Jump to content
IGNORED

žestina


henrik larsson

Recommended Posts

A i ja sam svojevremeno spasao neko smeće klekom.

 

Kad smo već tu, dajte vrlo dug spisak šta je dobro gurati u dobru šljivu, kao i gde naći sve to.

 

Meni je iva baza, ali ništa nemam protiv lincure, ali je nažalost ona stoka sa Kruševica potrebila sve i sad ju je jako teško naći na Orjenu. Sledeće mi je da izmolim jednog planinara/travara iz Novog da mi pokaže gde se bere srčanik.

 

Sve ovo što sam pomenuo na prethodnoj strani (osim vrijeska) raste i kod nas, jedino što nije takvog intenzivnog mirisa i ukusa kao one travuljine dole. I zajebao sam se, terebalo je da dodam i žalfije, ali je nisam doneo ovde, nisam imao pojma da se i ona stavlja pa me je mrzelo da je nosim. Sledeće godine iznajmljujem kombi dole, napraviću hektolitre travarice.

Edited by Anonymous
Link to comment
  • 3 weeks later...

ja juce kupih ko nekog djecarca sa vlasinskog jezera paketic (50g) kantariona, isto toliko majcine dusice i divlje nane. takodje nadjoh i lincure i to ne samlevene nego onako u komadima, plan mi je za pocetak da turim kantariona i lincure i par bobica kleke (nana i m.dusica je za hranu ili caj). 

 

sad me jedino jebe sto ne znam u koju rakiju to da turim, obicno posezem za ovakvim merama kada moram spasavati nesto nepijljivo, vec sam klekom spasio jedu radzu oslepljivacicu. sad mi je u steku ostala neka jabukovaca iz drveta, tja, sumnjam da cu ja to piti, negde je s juga stigla, recimo surdulica. isto tako sam nasao nesto za sta sam mislio da je loza, neko je doneo odavno na poklon, ima jedno 2 godine i nikad je nisam otvorio do pre 5 minuta i prvi miris koji se osetio iz flase me je dosta podsetio na OHO lepak. bem mu misa, i to je neka oslepljivacica sigurno, samo ne znam sta konkretno taj OHO miris treba da mi kaze, da je sacuvam za ispiranje posekotina i rana, da je odmah istovarim uWC solju, da je poklonim laronu na sledecem rakijanju kod miralema, ili da je narokam do vrha travuljagama. s obzirom da je prvi put, verovatno ce biti ovo poslednje.

 

znaci krecem sa lincurom kantarionom i par bobica kleke, mozda tokom nedelje dodam malo sarplaninskog caja koji bi trebalo da je kao taj grcki. a mozda dodam malo zenine mesavine za plucni caj na kojoj nema sastava sem sto pise da su kljucni sastojci althaea officinalis, malva silvestris i salvia officionalis. ovo poslednje je zalfija, a po mirisu ovde dominira timijan tj majcina dusica, nisam siguran da bih to voleo i u radzi.

 

edit / ova dva prva latinska su beli i crni slez. ipak ne u rakiju.

Edited by yolo
Link to comment

izgleda da sam preterao sa kolicinom travuljina, 48 sati kasnije bacim pogled, travuljine ofarbale rakiju u crvenkasto, to je bez sumnje kantarion, sto me isprovocira da probam i imam sta da zamjetim, dominira gorcina. 

 

u fazonu sam da sutra pretocim rakiju, izbacim kantarion i ostavim samo lincuru. ne znam da li ce to da redukuje gorcinu ali nesto se mora probati. mislim, moze da se pije, no problem, ali mi nije fini taj jak gorki aftertaste....

 

mozda bi sad bilo dobro pretvoriti ovo u neku aromaticnu medovacu, ali ne mogu slatko..... moracu da je spasavam drugacije, ako neko ima ideju neka prica.

Link to comment

 

 

moracu da je spasavam drugacije, ako neko ima ideju neka prica.

