Jump to content
IGNORED

Game of Thrones


Ryan Franco

Recommended Posts

"Nation", "armada"... Aj za antiratno i feministicko, to i moze da se provuce kao podtekst, ali ovo je bas :D Mada, generalno ok epizoda. Bilo je i mnogo gorih.

Link to comment

Podesva režirao, nije do sad omanuo. Ova uvodna priča mu nije dala materijala da napravi nešto zadivljujuće.

 

Sviđa mi se uvod sa Semom kao babaserom, kao gušter u vojsci.  :sleep: 

Link to comment

E, pa da napišem neko slovo, pre nego se posvetim stečajnim postupcima.

 

 

 

 

 

Arja - uvod solidan, u sekundi sam se zapitao otkud sada Volder Frej, tj. da li gledam neku istorijsku retrospektivu. Čim je ta sekunda prošla, bilo je jasno kako će da se završi, čist kliše. Mogu se uputiti ozbiljne zamerke na to kako je uspela da otruje toliko vino i da to niko ne primeti, te da tim silnim vinom potruje tolike Frejove, za očekivati bi bilo da bar neko od pedesetak ljudi ne srkne vino i ostane živ, a ne da svi padnu ko po komandi (da ne govorim da bi verovatno neki Frej srknuo to vino i pre posluživanja). Takođe, nije baš jasno ni kako se oslobodila tela Voldera Freja iz sred njegovog zamka, a da to niko nije primetio, što se sve uklapa u one neboluze sa pitom od Crnog Valdera iz prošle epizode. Odlazak u Kraljevu Luku posle toga je logičniji od odlaska u Vinterfel, više ide uz Arjin karakter. Lepa minijatura sa davanjem ljudskog lica običnim lanisterskim vojnicima, videćemo u nastavku da li će čemu služiti osim ove epizode.

 

Btw, oko Arje, mislim da facechanging polako dobija magijsku moć. Jedno je kada nosiš random facu nekog anonimnog lika pa da tako prolaziš, drugo je kada skineš facu jebenog Valdera Freja, i onda izgledom, karakterom, govorom, jezikom i gestikulacijom prevariš SVE njegove najbliže rođake u isto vreme. Ovo ne bi ni Sauron mogao, a ne Arja Stark.

 

Bren i Mira - jedna scena, skoro i nepotrebna. Oni kucaju na vrata Zida, otvara im Ed Tolet i pušta ih unutra. OK, znamo sada da su se vratili, ništa naročito.

 

Džon, Sansa, LF i Vinterfel generalno - sranja iz prethodnih epizoda se nastavljaju i u ovoj. Lijana Mormont od 8 godina opet vodi glavnu reč na skupu svih velikaša i soli pamet Gloveru. Vojska Vejla koja iz nekog razloga još uvek sedi u Vinterfelu, iako im se Deneris iskrcava na Dragonstone, a Serseina vojska šestari po Riverlandsu, pri čemu Jon Rojs i LF opet prisustvuju saboru severnih feudalaca, čak Rojs predlaže da se Cardome i Last Hearth sruše i zapale zbog izdaje Ambera i Karstarka (!!) - čovek koji nije čak ni Lord Vejla daje takve predloge Kralju Severa, za to bi ga u realnom feudalnom svetu u najmanju ruku izbacili iz zamka (premda verovatno ni ne bi mogao da prisustvuje takvom sastankuu realnom svetu). Krvožedna Sansa koja insistira na evikciji dva deteta iz njihovih zamkova i da se ti zamkovi daju onima koji su im pomogli u borbi protiv Boltona (kome? Divljanima, Jonu Rojsu, Mormontima sa druge strane Severa, nekoj od onih kuća koje su im poslale po 50 ljudi), i drka Džona 3 minuta pred 50 ljudi (za šta bi u realnom svetu dobila šamar u najmanju ruku). Mudri Džon koji to odbija, ali i zavodi i opštu mobilizaciju po izraelskom sistemu gde sve muško i žensko koje može da hoda ima da dobije mač da se bori protiv Othersa (nije jasno baš ko će da ih opremi i utrenira, no dobro). Divljanima opet uteran palamar da idu da prime prvi udarac Othersa u Eastwatchu, ali Tormund bi sa Brijenom i u samo srce pakla, itd. Sve u svemu, slabo.

 

Sersei, Džejmi, Juron - dva minuta muljavih Serseinih tripovanja, a onda potpuno nejasno razmatranje braka sa Juronom. Iako su Lansteri u nezavidnoj poziciji, Grejdžoji su u vojnom smislu saveznik koji im je vrlo malo potreban. Oni svakako donose preimućstvo na moru, ali to je ono što je Sersei i ne treba, jer su joj svi neprijatelji na kopnu i jasno je kao dan da će se na kopnu odlučiti sve, a tu su Grejdžoji vrlo slab saveznik, u poređenju sa drugim velikim kućama. Štaviše, u odnosu na Deneris je i prevaga na moru upitna zbog zmajeva. Nadalje, Lanisteri teško da mogu vršiti neke ozbiljne desante jer su rastegnuti od Riverlandsa do Dorne, ali ne sumnjam da će Cock Merchanti da nam serviraju neki sumanuti preokret, poput Jurona koji donosi glavu baba Olene nakon hrabrog upada u Highgarden. Što se Jurona tiče, jasno je da je on namenjen za Remzijevog naslednika, kao što je Remzi bio Džofrijev - dakle ne može barem bez jednog psihopate u svakom trenutku.

