Jump to content
IGNORED

Puške


casperbgd

Recommended Posts

Automati (submachine gun, maschinen pistole) nisu puške već automatski pištolji. Ne radi se o jezičkom čistunstvu nego priličnoj razlici u dometu i preciznosti uzrokovanom korištenjem pištoljske municije. Nastao je u WWII kao odgovor na rovovske borbe gde se tražila velika vatrena moć na malom rastojanju. Kao prvi se vodi italijanski Villar-Perosa a prvi praktičan i po mnogo čemu identičan većini današnjih je nemački Bergmann / Schmeisser MP-18/I 01vpcf8.th.jpg mp18i1hx0.th.jpg 02mp18km1.th.jpgSad odoh dok me chandra nije razbio..

Link to comment
  • Replies 61
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Vasilij Zajcev

    17

  • Šumejker-Levi 9

    6

  • nesha taxista

    5

  • casperbgd

    5

Voleo bih da te vidim da je doneses na polozaj :) Elem, Dezert je poluautomatski pistolj u kalibru 357 magnum, ovo je 50tica (ili kao sto si naveo tacno 12.7mm), kod nas poznata kao "metak za browing". Crna strela je razvijena na principu americkog Bereta M82...dalekometna velikokalibarska repetirka. Sluzi pre svega sa lako oklopljene ciljeve...edit: a 84ka je mitraljez a ne puskomitraljeeeeez, ne mesajte koncepteeee :cry:
Desert Eagle se izrađuje u kalibrima .357mag, .44 mag i .50 AE. Ovaj poslednji osim kalibra u svemu drugom se razlikuje od .50 BMG.Najpoznatija puška u kal. .50 BMG je Barrett (po Ronnie Barrett-u, izumitelju i vlasniku) a Beretta je najpoznatija italijanska firma koja je ime dobila po osnivaču po imenu Bartolomeo Beretta. Prvi je i dan danas živ i zdrav, drugi je živeo u 15-om veku.Domaća Crna strela i Barett 82A1/M107 osim namene i kalibra se po svemu ostalom razlikuju. Prva je poluautomat, druga je na Mauser-ovom principu. Za mitraljez/puškomitraljez ti je već rečeno.. I da, Dragunov i domaća M 76 nemaju isti mehanizam. M76 je prosto Kalašnjikov sa uvećanim i ojačanim sandukom zbog jače municije.Sve bi ti ovo mnogo lepše i slikovitije chandra objasnio ali ga mrzi da se zajebava..
Link to comment
Desert Eagle se izrađuje u kalibrima .357mag, .44 mag i .50 AE. Ovaj poslednji osim kalibra u svemu drugom se razlikuje od .50 BMG.
Znam, pravio sam decku osnovnu razliku - poredi pistolj i pusku, nisam hteo da detaljisem.
Najpoznatija puška u kal. .50 BMG je Barrett (po Ronnie Barrett-u, izumitelju i vlasniku) a Beretta je najpoznatija italijanska firma koja je ime dobila po osnivaču po imenu Bartolomeo Beretta. Prvi je i dan danas živ i zdrav, drugi je živeo u 15-om veku.
Ti bas imas potrebu da me ispravljas - napisao sam Beret, da po Roniju, bez "a" na kraju. Vrlo dobro znam razliku izmedju doticne gospode. Stvar je izgovora dali Ronija prezivamo kao Baret ili Beret, ja se eto kladih na drugo...
Domaća Crna strela i Barett 82A1/M107 osim namene i kalibra se po svemu ostalom razlikuju. Prva je poluautomat, druga je na Mauser-ovom principu.
Da, napisao sam mu da je ovo nase namenski pandan M82. Po nameni - dalekometni visokokalibarac za oklopljene ciljeve. I da je nasa repetirka, nisam elaborirao o Beretu...
Za mitraljez/puškomitraljez ti je već rečeno..
Da, i to netacno...sad vec dva puta. Kad budem imao vremena, objasnicu vam.
I da, Dragunov i domaća M 76 nemaju isti mehanizam. M76 je prosto Kalašnjikov sa uvećanim i ojačanim sandukom zbog jače municije.
Ja sam duzio M76 u vojsci, gde smo imali i nekoliko originalnih SVDova i sad si odvalio gore nego Shumejker (da, znam da nije Shumaher kao vozac, kao sto Beret i Bereta nisu isti :rolleyes: )M76 je (samo) poluautomat...Kalasnjikov (kako ga ti strucno zoves) je (i) automat, cev je mnoooogo duza, deblja, kvalitetnija, nisani, skrivac plamena, gasna poluga, regulator gasnog protoka, obarac, rukohvat i kundak su razliciti. Optiku i prigusivace necu pominjati. Da, sve "ostalo" je isto wink.gif M91 je slicniji Dragunovu, ali kao sto rekoh na pocetku, nisam hteo da ulazim suvise strucno u materiju. A proter'o sam par hiljada metaka kroz sva tri modela...veruj mi da znam o cemu pisem.
Sve bi ti ovo mnogo lepše i slikovitije chandra objasnio ali ga mrzi da se zajebava..
wink.gif verujem da si ti kompetentniji..
Link to comment

