Jump to content
IGNORED

Blade Runner 2049 (2017)


Pečorin

Recommended Posts

O svemu, pa i o vizuelnom, moze se diskutovati kad se pojavi film, ovako je bez veze porediti na osnovu trejlera, koji uzgred izgledaju sasvim ok. I naravno da po mnogo cemu podseca na original. Mozda cak i previse. Ali to je samo utisak na osnovu trejlera i sigurno namerno uradjeno kao mamac. U promociji se prilicno eksploatise Harrison Ford, a oni koji su bili na test prikazivanju, kazu da se pojavljuje tek u poslednjih pola sata filma. Takodje, na osnovu trejlera mnogi misle da ce biti puno akcije, ali je imao vrlo malo za tih 2,5 sata koliko traje. Uglavnom je spor tempo, bas kao i kod originala.

 

BR je ispao groundbreaker, nastavak to gotovo sigurno nece biti, ali to ne znaci i da je automatski los. Ogromna vecina BR fanova od starta je zauzela taj stav da im se nista vezano za nastavak ne svidja, pa otuda i moje pitanje. Jednostavno ne razumem takav stav..

procitaj ono zasad koje sam napisao. naravno da ne diskutujemo ozbiljno pre filma. samo ti kazem zasto mislim da bi za sam film bilo bolje da nije deo fransize.

dajboze da gresim, al kolko je bilo na osnovu trejlera jasno da ovi sto su pravili poslednjeg elijena nemaju pojma o gigerovoj ideji, tako mogu da kazem da mi ovo ne lici na blejd ranera uopste.

Edited by ToniAdams
Link to comment

Ako je to tacno, ima da castim. Onda ima nade. Jedino jos ostaje pitanje imaju li autori filma sta da kazu o zivotu i svetu, kao sto su imali u originalu. Da ne bude sve samo referenca do reference i namigivanje publici. 

 

Da, meni je to potencijalno veca briga od toga kako ce vizuelno izgledati. Nisam gledao Arrival, a po komentarima sam zakljucio da je ispalo prilicno bez veze na kraju, iako je veci deo zapravo dobar. Za BR 2049 je ponovo angazovan Fancher, ovaj drugi scenarista Green je hit (Logan) and miss (Covenant). U krajnjoj liniji, nije nemoguce da opet padne montazna intervencija studija, skracivanje, promena kraja i sl.

Link to comment

Da, meni je to potencijalno veca briga od toga kako ce vizuelno izgledati. Nisam gledao Arrival, a po komentarima sam zakljucio da je ispalo prilicno bez veze na kraju, iako je veci deo zapravo dobar. Za BR 2049 je ponovo angazovan Fancher, ovaj drugi scenarista Green je hit (Logan) and miss (Covenant). U krajnjoj liniji, nije nemoguce da opet padne montazna intervencija studija, skracivanje, promena kraja i sl.

 

Sto se Fanchera tice, na wiki pise (koliko je tacno naravno ne mozemo biti sigurni) za njegov prvobitni scenario za originalni BR:

"Fancher's script focused more on environmental issues and less on issues of humanity and religion, which are prominent in the novel and Scott wanted changes.  Eventually he hired David Peoples to rewrite the script and Fancher left the job over the issue on December 21, 1980, although he later returned to contribute additional rewrites.

Philip K. Dick became concerned that no one had informed him about the film's production, which added to his distrust of Hollywood.[57] After Dick criticized an early version of Hampton Fancher's script in an article written for the Los Angeles Select TV Guide, the studio sent Dick the David Peoples rewrite.[58] Although Dick died shortly before the film's release, he was pleased with the rewritten script. He also approved of the film's script, saying, "After I finished reading the screenplay, I got the novel out and looked through it. The two reinforce each other, so that someone who started with the novel would enjoy the movie and someone who started with the movie would enjoy the novel."

 

 

sto ce reci, pitanje ko je tu uradio bolji posao kod originala (David Webb Peoples ima bolji rezime). A ko zna, mozda je Fancher ovoga puta progurao tu svoju environmental pricu. Kolko je to dobro, videcemo. 

 

Sto se Greena tice, meni su oba ta koja si pomenuo miss, a gledam mu listu radova na imdb, on nema nista sto ga vadi. Tako da, skepsa ipak ostaje  :fantom:

Link to comment
  • 2 weeks later...

Sanse da se Sladji dopadne film drasticno su se smanjile :D

 

 

‘Blade Runner 2049’ First Reactions Praise Denis Villeneuve’s ‘Mind-Blowing’ and ‘Masterpiece’ Sequel
Sit down and remain calm: Critics can't stop raving about Denis Villeneuve's extraordinary sequel.
 
head-photo-e1494267811280.png?w=780

The first reactions are pouring in from critics who have seen “Blade Runner 2049,” and to call them “great” would be a massive understatement. Words like “masterpiece” are being thrown around by more than one critic when talking about Denis Villeneuve’s highly anticipated sequel, which means you’ll probably want to order tickets right now to what is shaping up to be the most acclaimed blockbuster of the fall.

