Jump to content
IGNORED

Integracija, asimilacija, segregacija...


cyberwor/L/d

Recommended Posts

  • Replies 597
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • cyberwor/L/d

    105

  • Indy

    56

  • bus

    51

  • Yoyogi

    39

Pa OK, ja ne zivim u Sidneju i moj izbor "nasih" je vrlo mrsav.
Dodji u Sidnej pa da idemo na burek i/ili na cevape.I jedne i druge lokalne novine (SMH) visoko ocenjuju. U top tri burekdzijske radnje opisane nedavno u gurmanskom delu novina ushle su 2 nashe (jedna na divljem zapadu Sidneja - Fairfield a drug u Newtown-u...). Osim toga, ako hoces da se davish u cevapima mozes ili u Village Grill, Double Bay (aka Double Pay gde, kazu oni sto su bili zadnjih par meseci, ih sluze s peskom) ili u Balkan, na Oxford Street - ili cevapi ili dalmatinski seafood... Pa ti vidi... Boorek rulez...
Link to comment

Aiiiiiiiiii... Lepo izlaganje, Dzeki, nema sta. Apsolutno se slazem.Pade mi sad na pamet jedan od rodjendana na kojem smo skoro bili... Mesano drustvo, i nasi i njihovi. Secam se nasih gosci koje nisu rec progovorile sa njihovima. Pitala sam se da nije u pitanju opklada? Ili ono "ko prvi progovori sa ovim Kinezima/Ozijima/Whoever izeo nesto vruce iza kuce".Nikad mi nisi kaz'o sta mislis o tome, pa eto mozes sad...

Link to comment
Dodji u Sidnej pa da idemo na burek i/ili na cevape.I jedne i druge lokalne novine (SMH) visoko ocenjuju. U top tri burekdzijske radnje opisane nedavno u gurmanskom delu novina ushle su 2 nashe (jedna na divljem zapadu Sidneja - Fairfield a drug u Newtown-u...).
Fairfield burekdzinica je - sta???
Osim toga, ako hoces da se davish u cevapima mozes ili u Village Grill, Double Bay (aka Double Pay gde, kazu oni sto su bili zadnjih par meseci, ih sluze s peskom) ili u Balkan, na Oxford Street - ili cevapi ili dalmatinski seafood... Pa ti vidi...
Ove u Oxford street-u se secam :heart:Double Bay... Bila sam tamo skoro... Rekoh ovom mom namcoru: ocu OVDE da zivim. Ah. Pitam se kakav li je tek Kiribili (gde zivi Prime Minister).
Link to comment

Nego, jel' se Rusi i (polu)Kazahstanci racunaju u nashe???Cenim ja viski al' sam nekako vishe za votku, narocito za one posle 10e flashe kad je kolega izvadi iz zamrzivaca... Vec posle sedme oni pricaju samo ruski a mi samo srpski al' se fantasticno dobro razumemo. A ovi (polu)Kazahstanci - druga polovina cokalije tako da znaju srpski. Malo iskvaren al' dovoljno dobar da se i preko kafe (turske i/ili grcke???) dobro razumemo...

Link to comment
Krajnosti su uvek gadne - kako god da covek pogleda. Ja sam, kao, shirokih pogleda al' mi para ushi kad cujem jednu od ovih izjava - prva "Ja izbegavam nashe gde god mogu i po svaku cenu" i "Ja se druzim samo sa nashim, je@e mi se za ovdashnje"... ............
Ja se sa našima ne družim ne zato što mi je životni credo jedna od gorepomenutih rečenica, nego zbog toga što:-imam malo vremena i za sopstvenu porodicu-nemam zajedničke teme-ne pljujem po CZ i ne prezirem Čehe - vrlo česta pojava, u najmanju ruku nepristojno prema nekome ko ne mora da te primi u svoju zemlju-svaki slobodan trenutak koristim za neku aktivnost, putovanje, trekking, skije, bicikl, bioskop itd, itd ili za druženje koje ima smisla, sticajem okolnosti, to je u 98% sa domaćima-zavide ti crno ispod noktiju, samo ako si za nijansu uspešniji od njih (vidi gore / Indy)Mogao bih još, samo da se setim.. Edited by alberto.ascari
Link to comment

