Jump to content
IGNORED

Zimnica


April

Recommended Posts

Napravio jos jednu turu kimchija. Plan je bio da ovaj put stavim samo jednu kesicu (100g) paprike al sam jednostavno morao da dodam jos trecinu sledece. Jace je od mene  :cry:

 

Umesto abalonea stavio soja sos i cisto sumnjam da ce biti neke razlike osim boje jer je ovaj moj soja sos crn ko noc.

Link to comment

apdejt kiseljenja krastavcica starom jevrejskom metodom laktofermentacije, bez kiseline

tacno 9 dana nakon potapanja u slani rastvor, iz koga sam prosli cetvrtak odlio oko litar i po slane tekucine i umesto nje dodao zasecerenu u strahu da ce biti preslano, krastavcici su fenomenalno ispali, blago su kiseli ali pomalo i slade, omer zacina (biber, korijander, mirodjija takodje pogodjen).

e sad, nije sve ruzicasto, naime ovih 9 dana oni su stajali otklopljeni (tako kaze recept) pritisnuti odozgo drugom posudom da budu potopljeni, pa preko toga krpa. s obzirom da od cetvrtka pa do pre sat vremena nisam bio kod kuce, zatekao sam krpu na podu pored kante, verovatno su se macke igrale, a na povrsini plastike iznad vode i na par krastavcica koji su virili iz vode pojavila se bela skrama, necu da kazem budj ali recimo da se desavalo nesto sto nije dobro. ja sam te "zarazene" bacio, tj neke sam cak i oprao i probao, ukus fantastican, onda sam sve to presuo u drugi sud i sada sam izbacio napolje na terasu na 2-3C sto ce prakticno prekinuti dalju fermentaciju, ali ne znam sta da radim da predupredim ponovnu pojavu ove skrame na vrhu. Secam se da to ume da se desi i sa kupovnima, da se ubudjaju na vrhu i da se to prosto pokupi i baci (a u medjuvremenu isti pojedu:)) ali ovde nisam pametan, da li da odlijem tekucinu napolje i prokuvam je jos jednom, ohladim pa naspem nazad, ili da dodajem ove neke razne salicile i vinobrane i ne znam sta sve postoji kao opcija, kapiram da je sve to otrov a da je ovo prosto neka prirodna plesan koja ako ne bude divljala nema sta mnogo da zajebe ovde.

izvinjavam se kome je gadno, rekoh krastavici su super, zdravi su, nema trulih, stipsa je super odradila tek je poneki malo meksi, vecina je hrskava i crvrsta, poneki su malo suplji unutra, za pocetnicki pokusaj nema osnova za nezadovoljstvo... samo da ih sacuvam barem mesec dana dok se ne pojedu a ima dosta, bilo je 4.4kg...

 

 

c5c3306e7de07e4571ab823d8a7d963d.jpg

f7557cea2d21133928849462e7330634.jpg

Edited by yolo
Link to comment

apdejt kiseljenja krastavcica starom jevrejskom metodom laktofermentacije, bez kiseline

tacno 9 dana nakon potapanja u slani rastvor, iz koga sam prosli cetvrtak odlio oko litar i po slane tekucine i umesto nje dodao zasecerenu u strahu da ce biti preslano, krastavcici su fenomenalno ispali, blago su kiseli ali pomalo i slade, omer zacina (biber, korijander, mirodjija takodje pogodjen).

e sad, nije sve ruzicasto, naime ovih 9 dana oni su stajali otklopljeni (tako kaze recept) pritisnuti odozgo drugom posudom da budu potopljeni, pa preko toga krpa. s obzirom da od cetvrtka pa do pre sat vremena nisam bio kod kuce, zatekao sam krpu na podu pored kante, verovatno su se macke igrale, a na povrsini plastike iznad vode i na par krastavcica koji su virili iz vode pojavila se bela skrama, necu da kazem budj ali recimo da se desavalo nesto sto nije dobro. ja sam te "zarazene" bacio, tj neke sam cak i oprao i probao, ukus fantastican, onda sam sve to presuo u drugi sud i sada sam izbacio napolje na terasu na 2-3C sto ce prakticno prekinuti dalju fermentaciju, ali ne znam sta da radim da predupredim ponovnu pojavu ove skrame na vrhu. Secam se da to ume da se desi i sa kupovnima, da se ubudjaju na vrhu i da se to prosto pokupi i baci (a u medjuvremenu isti pojedu:)) ali ovde nisam pametan, da li da odlijem tekucinu napolje i prokuvam je jos jednom, ohladim pa naspem nazad, ili da dodajem ove neke razne salicile i vinobrane i ne znam sta sve postoji kao opcija, kapiram da je sve to otrov a da je ovo prosto neka prirodna plesan koja ako ne bude divljala nema sta mnogo da zajebe ovde.

izvinjavam se kome je gadno, rekoh krastavici su super, zdravi su, nema trulih, stipsa je super odradila tek je poneki malo meksi, vecina je hrskava i crvrsta, poneki su malo suplji unutra, za pocetnicki pokusaj nema osnova za nezadovoljstvo... samo da ih sacuvam barem mesec dana dok se ne pojedu a ima dosta, bilo je 4.4kg...

