Jump to content
IGNORED

Kvantni kompjuteri, veštačka inteligencija


Lord Protector

Recommended Posts

Pominjali su komentatori agresivnost dosta (bar ovaj engleski komentator meceva), narocito u poredjenju sa partijama koje Alpha igrala pre 6 meseci kad je pobedila Fan Hui-a (koji je bio valjda dan 2, vs Lee koji je dan 9). Npr, onaj R10 potez u prvoj partiji je opisivan kao 'agresivan'. 

Link to comment
  • Replies 98
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Prokleto Djubre

    16

  • vathra

    14

  • Lord Protector

    10

  • Skyhighatrist

    8

Не сећам се да сам виђао агресивност у коментарима партија. Уосталом, све партије су добијене "на поене" (Ли је предао јер је разлика била недостижна, иако мала).

 

Сваки играч било које игре практично игра против себе док анализира позицију. Овде је случај комплекснији, програм је имао огромну базу партија из које је вадио не само позиције, него још битније и облике. Управо захваљујући томе је успео да одигра нове потезе.

 

cisto tacnosti radi - Alpha je 6 meseci trenirala igrajuci protiv razlicitih (slightly different) verzija sebe. u pocetku je nahranjena ljudskim partijama a onda trenirana na ovaj nacin.

bilo bi zanimljivo videti, mislim da je to negde pomenuto, kako bi igrao program Alphinog dizajna koji nije analizarao ljudske partije, vec od starta treniran tim igranjem protiv sebe.

Link to comment

Pominjali su komentatori agresivnost dosta (bar ovaj engleski komentator meceva), narocito u poredjenju sa partijama koje Alpha igrala pre 6 meseci kad je pobedila Fan Hui-a (koji je bio valjda dan 2, vs Lee koji je dan 9). Npr, onaj R10 potez u prvoj partiji je opisivan kao 'agresivan'. 

 

АлфаГо је агресиван кад треба, опрезан кад треба.

 

У гоу може да се игра на скупљање поена, или да се бори (покушај нокаута). Он обе ствари ради добро, то је поента.

Играч који је агресиван или опрезан ће одиграти потез ком је склонији иако је он поенски лошији.

 

У другој партији је при крају одиграо потез који је поенски лошији, али је сигурнији. Практично дао неколико поена, али је имао сигурнију позицију. Тако нешто агресиван играч никад не би урадио.

 

Link to comment

АлфаГо је агресиван кад треба, опрезан кад треба.

 

У гоу може да се игра на скупљање поена, или да се бори (покушај нокаута). Он обе ствари ради добро, то је поента.

Играч који је агресиван или опрезан ће одиграти потез ком је склонији иако је он поенски лошији.

 

У другој партији је при крају одиграо потез који је поенски лошији, али је сигурнији. Практично дао неколико поена, али је имао сигурнију позицију. Тако нешто агресиван играч никад не би урадио.

 

poenta oko komentara o agresivnosti je da se to (ovo boldovano) nije videlo do sada, pa je zato stavljen akcenat od strane komentatora (samo objasnjavam odakle djubretov utisak). ja cekam danas da vidim kako ce Lee igrati danas kad ima mnogo manje pritiska. 

Link to comment

Dobi kompjutor po picki!

 

http://www.theverge.com/2016/3/13/11184328/alphago-deepmind-go-match-4-result?utm_campaign=theverge&utm_content=chorus&utm_medium=social&utm_source=twitter

 

Meni je ovo odlicna vest, jer cemo mozda imati priliku da vidimo kako menja strategiju u buducim partijama. Ako je ovaj komentar iz linka tacan, izgleda da je AlfaGo napravio gresku sam od sebe, ali ne bi bilo zgoreg da vathra (ili neki drugi poznavalac igre) elaborira.

Link to comment

Kad si se vec autovao kao igrac, znas li za neke online resurse koje bi preporucio nekome ko je pocetnik?

 

ovo je okačio jedini dečko za koga znam da igra go, a igra jako dugo i ima čak i klub, pa kontam da je relevantno :)

 

Link to comment

Иначе је Ли Седол победио данас.

Завукао му је један мајсторски потез кад се чинило да ће компјутер да га развали, а онда је АлфаГо кренуо да брљави.

Занимљиво је да кад је почео да губи програм играо неке прилично глупе потезе.

Link to comment

Коментар оног Амера је био да комп игра глупе потезе јер је израчунао да је мања вероватноћа за пораз.

Не знам да ли су програмери израчунали и ефекат смарања противника. :fantom:

Link to comment

Dobi kompjutor po picki!

 

http://www.theverge.com/2016/3/13/11184328/alphago-deepmind-go-match-4-result?utm_campaign=theverge&utm_content=chorus&utm_medium=social&utm_source=twitter

 

Meni je ovo odlicna vest, jer cemo mozda imati priliku da vidimo kako menja strategiju u buducim partijama. Ako je ovaj komentar iz linka tacan, izgleda da je AlfaGo napravio gresku sam od sebe, ali ne bi bilo zgoreg da vathra (ili neki drugi poznavalac igre) elaborira.

neke buduce mozda, ali u ovoj sutra definitivno nece biti nikakvih efekata ovog poraza, posto je verzija 'zamrznuta'.

Link to comment

neke buduce mozda, ali u ovoj sutra definitivno nece biti nikakvih efekata ovog poraza, posto je verzija 'zamrznuta'.

Da, da, svakako sam mislio na buduce igre.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...