Jump to content
IGNORED

Kako u inostranstvo...


Hamlet Strašni

Recommended Posts

samo sto mu onda nema mrdanja iz usa jedno 10 godina, dok ne sredi nekako papire, ili ako se vrati nema mu posle ulaska u US nikad. 

 

treba da gleda poslove u medjunarodnim organizacijama i NGO, to nije jednostavno dobiti ali su dobro placeni i bas su to sto njemu treba, dobije negde project-based posao na 2-3 godine, i posle se vrati ili ide dalje. unjobs.org moze da pogleda, sa toliko godina iskustva u aktivizmu trebalo bi da moze da nadje posao na nekom institutional capacity development, human rights etc. projektu negde. ako ima isukstva sa nabavkama ili HR, jos vece su mu sanse da uleti u administraciju u neku od organizacija, znam da OEBS trazi ljude za Ukrajinu u poslednje vreme, administrative staff.  

USAID? Ima ih ko pleve u Africi...

Link to comment

USAID? Ima ih ko pleve u Africi...

da, ili GIZ, SIDA, DIFID, bilo koja od tih international development agencija. Afrika, Azija, Juzna Amerika, ima ih na sve strane. Ima i NGO raznih.

Link to comment

Sreo ja davno, u nekom proslom zivotu, gospodju iz Hrvatske u nemackom pufu...  Obradila profesionalno celu ekipu, posle malo popricali...

 

Muz i deca kuci znaju da ona sezonski ide u Nemacku da radi kao konobarica, donosi lovu...

Link to comment

On bi da ode negde na nekoliko godina i da šalje neku lovu. 

 

Pretpostavljam da vecina kad krece iz zavicaja ima tu neku maglovitu ideju od parnekoliko (desetina) hiljada evra koji nedostaju do srece. To se onda malo oduzi; apetiti porastu, pojave se neki mali ljudi u zivotu, uzmu se neki krediti, i malo po malo zapocne se neki novi zivot.

 

Od ljudi koji se uspesno vracaju prethodnom zivotu poznajem samo jednu kategoriju; sezonce koji rade u turistickoj/usluznoj industriji i dolaze na 3-6 meseci, zive kolektivno i nekako se odupru porivima da sve pare sprcaju kad im dodje tesko (a ako se i ne odupru tu je uvek sledeca sezona).

 

Ljudi koji dolaze da "uzmu pare i vrate se" dok im je porodica u Srbiji mahom zivotare nesrecno, ni tamo ni ovde, dok im ne pukne film pa se onda ili vrate bez para, ili se razvedu i ostanu.

Ljudi koji dodju s porodicom da "uzmu pare i vrate se" udju u sablon skola, aktivnosti, krediti i ostanu.

 

Za ovih petnaestak godina poznajem jedan primer da je covek, uslovno receno, uzeo pare i vratio se. Dosao sa zenom ovde, rodilo im se dvoje dece, posle par godina se pokupili i vratili, kupili stan. Jedini catch je da je on u svojoj struci zaradjivao ozbiljne pare i u Srbiji kako pre tako i posle inostranstva.

 

Mislim da je najbolji savet (sto se tice zdravlja i kvaliteta zivota) ljudima koji razmisljaju o odlasku da sto pre pocnu da zive* tu gde zive. Meni je trebalo jedno pet godina...

 

* - ovo se prvenstveno odnosi na ljude s porodicom. Mlados ludos moze gde oce i kako oce.

Link to comment

da, ili GIZ, SIDA, DIFID, bilo koja od tih international development agencija. Afrika, Azija, Juzna Amerika, ima ih na sve strane. Ima i NGO raznih.

Pa da, ali (potencijalnih) konsultanata ima jos mnogo, mnogo vise :)

Link to comment

mog bivšeg predpostavljenog sam pre 20 godina nagovorio da ode u kanadu. dipl el ing sa ženom dipl ecc i troje sitne dece skućio se u edmontnu pa prešao u kalgari. otišao je s namerom da postane kanađanin, on i familija. jedini pravi put.

 

ostalo je polutanstvo. ko ovde nekad - mašinbravar sa dve svinje u oboru.

Link to comment

Nek nauci da konobarise, ubaci se u neki dobar klubic ili restorancic i eto mu zivota i u Srbiji. Bolje placeni sanker/konobar zaradjuje kao medicinska sestra ili nastavnik, jebes nauku, skole i slicne gluposti. Ako se malo bolje snadje, ne gine mu plata od 500+ evra. Ako mu to nedovoljno za zivot, jbg.

 

 

Sreo ja davno, u nekom proslom zivotu, gospodju iz Hrvatske u nemackom pufu...  Obradila profesionalno celu ekipu, posle malo popricali...

 

 

kurve!

 

+1000

Edited by Malvo
Link to comment

+1

 

jedan lik koga znam je ostetio kicmu, doktori ga proglasili nesposobnim za rad. Doduse, kompanija mu je kasnije isplatila stotinak hiljada dolara da ne idu na sud.

 

Kako god, jedan društvenjak baš i ne može puno da bira (i sâm sam sa društvenog faksa) što se tiče odlaska, da bude srećan ako bilo šta nađe. Inače sve plus što kaže CPP, cela ta kombinacija sa ženom i decom koji sede ovde dok on londra negde napolju je teško održiva.

Edited by Time Crisis
Link to comment

Moze da londra dok ne utaba put pa ih dovede k sebi. Da idu svi djuture od starta bez knowhow, to je vec ozbiljan gembling.

 

To je druga stvar, mada nisam tako razumeo Hamletov post, mislio sam da je plan da par godina zarađuje, pa da se vrati ili tako nešto.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...