Jump to content
IGNORED

Amerika, zemlja velika


Кристофер Лумумбо

Recommended Posts

Procitao sam da ukupno vise od 2 miliona ljudi ima pristup ovom Intranetu gde su bili i ovi podaci. Pravo je cudo zapravo sto do ovakvog razvoja nije doslo ranije. Mogu oni da tracare o drugima koliko hoce, ali ono sto najvise zacudjuje je nivo gluposti, diletantizma i neprofesionalnosti koji se prosirio americkom administracijom pre svega posle 9/11. To je ustvari i bilo neizbezno kada se ceo aparat naduvao do tih razmera da ocigledno idiota ima mnogo vise od ljudi koji znaju da rade svoj posao. Pri tome su jos i arogantni a ceo svet im se sada smeje sto je i dobro. Tako bar postoji mogucnost da ce se nesto popraviti. Kod njihovih ruskih, kineskih i iranskih pandana ionako znamo da to nikad nece biti slucaj.
sta ce se porpraviti? nece vise ucenjivati, ubijati, spletkariti, maltretirati, muciti...? ili ce jednostavno to bolje sakrivati nego sto su to do sada radili?
Link to comment
sta ce se porpraviti? nece vise ucenjivati, ubijati, spletkariti, maltretirati, muciti...? ili ce jednostavno to bolje sakrivati nego sto su to do sada radili?
Postoje dve mogucnosti; jedna je da nastave ovako sa istim odnosom sto ih uskoro nece vise mnogo razlikovati od Kine ili Rusije.Druga mogucnost je da ce reformisati administraciju, bitno je smanjiti i uciniti istovremeno efektivnijom. Imale su SAD i ranije periode gde je preovladavala paranoja (pedesete) ali su cesto smogle snage da se vrate sa tog puta. Videcemo kako ce to biti sada. U svakom slucaju su trenutno previse razvuceni sirom sveta sto bi znacilo da treba lokalno vise da delegiraju i da se fokusiraju samo na apsolutne prioritete.
Link to comment
Postoje dve mogucnosti; jedna je da nastave ovako sa istim odnosom sto ih uskoro nece vise mnogo razlikovati od Kine ili Rusije.Druga mogucnost je da ce reformisati administraciju, bitno je smanjiti i uciniti istovremeno efektivnijom. Imale su SAD i ranije periode gde je preovladavala paranoja (pedesete) ali su cesto smogle snage da se vrate sa tog puta. Videcemo kako ce to biti sada. U svakom slucaju su trenutno previse razvuceni sirom sveta sto bi znacilo da treba lokalno vise da delegiraju i da se fokusiraju samo na apsolutne prioritete.
U medjunarodnoj politici oni se vec odavno gotovo uopste ne razlikuju od Kine i Rusije. Neki bi rekli da su u poslednjih 20 godina, otkad uzivaju status supersile bez konkurencije, cak i gori od njih.
Link to comment
Postoje dve mogucnosti; jedna je da nastave ovako sa istim odnosom sto ih uskoro nece vise mnogo razlikovati od Kine ili Rusije.Druga mogucnost je da ce reformisati administraciju, bitno je smanjiti i uciniti istovremeno efektivnijom. Imale su SAD i ranije periode gde je preovladavala paranoja (pedesete) ali su cesto smogle snage da se vrate sa tog puta. Videcemo kako ce to biti sada. U svakom slucaju su trenutno previse razvuceni sirom sveta sto bi znacilo da treba lokalno vise da delegiraju i da se fokusiraju samo na apsolutne prioritete.
pa ne znam po cemu su se oni uopste razlikovali od njih, ako pricamo o spoljnoj politici? ako gledamo poslednjih 20 godina razlika je sigurno na njihovu stetu.recimo sezdesetih ratom u vijetnamu? razumem da ti ovde pricas o njihovoj unutrasnjoj politici i tu mogu da se slzoim. meni je zapanjujuce sa kakvom lakocom konzervativci pricaju o prednostima mucenja i dobrobiti koja iz toga proizlazi za njihovu nacionalnu sigurnost. sa druge strane, obama je na vlasti a guantanamo jos uvek radi.
Link to comment
sa druge strane, obama je na vlasti a guantanamo jos uvek radi.
Pa bolje i da radi nego da šalju otete ljude (ja ne znam koju drugu formulaciju da upotrebim) u banana države, gde neće biti ama baš nikakve kontrole nad onim što im se radi.
Link to comment
...a guantanamo jos uvek radi.
Realno, skoro svaki zatvor u USA je gore mesto od Guantanama (ili u najmanju ruku, uporediv). Malo je bzvz tolika kuknjava oko toga (na stranu mucenje... koga nisu oslobodjeni, opet, ni regularni zatvori).
Link to comment
Realno, skoro svaki zatvor u USA je gore mesto od Guantanama (ili u najmanju ruku, uporediv). Malo je bzvz tolika kuknjava oko toga (na stranu mucenje... koga nisu oslobodjeni, opet, ni regularni zatvori).
Nije stvar u kuknjavi na uslove života (siguran sam da je Guantanamo udobnije mesto za život od bilo kog srpskog zatvora), nego u elementarnom pravu na pravično suđenje u razumnom roku. Nećemo valjda da polemišemo o tome da li se ljudi mogu držati 10 godina u zatvoru, 'nako, bez prava na suđenje. Ne kažem da treba da im daju lanč paket i puste ih kući, nego da im pruže tretman koji dobijaju čak i decoubice i pedofili.Inače akrobatika zvana "Guantanamo nije američko tlo i tu ne važe američki zakoni" je jednostavno uvreda za pamet. Znam da to po zakonu može tako, ali je i dalje uvreda za pamet. Ne umem ni da polemišem o tome. Edited by vasudeva418
Link to comment
Realno, skoro svaki zatvor u USA je gore mesto od Guantanama (ili u najmanju ruku, uporediv). Malo je bzvz tolika kuknjava oko toga (na stranu mucenje... koga nisu oslobodjeni, opet, ni regularni zatvori).
Zanimljivo kako niko na PPPu nikad nije zakukao oko Kim Il Jongovog Gulaga, koji i dan danas veselo operira.post-349-12910348515671.jpgRealno, GITMO je senzacija samo za američke pojmove o habeas corpusu, u većini svijeta takvo nešto je skoro pa normalno, doduše, većina sredi neki cangaroo court pa izgleda bolje na papiru.
Link to comment
Nije stvar u kuknjavi na uslove života ...
Pa, ako se 1 recenica, tj. misao, otpocne "mucenjem", a zavrsi "guantanamom", onda se stice utisak da je upravo o toj kuknjavi rec.
Link to comment
U medjunarodnoj politici oni se vec odavno gotovo uopste ne razlikuju od Kine i Rusije. Neki bi rekli da su u poslednjih 20 godina, otkad uzivaju status supersile bez konkurencije, cak i gori od njih.
Ne bih se slozio. SAD su postale problematicne pre svega dolaskom Busa na vlast. Pre toga je njihov imidz u svetu bio mnogo pozitivniji u poredjenju sa periodom sedamdesetih ili cak osamdesetih. Ti periodi jasno odrazavaju dominaciju razlicitih skola misljenja u spoljnoj politici unutar americke elite ali i ocigledno drasticno jacanje americke centralne vlasti/birokratije tokom druge polovine 20. veka i pocetkom 21.
Link to comment
Pa, ako se 1 recenica, tj. misao, otpocne "mucenjem", a zavrsi "guantanamom", onda se stice utisak da je upravo o toj kuknjavi rec.
Guantanamo je, ako ćemo da teramo mak na konac, mesto gde se primenjivalo zakonski sankcionisano mučenje. Ja kao nekakav humanista imam želju da deo sveta koji nije Severna Koreja (ovo odgovaram Rodžeru) bude mesto gde se ljudi ne mogu zakonito mučiti. Ne vidim čemu poređenje Amerike sa Severnom Korejom, šta, ako Severna Koreja ima gulage, onda i Amerika može malo-malkice da muči? Skrnava logika. Edited by vasudeva418
Link to comment
Guantanamo je, ako ćemo da teramo mak na konac, mesto gde se primenjivalo zakonski sankcionisano mučenje.
Pa, nisam nesto mnogo osetljiv u tom pogledu. Mozda bih i ja malo mucio doticne.EDIT Serem, naravno, ali mi se malo kenja od zabrinutosti za talibane ili pak za legalizam. Edited by Indy
Link to comment

