Jump to content
IGNORED

The Nemanjićs


Turnbull

Recommended Posts

  • Replies 932
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • gospa buba

    84

  • hefaca

    56

  • James Marshall

    51

  • kud u maglu Simoviću

    41

има већ неко време како сам гледао овај документарац... у њему доминира тај сентимент жала за добрим старим временима пре него што су освајачи уништили земљу, кулуру, језик... је л аутори овог филма представљају баш изолован случај или их има још који су у том фазону

 

 

 

Poenta je da to ne igra skoro nikakvu ulogu u politici, identitetu...O tome smo pričali.

Link to comment

vec drkam na mariju karan golu na nekim krznima od medveda, koju jebe onaj mali iz montevidea, sto lici na miralema kad je bio klinac

 а међеда је силовао и убио од јеба лично Твртко Котроманић.

Link to comment

Pa da, mogli bi da budu neki Tjudorovi, ili već tako nešto, što da ne. Problem je naravno, što se to ne snima sa namerom da se pravi zanimljiva drama, nego identitetski projekat. Voleo bih da čujem od Manča ili već nekog od naših Engleza kako se u UK doživljavaju Tjudorovi i tome slično. Po onome što ja uspevam da shvatim - to je tema sa 0 političkog potencijala i značenja - priča o prošlosti koja je prošla. Kod nas, nažalost, sredni vek nije prošlost koja je prošla, nego prošlost koja nikako da prođe, koja je deo tog mitskog ciklišnog vremena iz kojeg nikako da izađemo. Nemanjići se kod nas zazivaju na političkim mitinzima, u intervujima, ne tv pričaonicama, eto tako, Nemanjići, naši savremenici.

 

Za Tjudorove si u pravu.

 

Ali, da li isto mozes da tvrdis za Elisabetu (onu sa Katom), narocito drugi  deo?

Kraljev govor?

Mlada VIktorija?

Downton Abbey?

 

Sve to jesu konzervativni identitetski projekti.

 

 

Edit:

Pomenu Kim Crnog Guju, ali to je vise engleski humor na tragu Pajtona.  Super je, ali nije bas identitetski osim da Englezi umeju da se nasmeju sami sebi, ne  dozivljavaju se ozbiljno.

 

 

Sto se identitskog konzervativnog projekta tice, Isabel Catolica, slucajno snimljena u vreme PP vladavine.

 

http://www.youtube.com/watch?v=wiQQkcBi0fo

Edited by Budja
Link to comment

Za Tjudorove si u pravu.

 

Ali, da li isto mozes da tvrdis za Elisabetu (onu sa Katom), narocito drugi  deo?

Kraljev govor?

Mlada VIktorija?

Downton Abbey?

 

A pa ne, "viktorijanstvo", to je totalno druga prica, naravno, to je prilicno "zivo", nema zbora. 

 

Edit: e da, ali preko "viktorijanstva" je ona "nesvesna" veza sa Tudorima, sto sam ono napisao. Naravno, nula politicke i identitetske iskoristljivosti, uticaja i bilo kakve uloge. Ali, bilo bi preveliki troll i nikakve veze sa temom topika, tako da nije bitno. 

Edited by MancMellow
Link to comment

Uuu, Nastasijević. Pa ne bi me čudilo da se Deksa "osloni" na, usudio bih se reći, kvalitetnijeg prethodnika u svojoj interpretaciji pesama leba i depre. Mada, ne bi me čudilo i da ga potpuno izignoriše.

Link to comment

A pa ne, "viktorijanstvo", to je totalno druga prica, naravno, to je prilicno "zivo", nema zbora. 

 

Edit: e da, ali preko "viktorijanstva" je ona "nesvesna" veza sa Tudorima, sto sam ono napisao. Naravno, nula politicke i identitetske iskoristljivosti, uticaja i bilo kakve uloge. Ali, bilo bi preveliki troll i nikakve veze sa temom topika, tako da nije bitno. 

 

 

+1

 

Naravno, slažem se da je ova skorija istorija itekako živa u UK.

Link to comment

Sto se tice Nemanjica, ovih hrvatskih kraljeva i sl. meni je u secanju ostala odlican program "Srpska despotovina" u skolskom programu osamdesetih.

Secam se Tanasija Uzunovica kao Stefana Lazarevica.

Brzom pretragom nisam to nasao na Jutjubu.

Link to comment

A pa ne, "viktorijanstvo", to je totalno druga prica, naravno, to je prilicno "zivo", nema zbora. 

 

Edit: e da, ali preko "viktorijanstva" je ona "nesvesna" veza sa Tudorima, sto sam ono napisao. Naravno, nula politicke i identitetske iskoristljivosti, uticaja i bilo kakve uloge. Ali, bilo bi preveliki troll i nikakve veze sa temom topika, tako da nije bitno. 

