Jump to content
IGNORED

Bilje i gljive oko nas


ivy

Recommended Posts

mislim na samoniklo a jestivoja imam skromno znanje em iskustvo ali zelim da ga prosirim i obogatim..od proleca na ovamo sam pravila varivo od koprive,ljubicice u salati,sremus je sada vec standardan na jelovniku,sad cu da pravim cvet zove u slafroku i palacinke sa cvetom bagremaa planiram ovih dana da odem do sume da vidim da li ima mladog cicka da pravim nesto od korena a kazu da je i mlad list jako ukusan u salatipravila sam ranije i sirup od zove,bagrema,nane..i susila sipurak za caj,jos se nisam odvazila da pravim dzem,malo me odbija komplikovan proces..sta vi znate,sta ste pravili,jeli :)a mozda nas i Indy pocasti svojim znanjem sa svog ,,univerziteta za lekovito bilje,, koji kaze da je izucio

Link to comment

bile su palačinke sa cvetovima zove i bagrema..testo malo gušće nego za obične stavila sa jedne strane da se peče malo duže a sa druge/sirove naseckala cveće pa okrenula tek kratko da se zapečejako fino i mirišljavo,posuto cimetom i vanilin šećerom :P

Link to comment

obožavam koprivuskuvam je sa malo krompira i malo ulja i to je tosalata od maslačkacveće bagrema jedem direktno sa drveta :D, mada sigurno bi mogao da se napravi neki dobar sok ili nešto

Link to comment
e vidis zanimljivo za stir,pa toga ima svuda okolo a tretira se kao korovcina...a kad se jede lisce?pretpostavljam u prolecei jel moze od divljeg da se trebe i koriste semenke kad pocrveni?
mislim da su i štir i loboda kao neki korovija ih koristim samo mlade i samo lišćemeni se i jedno i drugo dopada više od spanaća
Link to comment
cveće bagrema jedem direktno sa drveta :D, mada sigurno bi mogao da se napravi neki dobar sok ili nešto
sok se pravi isto kao i od zove, potopis cvetove u hladnu vodu na 24h, procedis, dodas secer i limunov sok i gotovo.ali spektakl je slatko:cvetove bagrema ocistis od zelenih delova, da ostanu samo bele latice. na litar vode ide oko 120 grama cvetova, u kljucalu vodu oko 10 minuta, pa se doda dve kile secera i dobro ukuva. kada je skoro gotovo doda se limuntus da prokuva jos malo sa njim. ostavi se da prenoci, pa se sutra sipa u tegle. nije slatko za ozderavanje, kao sljive ili tresnje, ali je fino za, dizvinete, kurcenje pred gostima :D
Link to comment
obožavam koprivuskuvam je sa malo krompira i malo ulja i to je tosalata od maslačkacveće bagrema jedem direktno sa drveta :D, mada sigurno bi mogao da se napravi neki dobar sok ili nešto
bas sam pravio pitu koprivusu pre neki dan397904_10152787158405133_821947264_n.jpg
Link to comment
  • 2 months later...

sad je vrema za lekovito i aromatično bilje,livada je rascvetala ali već joj se polako nadzire zalazakjuče sam brala divlju nanu i origano za začin i kantarion za ulje..svidjaju mi se ti divlji začini,već sam osušila jednu turu divlje majčine dušice,skroz su aromatični ali blaži od gajenih..

Link to comment

da,dobra knjiga..i ovo je zanimljivo za početak http://suncevatrpeza.com/a i svašta sam čitala ali ne mogu sve da zapamtim,treba mi neki ilustrovani priručnik da nosim sa sobom a ima i toga..nego je to drugačije u praksi,na livadi i treba polako da se uči,to je proces i po sezonama i po godinama kada šta više ili manje rodi...svidja mi se taj proces učenja..traje..npr jedne godine je divlja jabuka rodila kao luda i tripovala sam se da napravim sirće ali mi se učinilo komplikovano i mrzelo me da vučem 5kila toga iz šume..pričekaće još koju godinu...kao i džem od šipka takodje,dok se ne odlučim da se uhvatim u koštac..za sada samo čupkam travčice na koje naidjem :)

Edited by ivy
Link to comment
npr jedne godine je divlja jabuka rodila kao luda i tripovala sam se da napravim sirće ali mi se učinilo komplikovano
nije komplikovano, ja pravila prošle godineali jeste sporozato što su te jabuke ugl jako sitnedakle, očistiš ih pa u sokovniku iscediš. bez tog sokoćala ne bih pokušavalaonda pustiš da se slegne gustiš, pa odliješpa tako nekoliko putaa svo vreme taj sok stoji u nekoj posudi na toplom, pokriven samo nekom tankom krpomkada se lepo izbistri, sipaš u flaše, ali se ni flaše ne zatvaraju čepom, nego tako da sadržaj može da ''diše''i onda tako može da stoji godinamačak sam negde pročitala da to sirće dostiže svoju maksimalnu lekovitost tek nakon 3 godine stajanja
Link to comment
  • 1 year later...

i ove godine je divlja jabuka rodila ali nije sad vreme za sirce

 

nego sam,posle 5 godina,najzad pronasla drenjine!!!!jako sam uzbudjena i nemam pojma kako ih do sada nisam nalazila a trazila i sve al dobro valjda je sad doslo vreme da ih vidim

i divne suuu,jos su kisele tek pokoja zrela ali kontam za 2-3nedelje ce biti prave i vec vidim da ce pasti 1 dzem :p

 

leto je vreme  plodova..prosle godine sam brala i kupine pa posto nisam imala dovoljnu kolicinu naberem usput i belu sljivu,divlju,kao ringlov samo slatku,bas belu sljivu i napravim kombo dzem kupina/bela sljiva mnogo je dobar bio

 

 

slika od danas :p

 

2014-08-17-488.jpg

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...