Jump to content
IGNORED

Aerodromi i letenje


Аврам Гојић

Recommended Posts

Zaista čudno. Mora da su imali loš dan.

 

Ne znam kad si poslednji put/ koliko cesto leteo njima, ali dosta su 'pokvarili' premium [ i hard i soft] product, sto na zemlji, sto u vazduhu...

 

Saying all that, meni je njihova biznis klasa dosta solidna, pogotovo kad je neki error fare u pitanju ;)

Link to comment

Jel leteo neko iz Niša? Zanima me kakvi su generalno i jel ima oko aerodroma da se pojede nešto?

 

Nema šta mnogo da se kaže, klasični mali LC aerodrom, spolja baca na autobusku stanicu :).

Gledaj da ne prođeš pasošku prerano, jer nema mnogo mesta za sedenje.

 

Za hranu imaš bife, može i da se puši.

Link to comment

ETA: prodas na ebay-u i plati se promena imena?

 

Nisam ni znala da postoji citava berza prodaje avio karata! :) Samo ne znam kako se isplati, menjanje imena kod Ryanaira je 100 evra.

Na kraju ide sve po planu, tj. ne moram da menjam povratak zbog sluzbenog puta, tako da nemam brige.

Link to comment

Inace, da li se jos neko cima sa skupljanjem milja za nasu aviokompaniju, tj. Etihad Guest?  Da li je samo moj nalog baksuzan ili svi imaju poteskoca?

 

Promenili su sajt, sad je jos gori, sporiji i uopste ne uspevam da udjem u tacan pregled milja. Stoji mi broj, kada se klikne na taj link trebalo bi da dobijem detaljniji prikaz, medjutim nista od toga (koristim FF browser dok na Operi uopste ne uspevam ni da se ulogujem). :/ Zasto mi je to bitno? Zato sto ne znam sta su uneli automatski od putovanja a za sta moram da im pisem. A moram da im pisem maltene za svaki put, ne samo za roditelje koji su na istom porodicnom nalogu, nego i za sebe. Imam onda utisak da sa tim mejlovima, tj. odgovorima na moje poslate zahteve, odugovlace toliko, vracaju kako mi otac nije na porodicnoj karti, pa ja saljem dokaz da jeste, pa se izvine i onda nista mesec dana, i tako taman da se dovuce do 6 meseci posle, kada vise nema vajde. Vrlo cesto pozelim da odustanem od svega, ali s druge strane mi je krivo, jer letimo ukupno dovoljno da se moze skupiti za jednu povratnu kartu unutar Evrope godisnje, tj. skupili bismo da ne zavitlavaju na ovaj nacin.

 

Nije mi vise ni jasno da li roditelji treba da koriste moj broj (posto sam ja glava naloga) ili da daju svoje brojeve tokom rezervacije/check-ina? Na starom sajtu je pisalo da je svejedno koji broj koriste, sad nema niceg o tome u tom odeljku, i kod oba roditelja ispod mi pise "Miles contributed: 0" sto je nemoguce, jer i od ove cifre koju sad imam na nalogu, deo je od oca.

Link to comment

Mislim da bi trebalo da koristiš svoj broj i za roditelje. Barem je tako na skywards.

 

Za malo učestalije letace pitanje. Čini li vam se da je u procesu popriličan sunovrat avio industrije?

Link to comment

Hvala na pitanju, često se loše izrazim.

 

U smislu kvaliteta "ponude" ne mislim na posadu ili same avione. Već na soft products, manji su mealovi, slabiji kvalitet hrane, naplaćuje se sedište i leg space gde pre nije itd.. Oseti se recesija.

 

U tom smislu više.

Link to comment

Mislim da bi trebalo da koristiš svoj broj i za roditelje. Barem je tako na skywards.

 

Za malo učestalije letace pitanje. Čini li vam se da je u procesu popriličan sunovrat avio industrije?

Da, tako je bilo i za Miles and More dok sam tamo skupljala, pa sam istu logiku primenila i na JU.

 

I ja primecujem to o cemu pricas, sve je uze i tanje.