Za svedočenje o prisutnosti "naših u svetu" kao dokaz imam u svojoj neposrednoj okolini samo komšiju u bloku koji razbija Mitra Mirića i Bekija Bekića sa prozora, kao i par grafita posvećenih Zvezdi. Nikada ih nisam sa nekom posebnom_namerom tražio, a samim tim ni izbegavao. Upoznajem se i družim sa ljudima na koje naletim tokom redovnih_aktivnosti, bez obzira koje su fele.Moram da priznam da sam neposredno po dolasku u inostranstvo imao teoriju da ne bi bilo loše da budem obazriv sa našima - ne zato što niko ne ume da te zajebe kao naš, nego što čovek nije siguran na koju generaciju emigracije će da naleti - da li su to oni iz vremena šestojanuarske diktature, da l' su oni što su mnogo voleli Ljotića ili oni koji su voleli Staljina, da l' su ekonomska emigracija iz '70 i '80 ili su izbegli za Slobinog vakta kao i ja. No, taj balon od sapunice je vrlo brzo prhnuo kad sam se uverio da ne iskaču Srbovi iza svakog džbunja. Bio sam u jednoj prilici upao u kafanu koju je držao tip iz Kruševca i kad je čuo "bre, bre, bre" iz našeg pravca, odmah je doletela rakija na sto i krenula Ceca na razglasu. Naravno, svi smo digli ruke gore - red je.BTW, to sa segregacijom je interesantna stvar; na godišnja okupljanja u firmu dolaze ljudi i iz naših filijala u UK, FR, CH, IT... i kao za inat se uvek recimo Francuzi drže po strani kao posrani - iako bar 75% ljudi govori francuski (a za onih ostalih 25% postoje i drugi jezici). Ajde da kaže čovek da se gade švaba, ali u centrali je neverovatan mix ljudi - od Marokanaca i Alžiraca, preko šveđana i Finaca do Ukrajinaca i Nigerijaca.

