Jump to content
IGNORED

Virtuelizacija


Razzmatazz

Recommended Posts

Auh Razz.. pa zar da VMware dozvoli to sebi? Mi uradili gomilu upgradeova na ESXi 6 i imamo vmware tools u automatic upgrade modu. Mada, kolko me secanje drzi, imamo samo jednu musteriju koja koristi passthrough za neki usb modem. Koja verzija sestice je to? Imas neki tread da se pogleda?

 

Da prijavim da upgrade na 5.5U4 ili 6.0U1 ima da disabluje SSLv3 pa posle ima da se akate da ga manualno enablujete ako koristite neki softver koji ga treba (tipa Veeam ili older vCenter i sl.).

Link to comment

Ja imam nekoliko svojih esxi servera na raspolaganju na poslu za moj tim za taj neki risrč i dev, pa sam u sklopu toga i prestao da koristim Veem, nego sam počeo da pišem svoje stvari za bekap i deployment. Uglavnom, ne tako davno sam menjao i dodavao diskove i iskoristio priliku da dignem to na šesticu U1. Uglavnom, sve je bilo ok do juče popodne, praktično poslednji radni dan za sve u firmi (ako ne računamo ove koji su na stend baju), što je savršena pozorišna scena za gospodina Marfija.

 

E sad, imam ja tu nekoliko komplikovanijih vm-ova koje su statične i ne mrdaju nigde, ali imam i mašina koje ljudi iskopiraju sebi i ponesu na laptopu. Uglavnom, sve makine pod centosom šesticom su preživele pogrom, dok sam recimo imao vm-ove pod sles-om, koje više ni drajver za LSI nisu učitavale.

 

I ja pomislim u prvi mah da je otišao raid na kojem leži datastore, kad krene to i drugde. I tek posle nekog vremena provalim da je datum initrd-a vrlo frišak i na vm-ovima gde se sigurno niko nije ulogovao u međuvremenu - proverim na bekapu, vidim da se i veličina initrd-a promenila. Vratim scp-om samo taj initrd iz bekapa i odjednom vm vidi diskove. Dakle, pitanje je koje drajvere koji distro pakuje direktno u kernel, a koje diže kao module. Ali fakat je da mi esxi petica na tim istim vm-ovima nije dirala initrd. Verovatno su hteli da omoguće net boot preko vmxnet3 i drugih njihovih karti, ali ne diraj mi bajo onda druge module ili bar pogledaj /etc šta je trenutno konfigurisano. Nisam nikakav thread začeo, juče se desilo i prosto sam bio srećan da sam našao šta je i sanirao situaciju do kraja radnog vremena.

Link to comment

BTW, zasto ne uradis V2V sa Converterom?

Ako je sjeban *sadržaj* vm-a, tj. neće da butuje instalirani OS, možeš ti konverterom da kopiraš to i konvertuješ format koliko hoćeš, time menjaš samo kontejner, a on i dalje na destinaciji ili u novom formatu neće hteti da butuje. A to je ovaj upravo i radio - vmware tools je sjebavao guest linux.
Link to comment

Jel' neko probao Paragon? Ume da napravi imidž HD-a u .vmdk, .vhd, .vhdx formatima, tako da se oni posle mogu upotrebiti kao VM. Sranje je što ti formati nemaju kompresiju, tako da mi imidž bude 20 GB umesto 10 GB, na primer. Svejedno, zgodno je imati tu fleksibilnost.

 

Pa za takve potrebe virtuelizacija nije ni namenjena. VM mi treba ako hoću da imam još jednu mašinu sa specijalnom namenom - npr. server ili izolovana dev mašina na kojoj nema ništa sem posla, nikakve igrice, nikakav casual surf, možda neki drugi OS sa drugim paketima radi isprobavanja ovoga ili onoga, možda za sandbox mašinu za surf ako nećeš da eksponiraš svoje dokumente i ostalo. Možeš time da simuliraš okruženje sa više namenskih mašina da isprobaš kako bi radilo skaliranje nečega u realnom ekosistemu - pa daš jednoj VM da bude DB server, drugoj da bude web ili app server, trećoj da bude proxy ili ako hoćeš da isprobavaš load balancere. Možda specifično okruženje za učenje nečega. Praktično i za firme - namestiš jedno okruženje i kloniranjem samo podeliš zaposlenima. Ako nešto i zeznu, isklonira se VM opet. Ovo tvoje su odvojene klijent mašine, za tako nešto nije ni previđen ni praktičan VM scenario. Nećete sad ti i significant other startovati odvojene VM-ove da bi proverili svoj mejl.