Link to comment

Hvala na pitanju, često se loše izrazim.

 

U smislu kvaliteta "ponude" ne mislim na posadu ili same avione. Već na soft products, manji su mealovi, slabiji kvalitet hrane, naplaćuje se sedište i leg space gde pre nije itd.. Oseti se recesija.

 

U tom smislu više.

 

Nisam siguran da li je recesija ili samo prevelika konkurencija. Ali cinjenica je da se troskovi rezu i razdvajaju usluge, te naplacuju odvojeno/dodatno.

 

I slazem se uglavnom - mada ima naznaka da neki opet malo okrecu stvar na bolje [novi BA intl biz, AA domestic eko i dr.].

Link to comment

Nije u pitanju recesija, nego uticaj LCC, koji je počeo još pojavljivanjem Southwesta, a sve je eskaliralo masovnom upotrebom interneta, što je dovelo do omasovljenja putnika u avio saobraćaju i gubitka neke vrste eksluzivnosti koja se ranije vezivala za ovaj vid prebacivanja ljudi iz tačke A u tačku B.

 

LCC su prve identifikovale mnoge stvari/procese u lancu koje bi putnik vrlo rado izbegao da plaća ako će mu to doneti jeftiniju kartu, koja je ustvari i osnovna stvar njegovog odnosa sa aviokompanijom.

Link to comment

Nikad vise sa Ryanairom. Za prvi deo nisu oni krivi, sve je išlo lose od jutra, prvi voz prosto tek tako nije išao do aerodroma, pa onda Air train nije radio, ali smo stigli nekoliko min pre, kako piše na sajtu i Boarding karti, zatvaranja za predati prtljag. Onda su nama i nekolicini ostalih sapatnika rekli da su zatvorili prtljag još pre 15min, to je njihovo novo pravilo na Fraportu. Od juče? Jeste, ne piše nigde ali tako je. Dobro, stavite prtljag na sutrašnji let, sta nas briga, možemo još da trčimo da uhvatimo let, međutim to ne dolazi u obzir a i kao ne bismo stigli. "Zemaljska usluga" je ravna nuli, verovatno imaju direktivu da ne rade ništa što bi moglo pomoći ljudima već naplatiti promenu karte, novu kartu...

Edited by I*m with the pilots
Link to comment

Zavisi koji aspekt puta :D

 

Sta ti se desilo?

 

 

qatar?

šta ti se desilo?

 

 

Zaista čudno. Mora da su imali loš dan.

 

Počnimo od sitnice. Let do Dohe iz Beograda. Tri jela na meniju. Jedno vegeterijansko. Mi sedimo u drugom redu u ekonomskoj klasi. Dođe do nas (znači samo jedan red je uslužen), tražimo jelo bez mesa. Nema - nestalo. Sve je uzeo prvi red. Znate, imamo samo 4-5 komada tih bez mesa, a iz nekog razloga svi ih traže, pa nestanu. A!? Trebalo je da naglasite pri kupovini karte da želite vegeterijanski obrok (ta opcija nije postojala pri kupovini karte na njihovom sajtu). Al ajd da ih pohvalim, stjuardesa se iscimala i videla da lik ispred nas posle 10-15 min. nije otvorio uopšte svoj veg. obrok, pitala ga da li bi želeo nama da nam ga dao i dobili smo.

 

Kad smo kod sitnica, da vratim malo fim unazad: web check-in ne radi. Zaglavi se kod unošenja broja katarske tranzitne vize, klikneš Next, on samo izbriše sve što si ukucao i vrati te na taj isti korak, bez ikakvog objašnjenja, poruke o grešci ili tako nešto, plus traži podatke koji ne postoje na samoj vizi (bez ikakvog objašnjenja gde bi se mogli nalaziti ti podaci). Na aerodromu u Beogradu lokalni zaposleni iz Katara na šalteru greškom nam daje odvojena sedišta (8A i 9B umesto 8B) - došli smo dovoljno rano, nema šanse da nije bilo 2 sedišta u avionu spojena (plus da nije bilo, valjda bi nam rekao ,,izvinite, nema"?). Kada smo posle sat vremena skapirali šta se desilo, na šalteru nam kažu ,,e jebiga sad više nema mesta". Mislim OK, zamenili se u avionu s nekim ljudima koji su isto tako istumbani i jednim dečkom koji je bio raspoložen da se uklopi, nije bila neka frka, ali to nije ,,premium" usluga, valjda se u premium kompanijama obraća pažnja na takve sitnice.

