Jump to content
IGNORED

riječ mjeseca


Otto Katz

Recommended Posts

otoič smo već pominjali onomad. Sinonimi. Otoič je forumašica Paculla uhvaćena da ne čita ni post ispred vlastitog, pa je stavila kao novu vijest stvar sadržanu u prethodnom postu. A sada evo imamo konačno i moderatora, koji ne čita topic na vlastitom pDfu, a u kojem vidi vraga čak i učestvuje. :P
Link to comment
otoič smo već pominjali onomad. Sinonimi.
Вруће, вруће, али...„Ономад” је недавно, пре неки дан, а значи и „прошли пут, последњи пут” („Ономад код тебе, записмо се ко свиње”, значи да се од тада до овог разговора нису видели, или бар да изјављивач после тог догађаја није био код слушаоца). У ком се значењу конкретно користи, закључује се из контекста.„Отоич” је малочас, нпр. „Е, да си дошао пре два минута!”.
Link to comment

Riječ otoič sam čuo svega nekoliko puta i svaki put je bila korištena u značenju onomad, onaj put, prošlog puta, nedavno, prije. Nikad je nisam čuo u značenju maločas.

Link to comment
Траст ми, Кинже, информација са извора (радо и често пајем по Шумадији).
Valjda će i mene put nekad nanijeti u šumadiju. Otoič sam čuo u Bosni, a tamo riječ zbilja koriste u značenju koje sam naveo.
Link to comment
diskurs je takodje za izbegavanje.
Pošto je bus na remontu glave motora, želim ti dobrodošlicu na ovom plemenitom pedeefu. U to ime podsjećam da je jezički xejt tu negdje iznad, repsp. ispod. Kad smo već tu, sama si upotrijebila jednu od riječi mjeseca, uporabila si rabiti. Rabiti je jedna od (pseudo)kroatizama, koji se u posljednje vrijeme učestano pojavljuju u srpskom. Prema davnoj teoriji Mileta Ćurčića o srpskom svom i svuda, prema kojoj (pseudo)hrvatski arhaizmi i neologizmi neće ništa doprinijeti u odvajanju hrvatskog od srpskog, upravo zbog ove posvemašnje opuštenosti Srba spram uporabe riječi bez obzira na porijeklo i podrijetlo. Rabiti ima, za razliku od sinonima koristiti i upotrebljavati, još i jednu skrivenu semantičku notu iskorištavanja kao zloupotrebe, exploatacije ljudi. Srednjovjekovna obaveza kmetskog rada se nazivala tlakom, kulukom i rabotom. Zla i podozriva rabota do današnjeg dana nosi nešto od te izvorne sumnje prema otuđenoj djelatnosti. Rabljen kao korišten, polovan jasno ukazuje na habanje sredstva rada. Izrabljivanje je nešto nehumanije od iskorištavanja. Rabljenjem dolazi do trenja alata i ljudskog materijala.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...