Jump to content
IGNORED

Sećanja na ETF


Aion

Recommended Posts

 

a ja ionako pratim ovu temu jer imam sina inzenjera pa cisto da zavirim u taj ezotericni inzenjerski svet :lol:

ti si naviko da si medju manijacima, ochigledno ^_^

 

Da, jos stariji i lepsi :)

 

Licno, verujem da od ovoga na ETFu nema nista osim stresa jer je akademska zajednica veoma iritirana skorim donosenjem onakvog novog zakona o visokom obrazovanju. Vidim da su glas protiv digla sva akademska tela, Vera Vujcic, Miodrag Popovic su to lepo srocili u onom clanku u Danasu.

 

 

Verujem da akademska zajednica moze da bude pomognuta i spolja ako je potrebno. Ako ostane jedinstvena :)

volela bih da vidim neshto od toga.

 

zavisi šta je skoro. ja znam iz prve ruke da im je otišlo nekoliko senior javascript i ostalih inžinjera. tipa siguran sam za bar 10 ljudi u poslednjih mesec dana i od njih ide priča da su pukli s lovom i da su im prvo ukinute beneficije (svakodnevni besplatni obrok i sl.) a zatim i da je plata bila neizvesna tipa tri meseca.

svakodnevni besplatni obrok :o ^_^

Link to comment

ti si naviko da si medju manijacima, ochigledno ^_^

 

volela bih da vidim neshto od toga.

 

svakodnevni besplatni obrok :o ^_^

 

pa ono ne plaćaš ručak, mislim da su prvo imali dogovor sa nekim restoranom a onda su napravili kantinu (ili sam pomešao to sa nekim drugim), plus pun frižider na izvolite što je već danas opcija u većini startapa u bg (u nemačkoj plaćaš sve majku im bolesnu)

Link to comment

znam i ja :fantom:

:lolol:

 

 

Inace, da se vrnemo na temu:

 

Milo Tomašević imenovan za v. d. dekana ETF-a

 

RTS, petak, 10. nov 2017, 16:19 -> 16:25

 

 

 

Savet Elektrotehničkog fakulteta Univerziteta u Beogradu imenovao je za vršioca dužnosti dekana profesora Mila Tomaševića, umesto profesora Zorana Jovanovića koji je podneo ostavku na mesto dekana.

 

Profesor Tomašević će obavljati tu funkciju do izbora novog dekana.

 

Dekan Elektrotehničkog fakulteta u Beogradu Zoran Jovanović podneo je ostavku 11 meseci pre isteka mandata, jer je, kaže, na taj način želeo da probudi fakultet, da shvati da trenutno ima najveću šansu da konačno reši problem prostora i dobije lidersku ulogu u IT sektoru.

 

Za razliku od dekana u ostavci, protivnici podele ETF-a na departmane kažu da ne treba odvajati ono u šta je decenijama ulagano, te da su naučne discipline koje se izučavaju na tom fakultetu nerazdvojive i da fakultet već ima lidersku poziciju u školovanju inženjera.

 

 

Link to comment

Apdejt i prosirenje vesti sa RTSa.. Pojavljuje se izjava Branka Kovacevica da su otvoreni sa saradnju i da se pitanja resavaju direknto i transparentno..

 

 

Milo Tomašević imenovan za v. d. dekana ETF-a

petak, 10. nov 2017, 16:19 -> 16:52

Izvor: RTS, Tanjug

Savet Elektrotehničkog fakulteta Univerziteta u Beogradu imenovao je za vršioca dužnosti dekana profesora Mila Tomaševića, umesto profesora Zorana Jovanovića koji je podneo ostavku na mesto dekana.

Profesor Tomašević će obavljati tu funkciju do izbora novog dekana.


Dekan Elektrotehničkog fakulteta u Beogradu Zoran Jovanović podneo je ostavku 11 meseci pre isteka mandata, jer je, kaže, na taj način želeo da probudi fakultet, da shvati da trenutno ima najveću šansu da konačno reši problem prostora i dobije lidersku ulogu u IT sektoru.

Za razliku od profesora Jovanovića, protivnici podele ETF-a na departmane kažu da ne treba odvajati ono u šta je decenijama ulagano, te da su naučne discipline koje se izučavaju na tom fakultetu nerazdvojive i da fakultet već ima lidersku poziciju u školovanju inženjera.

Predlog Jovanovića da se katedra za računarstvo izdvoji u poseban departman nije naišao na podršku jednog dela fakulteta, nakon čega je 3. novembra podneo ostavku.

