Jump to content
IGNORED

Španija i Katalonija


Lord Protector

Recommended Posts

Kakva solidarnost...

Znate sta, nebitno da li bi trebalo ili ne da se rastave, da li je dobro ili ne, predaleko je ovo otislo da bi se tek tako sredilo.

 

Ovo je pocetak kraja Spanije, bas ovo sa njihovom regionalnom policijom.

Link to comment

Meni je, recimo, zanimljivo ne sa politice vec fenomenoloske strane ovo hapsenje.

Kako Maduro slavi, mogu da zamislim.

 

 

Jutros na radiju Vision, Quito bio neki Katalonac koji je za nezavisnost. Odmah se u program ukljucio spanski ambasador da demantuje i replicira. Stigao je i do Slovenije.

Edited by Budja
Link to comment

Meni je, recimo, zanimljivo ne sa politice vec fenomenoloske strane ovo hapsenje.

Kako Maduro slavi, mogu da zamislim.

 

 

Jutros na radiju Vision, Quito bio neki Katalonac koji je za nezavisnost. Odmah se u program ukljucio spanski ambasador da demantuje i replicira. Stigao je i do Slovenije.

 

Prosto neverovatno koliko osećaju potrebu da demantuju i reaguju na ovakve stvari. Danas je i španski ministar inostranih poslova upitao slovenačkog kolegu Erjaveca da li Slovenija ima nameru da prizna Kataloniju. Istina, Slovenci su pokazali neke otvorene simpatije prema pravu Katalonaca na samoopredeljenje, ali ipak... Takođe, članak u El Paisu koji se veoma ozbiljno osvrće na politički pamflet-video "Help Catalonia" i demantuje stavku po stavku ono što je tamo navedeno.

 

Što se tiče tog klipa "Help Catalonia", čak i da ne znam ništa oko katalonske krize, meni to deluje infantilno, da ne zaslužuje neki ozbiljan osvrt. Naravno, to ne znači da je situacija tamo laka. Ali, recimo, ovaj video koji je uradio Guardian je ostavio mnogo bolji utisak na mene kao nekoga sa strane.

 

Link to comment

Kakva solidarnost...

Znate sta, nebitno da li bi trebalo ili ne da se rastave, da li je dobro ili ne, predaleko je ovo otislo da bi se tek tako sredilo.

 

Ovo je pocetak kraja Spanije, bas ovo sa njihovom regionalnom policijom.

baš će tako da završi španija. toliko je prošla kroz dugu istoriju i sad će da nestane jer je bjork na strani punđemona.ajde ..
Link to comment

Procenjuje se da je na jučerašnjem protestu u Barseloni bilo 200.000 ljudi. Protesti su održani i u Đironi, Ljeidi i Taragoni.

 

Sutra se očekuje odgovor Pućdemona, ali šansa da će se on izjasniti sa da ili ne oko toga da li je proglašena nezavisnost vrlo mala.

 

Najverovatnije je da će Madrid sutra aktivirati član 155. Postoji neka priča da bi Madrid bio zadovoljan ukoliko bi katalonske institucije raspisale izbore. Ali, prvo, to nije sigurno, a drugo, independisti odbijaju takvu mogućnost. Da su stavovi zaoštreni govori i izjava lidera PP u Katalunji, Albiola, koji kaže da bi trebalo raspisati izbore, ali i zabraniti učešće partijama koje se zalažu za nezavisnost. Centrala PP je demantovala da je to zvaničan stav te partije.

 

Večaras se na ulicama skupljaju unionisti

 

 

Pućdemon se preselio i pod stalnom zaštitom je specijalne jedinice Mososa

 

 

 

18.10.2017 - 05:00 H.

Carles Puigdemont is increasingly concerned about his safety. The President of the Government has temporarily left his home in Girona to settle in the official residence of the Palau de la Generalitat . In addition, for a few days, it has a reinforced protection device in which agents of the Special Intervention Group (GHG), the elite unit of the Mossos d'Esquadra , as confirmed by El Confidencial sources close to the operation.

 

El Confidencial

 

 

 

Pripadnici Guardia Civil i nacionalne policije koji se nalaze na kruzerima (2 u Barseloni i 1 u Taragoni) postaju prilično nervozni, jer su tu skoro mesec dana. Kako piše El Pais pogotovo je kritično raspoloženje na brodu Piolin čija je spoljašnjost oslikana poznatim likovima iz crtanih filmova (ona ptica što kaže "čini mi se da sam videla cica macu"). Tu je bilo i dosta fazona na račun toga.

 

Koliko sam video juče je Kaiša osiguranje raskinulo polisu katalonskom parlamentu, zbog uvećanog rizika.

 

Link to comment

baš će tako da završi španija. toliko je prošla kroz dugu istoriju i sad će da nestane jer je bjork na strani punđemona.ajde ..

Ma ko prica o Bjork osim tebe?

Govorim o doceku Trapera pred zgradom Mossosa.

Link to comment

Rivera iz Sijudadanosa je poludeo ili zapravo pokazuje pravo lice. Kaze da treba sa se oeganizuje posebno telo sa ciljem da se prati da li u katalonskim skolama ima indoktrinacije.

Link to comment

Ovo je poslednji pasus iz jutrošnjeg Pućdemonovog odgovora

 

 

 

Finally, if the State Government persists in preventing dialogue and continuing repression, the Parliament of Catalonia may proceed, if it deems it appropriate, to vote the formal declaration of independence that did not vote on October 10.

 

El Diario

 

 

 

Malo je nategnuto, ali moglo bi da se protumači da nezavisnost nije još uvek proglašena. Ako ima dobre volje...

 

Link to comment

Мислим да ниси схватио. Пјесми не фали апсолутно ништа, него је само стављена као контра примјер да има и добрих.

Link to comment

Pismo Pućdemona odbijeno na keca, što znači da je sve već unapred pripremljeno. Po meni je bilo prostora da se iz poslednjeg pasusa pisma tumači da nezavisnost nije proglašena i da se još neko vreme drži status quo. Čini mi se da će svetske agencije preneti samo kako Pućdemon nije poslao zadovoljavajući odgovor i da će u subotu biti aktiviran član 155. U principu je ostavljeno Madridu da sam reši stvar. U Madridu su nervozni i iz razloga što ne mogu mašineriju koju su pokrenuli dugo da drže na stend baju.

 

Aktiviranje člana 155. je ostavljeno za subotu, jer će Rahoj danas verovatno tražiti dodatnu podršku Brisela. Ali ne verujem da će dobiti neku blanko podršku, bez dodatnih upozorenja.

 

Na unutrašnjem planu PP je napravio načelan dogovor sa PSOE koji bi trebalo da da podršku aktiviranju člana 155. da bi se zauzvrat u nekoj skorijoj budućnosti pokrenuli razgovori o ustavnim promenama. Međutim, teško je verovati da će PP, kao jedan od generatora ove krize još od 2010, hteti bilo šta da menja. Po pojedinim predlozima koji su juče bili u opticaju (zabrana partija independističkog bloka - Albiol i Casado) mislim da mogu samo da pogoršavaju stvari.

Link to comment
  • James Marshall locked this topic
  • Redoran unlocked this topic
×
×
  • Create New...