 

Sem i Gili - nju smo (Bogu hvala) videli na 5 sekundi. Gušterski deo Semovog dirinčenja po Citadeli je najbolji deo epizode, premda podseća na Arju u Bravosu. I ovde se, scenom sa Archmaestrom, kao i scenom sa Džorom Mormontom (koji je nekako dospeo od Vaes Dothraka do meštarske tamnice u Oldtownu) postavlja scenografija za dalji deo sezone. Potpuno je debilno doduše kako Sem naivno krade ključeve od zaštićenog dela biblioteke, a onda se sa zabranjenim knjigama išeta van Citadele bez ikakvih problema, totalna idiotarija (ja sam mislio btw, da on obitava u Citadeli stalno), da bi otkrio toplu vodu kako na Dragonstoneu ima dragonglassa (što zna svako pismen u Westerosu, ne mora da piše u zabranjenim knjigama).

 

Hound, Thoros i Berric - u osnovi nepotrebna scena, osim ako nije bio cilj da vidimo Houndovo religijsko prosvetljenje (što ne ide uz njega), sahrana posebno, osim ako to nisu bili onaj otac i ćerka koje je Hound posetio zajedno sa Arjom, pa mu onda uzeo srebro i pretukao ga. Doduše, potpuno je nerealno da on sa te vremenske distance i u drugim uslovima nabasa baš na tu kuću, i seti se ovoga (doduše, kako se Brijena sudarala sa sestrama Stark po malom Westerosu, nije možda ovo nije ni čudo).

 

Deneris i ekipa na Dragonstone-u - govno od scene, 5 minuta gledamo njih petoro kako se, bez ijedne reči, iskrcavaju na obalu, penju stepenicama i ulaze u prazan zamak. Kao da gledaš boju kako se suši na zidu. Ne znam gde nestadoše svi ljudi sa ostrva, posluga iz zamka, seljani, itd, nije ih Stannis sve poveo na Sever, a ni gde su se u međuvremenu zagubili Tajreli i Marteli. Nije jasno ni što se Deneris uopšte iskrcava na Dragonstone, kada je mogla da ode u Dornu ili Reach (tj. ne dobija ništa ni strateški ni taktički zauzimanjem Dragonstone-a), i udružena sa njihovim armijama krene pravo put Kings Landinga, ali na ove gluposti smo se već i navikli.

 

 

 

 

Sve u svemu, ne baš sjajna epizoda, ne najgora ikad, ali svakako jako daleko od najbolje.

 

EDIT: Da budem jasan, i ja delim mišljenje da režija bila na zavidnom nivou, ali ovde nije bilo dobrog scenarističkog materijala da bi to došlo do izražaja. 

Edited by Ayatollah
Link to comment

Ja??? Pa ja sam cista nezna emocija ovog topika.

 

Meni pustis Dzona Snoua kako vitla macem ili je dobar prema drugim ljudima i zmajeve iznad Dragonstone i ja sam sretno kuce narednih sedam dana.

Link to comment

Ja??? Pa ja sam cista nezna emocija ovog topika.

 

Meni pustis Dzona Snoua kako vitla macem ili je dobar prema drugim ljudima i zmajeve iznad Dragonstone i ja sam sretno kuce narednih sedam dana.

I ja isto.

 

Jos ako ima malo Hounda i Arye, sto se mene tice, mogu slobodno i Biebera da stave u show. :D (OK, ipak ne.)

Link to comment

Kad spomenu Dragonstone da se nadovežem na Ayatollah-a

 

 

 

Pozicija ostrva je takva da kontroliše zaliv gde je King's Landing. Kako su se skoro istovremeno pojavili Euron u KL i Deneris na Dragonstone, kako se nisu pre toga sreli na moru sa tolikim armadama? Deneris ima čak zmajeve kao izvidnicu,

 

Game-of-Thrones-The-Crownlands.jpg

 

zatim,

Dragonstone skroz prazan, a tvrđava u potpunosti očuvana. Nikom u preostalim kraljevstvima nije palo na pamet da bar privremeno zauzme prazan zamak nakon što je Stanis zbrisan kao stratešku i teško osvojivu poziciju - pre svih Lanisterima.

 

Čak ni onog gusara Saladora nije zanimalo da se useli u novu idealnu bazu - san za svakog gusara.

 

 

 

Link to comment

Pa ne, vi ste easily amused. Ti si sama gore priznala koliko su ti niski kriterijumi a Indy je još gori, njemu je Push the Sky Away bio dobar album -_-

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...