Jump to content
IGNORED

Lingvistička terminologija


bus

Recommended Posts

Nažalost, kriterijum je blago istorijski, ali mora se. Homonimi su dve reči koje istorijski imaju različite izvore, ali se slučajno desilo da imaju isti oblik. Recimo, homonimi su engleske reči bank (banka) i bank (obala, uzvišeno zemljište itd.). Polisemija je kada jedna reč poprimi i dodatna značenja (obično mehanizmom metaforičnog ili metonimijskog prenosa). Kod metaforičnog prenosa, veza je po sličnosti, dok kod metonimijskog prenosa imaš vezu u stvarnosti. Primer polisemije nastale metaforičnim prenosom je zlato kao metal i zlato kao "zlato babino". Primeri polisemije nastale metonimijskim prenosom su chair kao stolica i kao načelnik odseka (ili kako se to već kaže), te glava kao deo tela i glava kao "osoba".Polisemija je u rečnicima (makar onim dobrim) izražena u okviru iste reči (dakle ne kao posebne odrednice), a homonimi su uvek odvojene odrednice. Dakle, ista vs. različita reč.

Link to comment

Fala lepo :), sad je jasno.Ono što i dalje nije jasno je zašto mene niko ranije nije obavestio o tome nego ja ceo život znam za sinonime i homonime i onda bup ko grom iz vedra neba - polisemija.A takođe i zašto Špance niko nije obavestio da postoje homonimi nego smo se prvo raspravljali, ja vičem "sinonimi i homonimi", oni viču "sinonimi i polisemi", sve dok nismo shvatili da je skoro isto ali ipak nije baš...

Link to comment
Primeri polisemije nastale metonimijskim prenosom su chair kao stolica i kao načelnik odseka (ili kako se to već kaže), te glava kao deo tela i glava kao "osoba".
Kaze se npr. "sef katedre" (department chair na fakultetu). Eto jos jedne polisemije nastale metonimijskim prenosom: katedra (kao sto) i katedra (kao odsek na univerzitetu; za katedrom se uci, iza katedre se predaje), zar ne?
Link to comment
  • 7 months later...
  • 2 years later...
  • 2 years later...
  • Krošek unpinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...