Jump to content
IGNORED

Robert Anton Wilson


ilija7777

Recommended Posts

ROBERT ANTON WILSON. Dok ima pobornika slobodnog mišljenja i pravog skepticizma, RAW je jedan od najvećih. Pod uticajem Frejzerove Zlatne grane (Golden, Bough). Clarencea Darrowa, Jamesa Joycea. Thomasa Painea, Marxa, Trockog, Alfreda Korzybskog, Buckminstera Fullera i drugih, stvorio je delo koje je nateralo znatan broj modernihintelektualaca da preispitaju svoje razumevanje istorije i kulture. "Moj osnovni stav, posle više od 50 godina na ovoj planeti", kaze Wilson, "jeste da između divljih primata u dzungli i prosečnog domestifikovanog primata u velikom gradu ima vrlo malo razlike. Mi bukvalno živimo na planeti majmuna. Kad se to jednom shvati, više nema smisia da se povodom toga bude ljut. Mi smo u zooloskom vrtu, a kao vođe krda uvek se biraju najveći, najružniji i najopasniji babuni. Ako pogledate na neverovatne gluposti i brutalnosti koje su učinila ljudska bića (koja su po Aristotelu racionalna bića), možete samo očajavati ili, možda, uzeti heroin. Ali ako shvatite da su ove stvari učinili primati-majmuni, obučeni u smešne kostime poput šimpanza koji voze motobicikle u cirkusu - onda sve ima smisia."-Delofotkica http://www.erowid.org/culture/characters/wilson_robert_anton/images/wilson_robert_anton4_med.jpgInace, izvod iz mozda najpoznatije knjige RAW-a, Maske Prosvetljenih se pojavio 1981. u knjizevnom casopisu Medjaj. cini mi se da je cela novela izasla u brojevima 22-24 pocetkom 90ih, ali to je nepotvrdjeno.Takodje mu je kultni kulturni magazin Zarez posvetio jedan broj.Tu je i skracena biografija i par recenzija njegovih knjiga koje sam napisao za sajt duhovni razvoj >http://www.duhovnirazvoj.com/Tekstovi/Robert%20Anton%20Vilson.htm...prometheus.jpgmoj kratki tekst o raw-u>Kada imamo u vidu da je prva novela ovog pisca,Illuminatus Trilogy,koja je reklamirana kao "a fairy tale for paranoids"(bajka za paranoične),iako rad fikcije,postala klasik za sve ljubitelje teorija zavere,takođe znajući neumornu prirodu starog Bob-a,kako su ga kasnije zvali,pustinjski tornado ideja izloženih u knjizi koju prikazujemo,ima,za nas inicirane,predvidivost laganog vetrića.Strukturno,knjige su zasnovane na Lirijevom modelu ljudske svesti(Timothy Leary,psiholog,pop ikona i osuđivan istraživač uticaja psihodeličnih supstanci na ljudski um),ali Wilson,kao vrsni pripovedač, sa šokantnim i blago ciničnim smislom za humor i totalnim nepoštovanjem prema svim klišeima kojih se možete setiti,neumorno plete mrežu kojom mapira nestruktuirani prostor između mističkih iskustava jogija,radova Gurđijeva ,ideja kvantne fizike,tunela percepcije,teorija o akceleraciji akumulacije znanja, literarnih ideja Berouza i Džojsa,stare ljubavi autora-teorija zavere i još gomila stvari koje bi " jedan čovek u hiljadu trebao da zna ".RAW je bio(čovek je preminuo u Januaru 2007.) čovek nepresušne inspiracije i optimizma koji zasenjuje. Njegovi radovi se čitaju sa podjednakom strašću i fascinacijom kao onda kada su originalno objavljeni,što za svakog pisca mora biti ultimativni kompliment. Nadam se da život posle smrti postoji, jer sam siguran da će lucidni komentari ovog lingvističkog teroriste i anđele nagnati na manični smeh.linkBobOlga2.jpgjosh par stvari-preveo sam Prometheus Rising i trazim izdavaca za tu knjigu...neki su pokazali odredjeno interesovanje, nadam se da cemo gledati tu knjigu u izlozima do kraja godine.-imam skoro sve nabavljive rawove audiobookove, od old bob exposes his ignorance, preko tsog, nekih traka koje su pratile quantum psychiology i prometheus rising, do raw on writing and thinking, i audio verzija the earth will shake i illuminatusa. kome treba, neka vice slobodno.-imam takodje i megavideo link za Wilchelm Reich In Hell mjuzikl...necu ovde da postujem, kome treba ima private. to ye to za sadaFNORD!

Edited by ilija7777
Link to comment

e, inace, postoji jos jedno izdanje RAW-a na srpskom... http://2007.beogradskisajamknjiga.com/active/sr-cyrillic/home/katalog/exhibitor_details/_params/exp_exb_vsmode/additional/expo_exh_id/18176.htmlja to nide nisam video...dao sam mob nekoga iz zlatnog zmaja vlasniku antikvarnice utopia (izvor svega alternativnog www.utopia.co.rs) pa se nadam da ce on to nekako trackovati...inace u utopiji imate Prometheus Rising, Cosmic Trigger, knjige Lirija, i još tuštma i tma stvari...

Link to comment

Ta knjizara Utopija je nesto najbolje sto se desilo nasem gradu.... verovatno otkako grad postoji :DElem, da prijavim da sam uzo svog Fredi Perlmana tamo pre 10tak dana.

Link to comment

e, i da, RAW takodje ima i set predavanja o campbellu i fineganovom bdenju...vidim na forumu se prica o dzojsu...i'm not touching that with a ten foot pole :) jos uvek se rvem sa uliksom...ima da prevedem fb cisto kao stilsku vezbu...mora prvo da naštekam opijate hehehe..sto rece raw za dzojsa u on writing and thinking...he was a strange cat, a tell ya...pozzevo malo taste-a tog lecture-a (u stvari, vise je u formi q and a)http://www.youtube.com/watch?v=n-SKucPsHE4

Link to comment

pa da svi ti njegovi video snimci su dostupni na netu...meni jedino nije dolijao Gospel Acording To Philip K Dick, ali, bice dana...sa audio snimcima i nije takav slucaj, nemam skoro pola stvari sa ove liste...da i ne pricam o knjigama...http://photosynthesis.com/Robert_Anton_Wilson.html

Edited by ilija7777
Link to comment

elem, nasao sam elektronsku verziju Everything Is Under Control...RAW-ove super-zabavne enciklopedije teorija zavere. procitao sam 40ak strana, i, sta da kazem. genije.

Link to comment
elem, nasao sam elektronsku verziju Everything Is Under Control...RAW-ove super-zabavne enciklopedije teorija zavere. procitao sam 40ak strana, i, sta da kazem. genije.
moze link na PM?
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...