 

Ne samo skorija.

Elizabeta i pobeda nad spanskom armadom je jedan od stubova englestva. Ona je i ucvrstila anglikanstvo.

 

Anecdotal evidence: U polusaljivom/poluozbiljnom tonu mi je poznanica Engleskinja u svojim sezdesetim godinama komentarisuci Spaniju, katolicizam i uticaj na Latinsku Ameriku rekla, uh, dobro je da onomad spanska armada nije pobedila, bili bismo zatucani ko Spanci.

Link to comment

u uk je identitetski projekat crna guja.

 

 

Sent from Bender's iPad using Tapatalk

Ма немој бре да си неозбиљан друже Киме. 

 

1. nisam srednjovekovac

2. nisam ni rano-novovekovac :D (ali ok, skoro svaki istoricar zna vise o svemu tome nego skoro svi drugi)

 

prvo bold - moj skromni utisak je da kod nas naš srednji vek nije ni prošlost ni savremenost nego je, u boljem slucaju. 1 poluzainteresovani ghost (više nekako odgovara nego "duh"), u malo boljem zombi, a u najgorem vampir. Dakle nije živo ali postoji i mrda (a ponekad i bije), a i ima neku unutrašnju logiku čini mi se. U svakom slučaju jako ga je teško konačno upokojiti, a mislim da je na silu i nemoguće. 

 

Tudors, pfff. Politički potencijal je deffo nula. Ali da li je prošlost koja je prošla...pa sad, politički jeste. To je valjda srž pitanja. "Identitetski", ja ne bih rekao da je sasvim prošla prošlost, ali obzirom da je malo ko toga uopšte i svestan, to opet znači da je politička upotrebljivost - nula. A i šta znači identitet, ako ga nisi svestan - praktično ništa. 

 

Mnogo bi bilo kompikovano to poređenje. 

Нисам те баш наљбоље схватио. Шта је проблем  нашем Средњем Веку?

Link to comment

Ne samo skorija.

Elizabeta i pobeda nad spanskom armadom je jedan od stubova englestva. Ona je i ucvrstila anglikanstvo.

 

Anecdotal evidence: U polusaljivom/poluozbiljnom tonu mi je poznanica Engleskinja u svojim sezdesetim godinama komentarisuci Spaniju, katolicizam i uticaj na Latinsku Ameriku rekla, uh, dobro je da onomad spanska armada nije pobedila, bili bismo zatucani ko Spanci.

 

ma ok, naravno. niko nije rekao da nisu masovno svesni epizode sa armadom i pocetka anglikanstva. pitali su ljudi za identitet (svest o sebi) i politicku upotrebljivost. kolonijalni period i sve njegove posledice i epizode su u tom smislu/tim smislovima visestruko "prekrecili" ono pre toga. Naravno da je nasledje Tudora objektivno ogromno, to niko ne spori, ja ponajmanje. Objektivno, ono je uz viktorijansko i najvece, uz taj dodatak da je viktorijanski period romanticarski revitalizovao tjudorovstinu u mnogim oblastima zivota. 

 

Ма немој бре да си неозбиљан друже Киме. 

 

Нисам те баш наљбоље схватио. Шта је проблем  нашем Средњем Веку?

 

nasilnan kraj. nisam pisao sta je problem u nasem srednjem veku nego kako je usled njegovog neprirodnog zavrsetka (neprirodnog ako se posmatra u okviru i kontekstu evropske istorije ili same srpske istorije) doslo do toga kako se on u Srba dozivljava danas. 

Edited by MancMellow
Link to comment

ma ok, naravno. niko nije rekao da nisu masovno svesni epizode sa armadom i pocetka anglikanstva. pitali su ljudi za identitet (svest o sebi) i politicku upotrebljivost. kolonijalni period i sve njegove posledice i epizode su u tom smislu/tim smislovima visestruko "prekrecili" ono pre toga. Naravno da je nasledje Tudora objektivno ogromno, to niko ne spori, ja ponajmanje. Objektivno, ono je uz viktorijansko i najvece, uz taj dodatak da je viktorijanski period romanticarski revitalizovao tjudorovstinu u mnogim oblastima zivota. 

 

 

nasilnan kraj. nisam pisao sta je problem u nasem srednjem veku nego kako je usled njegovog neprirodnog zavrsetka (neprirodnog ako se posmatra u okviru i kontekstu evropske istorije ili same srpske istorije) doslo do toga kako se on u Srba dozivljava danas. 

Тек си ме сад заинтригирао. Како се доживњава код нас?

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...