Jump to content
IGNORED

Film is not dead


Indy

Recommended Posts

Nisu skeneri sad skupi... ima i onih univerzalnih kombo (printer/skener) koji imaju plastični dodatak za ubacivanje filmova. (Možda ih nije lako naći, ali postoje takvi modeli). Poenta je, ne treba ti profi skener.
Znam to, ali sam trenutno bas dekintiran + imam neki vazniji poveci trosak krajem godine, da cu mozda morati da prodam par objektiva :(
Link to comment
  • 3 months later...
  • 1 month later...

Ajde da padne jedno nadovezivanje - gde ima u Bg da se kupi foto labo oprema za sve što nije digitalno ? Dakle, filmovi, hemikalija , papiri, sve drugo ?I ja sam se zadnji put time bavio pre četvrt veka

Link to comment
Ajde da padne jedno nadovezivanje - gde ima u Bg da se kupi foto labo oprema za sve što nije digitalno ? Dakle, filmovi, hemikalija , papiri, sve drugo ?I ja sam se zadnji put time bavio pre četvrt veka
Evo, sam da odgovorim i podelim sa zainteresovanima , ako ih ima. Pre više od četvrt veka sam se bavio fotografijom, amaterski, kad stignem. Posle, kretoše oni idioti, pa digitalni aparati. Odjednom sam shvatio da tone snimaka koje staju na digitalac umanjuju doživljaj, bar meni, ostaju na nekom disku da bi se gledale naknadno, što uvek zaboravim - i poželeo sam da se vratim pravim fotroaparatima "na film" i pravljenju slika. Sve što sam imao od opreme sa godinama mi je razvučeno i sad sam klot.Sasvim slučajno sam saznao da se jednom mesečno ili dvomesečno u "Staklencu" održava berza polovne foto-opreme ( ima i nove švercovane). Poslednja je održana baš juče što se poklopilo sa mojim pitanjem. Bilo je baš svega i svačega - objektiva, pribora, aparata, osvetljenja, itd. Bilo je i egzotike, starinskih aparata, retkih ili skupih, za delove, neispravnih, torbi. Najčešće se pojavljivao Nikon, Minolta, Canon , od srednjeformatnih Mamya, Haselblad, Bronica.Išao sam da pokupim informacije i omirišem buduće snabdevanje. Međutim,nema uopšte aparata za pravljenje slika, papira i hemikalija ( osim na jednoj tezgi sa skromnim izborom )te preostaje prosečni doživljaj iz fotografskih radnji za taj deo.Koliko sam saznao, postoji samo jedna firma u Barajevu koja prodaje i to.Cene su neverovatne - ono što sam nekad želeo a nisam nabavio jer je koštalo samo telo po hiljadu maraka, sad u kompletu možeš dobiti za 80-200 eura. I nekako planiram da krenem i u tu avanturu, ne bi li izbegao izučavanje fotošopa i sve složenijih digitalaca - imam dosta prostora u mračnom potkrovlju, pa videćemo. Za početak , imam skromne ambicije, razmišljao sam da počnem sa delovima grada koji će uskoro nestati.Ajte i vi neku informaciju, ako znate gde šta imaPrimer : Nikon F65 - 40eura Edited by kapetanm
Link to comment
Ajte i vi neku informaciju, ako znate gde šta ima
Nekad je na 6. spratu zgrade na Trgu Republike gde je pozoriste Bosko Buha bila prodavnica filmova, foto papira i hemikalija. Ulaz pored samog pozorista, iz Cika Ljubine. Prodavali su Ilford i Forte.Videh [relativno] skoro da se pominje [isto] to, kao "Hamer" - ne znam da li radnja jos postoji ili ne.To je isti sprat gde je nekad bio Foto Savez Beograda, ako me secanje sluzi.Ako si u prolazu tokom radne nedelje, svrati i javi sta si saznao.
Link to comment

Ima li ko preporuku za dobru foto radnjicu u BG koja jos uvek dobro razvija/izradjuje ali i skenira negative? Za sada sam probao par njih i uglavnom je lose :(Inace, posle duzeg digitalisanja, presao sam na Nikon F90X sa nekoliko matorih manuelnih prajmova, sto je totalno drugaciji trip. Osecam se kao najgori noob :D

Link to comment

U cemu je poenta koristiti maloformatni filmski aparat, pa onda u fotoradnji razvijati i skenirati negative. Ni u ludilu ne mozes da dobijes kvalitet koji nude kompaktni digitalci (o DSLR-ovima ne treba ni pricati). Pri tome su cene takve, da ako malo vise fotografises kupovina DSLR-a ti se brzo isplati. Ja nekako sad bavljenje filmskom fotografijom vezujem iskljucivo za:1) potpuno analogni proces uz rucno povecavanje fotografija (znaci nikakvo skeniranje filmova)2) snimanje na srednjem i velikom formatu i profi skeniranje (na drum scenner-u), sto je vraski skupo, ali se isplati fotografima kojima je samo povremeno potreban ekstremno visok kvalitet te im se ne isplati kupovina srednjeformatnih ledjaInace, za ono sto ti hoces, nekada su (pre 7-8 godina) ubdeljivo najbolji bili Agfa-foto (mozda se sada drukcije zovu) na pocetku Svetogorske preko puta Radio Beograda.