On je u izjavi za Tanjug objasnio da je Vlada Srbije sagledala oblast IT industrije kao perspektivu Srbije, a ETF kao fakultet koji bi tu oblast "povukao najbrže i najbolje".

"Ako mi ne prihvatimo tu ponudu vlade prihvatiće je neko drugi. Automatski će taj fakultet postati miljenik, jer postoje potrebe privrede i svi će se preusmeriti ka tom fakultetu. Počeće zamiranje računarstva na ETF-u i to neće upropastiti samo tu katedru, već ceo fakultet", naglašava Jovanović.

Njegov predlog da izdvojeni departman bude "prilično finansijski autonoman i potpuno autonoman u definisanju upisne politike" nije naišao na odobravanje, a Jovanović objašnjava:

"Na elektrotehničkom delu fakulteta postoji sa jedne strane, strah od takve relativne finansijske nezavisnosti računarskog departmana, a takođe i pretpostavka da bi najbolja deca došla na taj departman, dok bi elektrotehnički departman možda imao za nijansu manje kvalitetne studente".

Bivši dekan ETF-a za Tanjug kaže da postoji i problem sa zaposlenima, jer na katedrama za koje su studenti manje zainteresovani radi više nastavnog kadra nego na smeru za računarstvo.

"Činjenica je da imamo oko 50 odsto studenata na smeru računarstva, a da u ovom trenutku na tom smeru radi 20 odsto nastavnog kadra. Takođe, gotovo 50 odsto novca fakultetu donosi upravo taj smer", kazao je Jovanović i dodao da je za računarski smer uvek postojalo veće interesovanje studenata nego za sve druge.

Međutim, kako kaže, zbog politike fakulteta prima se manje studenata na računarski smer od broja koji se prijavi, što u trenutku kada fali toliko IT kadrova predstavlja, smatra on, veliki gubitak.

Izdvojeni departman mogao bi da primi i školuje više studenata, smatra Jovanović i dodaje da se ne radi ni o kakvom "fakultetu van BU, o javno-privatnoj inicijativi, spajanju studenata sa FON-a, ETF-a i Matematičkog fakulteta".

To su sve dezinformacije, kaže i objašnjava da je u suštini reč o većoj autonomiji dela fakulteta, što je model koji, kaže, već na sličan način postoji na Rudarsko-geološkom fakultetu.

Objašnjava i da odluke na Fakultetu donose Nastavno-naučno veće i Kadrovska komisija, te da on kao dekan na donošenje odluka najmanje utiče.

Pominje i da mu je zamereno da o svojim pregovorima sa Vladom nije obavestio nikoga od kolega sa fakulteta, kao i da ne postoji pisani zapis tih pregovora, ali on tvrdi da takav dokument postoji.

Tvrdi i da je kontaktirao i s Vladom, ali i s drugim profesorima, a da je nesrećna okolnost da je rektor za sve te planove saznao od pomoćnice ministra prosvete, a ne od njega.

O "samostalnom" delovanju Jovanovića govori za Tanjug i predsednik Saveta Univerziteta u Beogradu i profesor na ETF-u Branko Kovačević, koji ne spori šansu koja se pruža ETF-u, ali kaže da je sporan način na koji se Jovanović time bavio.

"Celu tu priču i aktivnost dekan je vodio na jedan čudan način. On je pregovarao sa Vladom bez ikakvog pisanog traga, nije postojao nikakav zvaničan zahtev od strane zvaničnog ministarstva ni od vlade prema ETF-u", rekao je Kovačević.

Kako navodi, dekan je sam vodio pregovore, a "nastavno-naučno veće je došlo do zaključka da je on zloupotrebio položaj, te da je izgubio poverenje".

Kovačević dodaje da ostavka dekana ne znači odustajanje fakulteta od saradnje sa Vladom i da su spremni na razgovore.


"Mi smo otvoreni da razgovaramo sa resornim ministarstvom, sa Vladom i spremni smo da radimo i sarađujemo i da pomognemo da se zapošljavaju naši studenti. ETF sa resursima koje ima, zgradom, brojem nastavnika, ne može da školuje više studenata, a to je 720 godišnje, od čega je oko 300 računarskog kadra", kaže Kovačević.

Prema podacima Vladine kancelarije za IT i e-upravu u Srbiji je u ovom trenutku potrebno između 15.000 i 20.000 IT stručnjaka, a samo u narednih godinu dana 118 IT kompanija planira da zaposli oko 1.000 junior programera.

