Jump to content
IGNORED

riječ mjeseca


Otto Katz

Recommended Posts

integritet & suverenitet, najpopularnije reči s početka 90-tih, opet su šampioniposlednjih nedelja vrte se i fraze "međunarodno pravo" i "jednostrano proglašenje nezavisnosti"zanimljivo je posmatrati kako reč/fraza koja naskoči na vrtešku formalnog javnog govora, naglo ostane bez smislaal dobije na nekoj drugoj vrsti snage* diskurs neizbežan. a još i vrlo precizan, koristan, otud i privlačan

Link to comment
integritet & suverenitet, najpopularnije reči s početka 90-tih, opet su šampioni* diskurs neizbežan. a još i vrlo precizan, koristan, otud i privlačan
ja bih na to mesto radije kandidovala dostojanstvo. int & suv su pre vicesampioni, nose manji emotivni naboj pa su manje korisni u kampanji. mislim da je vreme ovih reci tek pred nama. ispricavam se stovanom pucanstvu. moje zameranje "glede"-u nije na ime njegovog kroatizma vec sto je, brate, dosadan. overused & abused. ako sam na pogresnom topiku, jos jedna isprika. <_< a diskurs je do te mere privlacan da je postao svaciji. cim ga neko ovih dana izgovori ja prestanem da mu verujem. mislite da je to neki poremecaj? :lol: Edited by Pufna
Link to comment
Valjda će i mene put nekad nanijeti u šumadiju. Otoič sam čuo u Bosni, a tamo riječ zbilja koriste u značenju koje sam naveo.
Добро дошао, тј. бујрум!
Link to comment
Вруће, вруће, али...?Ономад? је недавно, пре неки дан, а значи и ?прошли пут, последњи пут? (?Ономад код тебе, записмо се ко свиње?, значи да се од тада до овог разговора нису видели, или бар да изјављивач после тог догађаја није био код слушаоца). У ком се значењу конкретно користи, закључује се из контекста.?Отоич? је малочас, нпр. ?Е, да си дошао пре два минута!?.
Pa nisu ta 2 znacenja tako udaljena, i jedno i drugo je "ranije". I "nedavno" i "malocas" mogu cesto da se uzajamno izmene... Ja ne mogu da se setim tacno, davno je to bilo, ali mozda je thermalka svezija sa jezikom iz Vukovog rodnog kraja, gde sam milion puta cuo tu rec, mislim da je bas nesto kao "nedavno". Bosna odatle nije daleko, tako da je mozda znacenje blizu Kingovom...
Link to comment
Ili protiv Zagreba, bilo gde. :lol: (Pozdravio te Drago Rukljach).
Ovaj post me podsjetio na ulogu ličnog imena Rukljač u mom rječniku. Drago Rukljač je igrač o kojem malo znam, ali u neko svoje davno vrijeme bio je standardan prvotimac. Kandidat za reprezentaciju iz drugog-trećeg ešalona. Kad smo kao klinci igrali lopte, Rukljač je bio najveći rkan, gejan i grmalj na terenu. Dragu Rukljača sam bio na jedno 15 godina zaboravio, a onda mi je poznanik opisivao kako njegova žena postupa s kućnom tehnikom - stilom Drago Rukljač, o - hrk!edit: sa sporta za decu Edited by king louie
Link to comment

recimo, "nesreca/incident koji ima posledice po zivotnu okolinu", ie. ekoloski akcident(bome 10k pogodaka na google, pregrst hrvatskih sajtova... ko se prvi dosetio?)

Link to comment

ne znam, al' s obzirom na militantnu budućnost hrvatskog jadrana, bojim se da znam di će se više koristit. uglavnom, zadnje se vrime u medijima govori dosta o metodama asistirane reprodukcije, koje su prevedene kao metode potpomognute oplodnje. ne razumim zašto ne može biti pomognuta, i kako se točno potpomaže? kako je riješeno u srpskom?

Link to comment

Isto, ne znam ko je od koga maznuo ali valjda su metode potpomognute oplodnje nesretni prevod za ART. Mene asocira na kučkare i scene kada pokušavaju da zbunjenog i smotanog cuku usmere u pravom smeru sve se nadajući da će priroda uspeti da obavi ostalo. Valjda i zato što je još jedan hit termin "humana reprodukcija"..

Link to comment
Isto, ne znam ko je od koga maznuo ali valjda su metode potpomognute oplodnje nesretni prevod za ART. Mene asocira na kučkare i scene kada pokušavaju da zbunjenog i smotanog cuku usmere u pravom smeru sve se nadajući da će priroda uspeti da obavi ostalo.
Хм... мени је тај несретни АРТ донекле ужа струка, тј струка наших муштерија, али ми досад није падало на ум да то преводим (чак ни превод на француски није још на реду, а и за руски смо само мало пробали да видимо да ли је изводљиво). А то са методама је можда и најближи могући превод. То што нам assisted reproduction technology не призива кучкаре и ветеринаре у памет је само зато што о кучкарима и ветеринарима нисмо размишљали на енглеском. Тамо је растојање до ветерине исто као и у српском.
Valjda i zato što je još jedan hit termin "humana reprodukcija"..
Реч "хуман" код нас значи нешто друго - супротност од "нехуман". Ово би се могло превести са "људска репродукција" или чак "људско размножавање". Хмм...[додао ово]Кад мало боље размислим, ово ће бити вррррло незгодно за превођење, јер већина израза потиче из средине која је по ко зна који пут сама себе шутнула назад у пуританизам и религију... па су изрази бирани тако да добро звуче на симпозијуму и у стручној штампи, да звуче озбиљно и стручно за рекламни материјал, а да опет буду еуфемизми довољно далеко од суштине да се неко не увреди. Ту нема никакве шансе да ће бобу да се каже боб, ту мора да се иде око кере па на мала врата. Па онда то превод све изнесе на светлост и... јесте, има да звучи шашаво. Edited by расејан
Link to comment
А то са методама је можда и најближи могући превод. То што нам assisted reproduction technology не призива кучкаре и ветеринаре у памет је само зато што о кучкарима и ветеринарима нисмо размишљали на енглеском. Тамо је растојање до ветерине исто као и у српском.
U ovom (ESHRE-onom) delu je Human reproduction journal zakon za one koji se time bave pa valjda odatle i popularnost termina. U pravu si to u vezi prevoda i asocijacija.

Samo ime novina mi ne izaziva neku propratnu reakciju ali prevod - "..Izvolite gospodine, zainteresovani ste za humanu reprodukciju? O, Vi bi ipak nehumanu? Ma ne, niste jedini, mi smo ozbiljna kuća, samo momenat.. Igooore, Igooore.. malo je spor znate, ali zato pouzdan.. Igore otprati gospodina do podruma.. kavez 3b.. da, da g-din Mandingo.."

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...