 

Sad ono glavno:

 

Izlazimo u Dohi. Čekaju nas odma na izlazu, nas troje koji smo imali let za Tokijo (Naritu) za nekih 8 sati. ,,Vaš let je prebukiran, imate dve mogućnosti, za 2 sata na let za Bankok pa odatle na Hanedu, i dobijate po $150 kompenzaciju, i stižete u Tokio sat vremena ranije, ili plaćen hotel i sutra ujutru isto za Hanedu direktno i po $250, ali stižete u Tokijo 5-6 sati kasnije". Mi smo nameravali da iskoristimo 8 sati između letova da odemo do Dohe (zato smo vadili katarske tranzitne vize), sad treba da biramo da li batalimo Dohu ili da nam propadne prvi dan u Tokiju. Sluđeni, jer nas riba iz Katara pritiska, kao nemate mnogo vremena ako hoćete preko Bankoka, moramo odmah da vam menjamo karte da bi ste stigli na avion. Mi biramo ovo prvo i kao jebiga jebeš Dohu, ajde da nam ne propadne Tokio. Treća žena koja putuje i ne govori engleski se muči kako da javi ćerci koja je čeka u Tokiju da treba da ide na Hanedu a ne na Naritu, jer je wifi na aerodromu očajan (prvo sto godina mu treba da se poveže, onda ti traži ili broj rezervacije Qatar Airways-a ili registraciju preko SMSa - šta ako ne putujem Qatarom i nemam domet? debilno - drugo što je loše podešen i ne propušta pola aplikacija, pa tako ne radi Viber uopšte! I to nije bilo samo do mog telefona, 4 uređaja smo probali i isti problem, i isto u povratku posle 2 nedelje).

 

I onda to trajeee....mi smo sat vremena zaglavljeni u pred-tranzitnoj zoni, ispred skenera, gde nema ničega osim transfer šaltera i WCa. Voda u WCu nije za piće, a sve one fontane za pijaću vodu iz nekog razloga zamotane u celofan...da se kupi nešto da se jede pije, nema. Jurim osoblje da nam donesu neku vodu koju dobijamo posle pola sata. U međuvremenu je žena koja nas je dočekala otišla s našim pasošima i kartama, pa onda rekla, ,,a ja sad moram da idem, evo moja koleginica će da vam završi" i onda i ona nestaje. A tamo ima zilion ljudi, svi kao nešto rade a u stvari 90% njih bleji, stoji u mestu ili se šetka levo-desno, i svi su spori kao puževi. Ja posle 45 min pitam nekoga ,,e a šta je sa nama?" i niko ne zna ništa, evo sad ću da pitam kolegu i tako. Kao primer toga, ona prva žena je donela ovoj našoj saputnici telefon da zove ćerku, pošto je u Tokiju bilo neko zlo doba niko se nije javio isprva. Posle ćerka zove taj broj i kao e zvali ste me. U Dohi se javlja naravno neko deseti, ne nismo vas zvali, ne znamo o čemu pričate. Srećom pošto su joj rekli da je dobila Katar Ervejz uakpirala je da treba da zove kevu.

 

Napokon stižu nove karte. I onda trči na avion, jer nema mnogo vremena. A čekaj, a pare!? A da da. Daće vam vaučer na gejtu. Kakav sad vaučer, valjda su nam keš obećali. Vidite na gejtu, morate ići, nemate vremena.

 

Na gejtu ovoj ženi daju vaučer, naši nisu još gotovi (?). Evo čekirajte se, pa sačekajte zvaćemo vas. Dobijamo vaučer 5 min pre ulaska u avion. Šta s tim? Unovčite u Bankoku, na Hanedi ne može, ili u Beogradu. OK.