 

na kiselom kupusu (pred kraj sezone istina) hoce da se isto stvori ta skrama, a i na tursiji (ako je ista stvar u pitanju, a moguce da jeste)

ja jeo takvu zimnicu godinama i ziv sam jos :)

 

sve u svemu, ne bih ja to kuvao, eventualno vinobran

mada ce on da potamani lakto-bakterije, sumnjam da moze da utepa budj - ona ostaje u sporama koje ne mozes nicim istrebiti

(tj ako tretiras hranu necim sto moze spore da ubije, ne zelis jesti tu hranu ;) )

 

edit: i jedi ih brzo. inspirisan tvojim eksperimentom sam kupio lakto-krastavce, al bili mekani i vukli po ukusu bas mnogo na rasol (cenim jer su ih predugo radile bakterije)

Edited by Zverilla
Link to comment

E hvala, tako nekako sam i ja mislio, da je to nekakav nusprodukat fermentacije na sobnoj temeperaturi u kucnim uslovima. Sad kada sam sve to koliko sam mogao ocistio od te skrame i prebacio u drugi, cist sud i izneo na terasu na spoljnu temeperaturu, dan kasnije nema nikakvih nagovestaja daljih problema. U svakom slucaju ko hoce na poklon neka se javi, treba samo da prodje pored Kalenca.

 

Sad, ruku na srce, kiseli krastavcici su jedina tursija koja po difoltu bolje ispada kupovna nego kod kuce, ali ovi su po ukusu nesto cega nema kod nas. Meni su nasi svi do reda preagresivni sa kiselinom, a ovi moji su skroz blagi, nema nikakve iritacije stomaka, ukus je mesavina kiselkastog, slanog i slatkog, sa jakom zacinskom notom. Mislim da ce biti idealni za razna zimska jela, a ja ih bogme danas poneo na posao. Sad kad kupim skembice u Mornaru, bice pakao.

Link to comment

hvala za tip, inace su u plasticnoj kantici od 5 litara. inace od nuspojava sa krastavcicima, izvestan broj nema sredinu, kao da je bila vodena i iscurela napolje, tako da je ostao onaj deo par mm oko kore. nemam pojma sta im se desilo, mozda sam ih prejako pritisnuo, tj bio je prepunjen sud tako da su se spljostili. no dobro, rekoh, ne smeta mi to jer ukus je super, svidjaju mi se, tamanim ih kao da sam trudnica.

Link to comment

za plastiku od 5 l bi ti trebalo mozda litar ulja ali ionako ces ih brzo pojesti pa mozda nista i ne treba da sipas.mani se hemije (vinobran,konzervansi..)to dolazi u obzir bas kad mora tj.kad pravis nesto sto treba da potraje do iduceg proleca jel?a supljine u krastavcima nisu retkost,pogotovo ako su stariji tj.veci,plod gubi kompaktnost a moze biti i do hibrida 

Link to comment

 

...

Sad, ruku na srce, kiseli krastavcici su jedina tursija koja po difoltu bolje ispada kupovna nego kod kuce...

 

Додао бих још и парадајз паприку. Ако неко има какав поуздан рецепт за спремање исте која је по укусу идентична куповној, ваља ће за следећу зиму.

 

Paradajzpaprika2500.jpg

Link to comment

ti znaš, naravno, za onaj starinski - a naš, lokalni - način kiseljenja krastavaca samo u vodi i na suncu?

 

ovi tvoji su me po ukusu delimično podsetili na te - koje opet pa ne volim, dok su mi tvoji zbog začina i hrskavosti prva liga

Link to comment

jao jeste, sad si me podsetio, to je moja baba radila u onim ogromnim teglama od 5 litara, birala uvek krupnije krastavce za to, naroka onog suvog cveta od mirodjije i onda ostavi na ogradi iza kuce u selu. ni ja ih nisam voleo, mnogo se razbuljuzgave, mada mi je ukus isto uvek bio super ali su mi bili bljak u ustima, narocito ako su bas toliko veliki da imaju krupne i tvrde semenke unutra.

Link to comment

navodno (videh negde na netu), krastavci odmeknu od nekoh enzima koji otpustaju peteljke na krajevima (ne znam da li prava peteljka ili onaj deo gde se krastavac zavrsava)

pa ako se to odsece, oni navodno ostanu cvrsci

 

al nisam probao, te je mozda i mit

Link to comment

jeste to pise u onom receptu koji sam ostavio par strana unazad. ne treba da se odsece strana gde je peteljka nego suprotna, gde je cvet krastavca. meni to zao bilo da uradim, jer volim da zagrizem u tu stranu. inace sam sad gledao u izraelu po ovim radnjama na shukovima gde prodaju zimnice razne, nigde nisam video jedan odsecen krastavac. kapiram da to resavaju nekom hemijom. ovde kod mene je odradila stipsa, svi su krispi, jedino ima ovih supljikavih ali i oni su krispi (dok ne zagrizes vazduh  :cry: )

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...