Jump to content
IGNORED

Grčka an ženeral


Musharaf

Recommended Posts

Koja je fora s Rumunima, aj što ih je zilion po Grčkoj, ali što preko Srbije i Makedonije idu? Bilo ih je baš dosta.

 

Bliže im nije sigurno, jedino ako su bolji putevi, pa zbog toga...

 

Poslato sa HUAWEI VNS-L21 uz pomoć Tapatoka

Link to comment

Koja je fora s Rumunima, aj što ih je zilion po Grčkoj, ali što preko Srbije i Makedonije idu? Bilo ih je baš dosta.

 

Bliže im nije sigurno, jedino ako su bolji putevi, pa zbog toga...

 

Poslato sa HUAWEI VNS-L21 uz pomoć Tapatoka

Meni ortak koji živi u Temišvaru kaže da je išao jednom preko bugarske i nikad više, milion stvari pomenuo jednu sam zapamtio: Drumski razbojnici!
Link to comment

Bolje da sam za Kurban Bajram potegao u Meku nego na Halkidiki <_<

 

700 kilometara dobrog autoputa nije ništa i stvarno je lako dobaciti se iz Istanbula do Soluna i okoline. Problem nastaje u nedelji bajrama, kada ova lakoća privuče najmanje milion ljudi da posedaju u automobile, a na Marici ukupno jedan granični prelaz. Rezultat: 8 sati čekanja na granici kako u dolasku tako i u povratku, može da se spusti na 5-6 ako se dođe na prelaz u pola noći. Sam prelaz je inače nešto što treba doživeti, komotno su mogli da snime Bridge of Spies na njemu. Dakle, prođe se turska kontrola i onda se izađe na poduži most preko ušća Marice. Most je uzak (po jedna traka u oba smera) i poslednji put renoviran negde pred invaziju severnog Kipra. Osvetljenje je takvo da vidiš samo asfalt i ogradu, levo i desno ništa osim crnila. Tačno na polovini mosta velika turska zastava, stražarska kućica i dva vojnika. Deset metara kasnije, velika grčka zastava, stražarska kućica i dva vojnika. Na kraju dolazi grčka kontrola u nekoj arhitekturi i tehnologiji iz 70ih koju niko nema nameru ni da šminka ni da ozbiljno rekonstruiše (na turskom prelazu barem sve pršti od LED ekrana).

 

Direktno sa grčke kontrole počinje Egnatia Odos - spas za sve sirote vozače. Stvarno je uživanje peglati po njemu, nema gužve, podloga skoro pa vrhunska, na svakih 100 km platiš 2,40 evra i to je to. Do Soluna ima dve brdske zone sa prevojima gde treba usporiti, sve drugo je dušu dalo za krstarenje na 150-160 kmh. interesantno je da uopšte nema pumpi na samom autoputu nego mora da se izađe prema nekom gradu ako se ostane na rezervi.

 

Prenoćili u Ksantiju, zanimljivo mestašce sve sa turskim jezikom u masovnoj upotrebi među populacijom (kad kažem "prenoćili" mislim stigli u hotel u 7 ujutro umesto u planiranih 11 uveče, ljudi nas poslali pravo na doručak i dali nam fore do 3 popodne da odmorimo). Odatle do Kasandre može da se sprži za dva i po sata bez problema.

 

Narednih 7 dana izblejali u ekstra napucanoj gajbi u čuvenom Stavronikita naselju, pored Sani kompleksa. Dobili odlične preporuke za dobre restorane, pa evo da ih pomenem:

- Massalia (Nea Fokaia): odlična jela od svinjetine i neke vrlo maštovite salate

- Sousourada (Afitos): mali ali predobar jelovnik, vlasnik lično koordinira sva dešavanja i procese

- Metoxi (na vrh brda poviše Kasandrije, neprocenjiv pogled na obe obale i janjetina ispod sača vikendom - jeste 30 evra kilo ali vredi, plus u samom restoranu ima mnogo više prostora u odnosu na standard u napakovanim turističkim mestima)

 

Plaža u Stavronikiti nam je super legla (kiradžija nas opremio suncobranom i ležaljkama) i glatko smo odlučili da tu blejimo sa malom grupom lokalaca i ne isprobavamo bilo šta drugo. Dugačak plićak, posle toga može da se pliva. Vrhunski čista voda, nema gužve (nikada više od 20 ljudi odjednom), dovoljno za ovaj put.

 

Od mesta u okolini prošetali kroz Nea Fokaiju (ništa specijalno, vredi odvojiti jedno veče), Sani marinu (jako lepo za oči ali smrt za buđelar, tako da je opet jedno veče dovoljno) i naravno Afitos koji jeste prelep i odskače od drugih mesta na Kasandri ali je malkice prenatrpan i teško je naći neko mirno mesto gde možeš da iskuliraš u tišini. Parkiranje da ne pominjem. Ali svakako ga treba posetiti, i to više nego jednom.

 

Jedno veče smo iz čiste radoznalosti overili Polihrono, tek tu sam shvatio šta znači izraz: "Srbi pretežno letuju u Grčkoj". Mislim da sam za par sati video sve moguće registarske oznake koje postoje u Srbiji i čuo sve ovogodišnje treš hitove sa domaće scene. Slično je bilo i u Lidlu u Afitosu. Zanimljivo iskustvo kako god da okreneš. Na kraju smo zaboli jednu tavernu koja mislim da je takođe vredna posete (Flegra).

