Jump to content
IGNORED

šah je šah


Quizmaster

Recommended Posts

  • 3 weeks later...

U finalu svetskog prvenstva za šahistkinje, koje se po kup sistemu održava u ruskom gradu Sočiju i na kome se takmiče 64 igračice, sastaće se Ukrajinka Marija Muzičuk i domaća predstavnica Natalija Pogonjina. Ovo je epilog uzbudljivih polufinalnih borbi, u kojima je Muzičukova pobedila Indijku Hariku Dronavali sa 3,5:2,5, a Pogonjina bila bolja od Šveđanke Pije Kramling, rezultatom 2,5:1,5.
 

Žao mi je što je legendarna Pija Kramling, koja je već tridesetak godina među najboljim svetskim igračicama, i ovaj put zastala na korak od šahovskog trona. S druge strane, moje simpatije u finalu svakako idu na stranu Natalije Pogonjine (vidi sliku), koja je jedna od najlepših šahistkinja.

Finalni meč igra se po klasičnom sistemu na četiri partije, a zatim sledi eventualno doigravanje. Partije možete da pratite uživo preko OVOG LINKA.

 

pogonjina.jpg

Link to comment

Nikad cuo ni za jednu od pomenutih osim Pije Kramling. U sta se pretvara zenski sah, ni zenski tenis mu nije ravan. Gde su Hou Yifan, Kostenjuk, Humpy Koneru, Lano? Nije im interesantno da igraju u ovoj konkurenciji?

Link to comment

Hou Yifan je odavno prevazisla zensku konkurenciju ;) Negde sam procitao da nisu nikako mogli da nadju sponzora/organizatora prvenstva pa su lupali datume dok na kraju nisu utvrdili,ali Hou nije htela da se prijavi  jel je vec obecala da ce ucestvovati na nekom turniru za vreme prvenstva

Edited by Zavrzan
Link to comment

Nikad cuo ni za jednu od pomenutih osim Pije Kramling. U sta se pretvara zenski sah, ni zenski tenis mu nije ravan. Gde su Hou Yifan, Kostenjuk, Humpy Koneru, Lano? Nije im interesantno da igraju u ovoj konkurenciji?

 

Ipak su sve polufinalistkinje poznate šahistkinje i članice svojih reprezentacija. Doduše, tačno je i to da je bilo jačih igračica po rejtingu (Hampi Koneru, Đu Venđun, Ana Muzičuk, Aleksandra Kostenjuk, Valentina Gunjina, itd) koje nisu imale dovoljno nerava i sreće da prođu dalje. Pogonjina je, na primer, tri runde zaredom prošla i pored poraza u prvoj partiji, što se u mečevima od dve partije teško sustiže. 

Link to comment

Muzičukova je dobila drugu partiju belim figurama i povela 1,5:0,5. Mislim da je to bila prilično dobra španska partija, gde su protivnice igrale uglavnom poteze koje predlažu kompjuteri i u tom nadmudrivanju Pogonjina je nakon četrdesetak poteza izgubila koncentraciju i odigrala par loših poteza. Lepa pobeda za Mariju Muzičuk, koja je nekako uvek bila u senci sestre Ane Muzičuk, a sad ima šansu da se proslavi. 

Link to comment

Marija Muzičuk je nova svetska šampionka u šahu, pošto je u finalnom meču pobedila Nataliju Pogonjinu, rezultatom 2,5:1,5. Ceo meč je igrala bolje i mogla je da ga reši već u trećoj partiji, ali je odluka ipak pala u četvrtoj partiji.

 

Muzičukova će šampionsku titulu braniti krajem godine u meču sa Hu Jifan, koji je predviđen da traje 10 partija.

 

muzicuk_pogonjina.jpg
 

Link to comment
  • 2 weeks later...

Jel Karlsen ranije igrao Marsalov napad? Ja se nesto ne secam, a i nekako mi se takvo otvaranje ne uklapa u njegov stil

Edited by Milogled Bluff
Link to comment

Remi.

 

Ova partija odlicno ilustruje zasto je Karlsen najbolji na svetu. Njega je veoma tesko pobediti, jer skoro da ne postoji pozicija koju on ne moze da spase.

Link to comment

Karlsen dominira u Shamkiru,poslednja zrtva je Kramnik,danas igra kao crni protiv Soa 

Rusi se raspadaju u WCC,dobili Madjare,izgubili od Ukrajine,Kube,nereseno sa Kinom,Amerikom (gde je svaki igrac bio jaci od protivnika za +100 u rejtingu :isuse: )

Griscuk ima ocajan tajm menadzment,najveca nada ruskog saha Karjakin ide na remi protiv svakog protivnika bez obzira na rejting(i tako poslednjih godinu dve pa ga zato i redje zovu na top turnire),Tomashevski je jedino dobar ove godine

 

BTW http://www.chessgames.com/perl/chessgame?gid=1790507

phpYQKSNb.jpeg

:0.6:

Edited by Zavrzan
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...