Jump to content
IGNORED

Tolkien vs. Andric


Аврам Гојић

Koja je knjiga bolja?  

118 members have voted

  1. 1. Koja je knjiga bolja

    • Lord of the Rings
      32
    • Na Drini cuprija
      86


Recommended Posts

Vi Tolkinom smoreni, niste mi jasni što toliko pominjete film. Jeste li pokušavali da ga čitate kao klinci, ili nedavno posle onolikog hajpa oko filmova, sa "daj baš da vidim šta tu ima" mindsetom?
Ja sam, konkretno, spomenula film jer je neko pitao nekog da li je probao da cita tek posle odgledanog filma, pa cisto da se ogradim da nije bilo tako. Hobita sam citala u osnovnoj, pitala bibliotekarku ima li neki predlog i ona mi dala, jer se njenom sinu, koji je mojih godina, svidelo. Meni bas i ne. Gospodara sam uzela, cini mi se, 2003. (sa 17 godina), film je vec postojao, ali ga nisam pogledala, a i uglavnom se trudim da prvo procitam knjigu pa onda pogledam film, obrnuto mi skroz kvari dozivljaj. I naravno da infantilno ne znaci nekvalitetno. Sa Andricem sam pocela negde u isto vreme kad sam probala da citam i Gospodara i od tada mu se vratila nekoliko puta. Eto, nadam se da sam dovoljno kompetentna da dam glas. :D
Link to comment
Ne. Tolkin ipak jeste predmet veceg akademskog interesovanja (ukucas Andric i Tolkien u google scholar i uporedis broj radova o njima).
"Beatles" ostavlja daleko u prasini i Tolkiena i Andrica na Google Scholar.Toliko o tome.
Link to comment
naravno, to da je Tolkin infantilan je, like, your opinion, dude.za mene je LoTR nimalo infantilna parabola o kraju detinjstva. i da, naravno, bajka. da se i ja opredelim javno: može se Tolkin voleti ili ne, sve OK. ali reći da LoTR nije vrhunsko pripovedanje mi je u rangu tvrdnje sa Foruma B92 da je Novak Đoković obični luzer.
Čekaj, stani, pazi, vidi, evo, gledaj, don't shoot the messenger, ja ti samo prenosim Moorcockovo mišljenje. Sa kojim se 100% slažem.Tolkinova pisanija (koja volim!) su pastiš crno-belog dobra-vs-zla i žala za prošlim boljim vremenima kad su Muškarci bili Pravi Muškarci. "This is not to deny that courageous characters are found in The Lord of the Rings, or a willingness to fight Evil (never really defined), but somehow those courageous characters take on the aspect of retired colonels at last driven to write a letter to The Times and we are not sure - because Tolkien cannot really bring himself to get close to his proles and their satanic leaders - if Sauron and Co. are quite as evil as we're told. After all, anyone who hates hobbits can't be all bad."(Sasvim je druga tema da li Moorcock ima autoritet da nekog naziva infantilnim. Ali Elrica pljujem samo kad je kim philby tu, LOTR ću pred tobom :P)
Link to comment
naravno, to da je Tolkin infantilan je, like, your opinion, dude.za mene je LoTR nimalo infantilna parabola o kraju detinjstva. i da, naravno, bajka. da se i ja opredelim javno: može se Tolkin voleti ili ne, sve OK. ali reći da LoTR nije vrhunsko pripovedanje mi je u rangu tvrdnje sa Foruma B92 da je Novak Đoković obični luzer.
Мало си учитао хајку у првом посту, али нема везе. Питање је јако занимљиво. Делује да Андрић има бољи занат у рукама, али је теже поредити јер је распон Толкинове визије енорман, а и његов стил је сведен да одговара архетипском садржају књиге. Елем, најважније Господар није парабола, није метафора, није ништа друго до прича о томе што се прича. Толкин је то више пута наглашавао и осећам да људи који ту књигу читају као параболу или метафору невероватно маше поенту или се једноставно плаше да се препусте.
Ne. Tolkin ipak jeste predmet veceg akademskog interesovanja (ukucas Andric i Tolkien u google scholar i uporedis broj radova o njima).
Господин Гугл је највећи ауторитет на свету, а број погодака је ултимативни аргумент и доказ за све.
Link to comment
Ne bih da dalje sirim ovu pricu, ja sam samo citalac knjiga, a ne strucnjak za knjizevnost. Citao sam oba pisca na originalu, kako rekoh, i znam ko je za mene bolji pisac. Ako hoces apsolutni sud, moraces negde drugde da se obratis (ti si ocito sklon argumentima na bazi autoriteta, buduci da pominjes 'svetske univerzitete' - e, pa ja nemam nikakav autoritet u oblasti knjizevnosti, nula).
Nismo se razumeli. Ne radi se o autoritetu nego o interesovanju. Cinjenica je da Andric maltene nikoga ne interesuje van eks-Ju prostora, a pitanje je da li bi i tu bio toliko citan da nije nas jedini nobelovac.
Link to comment
Čekaj, stani, pazi, vidi, evo, gledaj, don't shoot the messenger, ja ti samo prenosim Moorcockovo mišljenje. Sa kojim se 100% slažem.Tolkinova pisanija (koja volim!) su pastiš crno-belog dobra-vs-zla i žala za prošlim boljim vremenima kad su Muškarci bili Pravi Muškarci. "This is not to deny that courageous characters are found in The Lord of the Rings, or a willingness to fight Evil (never really defined), but somehow those courageous characters take on the aspect of retired colonels at last driven to write a letter to The Times and we are not sure - because Tolkien cannot really bring himself to get close to his proles and their satanic leaders - if Sauron and Co. are quite as evil as we're told. After all, anyone who hates hobbits can't be all bad."
Ама, зашто ако неко пише о архетиповима и прастарим темама (добро против зла) мора за нечим да жали и какав је сад то хомоеротицизам са мушкарцима. Превише, бре, учитавате Толкину. То је прича о томе о чему се прича.А Муркок једе говна, па једе говна. Он некоме замера инфантилност, еј, он! Он некоме прича о приповедању и креацији. Агак и Гагак, мош' мислити.
Link to comment
Nismo se razumeli. Ne radi se o autoritetu nego o interesovanju. Cinjenica je da Andric maltene nikoga ne interesuje van eks-Ju prostora, a pitanje je da li bi i tu bio toliko citan da nije nas jedini nobelovac.
ali se ne radi ovde o dodeli Oskara popularnosti, nego o Nobelovoj nagradi, pa činjenica da je Andrić neinteresantniji u svetu ne bi trebalo da ima bilo kakve veze
Link to comment
Hobita sam citala u osnovnoj, pitala bibliotekarku ima li neki predlog i ona mi dala, jer se njenom sinu, koji je mojih godina, svidelo. Meni bas i ne. Gospodara sam uzela, cini mi se, 2003. (sa 17 godina)Eto, nadam se da sam dovoljno kompetentna da dam glas. :D
Može. Ožeži!Mada nije mi jasno zašto bi uzela da čitaš Gospodara prstenova ako ti je Hobit već bio fuj :unsure: Ja sam Hobita noću čitao mlađoj sestri koja se pokrivala preko glave od straha šta će biti sa Bilbom... i tranzicija na LOTR je posle bila neizbežna. (A onda sam uzeo Mač od Šanare i ogadio sebi fantasy na sledećih X godina...)
Link to comment