Metod koji u teoriji treba da odradi:

Kupis u apoteci medicinski ugalj,carbo bizmut ili kako ga vec koji proizvodjac zove.Imas i u vet apotekama.Napravis filter od toga i kroz njega propustis tu tvoju tekucinu.Ponovi ako treba.Trebalo bi da dobijes drasticnu promenu ukusa ali kazem nisam nikad licno probao.

Najbolje je da to ipak odlozis na stranu i kad neko bude pekao rakiju to ubacis u kazan da se prepece.To je jedini siguran metod.

edit:

evo i saveta iz prakse

http://www.sljivovica.net/odlezavanje-i-sazrevanje-pica/promena-arome-rakija.html

Edited by Haralampije
Link to comment

Možeš i da je iskupažiraš sa nekom drugom belom rakijom neutralnijeg ukusa, komovica ili jabuka bi bile najzgodnije.

Moja baba je domaće likere (višnja, orah) pravila sa apotekarskim alkoholom i destilovanom vodom, pa razmisli i o tome...

Link to comment

ili da razredis to sto imas (nekom drugom rakijom koju imas) :)

 

gorcina je inace sigurno od kantariona - ja ga nekad stavljam u caj i cim ga je malko vise, bude opako (ali ne i prijatno) gorak

Link to comment

hvala svima, hmmmmmm. OK mozda ipak da probam prvo to projino brasno, samo da to nece da zamuti rakiju. ili to ili taj ugalj. bas me zanima sta ce da ispadne.... za kupazu imam neku kleku koja je OK, ali nista zbog cega bi se potresao, nego mi se cini da ovu gorcinu treba prethodno eliminisati koliko god se moze, bas je jako odradilo za 2-3 dana.... sranje.

Link to comment

neće projino brašno da zamuti ako napraviš dobar filter, važno je da je materijal koji drži brašno dovoljno neporozan, da ne nosi rakija sa sobom i ono što ti ne treba u flaši, ja sam koristio neke lab. filter papire za kvanti analizu

 

ja sam neke lošije rakije pekao preko filtera od projinog brašna i ono dobro pokupi smradove

 

neko je ovde pomenuo aktivni ugalj, sad da ne tražim post - to je bolji materijal za filtriranje i bolje prečisti, ali on uzme sve što može na sebe, čak i previše, tako da ako su bitni ukusi, previše toga uzme

 

drugi način kako sam pekao kada su lošije rakije u pitanju, je preko vode - postupak je jednostavan, stavi se puna tegla vode i u nju ide tanak mlaz rakije koja preliva u prihvatni sud, na kraju kada uzmeš teglu imaš šta da pomirišeš, ako si dovoljno hrabar  :lolol:

 

eto, možda može nekome da koristi

Edited by Braća Strugacki
Link to comment

Hvala. Ma ova rakija je realno fail, sinoc sam je procedio, vratio u bocu i vratio drvo lincure natrag. Nema se tu puno toga za spasti tako da i ako ugljeni filter povuce vise od onoga sto zelim, nece bit neka steta. Zapravo, ja ne smem da pijem medovacu zbog zdravstvenih razloga a tu bi realno najbolje bilo da se krne nesto meda koji ce da napravi taj slatko gorkasti balans, pio sam takvu rakiju iz Makedonije i dopalo mi se. Mozda probam sa jednom velikom kasikom na litar da samo malo usmerim ukus, ne da je zasladim na prvu loptu kao sto su to uglavnom ove domace medovace.

Link to comment

Ko je u blizini Doma Sindikata, do 22h je festival radze, jaci proizvodjaci iz Srbije i R.Srpske. Posto sam stao na parking za invalide, dao sam si 15 min za ekspres degustaciju i izasao sa flasom sljive Gorde (2000din litar), nagradjene divlje kruske iz Vr. Banje, ne secam se proizvodjaca (900 pola litra) I pljoskom kajsije iz Grocke sa slike (300 0.2). Gorda je tajmles a ova kruska je bruka dobra.

 

Btw rekli mi da rakija gorci od lincure a ne kantariona...

 

 

e18c99f764f7e1e4cec166135e4a81ab.jpg

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...