Jump to content
IGNORED

Srpskohrvatski vs. četiri nacionalna jezika


Al-Khwarizmi

Recommended Posts

Gostovanje profesorke Snježane Kordić u emisliji "Nedeljom u 2" Aleksandra Stankovića, povodom njene knjige "Jezik i nacionalizam". Meni bilo jako zanimljivo i inspirativno, tako da htedoh da preporučim forumskoj družini.

 

Knjigu možete skinuti besplatno odavde:

 

http://bib.irb.hr/datoteka/475567.Jezik_i_nacionalizam.pdf

 

Highlights:

  • Razumevanje je osnovni socio-lingvistički kriterijum za određivanje da li ljudi govore istim ili različitim jezicima.
  • Srpskohrvatski je jedan, policentričan jezik.
  • Purizam predstavlja sredstvo usađivanja i širenja nacionalizma.
  • Lingvistika opisuje jezik, a ne propisuje ga.
  • Nacionalna ravnoteža kao uzrok propasti Jugoslavije.

 

  • Hvala 1
Link to comment

Ko što reče akademik Matasović - lingvistički i znanstveno ne postoji neki problem oko našeg jezika. Oko imena postoji značajni problem, koji i dalje ostaje za riješavanje. Budući da smo Mi Hrvati! ime hrvatski jezik uspješno progurali i uveli u EU, predlažem smjerno da i Srbi prihvate to jedisntveno ime za naš jezik, zbog ekonomičnosti & štednje.

Ionako većina govornika našeg jezika sada govori ijekavskom varijantom. Budući da ste i ćirilicu manje više iskorijenili iz masovne upotrebe, i koristite ju samo u politički nabijenim kontekstovima, mogli bi razmisliti i o smislu potrebe njezinog držanja na nacionalističkim aparatima.

 

:fantom:

Link to comment
  • 2 weeks later...

Dotirate nas... pa čemu to? Sve to nazovete hrvatski jezik, jer bez njega ionak ne možete, i opet smo ujedinjeni!

 

 

 

Pre nekoliko godina, vi ste postavili pitanje smislenosti pisanja srpsko-hrvatskog rečnika na kojem SANU radi više od pola veka i tada je bilo obrađeno slovo M? Dokle se odmaklo u rečniku i toj polemici?

Nije nimalo. Predrag Palavestra, s kojim sam potpisivao razne peticije i koji je bio 20 godina sekretar Odeljenja SANU za jezik i književnost, smatra da i dalje mora da se brani jugoslovenstvo. On je pre nekoliko godina izjavio da će rečnik srpsko-hrvatskog jezika biti gotov za 20 godina, iako je prva sveska rečnika izašla 1953. godine. Ja sam uz pomoć nekih mladih ljudi uspeo da elektronski snimim 15 svezaka tog rečnika i konstatovao sam da 16 odsto odrednica potiče iz hrvatske literature. Ako svaka sveska košta SANU i srpski narod milijardu dinara, znači da sa svakom sveskom SANU dotira hrvatsku državu sa 160 miliona dinara.

I dokle je stigao rečnik?

Sada smo stigli do slova O.

 Inače, malo mi otužan veći dio ovog intervjua...

Link to comment
  • 2 years later...

Alida Bremer povukla potpis...

Procitao nekakvo smuti-prospi obrazlozenje tipa potpisana je sa doktorka nauka umesto sa doktorica znanosti te to dovodi u pitanje motive "nekih", a i eto nije vreme, vise je stete nego koristi itd.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...