Često i rado se vraćam obojici autora, premda sam Tolkiena čitao sigurno 6-7 puta pre filmova, (koje me je bilo strah da gledam, jer sam znao da će Jacksonov casting pregaziti likove iz moje mašte), a Andrića (Ćupriju, Gospođicu i Hroniku) tek po jednom, osim Pripovedaka, Znakova i naročito Nemira koje često nasumice otvorim i pročitam po par strana.Iako je glasanje Babac vs Žabac, glasam za Tolkiena, zbog ravnoteže.

Link to comment
Ама, зашто ако неко пише о архетиповима и прастарим темама (добро против зла) мора за нечим да жали и какав је сад то хомоеротицизам са мушкарцима. Превише, бре, учитавате Толкину. То је прича о томе о чему се прича.А Муркок једе говна, па једе говна. Он некоме замера инфантилност, еј, он! Он некоме прича о приповедању и креацији. Агак и Гагак, мош' мислити.
Kakav homoerotizam? To je samo mitološki žal za mladost. Bukvalno ceo Tolkinov opus je prožet tim vajkanjem o nekim herojskim davno prošlim vremenima... to daje jedan ton pripovedanju koji ne mora sam po sebi da bude glupav, ali ispada takav kad ti se utucava u glavu iz stranice u stranicu. Valjda služi da uspostavi kod čitaoca suspension of disbelief, te during the waaar... priče te čine da poveruješ da je back in the day sve bilo moguće.Ali iritira supermature Michaela Moorcocka zato što je njegov teen angst beskonačno zreliji, na sve strane bledi gothic antiheroj koji nabija žene na svoj pakleni crni falusoid i posle plače za njima. Četrnaestogodišnjak najviše prezire "detinjaste" stvari :)
Link to comment
Ali Elrica pljujem samo kad je kim philby tu, LOTR ću pred tobom :P)
mooožda si odabrao pogrešno vreme, trenutno igram RPG u Warhammer sistemu, ali po pričama smeštenim u Murkokove svetove...smile.gifove Murkokove filipike ne bih komentarisao, tipičan anglosaksonski (s)wordplay koji mi nije preterano zanimljiv.I, na kraju, šta hvali žalu sa starim dobrim vremenima? (da ne govorimo da se zlatno doba sveta, tj. početak Četvrtog razdoblja, odigrava posle finala knjige, ali to je već geekovština najvišeg reda. dodaću i to da se u narativu LoTRa stara vremena češće pominju kao doba velikih padova u tamu nego kao neki do jaja izvor nadahnuća za junake Trećeg razdoblja, koji su sami heroji stotog etičkog nivoa, jer su takvi kakvi su, smrtni i krhki, izneli na plećima ono što ni veliki Izildur nije mogao, jebote. jedan geek je priču LoTR-a nazvao, sasvim ispravno, "obračunom služinčadi". kakve pa tu nostalgije ima?) Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...