Ok, prepoznao sam (po slikama) na prvu loptu izvor koji salkodinamitas koristi (sto i pohvaljujem, da se ne protumaci pogresno) da navedem osnovnu razliku izmedju mitraljeza i automata, sa istog izvora:Mitraljezi ili Machine gunsFirst machine gun was invented in USA by Hiram Maxim in 1883 and patented two years later. First wars Maxims' MGs was taken into was colonial war in South Africa and Russia-Japan war (1904-1905). During WW 1 all sides used many machineguns, both heavy (on wheels or tripods) and ligth (on bipods). After WW1 MGs become a standart issue as a squad weapons for ground and anti-aircraft warfare. Most widely used MGs were Maxims (in many modifications), Brownings M1919, Gotchkiss. Between two World Wars first appeared large caliber MGs (as a rule, its caliber was .50", or 12.7mm). Best examples - Belgian/American Browning M2 and Soviet DShK-12.7. During WW2 Germans developed first mass "universal" MG (Mg42, later - Mg43), which can be used as a "ligth" MG on bipod or as a "heavy" one on tripod agains ground or air targets. This MGs set the trend, so almost all modern "medium" MGs such as Belgian MAG, American M60, Russian PKM may be used on bipod or tripod, as needed. Today the main role of all MGs is to provide sustained firepower for troops against enemy troops and unarmored targets. Heavy (.50/12.7mm) MGs can deal with lightly armored targets such as APCs, recon vehicles, helicopters.Almost every infantry squad in the world has at least one light MG. Russian squad usually equipped with one RPK-74 MG, US Army squad - with two M249 SAWs. Medium MGs usually are installed on vehicles (APCs, Jeeps, tanks) and used in infantry on ground mounts on troop and company level. Heavy MG are sometimes used as anti-aircraft weapons on tanks, main weapons on APCs and recon veichles and company level support weapons in infantry.Almost all heavy and medium MGs, and many light ones, have quick interchangeable barrels. Usually every MG comes from factory with one or two spare barrels, wich may be changed in battle environment within seconds. This feature provides ability to sustain intensive fire for longer time while one barrel is being used, the spare one can be cooled - intensive heating during the fire can dramatically decrease accuracy and reduce the lifetime of the barrel.The feeding systen of almost all medium and heavy MGs is build around belted (or linked) ammunition. Early belts were made from textile, modern belts are made from metal. Metal belts may be "desintegrated" or non-desintegrated. In the desintegrated belt the metal links are linked ty each other by the cartridge. When feeding system of the MG removes cartridge to feed the MG, links fall apart, thus "desintegrate" the single belt into the links. In non-desintegrated belts links are connected by the means of special details, and belts remains "one piece" even when all cartridges are removed. Usual belt capacity for heavy MG is 50-100 rds, for medium and light ones - 100-250 rds.Light MG often employs the magazine feeding system, using the snandart 'assault-rifle' style box magazines for 30-45 rounds each or hi-capacity drum or dual drum (Beta-C and others) magazines for 50-100 rounds each. In light MGs, made from assault rifles, magazines usually exchangeable between LMG and assault rifle. Good examples are AK and RPK Russian, Steyr AUG Austrian and L85/L86 British systems. Some light MGs such as FN Minimi/M249 are dual-feed and can use belts or box magazines without any modifications. Automati ili Submachine gunsThe submachine gun is an automatic or selective-fired shoulder weapon that fires pistol-caliber ammunition. The concept of submachine gun dates back to World War One; the trench warfare of this war required effective and compact weapons for short-range fighting in trenches; additionally, a lightweight and maneuverable fully automatic weapon was desirable to complement light machine guns in both defensive and offensive scenarios, to cover last 200 meters of assault on enemy