Jump to content
IGNORED

Torte i kolači


Amelija

Recommended Posts

A gde ti kupuješ tu divotu?
Грци праве нешто слично. Додуше, нисам још увек пробала :D , али ми барем на изглед тако делује, а и по саставу је ту негде. Мислим да има у Веру да се купи.
Link to comment
Грци праве нешто слично. Додуше, нисам још увек пробала :D , али ми барем на изглед тако делује, а и по саставу је ту негде. Мислим да има у Веру да се купи.
kad smo vec kod grka, njihov najbolji kolac (bar meni, a nisam sam. bio sam svedok kad zena ulazi u avion s 3-4 kutije od po 2 kile i stjuardesa je umalo ne pusti. onda vidi sta ova nosi i kao... ma moze ako je to) je karioka. ima ga samo u severnoj grckoj, poglavito prema turskoj. paziti kad se narucuje/pita jer kariola na grckom ima sasvim drugo znacenje... (a meni nekako slicno zvuce, nikad nisam siguran dok dobro ne razmislim)
Link to comment

Pre neki dan pravila onaj kolač iz prvog posta i - pao mi :lol: Nisam mogla da verujem...Doduše ovog puta po izlasku iz rerne, što je nešto bolja varijanta.A evo još jednih kolačića koji se prilično lako prave:Fjorentinci:Promešati 1/4 litra neumućene slatke pavlake, 6 kašika šećera, 5 kašika brašna, 80g oljuštenih i uzduž iseckanih badema, 80g kandirane kore od pomorandže.Ređati u podmazan pobrašnjen pleh malom kašikicom (male loptice koje se posle razliju i dobiju oblik pločice) i ispeći u rerni.Kada se ohlade, namazati rastopljenom čokoladom po želji.

Edited by Amelija
Link to comment
Deder da napišem recepat za slatkiš mi omiljeni.šišarke/ korpice/košnice8 kašika meda4 supene kašike šećera1 supena kašika brašna1 margarin100 grama čokolade250 grama kornfleksaSve ovo staviti u jednu posudu, istopiti i dodati kornfleks. Kada se smesa ujedini, stavljati u čašu i praviti šišarkice. Ili rukom praviti kuglice, šta vam je lakše.
ovo tvoje me podseća na čupavčiće (pravila svojevremeno to svojoj cimerki iz Brazila, trebalo joj je 9 meseci koliko smo i živele zajedno da nauči da izgovori "čupavčići". prvi put kada sam joj rekla kako se zove kolač pokidala se od smeha)400 gr sitno seckanih oraga400 gr šećera4 cela jajasve se stavi u šerpu i kuva uz stalno mešanje dok se šećer ne rastopi i masa onako sjedini. dok je još toplo se prave "čupavice" i stavljaju u korpice da se lade. aktivnost se u suštini svodi na vađenje iz šerpe kafenom kašičicom i stavljanje u papirne korpice. može i bez korpica ali je onda malo lepljivo kad se jede.najzametnija stvar je ovo seckanje oraha.
Link to comment
  • 4 weeks later...

jedan od kolaca za posne slave :P rolat sa susamom500 gr ratluka (od ruze, po mogucnosti kvalitetniji) rastopiti400 gr susama ispeci u tiganju bez uljasjediniti. sacekati da se malo prohladi tek da bi mogao da se pipne rukom. razviti smesu na foliju ili celofan namazane sa malo ulja. formirati kocku kao za rolat.na jedan kraj naredjati raznobojne zele bombone. rolat cvrsto umotati pazeci da ne ostane vazduha oko zele bombona (ili bar da ostane sto manje). ostaviti da se ohladi. kazu da su svi posni kolaci najbolji kad odstoje par dana.ovo je inace solidno slatko ali volim ukus susama

