Jump to content
IGNORED

Srbi i Srbijanci, još jedna od onih rasprava


stoka

Recommended Posts

Bošnjak - građanin Bosne islamske veroispovesti; Bosanac - građanin Bosne

Srbin - građanin Srbije srpske nacionalnosti; Srbijanac - građanin Srbije

Hrvat - građanin Hrvatske hrvatske nacionalnosti: Hrvat - građanin Hrvatske (prema Kolindi)

Kosovar - građanin Kosmeta; Albanac - građanin Kosmeta albanske nacionalnosti ...

 

Prema meni, sporan je samo termin koji propagira Kolinda. Trebalo bi naći neki adekvatniji izraz za građanina Hrvatske, recimo Hrvaćanin, Hrvatijanac... 

Edited by stoka
Link to comment

Imaš kod Ivana Gorana Kovačića, koji u pripoveci za Srbe iz Hrvatske piše da su pravoslavni Hrvati...

 

Uobičajeno je srbijanac tamo, a i ovde je poznata narodna pesma:

 

Odakle si sele, devojano mlada,

iz Srbije brale, iz Krusevca grada, (2x).

Jelek, anterija i opanci,

po tome se znaju, Srbijanci.

 

Zvali nas Srbi ili Srbijanci, nadam se da nismo toliki kompleksaši da jeftino tupimo o tome!

Link to comment

Što se poredimo sa Francuzima, Amerima? SAD je i zamišljena kao koglomerat nacija, a ne kao država jedne nacije. Francuska opet ima istorijske specifičnosti i izrazito je imigrantska država. U Srbiji ili Hrvatskoj nespretno je izjednačavati državljanstvo sa nacionalnom pripadnošću i ne mogu svi državljani Srbije da budu Srbi ili svi državljani Hrvatske Hrvati. Poslednji takav pokušaj bio je sa orijunašima koji su pokušali da stvore jugoslovensku naciju koja će poništiti sve druge nacije. Znamo kako je taj pokušaj prošao ...  

Link to comment

Meni se čini da je u hrvatskoj i bh federaciji srbin jednostavno nepristojna reč. Moja davno izgubljena rođaka iz hrvatske npr je u objašnjavanju da joj je venčani kum srbin zastala, pa rekla iz beograda. Rekao bih da kad tamo za nekoga kažeš da je srbin, to ima podtekst  da je neko na civilizacijski nižem nivou i onda to izbegavaju iz pc razloga. 

Link to comment

Sve bi bilo drugačije da nije bilo tog jebenog rata. Srbi bi danas bili najomiljeniji turisti u Hrvatskoj jer su inače mnogo galantniji u plaćanjima nego Poljaci ili neki drugi istočnoevropski turisti. I ne prave tolka sranja kada se napiju, kao Britanci ili Nemci ...

 

Ko nas zavadi, bre ... 

Link to comment

Zvali nas Srbi ili Srbijanci, nadam se da nismo toliki kompleksaši da jeftino tupimo o tome!

Ama, meni ne smeta kad to cujem na HRT-u. Zapravo, smeta mi, ali shvatam to kao neko sitno jezicko podjebavanje.

 

Ali kada to cujem na N1 digne mi se kosa.

 

 

Ako nisu sposobni da naprave Srbijansku verziju CNN-a neka lepo puste englesku, kao sto Hrvati(ani) imaju engleski komentar na Eurosportu, umesto njima nerazumljivog Srbijanskog jezika.

 

Znam par ljudi koji su ostali bez posla a u dugovima do guse, pa su isli u Sibir. Na srecu, sva trojca nisu tamo, ali neki drugi Srbijanci jesu.

Zbog toga sam osetljiviji nego inace.

 

...Nisam nacionalista, ni najmanje a Zagreb obozavam i u staro vreme sam isao par puta godisnje tamo, cak sam i JNA tamo odrobovao.

A tek brojnih leta u Splitu i okolini kad se setim...

 

 

Sent from my WP 7.8 using Tapatalk!

Edited by dvb-t manijak
Link to comment

Rekao bih da kad tamo za nekoga kažeš da je srbin, to ima podtekst  da je neko na civilizacijski nižem nivou i onda to izbegavaju iz pc razloga. 

 

zavisi s kim si u društvu, realno

Link to comment

Ma, Hrvatima je lako doskočiti. Samo im naručiš "kafu" u restoranu, u marketu zatražiš "pola kile" umesto "pet deka" nečega ili "parče pice" u pekari ili piceriji ...  

Link to comment

Nije ništa zabranjeno, Srpsko narodno vijeće je srpsko, nije srbijansko. Kao ni srpska udruženja iz Čikaga i Wiesbadena

 

Srbjanski radnici i Srbi nije isto. Možda bude za nekoliko vekova, ako budu postojali, Srbi kao takvi

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...