Pa u GITMOu se ljudi ne muče zakonito. To je kubanski teritorij, jedino što još vrijedi je UCMJ i (možda) relativizirane Ženeve. biggrin.gif A tu je i ExParteQuirin, još jedan doseg najboljeg doba (tada isto malčice ugrožene) Amerike za Franklina Delana, uz poznatu internaciju Japanaca.

Link to comment
Zanimljivo kako niko na PPPu nikad nije zakukao oko Kim Il Jongovog Gulaga, koji i dan danas veselo operira.Realno, GITMO je senzacija samo za američke pojmove o habeas corpusu, u većini svijeta takvo nešto je skoro pa normalno, doduše, većina sredi neki cangaroo court pa izgleda bolje na papiru.
Proble je u tome sto Amerika zeli da, po ljudskim pravima, bude u drustvu demokratskih zemalja, a ne Severne Koreje, Kine i Irana na primer. Zbog toga je neumesno da se poredi sa Korejom, trebalo bi da se poredi, recimo, sa Svedskom. Mada smo u "Milenijum trilogiji" videli da ni tamo ne cvetaju ruze. Tako kada se Mikael Blumkvist nadje u zatvoru prinudjen je da koristi neki Linux notbook, umesto svog macbooka.
Link to comment
  • James Marshall locked this topic
  • Redoran unlocked this topic
  • Tpojka locked and unlocked this topic
  • Tpojka locked and unlocked this topic
  • Tpojka locked and unlocked this topic
  • Tpojka featured and unfeatured this topic
×
×
  • Create New...