u pitanju kao sto pretpostavljam) traziti izricito titar test.

Edited by I*m with the pilots
Link to comment

A odakle letite?

 

Iz Beograda

 

Pilots, hvala na detaljnom pisaniju :)

Kuma mi je rekla da su neki ljudi imali problem sa psom u Nemackoj jer je veterinar insistirao da moraju da imaju titer sertifikat na izlazu iz zemlje i kao oni su tog psa prokrijumcarili, debilijada ali eto. doduse, to je iskustvo prenosenja psa kopnenim putem.

Iscitala sam detaljno sve sto traze Kanadjani, tj. traze samo vakcinu protiv besnila, rade pregled odmah na aerodromu i ako nisu zadovoljni dokumentacijom na licu mesta ponovo vakcinisu macke, drugih zahteva nemaju.

Nisam nikad putovala sa zivotinjama i ne poznajem licno nikog ko jeste pa sam malo u paranoji da to sve prodje kako treba.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...