positions. The first weapon which can be considered to some extent as the world's first submachine gun was the Italian Villar-Perosa, which was a twin-barreled automatic weapon that fired 9mm Glisenti pistol ammunition from top-mounted box magazines. It was compact, but its primary tactical role was of short-range machine gun; therefore it was usually fired from some sort of mount, and fitted with machine-gun type spade grips instead of more conventional rifle-type stock. The first true submachine gun was the Bergmann / Schmeisser MP.18,I, which saw some action during closing days of the Great war. This was a shoulder-fired weapon, that set the basic pattern for all following weapons of its class. The inter-war decades produced a significant number of submachine guns, but the tactical niche for these weapons was still unclear for many military experts. It was the Grand Chako war, the Spanish Civil war and Russo-Finnish Winter war of 1940 that proved the viability of submachine guns as general-issue weapons for fighting troops. Nevertheless, regardless of the large number of available models, by the start of World War Two in most armies submachine guns were relegated to secondary role. For example, the very technically advanced Wehrmacht (Hitler's army) issued MP-38 and MP-40 submachine guns to infantry troops in proportion of about one SMG per ten bolt action rifles. It was the Red (Soviet) army which issued PPSh-41 submachine guns as primary infantry weapons to entire companies and battalions. Despite the success of several new submachine guns, developed during the WW2, this war marked the start of decline of submachine guns as primary infantry weapons. The appearance of assault rifle, which, while being only slightly heavier than most SMGs, had much longer effective range, put an abrupt end to infantry use of submachine guns in Soviet army. On the other hand, the NATO countries still issued 9mm submachine guns to many non-infantry units and certain soldiers in infantry (i.e. scouts, machine gun and mortar crews etc) to complement relatively large and heavy semi-automatic or fully-automatic rifles firing powerful 7,62x51 NATO ammunition. The appearance (and wide distribution) of small-caliber assault rifles marked the final phase of history of submachine gun as general-issue infantry weapon.Despite of all said above, it must be noted that submachine guns still posses several qualities that are very useful in certain military scenarios. For example, submachine guns can be easily silenced, making them very useful for various special operations forces.The police and security use of submachine guns, on the other hand, has been greatly increased during last 30 or 40 years. Proliferation of international terrorism, drugs trafficking, gang crime and other violent crimes forced many police forces to adopt a variety of submachine guns for special police teams. Compact submachine guns, which appeared during 1960's and 1970's, such as Micro-Uzi or HK MP5k, were quickly adopted by various VIP protection teams that favored compact size combined with massive short-range firepower of such guns. Of cause, the other side of the law also saw benefits of submachine guns; for example, more than few gangsters, outlaws and terrorists used various submachine guns, starting with "Chicago typewriter" (Thompson submachine gun) and up to Czechoslovak Scorpion or Croatian Agram 2000. Kao sto vidite, ne postoji kategorija puskomitraljeza, osim u nasoj kreativnoj armiji ali to sam vec objasnio - mnoge jurisne puske su dobile svoje hibride sa nozicama i pojacanim cevima (domet, hladjenje, pocetna brzina zrna) pa su to nasi asovi sebi objasnili kao "puskomitraljez" :rolleyes: Znaci, kako imaju i skracene, kompakt, verzije, tako imaju i dugacke, sa nozicama. Nesa je vec kacio nas M72, sto je dobar primer "puskomitraljeza", Britanci imaju svoju verziju SA80 takodje, ali vodeci trendseteri u naoruzanju su odavno izbacili ovaj prevazidjen koncept...Nadam se da je sad sve jasno o razlici.

