Jump to content
IGNORED

Srbija


Delija67

Recommended Posts

Elem, konji nisu na Staroj, vec na Suvoj planini, srecom, imali smo vremena i raspolozenog vodica (s obzirom da gore moze da se izadje samo terencima) pa smo iskoristili guzvu i krenuli sa beracima lekovitog bilja. Od velikog krda, ostalo ih je samo cetirikonji02.jpgkonji.jpgmada su i oni na meti lovaca, ali ih makar tokom sezone berbe paze lokalni travari koji tu imaju kucice.

Link to comment

Bolesno. Ali, sa druge strane, njih niko ne stiti, kao ni ostalu floru i faunu na Suvoj planini, sad je glavni hit sverc lekovitog bilja, s obzirom da tamo obilno rastu neke prilicno retke vrste, poput nocurka, petrovca i vilinog sita. Suva planina je divna, ali potpuno divlja i zapustena (sto ne znaci da treba da bude komercijalizovana kao Zlatibor). I ono malo sela sto je bilo je propalo ili je napusteno (vidjali smo fenomenalno lepe starinske kuce usput, ali samo sto se nisu srusile). A da se ima sta videti, ima, mi smo za to kratko vreme koje smo proveli obisli rimski Via Militaris i hiljadugodisnji hrast - zapis. Nisam bas stigla da se raspitam za smestaj (postoji planinski dom) ali u svakom slucaju treba naci nekoga u lokalu, s obzirom da je ipak potreban vodic.

Link to comment
da li je jos neko slucajno cuo za neko stado divljih konja koje se tu muva
mislim da je Zajcev
ja sam pitome prirode, a zovu me "konj" zbog neke druge simbolike :s_w: ...inace imam odlicnog vodica. cuvenog "pedu". malo je strokav al zna lokacije kakve ne mozete helikopterom da nadjete...
Link to comment
ja sam pitome prirode, a zovu me "konj" zbog neke druge simbolike :s_w: ...inace imam odlicnog vodica. cuvenog "pedu". malo je strokav al zna lokacije kakve ne mozete helikopterom da nadjete...
Ako i ti volis u pedu, onda ovaj svet stvarno ode dodjavola... :o
Link to comment
  • 1 month later...

U petak sam bila u Zasavici, specijalnom rezervatu pridode u blizini Sremske Mitrovice. Posto slike govore vise od hiljadu reci :P necu mnogo da davim s pricom, ali bih da napomenem da:- postoji vizitorski centar, u kome je moguce prenociti (mada se treba prethodno najaviti) za svega 500 din po osobi- u Zasavici su neprestano volonterski kampovi, sto tematski (kao na primer arheoloski, koji je nedavno zavrsen) sto posveceni uredjenju pasnjaka Valjevac- na ulazu je demonstraciona farma u kojoj se mogu videti mnoge retke i ugrozene vrste, kao sto je mangulica (cupava svinja nalik na divlju), vitoroga koza, busa, podolsko govece... U samom rezervatu ima oko 600 biljnih i ko-zna-koliko zivotinjskih vrsta, a nedavno je otkrivena i riba Mrguda, koja je izuzetno retka, kako u Srbiji, tako i u Evropi. - prosle godine dopremljeni su i dabrovi, koji su do nedavno bili potpuno istrebljeni sa ovih prostora. Trenutno ima 11 porodica dabrova, koji se sire po Srbiji i vec su stigli do Drineslike (slikao moj kolega fotograf, zato su 'vako lepe)18.jpg"Rimska vila" u kojoj su smesteni ucesnici volonterskih kampova19.jpgi jos jedan pogled na istu20.jpgkamp12.jpg11.jpgvolonteri u akciji (u pitanju je medjunarodna ekipa, ova devojcica na magarcu je iz Valensije, a ima puno Italijana, Velsana, Madjara...)17.jpgtreze vodu rasljama(nastavak sledi)

Link to comment
5.jpgdolap, koji je inicirao krajnje zanimljivu pricu - upravo ovde počeli su prvi povrtarski radovi u Srbiji. Naime, 1847. godine u obližnje selo Radenkovići stigle su prve paprike i paradajz, a doneo ih je neki Bugarin. Od tog doba do današnjih dana Sremci sve povrtare zovu ?Bugari?. To na primer, nisam znala, kao ni da se mladunce magarca naziva pule:(slede slike sa demonstracione farme, ali i sa obliznjeg pasnjaka)16.jpg14.jpg15.jpg8.jpg(nastavak sledi)
Link to comment

