Jump to content
IGNORED

Gravitacioni talasi - countdown


mei

Recommended Posts

Imam ja bas glupo pitanje. Da li ti talasi znace da gravitacija fluktuira? Znaci, ako bi nesto bas jako izazvalo talase i samim tim velike amplitude, da li bi mogla da se oseti razlicita gravitacija negde? Pretpostavljam da se radi o toliko malim vrednostima da nisu blizu naseg osecaja, ali da li je teoretski moguce da se nekad desilo nesto toliko krupno da je moglo da se oseti fizicki na zemlji?

Link to comment

Imam ja bas glupo pitanje. Da li ti talasi znace da gravitacija fluktuira? Znaci, ako bi nesto bas jako izazvalo talase i samim tim velike amplitude, da li bi mogla da se oseti razlicita gravitacija negde? Pretpostavljam da se radi o toliko malim vrednostima da nisu blizu naseg osecaja, ali da li je teoretski moguce da se nekad desilo nesto toliko krupno da je moglo da se oseti fizicki na zemlji?

da ali mislim da bi smo onda imali vece probleme na zemlji nego gravitacione talase a mozda nas ne bi ni bilo da osetimo.

 

surfovanje na gravitacionim talasima!

Link to comment

Još jedno pitanje: Ako se masa kreće ubrzano da li bi bila teorijski moguća neka vrsta gravitacionog promenljivog polja i gravitacione indukcije?

Edited by slow
Link to comment

^^Otprilike, ovo je toliko slab signal da su morali napraviti "suludo" osetljivu opremu da bi ga detektovali... ako bi nešto bilo tolike jačine da ga osetimo i bez opreme, fizički, to bi verovatno bilo i poslednje što bismo osetili. :P

Link to comment

da ali mislim da bi smo onda imali vece probleme na zemlji nego gravitacione talase a mozda nas ne bi ni bilo da osetimo.

 

surfovanje na gravitacionim talasima!

 

Surfovanje blizu pulsara :D

Link to comment

Kontam, hvala. Imam jednu prakticnu ideju - sudaranje nekih asteroida frekvencijom koja bi na Zemlji pravila talas, koji bi, pretvoren u zvuk, bio neka gotivna muzika. Gravitacioni radio. Ako neko pokusa ovo, ocekujte poziv od mojih advokata!

Link to comment

ovo otkriće je toliko značajno da mala razlika zbog impact faktora journala nije uopšte bitna. PRL je odličan izbor za fiziku, dosta nobelovih nagrada je dodeljeno za radove objavljene u PRL (na pr. neutrinska od ove godine). možda su hteli da imaju kvalitetnu naučnu diskusuju na jednom mestu, a ne da se smaraju sa limitiranim formatom i potrebom za supplementary materials za Nature ili Science, te stoga PRL. 

 

 

Ма то сам и ја скапирао, само ово је много озбиљно откриће није ово прост Нобел. Шта знам, помислио бих да се уредници ових побројаних сада чупају...

Ја сам проследио текст, мојим студентима као екстра читање.

Лепо је исписан.

Link to comment

Aaaaa, koliko koautora ima!

 

manje nego LHC :D

Hm... sad možda lupam, ali ne kontam kako su znali da je u pitanju efekat sudara baš te dve rupe (a ne nekog trećeg događaja)?

 

numerički su simulirali sudar dve crne rupe (godinama) i kakav bi signal taj događaj dao ovim detekorima (talasne forme, frekvencije, amplitude u zavisnosti od mase sistema, polarizacije, udaljenosti itd.). u realnom vremenu oni koriste templates koji skeniraju podatke (ne samo ovaj sa dve crne rupe, nego i za druge vrste kolapsa), i ovaj je pokazao najbolje poklapanje sa signalom. naravno, možda je moguće da postoji još neki scenario koji bi proizveo baš isti signal, ali što se tiče modela i teorije verovatno ima neke mane, pa nije korišćen u filterima.  

 

Je'l se ovo sada rodila nova grana astronomije, gravitaciona astronomija? 

 

Štiklirana još jedna stavka iz knjiga naučne fantastike. :D  Ja sam se naježio kada sam video kajron na CNN-u.  :D

da :). sledeći korak je pronaći tačno gde je izvor grav. talasa. LIGO nema preciznost što se kooridnata tiče. biće bolje kad se ukljuci VIRGO i budući ekperimenti. sada je procedura takva da LIGO pošalje alarm u realnom vremenu optičkim, gama i neutrinskim opservatorijama, pa ovi traže mogući counterpart signal u svojim podacima, koji bi mogao da se podudara sa izvorom grav. talasa.

sve ovi ekperimenti su publikovali radove odmah nakod što je LIGO objavio svoj rad (takav je bio dogovor, niko nije smeo da priča o signalu pre nego što to LIGO zvanično objavi). 