Link to comment

Da ne mudrujem vise, da okacimo jedno zanimljivo resenje sa istoka:vyhlopdg9.jpgPoluautomat u 12,7mm (50ica) kalibru, sa integrisanim prigusivacem. Puska uradjena po zahtevima KGB (FSB, da me ovi pedantni ne bi ispravljali) iz Cecenije. Uradjena u "bullpup" konfiguraciji (zatvarac je u zadnjem kundaku) sto znatno skracuje duzinu celog oruzja, a cev zadrzava pristojnu duzinu, pri tom dodatno stabilisuci oruzje, tj trzaj. Ovo je jedinstveno oruzje za takticke (pre svega protivteroristicke) zadatke i koristi spec. prigusenu municiju (manjeg punjenja, sa jos jednim za objasnjavanje komplikovanim resenjem), male pocetne brzine, a opet visoke probojnosti. Sta to znaci - da recimo u sred noci mozete da pucate u kamion pun pobunjenika koji vam se ili priblizava ili udaljava, bez prevelike sanse da vas otkriju, a sa velikom sigurnoscu da cete probiti karoseriju i zaustaviti vozilo...na daljinama od 50 pa sve do recimo 600m. Prigusenje sa ovom municijom mu je fantasticno! Iako se pravi koeficijent drzi u tajnosti, strucnjaci se slazu da je rekordno za bucnu 12.7 municiju.Eto, iako se ja kunem u repetirke kad se prica o "snajperima", moram da priznam da je ovo secer mali pravi :blush:

Edited by Vasilij Zajcev
Link to comment
Da ne mudrujem vise, da okacimo jedno zanimljivo resenje sa istoka:vyhlopdg9.jpgPoluautomat u 12,7mm (50ica) kalibru, sa integrisanim prigusivacem. Puska uradjena po zahtevima KGB (FSB, da me ovi pedantni ne bi ispravljali) iz Cecenije. Uradjena u "bullpup" konfiguraciji (zatvarac je u zadnjem kundaku) sto znatno skracuje duzinu celog oruzja, a cev zadrzava pristojnu duzinu, pri tom dodatno stabilisuci oruzje, tj trzaj. Ovo je jedinstveno oruzje za takticke (pre svega protivteroristicke) zadatke i koristi spec. prigusenu municiju (manjeg punjenja, sa jos jednim za objasnjavanje komplikovanim resenjem), male pocetne brzine, a opet visoke probojnosti. Sta to znaci - da recimo u sred noci mozete da pucate u kamion pun pobunjenika koji vam se ili priblizava ili udaljava, bez prevelike sanse da vas otkriju, a sa velikom sigurnoscu da cete probiti karoseriju i zaustaviti vozilo...na daljinama od 50 pa sve do recimo 600m. Prigusenje sa ovom municijom mu je fantasticno! Iako se pravi koeficijent drzi u tajnosti, strucnjaci se slazu da je rekordno za bucnu 12.7 municiju.Eto, iako se ja kunem u repetirke kad se prica o "snajperima", moram da priznam da je ovo secer mali pravi :blush:
šumejker ili šumaher, daću ti ja angry.pngwink.gif Da završim diskusiju po pitanju puškomitraljeza, ja ti kažem kako je meni objašnjeno, pa ti tako prenosim. I kapiram da je razlika između Crne Strele i Desert Eagla kao nebo i Zemlja, samo sam pomenuo kalibar. Završeno? :) Elem, apropo ove lepotice, jel ono čudo na cevi :blink: zapravo spojena cev i prigušivač, ili je u to idejno rešenje uklopljen i kompenzator trzaja? Nije mi jasno? :unsure::blink: I da li neko može da mi kaže koliko je kvalitetnije kada je cev Snajperske puške spojena sa samom puškom za razliku od onih rasklopivih komada koji staju u kutiju za violinu.E da, jeste li znali da je Snajper zapravo strelac, čovek koji puca iz Snajperske puške, a kasnije je taj izraz prebačen na samu pušku. Nešto kao što se kalkulatori negde nazivaju digitroni, po firmi koja ih je prvobitno pravila.
Link to comment
šumejker ili šumaher, daću ti ja angry.pngwink.gif Da završim diskusiju po pitanju puškomitraljeza, ja ti kažem kako je meni objašnjeno, pa ti tako prenosim. I kapiram da je razlika između Crne Strele i Desert Eagla kao nebo i Zemlja, samo sam pomenuo kalibar. Završeno? :) Elem, apropo ove lepotice, jel ono čudo na cevi
Lepotica može biti žena, a puška samo dobra ili loša. Nemojte molim vas samo o lepoti takvih stvari. Ima napredne tehnike i ništa više.
Link to comment
šumejker ili šumaher, daću ti ja angry.pngwink.gif Da završim diskusiju po pitanju puškomitraljeza, ja ti kažem kako je meni objašnjeno, pa ti tako prenosim. I kapiram da je razlika između Crne Strele i Desert Eagla kao nebo i Zemlja, samo sam pomenuo kalibar. Završeno? :) Elem, apropo ove lepotice, jel ono čudo na cevi :blink: zapravo spojena cev i prigušivač, ili je u to idejno rešenje uklopljen i kompenzator trzaja? Nije mi jasno? :unsure::blink: I da li neko može da mi kaže koliko je kvalitetnije kada je cev Snajperske puške spojena sa samom puškom za razliku od onih rasklopivih komada koji staju u kutiju za violinu.E da, jeste li znali da je Snajper zapravo strelac, čovek koji puca iz Snajperske puške, a kasnije je taj izraz prebačen na samu pušku. Nešto kao što se kalkulatori negde nazivaju digitroni, po firmi koja ih je prvobitno pravila.
Zavrseno naravno, samo sam imao potrebu da pojasnim, kada se ovaj jedan pozvao na tvoje objasnjenje iz vojske.Inace, ono je integrisani prigusivac. Moze da se demontira ali se to u praksi radi samo za generalna ciscenja (posle odredjenog br. ispucanih metaka) jer se time ovakvo osetljive puce raspucavaju. Elem, kompezator trzaja je sprava pre svega za rucno i automatsko naoruzanje, kod poluautomata se to postize balansiranjem i pametnim ergonomskim resenjima. Ova ima dva vidljiva - skoro 2 kila prigusivaca jednom kraju i tezak okvir u kundaku na drugom. "Bullpup" sistem vrsi opaljenje na samom ramenu, pa su vibracije minimalne (bar one dok zrno ne napusti cev, sto je jedino bitno) Kod snajpera je bitan skrivac plamena ako pricamo o ustima cevi, a to je ovde integrisano u prigusivacu. Zatvarac je prigusen posebnom gumom i nema glasnog metalnog "klaktanja" kakav je slucaj na ovim nasim krsevima kad pucamo sa prigusivacima. Sto se tice "rasklopivih" snajperki, to je vise filmska fora. Eventualno ovi poluautomati ali kod oruzja ovakve namene vazi pravilo - sto manje pokretnih delova i montaza, to veca preciznost. Zato repetirke i postizu najbolje rezultate. U osnovi, sve zavisi od mete/a...kalibar, vatrena moc, velicina/tezina puske, mehanizam, optika i njena montaza, ma sve. Streljastvo je izraslo u veoma zahtevan sport, a snajperisanje je takticka vestina, i tu ima pravila koliko hocete. Mogao bih danima da pisem...sto se vidi :unsure: Inace, prve "snajperiste" je imao Napoleon - bili su naoruzani vazdusnim puskama sa (glomaznom)pumpom i Rusi su imali pisano pravilo da se na mestu ubiju ako budu uhvaceni, zbog psiholoskog efekta koji su izazivali medju njima. Eto mala zanimljivost..
Link to comment
Ja sam duzio M76 u vojsci, gde smo imali i nekoliko originalnih SVDova i sad si odvalio gore nego Shumejker (da, znam da nije Shumaher kao vozac, kao sto Beret i Bereta nisu isti :rolleyes: )M76 je (samo) poluautomat...Kalasnjikov (kako ga ti strucno zoves) je (i) automat, cev je mnoooogo duza, deblja, kvalitetnija, nisani, skrivac plamena, gasna poluga, regulator gasnog protoka, obarac, rukohvat i kundak su razliciti. Optiku i prigusivace necu pominjati. Da, sve "ostalo" je isto wink.gif
Početkom 70-ih su u počivšoj nam SFRJ odlučili da umesto da pazare licencu za Dragunova prerade Kalašnjikov u jači kalibar da bi se koristio kao snajperska puška. Isto su uradili i npr. Rumuni sa FPK u 7,62x54R ili Izraelci sa Galatz-om u .308Win. I razlikuju se u kalibru, nišanima, obliku kundaka, rukohvata itd, ali gle qrza sve su u osnovi Kalašnjikov, samo prilogođen vlastitim potrebama. Kao što je Crna strela M 48 (Mauser 98) prerađena za drugi kalibar i namenu, što je i razumljivo jer u Kragujevcu prave dobre mauzerke skoro 100 god. A za "stručni" naziv se raspitaj kod Rusa. Njihov je običaj da oružje zovu po konstruktoru pa npr. PPSh-41 tako vabe samo u igricama, oni koji su ga izmislili i koristili ga prosto zovu Špagin. Ali bolje da te ja ne smaram da možeš s mirom da se posvetiš samoedukaciji.Za chandru ne bih želio da me neko razume pogrešno, čuo sam za kontrolu oružja, zabranu nošenja, držanja itd. Ovo je nešto novo, zabrana razgovora o oružju uopšte. Samo mi je simpatično, ništa drugo.
Link to comment
Ali bolje da te ja ne smaram da možeš s mirom da se posvetiš samoedukaciji.
Ne smaras me, nego mi se ucini da mi spocitavas oko neceg sto znam "u po' noci" pa reko da se razumemo. Inace mi je edukacija empirijsko-andragoska (direktno sam se upoznao sa modelima), to kroz igrice mi je strano wink.gif Kako sam malopre otvorio omiljenu mi temu, da je zavrsim sa omiljenim mi modelima sa "normalnom" municijom:Od poluautomata u omiljenom 308Win, svakako Heklerchic MSG90a1:hkmsg90a1pe1.jpgpakovanje za "na poso":hkmsg90boxat4.jpginace samo militarizovanija i jeftinija verzija cuvenog PSG1hkpsg1rxd0.jpghkpsg1lqq9.jpg...vidite samo obarac...mica moja mala osetljiva i (na par grama) podesiva :blush:hkpsg1crg0.jpgMehanizam je nasledjen i unapredjen od (chandri omiljene) G3...mada da ako bih morao da uzmem onaj gay 223 Rem, biram Siga 550, "svajcarac" je keva!sigsg550snipersv1.jpgNa pocetku rekoh da snajper za mene znaci repetirka, pa je moj ultimativni favorit "Finac" Sako Trg...model21:sakotrg21tp9.jpgu 308 Win. Jos ludji su modeli 41 i 42, u 300 Winchester magnum i 338 Lapua (8.60x70mm):sakotrg42ba9.jpg...koji bez problema pogadjaju na 1.5km! Vrhunski celici, vrhunska obrada, nema dalje trenutno.Inace, vojni snajperista sa najvecim brojem pogodaka je upravo Finac (blam, zaboravio sam ime). Za vreme Rusko-Finskog rata...Za osvajanje nekog takmicenja, opet biram nekog "Svajcarca"btapr3381ro7.jpgili eventualno Stajerovog "planinara"uniquea2zk8.jpg Edited by Vasilij Zajcev