(steta pa nemam slike mangulica kako se kaljuzaju, to je spektakl)konacno, kada smo dosli u kampu su bili skauti iz Velsa koji su radili na iskopinama u Sirmijumu i odlucili da izvrse "invaziju" na Sremsku Mitrovicu obuceni kao Rimljani:DSC_0597.jpgDSC_0602.jpgDSC_0622.jpga ovo je logorska vatraDSC_0965.jpgDSC_0985.jpgsve u svemu, najtoplije preporucujem odlazak (na sajtu su sve informacije, kao sto sam pomenula, nije zgoreg najaviti se)

Link to comment

PS. jos nekoliko slika, ne mogu da odolim :P 4.jpg9.jpg(mangulice se kaljuzaju, mada se ne vidi najbolje)6.jpgovde se klopa (a ima i "bircuz kod dabra")3.jpga ovo je pasnjak Valjevac, inace najstariji u Srbiji (tacnije, poslednjih 300 godina nije preoran). Volonteri trenutno rade na uklanjanju zbunaste vegetacije i glogova da bi stoka imala pristup. A u samoj Sremskoj Mitrovici su ispred zgrade rezervata podigli spomenik mangulici i pulinu (to je ovcarski pas) - i odmah je osmisljen instant obicaj - mlade, kad se vencaju, dodju u vencanici, uzjasu mangulca i ako hoce musko dete, pocesu ga po testisima desnom rukom, a za devojcice levom

Link to comment

da li ima gde da se spava na staroj planini i pod kojim uslovima? takodje kakav je stepen obelezenosti staza za hajking ili je potrebno imati mape pri ruci - u tom slucaju gde se nabavljaju?

Link to comment
da li ima gde da se spava na staroj planini i pod kojim uslovima? takodje kakav je stepen obelezenosti staza za hajking ili je potrebno imati mape pri ruci - u tom slucaju gde se nabavljaju?
huh, sto se tice spavanja, cim se krene od Pirota u uspon, otprilike na desetom kilometru s desne strane nalazi se lovacki dom koji drzi Tigar iz Pirota, i izgleda sasvim pristojno, sta vise. Medjutim, ako si avanturisticki nastrojen, predlazem privatni smestaj, a to su uglavnom vajati, koji su prilicno ruinirani, ali imaju smeka. Ja se nisam nesto dugo zadrzala tamo da bih sve pohvatala, ali recimo da imam coveka koji moze da organizuje i hajking i smestaj, na Staroj / Suvoj planini (nalazim da je ova druga cak i atraktivnija) - pa, ako odlucis da ides, sibni pm da ti dam njegove koordinate. On je inace iz Bele Palanke, ali provodi veci deo godine na planini i zna svaku stazicu.Mislim da mape kao takve ne postoje, ali ne drzi me za rec. PS. Ako slucajno poznajes nekog iz Extreme Summit Team-a, oni mogu sve da ti organizuju. To jest, ovo nije bas njihova standardna ponuda, ali znaju ljude.
Link to comment

hvala ali ne hvala, nekako me ta logistika oko tako jednostavne stvari kao sto je malo jaca setnja uzbrdo nimalo ne uzbudjuje u zemlji kao sto je srbija. mislio sam da je stvar koliko toliko kultivisana, a i malo sam razmazen po tom pitanju nakon nekoliko godina na slicnim aktivnostima u austriji i okolini (juzni tirol, bavarska). znam da nema puno osnova za poredjenje ali niko ne moze da me ubedi da je toliko komplikovano odrediti nesto sto bi se moglo nazvati stazom za uspon, na svakih 50-tak metara staviti malo karakteristicne farbe na kamen ili drvo da bi se sprecilo gubljenje ljudi kojima je teren nepoznat. nista vise od toga nije potrebno, a narocito ne sega mega turbo zicare koje ova srpska pseudo elita vidi kao uslov razvoja turizma na planinama. u tom smislu nema narocite razlike izmedju velje i mladjana, obojica su dovoljno turbo primitivni da mogu da zamislim na sta ce ta planina liciti za 5 ili 10 godina budu li se oni bavili njome. ovo sto nama obicnim ljudima treba je posao od dva dana za sumsku ili planinsku upravu, kako god da se ta sluzba tamo naziva. oni koji vole planinu i cari koje ona moze da nosi sa sobom, vrlo cesto u tom celom konceptu posebno uzivanje vide u specificnom obliku samoce, gotovo intimnosti izmedju coveka i prirode, i s obzirom da u ovome prepoznajem gotovo filozofsku kategoriju uzitka, nisam siguran da bih pored sebe voleo da imam i vodica pride. drugim recima, jebiga.

Link to comment

Bojim se da je tako, kao sto si napisao. Ali zato mozes da odes na Medvednik ili Povlen - tamo imas obelezene staze i citajuci tvoj prethodni post, sticem utisak da bi ti se dopalo.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...