Ipak, fakultet koji najduže i najkvalitetnije školuje takve kadrove, ako sve ostane isto, nema dovoljno kapaciteta da poveća broj studenata i tako odgovori na potrebe tržišta.

Pitanje prostora, nastavnog kadra i upisne politike ETF-a ostaju nerešeni, a da li je ovo bila "istorijska šansa" za taj fakultet i da li će ona biti propuštena ostaje da se vidi.

Novoizabrani dekan Milo Tomašević je, kao i odlazeći Jovanović, sa katedre za računarsku tehniku i informatiku.

 

 

Link to comment

kad vec trolujemo o Seven Bridges...

 

 

 

 

plata jeste kasnila, ali su se izvukli, dobili bridge kredit koji bi trebao da im kupi dovoljno vremena do runde B finansiranja... jako malo ljudi im je otislo, obzirom na velicinu probema i to da su se sa kasnjenjem prve plate HR-ovi iz drugih firmi zaleteli kao lesinari (nije da ih krivim, al ovo je bilo bas bez maski "cujemo da nisi primio platu a kod bas bi imao xyz eura...")... sustina celog problema nije u Beogradu, gde je core inzenjering, vec u USA gde je biznis koji je debelo omasio sa procenama koliko ima prostora za natezanje i diktiranje uslova kod dizanja sledece runde finansiranja... jbg... meni zao, jer Seven Bridges je jedna od retkih firmi ovde koja nije "klasican" outsource vec glavni inzenjeri sede ovde i diktiraju implementaciju cele platforme, i to platforme koja se bavi ozbiljnim problemom (najnovija vest vezana za njih: https://www.jax.org/news-and-insights/2017/october/jax-seven-bridges-cancer-data-platform) a ne voze neke 2D igrice (pri tome ja volim igrice, ne govorim ovo pezorativno :D)... nadam se da ce se u potpunosti izvuci, a da su i da ce jos platiti cenu za ovaj propust to nije uopste pitanje.

 

sto se tice klope tamo - to je od starta, dok je SBG imao desetak ljudi samo, bilo "in-house" a ne dil sa nekim ko bi donosio hranu. u pocetku sa jednim kuvarom, da bi posle i to preraslo u biznis :) koji koliko znam sad imaju i svoj restoran na Dorcolu plus ispostave u nekim drugim firmama.

 

 

 

btw.. ovo mozda moze i da se prebaci na onaj topic "Hoću da budem programerka"

Edited by Svarog
Link to comment

Stvarno ne znam šta se desilo sa Seven Bridges. Sve je izgledalo kao bajka:

 

http://www.businesswire.com/news/home/20160216005439/en/Bridges-Announces-45-Million-Series-Funding

 

Igor Bogićević, CTO, mi je ličio na čoveka koji se razume u finansije.

 

Izgleda da je samo ličio

 

vazda bilo: najlakse je posrati se po nekome, zato sto nije uspeo...

(ne znam ni ja nista o njima, ali je za postovanje sto su skupili 45miliona za finansiranje, sve i da su imali piramidalnu semu kao biznis)

Link to comment

vazda bilo: najlakse je posrati se po nekome, zato sto nije uspeo...

(ne znam ni ja nista o njima, ali je za postovanje sto su skupili 45miliona za finansiranje, sve i da su imali piramidalnu semu kao biznis)

 

ha? pa svaka piramidalna šema je osnova za pokenjavanje? za mene je to axiom. realno, lično sam profitirao na celom ovom bablu sa startapima, ali je to sve govno.

Link to comment

Ja sam potpuno ravnodušan u pogledu Seven Bridges, jer je to američka kompanija sa delom operacija u Srbiji. Sedište im je u USA, od 15 ljudi iz menadžmenta samo dvojica su Srbi, srpski entitet je u vlasništvu američkog entiteta, itd. Evo malog primera.

SEVEN BRIDGES

 

  • Headquarters: Cambridge, MA
  • Website: sevenbridges.com
  • CEO: Brandi Davis-Dusenbery
  • Employees: 200+
  • Organization: PRI

Dakle, savršeno sam nezainteresovan za njihovu sudbinu, i baš me briga da li će propasti ili neće. Jedino me je briga da li će pokušati da se nakače na budžet Srbije, jer bi u tom slučaju poreski obveznici Srbije (među kojima sam i ja) finansirali bonuse američkog menadžmenta. 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...