Edited by Razzmatazz
Link to comment
Da li imate slicno iskustvo? Ja verujem da ima i umerenijih. Mozda sam natrcala na ekstreman slucaj?
Nemam! Cudi me ovo vase iskustvo. Valjda covek sam bira poznanike i prijatelje. To dali je neko 'nas' 'vas' whatever to mi je zadnji kriterijum pri izboru drustva. Pa i dok sam bio u BG sam uspesno izbegavao drustvo koje mi ne prija, tamo smo svi 'nasi'. Ovde po belom svetu, gde da na njih naletim? Neke nase® ljude koje znam u Holandiji vidjam retko, uglavnom se dopisujemo, cujemo tel ... To su ljudi koje znam iz BG, ili neki njihovi prijatelji koje sam ovde upoznao, tako da tu nema nekih vecih iznenadjenja. Slicni pogledi i intresi su naz zblizili, ali ovde je vreme ono sto svima fali, pa ne moze da bude kao nekad; blejanje i torokanje po ceo dan.Nemam nikave predrasude prema 'nasim' da su ovakvi-onakvi. Trash je tresh & ja ne znam gde toga nema. Koja je razlika izmedju naseg tresha ili recimo holadskog :rolleyes: da ne spominjem tek trash u USA. Ta podela po nacijama je bezvezna.U Leidenu ima 1O tak profesora na lajdenskom univerzitetu. Ja licno znam samo jednog vec dugo godina. Od njega cujem da ima desteak nasih® na LU.Sve zavisi gde se covek krece. Mnogo znaci od environmenta. Da napomenem da Hef radi u svojoj kuci, za sebe tako da imam apsolutnu kontrolu nad izborom poznanika & prijatelja. To je verovatno drugacije, ako 'morate' da radite, zivite u okolini koja nema bas mnogo dodirnih tacaka sa vasim zivotnim intresovanjima, pogledima ... svim tim elementima koji ljude grupisu spajaju.
Link to comment
Nemam! Cudi me ovo vase iskustvo. Valjda covek sam bira poznanike i prijatelje. To dali je neko 'nas' 'vas' whatever to mi je zadnji kriterijum pri izboru drustva.
Sve to stoji i nije u suprotnosti sa onim sto sam ja napisala i sto mislim. Kljucna rec je mentalna segregacija, na to sam htela da skrenem paznju ali mozda nisam bila dovoljno jasna.
Link to comment
Nego, jel' se Rusi i (polu)Kazahstanci racunaju u nashe???
Apsolutno. Pogotovo u slucaju o kome pricamo.Stavise, izbor Ruskinje govori sam po sebi. Pitam se sta-bi-bilo-da-nije-bilo Ruskinje? Ni Grkinje, Cehinje, Madjarice, Rumunke... Nikoga iz - oh, yeah, give-it-to-me-baby (vrisak) - Evrope.Da su sve bile Arapkinje i Induskinje. Po koja Kineskinja i po neka Sheila.Kafa bi se ispijala solo, eto sta bi bilo. Seci me gde sam najtanja ako ne bi. Kao sto rekoh, sam izbor Ruskinje sam za sebe govori.
Nemam! Cudi me ovo vase iskustvo. Valjda covek sam bira poznanike i prijatelje. To dali je neko 'nas' 'vas' whatever to mi je zadnji kriterijum pri izboru drustva.
Vidis, ovo ti je velika zabluda o slobodi izbora. Da, odozgo gledano ti sa nekim ne moras da se druzis ako neces. Medjutim, iznutra imas pritisak okoline. Ne u smislu da te se gura i tera na nesto sto neces ni mrtav da uradis, ovaj je pritisak mnogo neprimetniji ali je veoma jak. Ako se svi druze u grupi i ti si u toj grupi. Ako oni prosiruju poznanstva sa nasima, i ti ces to da radis. Peer group preasure. Lagano & neumitno.
Link to comment
Sve to stoji i nije u suprotnosti sa onim sto sam ja napisala i sto mislim. Kljucna rec je mentalna segregacija, na to sam htela da skrenem paznju ali mozda nisam bila dovoljno jasna.
Ok, nisam mislio na nikog posebno, jednostavno sam quote tvoje pitanje, a ne stav. wink.gif @Viloticka
Vidis, ovo ti je velika zabluda o slobodi izbora. Da, odozgo gledano ti sa nekim ne moras da se druzis ako neces. Medjutim, iznutra imas pritisak okoline. Ne u smislu da te se gura i tera na nesto sto neces ni mrtav da uradis, ovaj je pritisak mnogo neprimetniji ali je veoma jak. Ako se svi druze u grupi i ti si u toj grupi. Ako oni prosiruju poznanstva sa nasima, i ti ces to da radis. Peer group preasure. Lagano & neumitno.
Moguce, ima logike ovo sto pises za neku opstu sliku. Sve je to individualno stvarno zavisi od mnogo faktora ... To kod mene nije slucaj, ne podlezem lako na nikave presure [osim licne] :) Mladja cera bi se sa tobom odmah slozila, njoj jednostavno non stop trebaju ljudi oko nje. Njena rodjena sestra, starija cera, je susta suprotnost. Dva tri dobra prijatelja i to je to. Ja sam nesto izmedju. Ako mi zafale ljudi, odem medju ljude; izlozba, svirka, klub [harley], coffie shop .... Tamo se uvek nadje bar nekliko 'srodnih dusa' sa kojim mozes da provedes ugodno neobavezno vece. Pravi prijatelji se na prste broje. To su ljudi koje ja znam jako dugo, i takvima se ne desava da me uvuku u neku "drustvenu" situaciju koju bas ne bih mogao da podnesem. Pazi Vili girl, razni su tu faktori u prici; godine, iskustvo ... To o cemu ti pricas ja imam iskustva iz puberteta.
Link to comment
Kljucna rec je mentalna segregacija
pa, to postoji i u little italy i china town i veoma su mi interesantni.globalizacija, zar ne? ljudi zive u svedskoj srbiji ili meksickoj US. nista lose u tome.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...