 

U povratku obišli jednu gotivnu vinariju po preporuci (Gerovasiliu), na putu od Nea Amudije prema Solunu. Večerali u Kavali, hrabro ga sadžgali pravo na granicu, stigli u 11 uveče i naravno prošli negde oko 5 ujutro. Trebalo je posle toga izgurati još 200 km do Istanbula, nisam siguran da bih ponovo radio tako nešto.

 

Sve u svemu, lepo je bilo ali ako se budemo vraćali to će biti zbog Stavronikite pre nego zbog Halkidikija. Najrealnije od svega je, ipak, da ćemo da produžimo ka nekoj seksi lokaciji na jugu Peloponeza.

Link to comment

interesantno je da uopšte nema pumpi na samom autoputu nego mora da se izađe prema nekom gradu ako se ostane na rezervi.

Ima, i relativno su blizu, ali upravo tako - moraš da se isključiš sa autoputa kao da ulaziš u grad. Inače Egnatia kroz Trakiju je meni najdosadnijih 200km autoputa kojim sam ikada vozio - nigde ničega. Parkinga na po tih 100km iza svake naplatne rampe i to je sve od sadržaja. Da nije onih krivina po brdima oko Kavale da se samoubiješ od dosade, kao od Horgoša kad kreneš prema NS.

 

U principu ništa bolji nije ni u epirskom delu prema Janini, ali je tamo dinarski karst i tunel-most konstantno, pa je barem zanimljivo voziti. Kao da kroz CG pičiš autoputem, malo loži kad kroz planinu proletiš 150 i izađeš a ispod tebe provalija. Plus trešti kao Las Vegas.

Link to comment

Meni je bilo zanimljivo jer je prva vožnja, sledeći put ne znam kako će biti. Doduše dopao mi se pejzaž pored ona dva jezera, malo pre soluna. U povratku bismo verovatno zastali na obali da nam se nije žurilo na granicu.

Link to comment

Parga, restoran Sakis, sabljarka za 11€ izuva. Skoro nisam klopao bolje a jeftinije i uz to u prijatnijoj atmosferi. Pice dobrodoslice, pa zapecen hleb u maslinovom ulju sa belim lukom i mirodjijom i za kraj tanjir voca. Sve fraj, a ni obican hleb ne naplacuju sto ima u mozda 3 kafane na svetu.

 

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment

Parga, restoran Sakis, sabljarka za 11€ izuva. Skoro nisam klopao bolje a jeftinije i uz to u prijatnijoj atmosferi. Pice dobrodoslice, pa zapecen hleb u maslinovom ulju sa belim lukom i mirodjijom i za kraj tanjir voca. Sve fraj, a ni obican hleb ne naplacuju sto ima u mozda 3 kafane na svetu.

 

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

zakrcao mi stomak momentalno :)

Link to comment

jel kacila nekog policija u grckoj? meni na itaci rekose da nase vozacke dozvole u grckoj nisu validne i da je trebalo da izvadim medjunarodnu. naravno, bili su krajnje ljubazni. sve se zavrsilo krajnje prijateljski u regularnom delu meca i bez ikakvih penala

Link to comment

ja bukvalno nisam video saobracajce u grckoj. nosim sa sobom isteklu medjunarodnu, jer me mrzelo da vadim novu. sve nesto mislim, ako negde i naletim na njih valjda cu s tim da se provucem...

Link to comment

nisam ih vidjao ni ja, godinama unazad, ali eto kad sam se najmanje nadao, na pustoj itaci, eto njih. rentiran motor a djevojka i ja bez slemova presli s lefkade u obilazak na celodnevni izlet. nasu dozvolu kao da prvi put vide. gledase po nekim knjigama, trazise nesto i kazu da ne vazi. ja im reko da sam proveravao u nasem amss-u i da mi nije trebala medjunarodna ni za nemacku, francusku... realno su bar za kacige mogli da nas rebnu da su hteli ali su ispali skroz korektni. jos su nam na kraju pruzili par saveta sta je za videti, gde je dobro za okupati se :D  

Link to comment

pa jbg, ako negde moraju da imaju razumevanja za putovanje u malo slobodnijoj formi, onda je to itaka  :P

 

nego, stvarno, kakva je itaka? vredi li ici na duze ili je dovoljan jednodnevni izlet?

Link to comment

uh, ja sam odusevljen itakom. mislim da je ona idealna za pravi odmor. 10 dana sve natenane i polako.

ostrvo je jako malo i cini se da je 1 dan dovoljan da se pretrci sto je naravno zabluda. a i itaka nije nikako ostrvo za pretrcavanje. itaka je stvorena za uzivanje. barem je mene tako kupilai ponovicu je sigurno nekad u skorijoj buducnosti. plaze male, intimne, kupaca malo. i ono malo ljudi koji su na plazi ili citaju ili sapucu. sve te sramota da pustis glas da ne remetis idilu. plaze su uglavnom sljunkovite a voda kristalno cista. barem ovih 4 na kojima sam stigao da okvasim zadnjicu. na ostrvu su uglavnom zabari i britanci. naleteh u jednom selu i na 2 busa holandeza. valjda neka ekskurzija s kefalonije koliko sam uspeo da pohvatam. sve je skuplje za neki 20-30% od lefkade. vathi je glavno mesto na ostrvu. manje je recimo 3 do 4 puta od lefkasa ili limenasa ali je jako simpaticno.

itaka jos uvek uspesno odoleva turistickim naletima i to je ono sto je jos vise cini posbnom. 

Edited by cvrlle
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...