Link to comment

Ne znam da li me više nervira činjenica da je jedno remek delo oskrnavljeno sequel-om ili ovo kolektivno svršavanje na nešto što neće imati blage veze sa idejama i porukama originalnog filma.

Link to comment

Kako jedan film moze da oskrnavi neki drugi? Ta teza se stalno ponavlja i kad se pravi neki rimejk, ali nikako da cujem objasnjenje kako se to skrnavi original. Koji u ovom slucaju ima toliko verzija, tako da ako nesto baca senku na njegov legacy, onda je to ta cinjenica. Nista drugo..

Link to comment

Verovatno imaš omiljenu pesmu, omiljenog benda, koju smatraš remek delom. Činjenica da ta pesma ima svoju live koncertnu verziju, zatim unplugged verziju, pa studijsku verziju ili dve, ne utiče na njen legacy. Ali kada bi recimo Keba napravio obradu te pesme verovatno bi to smatrao svetogrđem. ( Pri tom Vilneva ne upoređujem sa Kebom, nego mi eto Keba prvi pao na pamet jer ima istoriju smehotresnih obrada rok klasika )  :D

 

Jednostavno smatram da je originalni BR remek delo, a pretpostavljam da je jedna osobina nečeg što spada u tu kategoriju i to da je savršeno zaokruženo, celovito, da nosi neku svoju poruku,  i da mu nisu potrebni nikakvi dodaci. Rađenje bilo kakvog nastavka je pokušaj da se ukrade nešto od veličine originala, ili da se eventualno proda neka druga poruka. Možda grešim, ali ja sam gledajući Goslinga kako u par trejlera hoda ko DŽon Vejn sa onim pištoljem za eliminaciju replikanata stekao utisak da će naglasak biti na akciji a ne na metafizici, a originalni BR je metafizička poema o smislu postojanja, prolaznosti i o tome šta nas čini ljudima i svesnim bićima, sve to stavljeno u jedan distopijski ram. 

Link to comment

Verovatno imaš omiljenu pesmu, omiljenog benda, koju smatraš remek delom. Činjenica da ta pesma ima svoju live koncertnu verziju, zatim unplugged verziju, pa studijsku verziju ili dve, ne utiče na njen legacy. Ali kada bi recimo Keba napravio obradu te pesme verovatno bi to smatrao svetogrđem. ( Pri tom Vilneva ne upoređujem sa Kebom, nego mi eto Keba prvi pao na pamet jer ima istoriju smehotresnih obrada rok klasika )  :D

 

Jednostavno smatram da je originalni BR remek delo, a pretpostavljam da je jedna osobina nečeg što spada u tu kategoriju i to da je savršeno zaokruženo, celovito, da nosi neku svoju poruku,  i da mu nisu potrebni nikakvi dodaci. Rađenje bilo kakvog nastavka je pokušaj da se ukrade nešto od veličine originala, ili da se eventualno proda neka druga poruka. Možda grešim, ali ja sam gledajući Goslinga kako u par trejlera hoda ko DŽon Vejn sa onim pištoljem za eliminaciju replikanata stekao utisak da će naglasak biti na akciji a ne na metafizici, a originalni BR je metafizička poema o smislu postojanja, prolaznosti i o tome šta nas čini ljudima i svesnim bićima, sve to stavljeno u jedan distopijski ram. 

 

 

Da, pa u ovom slucaju, te verzije se prilicno razlikuju (ukljucujuci i Deckardovo poreklo), pa se bitno menja i nas utisak o filmu. Upoznao sam razne die hard fanove BR-a, ali jos nijednog kome su sve verzije drage. Naprotiv, uvek je samo jedna verzija remek delo, a ostale nisu ni blizu. 

 

A pitanje skrnavljenja originala me zanima iz prostog razloga sto ne vidim kako obrade/rimejci, pa i raznorazni nepotrebni nastavci uticu na status originala. Izmedju pravljenja rimejka BR-a i nastavka posle 30 godina meni je neuporedivo bolja ova druga opcija. Ako 2049 i ispadne nevidjeno smece (a nece naravno), original ostaje remek delo, stavise samo ces ga jos vise ceniti. U svakom slucaju, glupo mi to pokenjavanje po Villeneuveu sto se kao drznuo da pravi nastavak. Nema tu nikakvog svetogrdja.

 

A bas sam ovde pisao skoro da su trejleri stvorili prilicnu pogresnu sliku o tome kakav se film moze ocekivati. Oni koji su videli kazu da u 2,5 sata nema mnogo akcije i da je tempo spor, te da se stilski i tematski oslanja na original. Uz ove hvalospeve za vizuelno, meni je to dovoljno da me privuce..

Edited by Jimmy Kowalski
Link to comment
  • 3opge unpinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...