Jump to content
IGNORED

FAF


notenoughreasonsforclaire

Recommended Posts

Film je nemoguće odgledati u kućnim uslovima, baš je za bioskop. Pojedine scene su potresne, iako nisu sentimentalne već vrlo realne,  ali ostavljaju slobodu gledaocu kako će da reaguje. Npr. kad Horacija neguje isprebijanog i silovanog Holandu.

 

Horacija izlazi 1997.godine  iz zatvora nakon 30 godina boravka, pošto je utvrđeno da nije izvršila ubistvo za koje je osuđena. Neosnovana osuda je bila osveta njenog bogatog,  moćnog, bivšeg momka Rodriga, jer  ga je ostavila i udala se za drugog.  U momentu kada je osuđena, starija ćerka je imala 7 godina, a sin još manje. Sa ćerkom uspostavlja ugašene veze, istovremeno saznaje da je sin nestao, a suprug umro. Najveći deo filma ona kuje plan kako da ubije Rodriga, a društvo joj tokom tih dana prave sumasišavša prosjakinja, transvestit i ulični prodavac baluta. Prema njima, ona pokazuje hrišćansku samilost. Transvestit u znak zahvalnosti za njeno dobročinstvo ubija Rodriga u katedrali a ona potom odlazi u Manilu u potragu za sinom, koga neće naći.

 

Filipini i Daleki istok su mi gotovo potpuna nepoznanica, pa film ima i edukativni karakter. Postane ti bliska beda u kojoj živi toliki svet.

Pored toga, i gledaocima kojima je život transvestita nepoznanica, mogu da vide kako protiče jedan od njih. Film na gotovo školski način prikazuje šta znači biti dobar hrišćanin, samilost i ljubav prema bližnjem, čak i kad je potpuni stranac. Višedecenijski prekid veze sa članovima porodice i svima koje je znala, omogućuju Horaciji da se ponovo rodi u 50 i nekoj godini i potpune strance prihvati kao najbliže.

Jedan od likova u filmu prodaje balut. Zapišem u telefon u polumraku da bih kod kuće pronašla o čemu se radi. Šok!

Film je crno- beli, ali nekako ima i tih prelaznih boja, sivkastih, pa nemaš utisak da film nije u boji, osim kad reditelj namerno napravi kontrast, naglašavanjem svetla ili tame. Fantastična fotografija.

Edited by halloween
Link to comment
  • 11 months later...

Radujem se Zvjagincevu, odavno je na trafikama ali namerno cekam da ga vidim na velikom platnu  :) 

 

Starateljstvo (Jusqu’à la garde) mi bas nahvalilo par ljudi koji su ga gledali na zff-u. 

 

Ta 2 sigurno, mozda jos nesto ako se nadje vremena. Steta sto nema The Square-a, bice kontam na festu.

Link to comment

@ajant jes' ti odgledao negde hepiend? valja li to? i jel moze da saceka besplatni mali ekran, il' moramo na platnu, velikom k'o prater da ga gledamo ;-)

Edited by nezvanova
Link to comment

@ajant jes' ti odgledao negde hepiend? valja li to? i jel moze da saceka besplatni mali ekran, il' moramo na platnu, velikom k'o prater da ga gledamo ;-)

Osim u slučaju njegovog prvog, Povratka, kada svi pođu da gledaju novog Zvjaginceva, ja ih pustim ispred sebe, pa ga vidim posle kada stignem...

Link to comment

Nisam ni video za koji film me pitaš, podrazumevao da nastavljaš priču za Zvjaginceva. Nisam gledao novog Hanekea. 

 

Od novih sa Kana nisam gledao gotovo ništa, ali ovaj mi se dopao:

 

L'amant double (2017)

 

Ovde mi je Ozon razigran, uzbudljiv, nesputan. Plete se između erotike i svesti o rediteljevom homoseksualizmu, između duhovitih obrta i sumornih momenata čistog trilera, gotovo ceo u groteski ostaje ipak klasično ujednačen u čistom dramskom toku suptilnih prelaza.

 

Svakako preporuka...

 

A, nije baš da volim Ozonove filmove...

Link to comment

prica je pocela od hepienda, pa se nastavila preko coveka od integriteta, zvjaginceva i  usqu’à la garde... ti si onda uleteo sa kremljom, a ja vratila na pocetak, na hepiend xaxaxa... ok, mislila sam da si ga negde ukebao, pretpostavila sam da kao frankofilnifimofil volis austrijanca hanekea ^_^ (ja ga bas volim i zeljno iscekujem taj njegov novi film)

Link to comment

Ne znam odakle ti da ja volim Hanekea. Otprilike sam govorio da je Caché izvanredno režirano polupolitičko polusmeće. Doduše, Učiteljica klavira i Bela traka su mi osetno uspešniji filmovi..

 

Takođe, tri blage veze nemam odakle ti to da sam frankofilnifimofil...

 

Bezveze... Čak sam, kada je davno bio na FEST-u, zapamtio Hanekea po filmu Benny's Video (1992), a taj film je na nemačkom, i kao pričao ljudima da sam video u pola četiri popodne u levoj projekciji, zanimljiv film nekog nemca čijeg imena ne mogu da se setim...

Link to comment

pa mislim da si ovde ti najvise preporucivao ili kudio francuske filmove... vecina pise o anglosaksonskim, a manji deo prati tzv umetnicke filmove - pa su to nekad rumunski, iranski, turski, madjrski... a cinilo mi se da ti dosledno pratis americko/britanske i francuske. moguce da sam pogresila, ali da sam najvise francuskih filmova gledala prateci tvoje preporuke, jesam. 

 

i ne shvatam sto se duris, nista to nije bilo ni ozbiljno, a cini mi se ni uvredljivo  :)

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...