Link to comment

samo da vas podsjetim na jedan, pomalo zastarija i prilično zaboravljen oblik slatkoga: suho voćerecimo suve smokve. smokva inače i nije poznata kao neka de lux spiza, a u dalmaciji čak postoji i polu-psovka ajde u smokve, koja svjedoči o smokvinom ne osobito uglednom statusu među voćem. međutim, sušene smokve mogu zbilja biti prava poslastica. daklem, nakon što se oberu, obično krajem 8 miseca, treba ih stavit na teracu, balkon, dvor, kakvo već sunčano mjesto imate pri ruci. poslože se na podlogu tako da se međusobno ne dodiruju. važno ih je redovito okrićat svaki dan, kako bi se ravnomjerno osušile sa svih strana. nakon 7-10 dana ih se pokupi i ispere u moru (ako vam je najbliža morska površina gardska luka ili 200 km udaljena, poslužit će i obična, posoljena voda). potom ih se stavi da se još jednom osuše.ne dajte da vas neatraktivan vanjski izgled zavara, ljepota je iznutra :D suvesmokve.jpg

Link to comment

Sspravih si ovu divotu. Brzo i jako jednostavno.

A Very Chocolatey :love: MousseIngredients7 oz (200 g) dark chocolate (75 per cent cocoa solids), broken into pieces3 large eggs, separated1? oz (40 g) golden caster sugarFirst of all place the broken-up chocolate and 4 fl oz (120 ml) warm water in a large heatproof bowl, which should be sitting over a saucepan of barely simmering water, making sure the bowl doesn't touch the water. Then, keeping the heat at its lowest, allow the chocolate to melt slowly ? it should take about 6 minutes. Now remove it from the heat and give it a good stir until it's smooth and glossy, then let the chocolate cool for 2-3 minutes before stirring in the egg yolks. Then give it another good mix with a wooden spoon.Next, in a clean bowl, whisk the egg whites to the soft-peak stage, then whisk in the sugar, about a third at a time, then whisk again until the whites are glossy. Now, using a metal spoon, fold a tablespoon of the egg whites into the chocolate mixture to loosen it, then carefully fold in the rest. You need to have patience here ? it needs gentle folding and cutting movements so that you retain all the precious air, which makes the mousse light. Next divide the mousse between the ramekins or glasses and chill for at least 2 hours, covered with clingfilm. I think it's also good to serve the mousse with a blob of softly whipped cream on top.
Bitno je da zaista pustite da se istopljenja čokolada ohladi kako se žumanca ne bi skuvala kada ih dodate. Ovako bi to trebalo da izgleda nakon dodavanja žumanaca.aVYHlaA.jpgšne mora biti čvrst i pufnast, a za to je vala potrebno strpljenje koje ja naravno nemam, ali dobro je prošlo.aVYIpwr.jpgKašikom dodavati šne, i jako polako mešati kako šne ne bi pao.Pq1OYE20.jpgaVYIw_S.jpgOvako izgleda kada se sve sjedini i polako promeša.aVYIB_9.jpgStaviti u činijice za sladoled (moj izbor) ili u providne čaše. aVYIOsS.jpgaVYIVXi.jpgPrijatno!
Link to comment

taj mus je sigurno nesto najlepse na svetu. samo me savest sprecava da ga ne jedem svakog budnog sata u zivotu.dva tipsa posle decenijskog iskustva:u cokoladu i zumanca dodati malo guste slatke pavlake. mera odokativna, da previse ne posvetli cokolada.kad se sipa u posude, obavezno da budu hladne, a unutra staviti komadice oraha, nekog lepog keksa i najlepse, sitne komade cokolade (vise od praha, manje od nezavisnih kockica) i gurnuti na 15ak minuta do pola sata u friz.savrsenstvo.

Link to comment
... u dalmaciji čak postoji i polu-psovka ajde u smokve, koja svjedoči o smokvinom ne osobito uglednom statusu među voćem...
...kad se prosetaju melburnskim trznicama i vide cene svezih smokvi (~A$15/kg), Dalmatinci mozda promene misljenje wink.gif
Link to comment

mogućno je ovih dana pazariti na trafici prvi (u seriji od 24) DVD pod etiketom hrana i vino.tema prvog su torte.dakle video tutorijali.ja torte ne volim bash, osim ako nisu od 90+ čokoladnih delova :P

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...