Jump to content
IGNORED

Razna prakticna pitanja


yolo

Recommended Posts

Ćuprija -- Na infektivnom odeljenju bolinice u Ćupriji, u poslednja tri dana, zbog trovanja gljivama smešteno je sedam pacijenata.Kako je danas izjavila načelnica odeljenja Ljiljana Pešić, u dva slučaja postoje znaci teškog trovanja, ali oni nisu u životnoj opasnosti. Ova dva pacijenta imaju duži inkubacioni period koji prate oštećenja jetre i bubrega, objasnila je ona.Svi oni su rekli da su brali i jeli vrganje, navela je ona.
nisam znao gde da stavim, a da ne otvaram novi topik bezvezedakle, kako je ovo moguće.vrganji su iz roda Boletus, koliko znam u Srbiji nema otrovnih boletusa, samo nejestivih, jestivih i uslovno jestivihpritom, pomešati vrganj sa nečim što truje kao pupavka ili muhara mi je potpuno neverovatno. i sam u Toplici, na Troglavu i Radanu ponekad berem pečurke, isključivo vrganj i lisičaru i nikad, ali nikad ni ne dodirujem nepoznato (smrčke takodje ne diram, da ih ne bi pomešao sa drugim Giromitrama, najpre sa hrčkom)pobrkati vrganj, sa recimo, pupavkom je kao pomešati lubenicu sa šljivom. neverovatno.
Link to comment
nisam znao gde da stavim, a da ne otvaram novi topik bezvezedakle, kako je ovo moguće.vrganji su iz roda Boletus, koliko znam u Srbiji nema otrovnih boletusa, samo nejestivih, jestivih i uslovno jestivihpritom, pomešati vrganj sa nečim što truje kao pupavka ili muhara mi je potpuno neverovatno. i sam u Toplici, na Troglavu i Radanu ponekad berem pečurke, isključivo vrganj i lisičaru i nikad, ali nikad ni ne dodirujem nepoznato (smrčke takodje ne diram, da ih ne bi pomešao sa drugim Giromitrama, najpre sa hrčkom)pobrkati vrganj, sa recimo, pupavkom je kao pomešati lubenicu sa šljivom. neverovatno.
Mozda su brali Boletus satanas - Ludara. Znam da je ona jako otrovna a u nekim sumama ume podsecati na ovaj jestivi vrganj jer ne dobije crvenu boju.boletus-satanas.jpgboletus_satanas.jpegBoletus%20satanas.jpg
Link to comment

Cale i ja bili da beremo pre neki dan, i kako smo se vratili docekala nas ova vest. Bas smo nekoliko ludara ubrali misleci da su vrganji. Sva sreca, kum je malo iskusniji sa time, pa nam je probrao sta valja a sta ne. verovatno da su i ovi to uradili, velika je slicnost sa obicnim letnjim vrganjem. Mada, sad kada su se pojavile ove vesti, nesto se ustrucavamo da spremimo ove ostale sto smo nabrali.Inace, ludara nije toliko opasna. Najopasnije su iz roda amanita, a njih nije tesko prepoznati. Mada, ima medju njima i dobrih gljiva, kao sto je jajcara.

Link to comment
Mozda su brali Boletus satanas - Ludara. Znam da je ona jako otrovna a u nekim sumama ume podsecati na ovaj jestivi vrganj jer ne dobije crvenu boju.
da, ali zato sam i boldovao simptome otrovanih. od ludare mosh samo mnogo da povrachas, a posle pola dana gotovo. ovi imaju oshtchenje vitalnih organa, shto upuchuje na pecurke iz roda Amanita. to ne mogu da shvatim, kako to neko da pomesha sa pecurkama iz roda Boletus.
Link to comment
  • 1 month later...

Kupio sam Grčko seme (Fenugreek), proizvodi ova firma što prodaje ajurvedske proizvode. Ne znam u kojoj se fazi ubacuje u jela i koliko - u nekakvim je čudnim kamenčićima koji se teško lome zubima. Ako neko zna kako se ono koristi, bio bih zahvalan na informaciji.

Link to comment

fenugreek stavljam u kari i tika masalu - nesamleveno zrnevlje - manje od pola kafene kašičice u toku kuvanja uz ostale začine (količina za 400-500 g mesa ili ribe). kardamon i koricu cimeta prepržim na ulju i bacim, a ostalo dodam pre nalivanja vodom ili supom u praškastom stanju. kada me mrzi da meljem biber, korijander i slačicu dodajem u zrnu.

Link to comment

A šta se desi sa zrnima - da li se istope u kuvanju ili naletiš na njih pa ih zagrizeš? To mi izgleda kao nešto što bih hteo da izbegnem.A ako hoću da ih meljem, da li je mlin za biber dobar?

Link to comment

topi se, bez brige. btw ne preteruj sa kolicinama, ume da preterano zagorci jelo. velika je vestina balans zacina u indijskoj kuhinji a fenugreek nikada nije "noseci" zacin nego se koristi kada se prave kari kombinacije u domacoj radinosti, tipa miksovanje korijandera, kardamona, cimeta, anisa qrca palca. u suprotnom ja bih to izbegavao, realno ne mozes (mnogo) da zabrljas sem da ti daje feeling da si uradio nesto do jaja sto niko sem tebe i hrundi bakshija nikada nije probao:)

Link to comment

Ima u svakoj ozbiljnijoj radnji zdrave hrane, pod etiketom Goodcare koja prodaje ajurvedske proizvode. Bočica od 100 grama košta 100 dinara.Hvala gazzi i mami na informacijama. Inače, na bočici piše da je najbolje za jela od pirinča, kao i uz razna povrća od krompira pa sve do tikve.

Link to comment
, na bočici piše da je najbolje za jela od pirinča, kao i uz razna povrća od krompira pa sve do tikve.
na mojoj bočici piše: to add a rich and spicy aroma to authentic indian and sri lankan curries
Link to comment
  • 3 weeks later...
Prokislo mi kupinovo vino.Jel' može od toga da se napravi sirće?
naravno, kao i od svakog vina, jedino je neizvesno kakav ce ukus biti - okreni obrni nece biti gore od kupovnog:=) jedna opcija je da ostavis polupunu (ili polupraznu, zavisi od tvoje zivotne filozofije ;) ) flasu otvorenu na relativno toplom mestu. moraces da popricekas 2-3 meseca a mozda i duze, nemam pojma, uvek kada sam se bavio ovime nije bilo puno pravila. kapiram da zavisi od vina.mozes da se ubrzas tako sto ces da to vino prespes u siri, otvoreni sud i da u to dodas recimo pola case ili cak casu nekog sirceta slicnog porekla, znaci vinskog. e sad to bi trebalo drzati pokriveno, na toplom, i svakog dana otkriti ga na sat vremena. zasto, nemam pojma, tek tako su mi rekli. verovatno ce ti se desiti da ti se napravi neki dosta gadan talog koji ces eliminisati kada se sirce lepo isfermentise, pazljivim pretakanjem u cistu bocu.inace je dobro spremljeno domace sirce zakon, narokaj mu razne grancice aromaticnih trava unutra za ekstra ugodjaj
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...