Link to comment
Nekad je na 6. spratu zgrade na Trgu Republike gde je pozoriste Bosko Buha bila prodavnica filmova, foto papira i hemikalija. Ulaz pored samog pozorista, iz Cika Ljubine. Prodavali su Ilford i Forte.Videh [relativno] skoro da se pominje [isto] to, kao "Hamer" - ne znam da li radnja jos postoji ili ne.To je isti sprat gde je nekad bio Foto Savez Beograda, ako me secanje sluzi.Ako si u prolazu tokom radne nedelje, svrati i javi sta si saznao.
Jeste ,Hamer, raspitao sam se danas.U Staklencu prodaju dve vrste maloformatnih cb filmova- Ilford i osetljiviji Kodakov ( kodakova radnja) . Oba su po 520 dindzi. Nisam imao vremena da dalje čačkam, mislim da ima još.Moja lična strategija je posedovati jedan SLR kvalitetniji aparat, jedan 6x6 za portrete i enterijerske motive i , naravno, prosečni digitalac za ovekovečivanje uzvika tata vidi kako plivam ili ulova sa pecanja.Radosna vest : U garaži, tražeći neki alat, nađem kesu iza džaka s cementom , u kojoj su 2 Kijeva, 1 komplet objektiva (tele i zoom)za iste, + 1 Agfa ;)

dd3991cf26.jpg

Link to comment
U cemu je poenta koristiti maloformatni filmski aparat, pa onda u fotoradnji razvijati i skenirati negative. Ni u ludilu ne mozes da dobijes kvalitet koji nude kompaktni digitalci (o DSLR-ovima ne treba ni pricati). Pri tome su cene takve, da ako malo vise fotografises kupovina DSLR-a ti se brzo isplati. Ja nekako sad bavljenje filmskom fotografijom vezujem iskljucivo za:1) potpuno analogni proces uz rucno povecavanje fotografija (znaci nikakvo skeniranje filmova)2) snimanje na srednjem i velikom formatu i profi skeniranje (na drum scenner-u), sto je vraski skupo, ali se isplati fotografima kojima je samo povremeno potreban ekstremno visok kvalitet te im se ne isplati kupovina srednjeformatnih ledjaInace, za ono sto ti hoces, nekada su (pre 7-8 godina) ubdeljivo najbolji bili Agfa-foto (mozda se sada drukcije zovu) na pocetku Svetogorske preko puta Radio Beograda.
Da probam da ti odgovorim. Trenutno nemam digitalac, iako su mi kroz ruke za poslednjih 4-5 godina prosli bas toliko DSLR aparata + 1 Panasonic LX3. Svestan sam nedostataka koje ima filmska fotografija ali...a) dobio sam set NIKON F90X sa manuelnim objektivima: 24/2.8, 35/1.4, 50/1.8, 105/2.0 i 135/2.8. b) filmovi su relativno jeftina stvar a ostaje mi da platim samo izradu/skeniranje, povremeno.Da razvijam samostalno, ne znam, niti imam uslove za tako nesto. Skeniranje pominjem tek kao opciju da imam te iste fotke u kakvom/takvom digitalnom obliku. Izrada fotografija se do sada pokazala kao daleko bolje/kvalitetnije resenje.Sto se tice razlike u kvalitetu digtalno/analogno? Pa zavisi kako posmatras. Meni su slike dobijene sa gorenavedenom opremom vise nego dobre. Cak imaju onaj smek starih vremena, nekako nedostupan bilo kom digitalcu (ok, ne i photoshopu) Ja sam povremeni fotograf, potrosim 1-2 filma za mesec dana, slikajuci svoju porodicu uglavnom, i zadovoljan sam rezultatima, mozda i zato sto nisam prezahtevan. Zafali mi AF, naravno, ali navika je cudo a ja se polako navikao na okretanje i snajperisanje kroz trazilo :)Sto se tice Svetogorske, slazem se, od svih isprobanih radnjica, oni imaju ubedljivo najbolje rezultate, so far. Hvala na odgovoru
Link to comment

Za tebe dobra vest - Nikon je (zbog vide-a) poceo da daje podrsku za manuelne objektive i u srednjoj klasi DSLR-ova (D7000), a medju ovim objektivima mislim da imas dva dosta vredna: 35/1.4 i 105/2.0, mada za ovaj poslednji nisam ni znao da ima u MF verziji.

Edited by Aion
Link to comment

Pa evo javno, amaterski:Kako su slr filmski aparati na trzistu polovnjaka matora roba, zakljucio sam da, kao i kod automobila treba birati ono sto je bilo rasprostrajeno, da ima objektiva i pribora, a poneko i da zna da servisira.tako sam nekako, iz raznih dilema isplivao opredelivsi se za Nikon.moja pitanja odnose se na tri razlicite serije nakon slova F. Jednocifreni -F1,2,i 3, zatim F301,501,601,801, i na kraju, F 50,55,60,70,80. Kod mnogih ima i dodatnih slova,pretpostavlja da su neke verzije postojeceg tipa.Kakve su razlike medju njima ? Ne bih zeleo da bude preterano mnogo elektronike i automatike , nego da bude i meni nesto ostavljeno,+ da je izdrzljiv, a opet, da ima dosta opcija zlu ne trebalo.Objektivi: Da li na njih mogu stavljati i nenikonskeili samo fabricke, ko jos pravi na takav bajonet sistem ?Ako se jos neceg setim, pitacu ponovo, hvala unapred

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...