 

Imam doduše vremena da razmišljam, jer je ta promena donela daljnih 7 sati drndanja u avionu i po aerodromima na naše putovanje, pa shvatam da smo zajebani. Zašto smo mi izbačeni sa prebukiranog leta 8 sati pre njega (još smo se čekirali za isti daljnih 6-7 sati ranije)? Obično se prebukiranje rešava tako što na gejtu ljudima kažu da je let prepun, pa traže dobrovoljce da se uz nadoknadu odreknu svog mesta. Nama to nije nuđeno, nije bilo ,,može ova dva leta ili da vidite da li će neko drugi odustati", jok. Mislim, mogao da sam da vidim da li ću upasti na taj večernji let, pa onda da me prebace na taj jutarnji ako izvisim. Ne, oni su nas izbacili da ne bi morali nekom kasnijem transfernom putniku (ili nekom na ček-inu) da kažu da nema mesta na avionu. Lakše je bilo nas nogirati. Btw kompenzacija im je bedna realno, za let takve dužine (10+ sati) kod Lufthanze dobijaš 600 evra. Premium? I think not.

 

Na letu opet nestaje vegeterijanskih obroka dok hrana dođe do nas. ,,Znate, specijalni zahtevi..." e sestro, em nisam mogao to da biram, em sam prebačen sa drugog leta, sve i da sam mogao džabe. ,,Znate, moraću da pričam sa nadređenima, uvek nam se to dešava, nema nikada dovoljno veg. obroka..." slažemo tužnu priču kako smo prebačeni sa leta na let i da nismo imali vremena da jedmo i da umiremo od gladi, opet da pohvalim stjuardesu koja je iznekud izbunarila neki zaostali veg. obrok s prethodnog leta.

 

U Bankoku tražimo nekog iz Katara da unovčimo vaučere. Kažu nema ,,nema nikog ovde iz Katara još 3 sata". Naš let kreće za 2. Ćorak. Let od Bankoka je ANA, pa nas preuzima njihovo osoblje. Ovi su još sporiji i pogubljeniji od ovih u Dohi. I ako imamo bording pasove već, moramo na transfer šalter. Žena tamo kaže ,,ali vaš prtljag je otišao na Naritu, nije uopšte u Bankoku pa da ide za Hanedu". Tad shvatamo da nam genijalci u Dohi nisu izdali nove baggage tagove. Ne ne, kažem ja, rekli su nam eksplicitno da ide i naš prtljag sa nama, proverite s njima. ,,Dobro sedite", i tako čekamo sat vremena, opet bez pasoša i karata (a iz nekog razloga na BKK ne možeš vodu da kupiš bez i pasoša i bording pasa! aaaa). ,,Aaa da, pa jeste prebačen prtljag, ali što vam nisu odštampali tagove? (to se i ja pitam)" i žena prežvrlja na postojećim stare brojeve i upiše nove. Onda opet trči na avion.

 

Povratak. Dolazimo na Naritu, vidimo da je volšebno pomeren avion da kreće 20 min. ranije. Bez ikakvog obaveštenja (niko me nije zvao, poslao mejl, ništa). Mislim, raspali stari Jat je zvao da te obavesti da je pomeren let za pola sata, ovi ništa. Srećom stigli smo dovoljno ranije na aerodrom i nije bilo gužvo, ali šta da sam stigao knap? Rekli bi mi ,,zatvoren bording, sori". Na Naritu uopšte ne radi osoblje Katara već daleko uslužnije osoblje JAL-a (njihov oneworld partner). Pitamo za ove vaučere. Odmah proveravaju, kažu mi ne možemo ali poslali smo mejl osoblju u Beogradu da vam oni to pripreme kada sletite. OK, super.

 

Slećemo u Beograd. Vaučeri? ,,A da, znate, dobili smo mejl, ali mi na aerodromu ne radimo novčane transakcije. Morate u našu kancelariju u Knez Mihailovoj. I prvo da im se najavite unapred par dana, da vam pripreme pare..." :isuse:

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...