 

Što se mene tiče, ovo kvotovano je jedino upotrebljivo što se tiče VM-ova, ali po cenu brzine rada sistema. Ukoliko neko može da preživi da bude bez OS-a sat vremena, igranje sa disk imidžima završava posao, jednostavnije rešenje i brže radi.

 

Naravno, ukoliko imaš server-zver, onda je svejedno.

 

edit: posebno je problematična upotreba grafički zahtevnih programa, recimo Morrowind će veselo da radi na bilo kojoj VM mašini, ali Fallout 4 neće.

Edited by Anonymous
Link to comment
  • 7 months later...

Ha, kako smo spektakularno zajebali zlu Onyx korporaciju. Njihov RIP sofver je jezivo skup (oko 3300 $) i uz njega se dobije USB dongl, ideja je da radi samo na jednom kompjuteru. Moj drug kupio sileksov Ethernet to USB, utakli ga na mrežu, ubacili dongl unutra, napravili VM na serveru, instalirali sileksov USB drajver, instalirali Onyx, nije se bunio prihvatio je dongl.

 

Sad svako u firmi može preko Remote Desktop-a da prustupa Onyx-u, sve je legalno, nijedan zakon nismo prekršili.

Link to comment

Sta pise u licencnim pravima za koriscenje tog softvera. Neverovatno mi je da ne pise na koliko racunara moze da se instalira ili na koliko racunara moze da se istovremeno koristi. Dongla je samo tehnicko sredstvo koje sluzi da oteza nelegalno koriscenja sovtvera, legalnost se definise pravima koje ste kupili.

Link to comment

Ha, kako smo spektakularno zajebali zlu Onyx korporaciju. Njihov RIP sofver je jezivo skup (oko 3300 $) i uz njega se dobije USB dongl, ideja je da radi samo na jednom kompjuteru. Moj drug kupio sileksov Ethernet to USB, utakli ga na mrežu, ubacili dongl unutra, napravili VM na serveru, instalirali sileksov USB drajver, instalirali Onyx, nije se bunio prihvatio je dongl.

 

Sad svako u firmi može preko Remote Desktop-a da prustupa Onyx-u, sve je legalno, nijedan zakon nismo prekršili.

A što vam je trebala sva ta gimnastika ako koristite RD, pa sve aplikacije pokrenute preko RD se i vrte na host mašini?

Link to comment
  • 5 months later...

Je li se sretao neko sa pravnom regulativom (u zemlji gde živi/radi) glede virtuelnih mašina? Počev od onog osnovnog "sve šta se uradi na firminom računaru pripada firmi" - ako ti firma da VM sa softverom unutra licenciranim na firmu - da li to tretira istim patternom u pravnom smislu, do regulative glede kopiranja takve VM na privatni računar zbog rada od kuće. Podrazumeva se da je sav sw legalan.

Gledam nešto informacije oko toga i imam utisak da uglavnom nije regulisano do kraja, pa firme interpretiraju u skladu koliko je koja paranoična. Uglavnom se kao ključ cele priče i dalje drže hardvera na kojem vm trči, ali me zanimaju praktična iskustva (ako ih ima).

Link to comment
  • 1 month later...

Ovo i mene zanima, večeras sam konačno osposobio 50 CAL-ova koje smo od nekih Meksikanaca kupili za 50$, sve veselo radi uključujući i virtuelne mašine, ali sam načuo da imamo pravo da koristimo samo dve, uopšte ne uspevam nigde da nađem da li smo u prekršaju?

Link to comment

Je li se sretao neko sa pravnom regulativom (u zemlji gde živi/radi) glede virtuelnih mašina? Počev od onog osnovnog "sve šta se uradi na firminom računaru pripada firmi" - ako ti firma da VM sa softverom unutra licenciranim na firmu - da li to tretira istim patternom u pravnom smislu, do regulative glede kopiranja takve VM na privatni računar zbog rada od kuće. Podrazumeva se da je sav sw legalan.

Gledam nešto informacije oko toga i imam utisak da uglavnom nije regulisano do kraja, pa firme interpretiraju u skladu koliko je koja paranoična. Uglavnom se kao ključ cele priče i dalje drže hardvera na kojem vm trči, ali me zanimaju praktična iskustva (ako ih ima).

Kod mene je pre 10ak godina bilo da "sve sto firma ima kupljeno" moze da se koristi i "(k)od kuce".

Nemam pojma kako su i da li su regulisali ljude kad odu iz firme... 

Link to comment
  • 6 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...