Link to comment
...vidite samo obarac...mica moja mala osetljiva i (na par grama) podesiva :blush:hkpsg1crg0.jpg
Jao, jeste stvarno lep, k'o neki fini prekidač na kompu, plus što su rukohvati na snajperskim puškama po pravilu uvek finije izrade za razliku od onog kockastog na klasičnom automatu. Jesi li bio u prilici da pucaš iz toga?Btw, snajperiste (snajpere) uvek ubijaju na licu mesta, ili ih muče, zato što ih najviše i mrze. Zamisli da ti neko pobije 20 vojnika, a samo znaš da puca iz jedne od 10 zgrada u razorenom okruženju, pa kada ga navataju j**u mu sve po spisku.Nego, negde sam čitao o uređaju za upucavanje pušaka za koji ne treba municija, pa me zanima po kom principu funkcioniše?E da, Nešo, lepotica može biti i automobil, ali zna se na šta se misli kada se kaže lepotica za ženu i lepotica za npr. udarnu bušilicu.Nego, šta mislite o 01_B_TR2.jpgovakvoj vrsti oružja, kao i na koju razdaljinu je ograničena njena vatrena moć?
Link to comment
Jao, jeste stvarno lep, k'o neki fini prekidač na kompu, plus što su rukohvati na snajperskim puškama po pravilu uvek finije izrade za razliku od onog kockastog na klasičnom automatu. Jesi li bio u prilici da pucaš iz toga?...Nego, negde sam čitao o uređaju za upucavanje pušaka za koji ne treba municija, pa me zanima po kom principu funkcioniše?...Nego, šta mislite o ovakvoj vrsti oružja, kao i na koju razdaljinu je ograničena njena vatrena moć?
Nisam :( ...ali jesam iz G3...vrh! Meko okidanje i trzaj, besprekoran rad...nisam imao uslove da je upucavam i probam preciznost, na zalost....Laserskim obelizivacem, valjda, nisam siguran. Fabricka varijanta, za fixne sine za optiku. Kod vrhunskih snajperki je to nezamislivo bez klasicnog stola i municije. Laser nema efekat bocnih vetrova, putanje zrna (pada), vrste municije (punjenje, gramaza, elevacija)...svega onoga sto cini dobro upucavanje. ...Borbene sacmarice su sve popularnije danas, ali vise kao oruzje za podrsku, nego za neku ozbiljniju ofanzivu. Upadni timovi ih koriste za urbane uslove, prostorije, vrata i sl. Vatrena moc je velika ali je domet mali...zavisi od cokova (usta cevi, "levaka") i vrste patrona (velicine sacme) ali nigde ne ide preko 100m (efektivno). Meni su one automatske keva, onako za izivljavanje...10 patrona sa po jedno 200 onih najsitnijih sacmi od 1mm = 2000zrnaca za 3sekunde nekome u auto, recimo :lol: Zabari tu, ako se ne varam, vode glavnu rec.
Link to comment
E da, jeste li znali da je Snajper zapravo strelac, čovek koji puca iz Snajperske puške, a kasnije je taj izraz prebačen na samu pušku. Nešto kao što se kalkulatori negde nazivaju digitroni, po firmi koja ih je prvobitno pravila.
Snajp je vrsta ptice koja zivi u Indiji i koja je veoma plasljiva. Uloviti tu pticu je bio veliki problem i Englezi su upali u trip da su mnogo zajebani stralci i lovci ako bi doneli les ove ptice. Snajperom je nazivan covek koji je bio uspesan u ovoj aktivnosti. Mnogo kasnije se snajperske puske pocinju koristiti u realnom ratovajnu i za te stvari se iz naftalina iskopava taj stari kolonijalni naziv.Ovo je verzija koju sam ja cuo u nekom starom dokumentarcu, koji je delovao prilicno ozbiljno (imali su i slike lova iz Indije i leseve ovih vrabaca koje pokazuju brkati engleski oficiri).
Link to comment
Snajp je vrsta ptice koja zivi u Indiji i koja je veoma plasljiva. Uloviti tu pticu je bio veliki problem i Englezi su upali u trip da su mnogo zajebani stralci i lovci ako bi doneli les ove ptice. Snajperom je nazivan covek koji je bio uspesan u ovoj aktivnosti. Mnogo kasnije se snajperske puske pocinju koristiti u realnom ratovajnu i za te stvari se iz naftalina iskopava taj stari kolonijalni naziv.Ovo je verzija koju sam ja cuo u nekom starom dokumentarcu, koji je delovao prilicno ozbiljno (imali su i slike lova iz Indije i leseve ovih vrabaca koje pokazuju brkati engleski oficiri).
Zvuči krajnje moguće. Vidiš, nisam znao za to, ali uvek ispravljam ljude koji kažu snajper za pušku, jer to, jel' te nije tačno :lol:
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...