 

Ма то сам и ја скапирао, само ово је много озбиљно откриће није ово прост Нобел. Шта знам, помислио бих да се уредници ових побројаних сада чупају...

Ја сам проследио текст, мојим студентима као екстра читање.

Лепо је исписан.

:D neka ce čupaju...

 

značajna otkrića često idu u science i nauture, ali u fizici mi nije neobicno da nesto ovako značajno završi u PRL-u, Phys. Lett. B. itd. na primer, slično je bilo i sa otkrićem Higgs bozona, nedostajuće karike standardnog modela. moguce je da je PRL izabran zbog stila, kako bi celokupna diskusija analiza i rezultata bila predstavljena u jednom komadu, bez dodatnih materijala u ova druga dva časopisa. moguće je i da sam malo biased zbog čestica, istina je da samo pretposavljam, ne znam šta im je bio pravi motiv, raspitaću se  :)

 

paculla je odgovorila sve ostalo :). nemam sad vremena, ako sam propustila nešto pisaću opširnije kasnije.

Link to comment

mei, postoji li negde procena frekventnosti dogadjaja koji stvaraju talase merljive LIGO-m? koliko god da je fantasticno da su grav. talasi konacno detektovani (mislim, ocekivali smo da postoje), meni je zanimljivije to sto su tako brzo nakon apdejta instrumenta uhvatili prvi signal. koliko uopste signala u tom opsegu mogu da ocekuju?

 

kako je odredjena masa crnih rupa u simulacijama? pretpostavljam da mogu biti i mnogo masivnije na vecoj udaljenosti?

Link to comment

mei, postoji li negde procena frekventnosti dogadjaja koji stvaraju talase merljive LIGO-m? koliko god da je fantasticno da su grav. talasi konacno detektovani (mislim, ocekivali smo da postoje), meni je zanimljivije to sto su tako brzo nakon apdejta instrumenta uhvatili prvi signal. koliko uopste signala u tom opsegu mogu da ocekuju?

 

kako je odredjena masa crnih rupa u simulacijama? pretpostavljam da mogu biti i mnogo masivnije na vecoj udaljenosti?

 

postoji nekoliko procena frekventosti, opseg je bio za prva tri meseca od 0.0004 to 3 detekcije (mada je ovaj broj bio za sistem neutronska zvezda + crnu rupu). oni su objavili zvanično jednu detekciju sa >5.1sigma, ali se priča o još ~2 signala, koji su ipak znatno manje statistički značajni. mada je ovih 5.1 sigma konzervativno izračinan, signal-noise je bio 20 u jednom detektoru, a 15 u drugom. naime, u radu se vidi na grafiku još jedan signal sa 2.1 sigma (Fig. 4 narandžasta tačka na oko 9.nešto), koji je mogući grav. talas, ali se ipak ne može potvrditi kao otkirće, zbog šuma. 

 

za 2016/7 su predviđali čak do 20 detekcija za neutronska zvezdu + crnu rupu, zajedno LIGO plus Virgo. najmanji prdviđen broj je bio oko 0.006. sada kažu da očekuju oko jedne detekcije mesečno za LIGO, a kasnije oko jedne sedmično kada se uključi Virgo!

 

dakle očekivali su do 3, imali su jedan značajan, a šuška se o još dva. 

 

inače im je gotovo sve išlo više nego po planu tokom upgrade i kalibracije tokom 2015. gotovo svaki korak su odradili pre deadline, pa čak i to da su krenuli sa prikupljanjem podataka 3 dana ranije od planiranog. 

 

što se tiče mase, u modelu su koristili 15 parametara (mase obe crne rupe, spinove [6 parametara samo za ovo], moment impulsa, rastojanje, orjentaciju orbite, spin finalne crne rupe, totalnu masu finalne crne rupe, etc.). postavili su reference za metode simulacija u svom radu, ali još uvek nisam imala vremena da ih tražim i čitam. ono što sam čula od njih je kako im je ovaj model  dao najbolje poklapanje sa opservacijom: dužinu signala, chirp, i na kraju ring-down krajnje crne rupe. na osnovu onoga kako predstavljaju ovaj rezultat, kažu da su ovo ili baš dve crne rupe masa koje su objavili ili nekakav objekt/sistem objekata za koji još uvek nema poznatog modela. ali raspitaću se još kod LIGO persona, ovih dana ih je gotovo nemoguće videti od štampe, invited talks itd. 

 

i malo zabave, nastala je i prva kompozicija od zvuka grav. talasa

 

https://www.youtube.com/watch?v=c8qdviIL2bo

Edited by mei
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...