Jump to content
IGNORED

Sta citate?


morgana

Recommended Posts

Delim utisak nakon pročitanih Kafka on the Shore i The Wind-up Bird Chronicle (ne znam naslove prevoda na srpski). Ima li smisla trošiti vreme (jer je ova potonja bila 600 i kusur strana repetativne dosadnjikavosti) na dalje istraživanje njegovog opusa ili je to as good as it gets?
ja sam citala Norvesku sumu; Igraj igraj igraj; Sputnik ljubav i Juzno od granice, zapadno od suncasudeci po ta 4 naslova, Murakami je dosadnjikavja odustajem
Link to comment

крутые парни не танцуют / норман мейлер, 2004.tough guys don't dance / norman mailer, 1984.kolfild se iskobeljo iz razhi, promeneo ime u bukovskii napiso krimi roman pod psevdonimomdzeronimominter faeces and urinam nascimur.mada ne mogu a da se ne nalepim u heroja na prvih nekoliko listova (odsustva),sve dok ne izadje iz kuce (i ne zakljuca vrata). posle se vec odmotava, kao na pecanju.jos jedan dokaz kako sam svojedobno bio dobrovoljna zrtva sopstvenihpredubjedjenja o (s)hit biblioteci.

Link to comment
Manje-vise svaka Murakamijeva knjiga ima nelinearnu naraciju, sto malo ide na zivac vec posle prve ;-) i svaka je ista na svoj nacin, ali opet dovoljno zanimljiva da izdrzi prvo citanje. Mislim da su mi, posle svega, Hard-Boiled Wonderland i Kafka najbolje, mada je i ova prva bucmasta.
Da. Ni kod mene nisu ove dve koje sam pročitala uspele da izazovu neku konkretniju antipatiju, štaviše, prve - recimo - tri četvrtine Kafke su mi bile zabavne, samo nikako nisam uspela da se izborim s onom melodramom na kraju. Ali pretpostavljam da je pametnije posvetiti dragoceno čitalačko vreme nečemu novom. E kad sam već to izjavila, trenutno čitam staro da starije ne može biti, Mythology od Edith Hamilton. Podsećam se švabovih Priča iz klasične starine koje mi je deda čitao kad sam bila mala. Nostalgično.
Trenutno citam Antologiju americkog eseja koju je priredio Veselin Kostic. Ukratko, to je jedna od knjiga zbog kojih mi dodje da se samobanujem sa sajamske groznice. Tacno, zanimljivo je pratiti razvoj ideja americkih esejista i nacina njihovog izlaganja, ali ima i zanimljivijih stvari na koje se moze utrositi slobodno vreme. Srecom, ukoricena je u blistavi tvrdi povez, samo jos da pribavim aparaturu za uslikavanje i odoh i ja u intelektualce.
Kad sam upisala studije, Kostić je na FF tretiran kao božanstvo, Naš Najveći šekspirolog pred kim se klanjalo i staro i mlado. Dok sam stigla do šekspira, on je otišao u penziju, pa sam se iznenadila kad sam shvatila da sam blago razočarana onim napisanim što je ostavio za sobom. Verovatno je bio bolji predavač nego teoretičar u pisanoj formi. Sve je bilo korektno, ali možda nekako suviše korektno, nigde šarma, nigde vrcavosti. Kakav je kao kompilator ne znam, ali verujem da u toj knjizi može da se nađe štošta zanimljivo.
Link to comment
Ali pretpostavljam da je pametnije posvetiti dragoceno čitalačko vreme nečemu novom.
Upravo to sam i ja pretpostavila nakon sto sam procitala Sputnik ljubav i Istocno od granice, zapadno od sunca. Mozda nekad kasnije i ostatak opusa dodje na red...ali nedovoljno intrigantno, kad postoji toliko drugih, (bar) potencijalno zanimljivijih pisaca/dela za otkrivanje.Trenutno, pocela autobiografiju Pabla Nerude.A od knjiga koje sam u poslednje vreme procitala i po dobru ih se secam, recimo:Patrick Symmes - Chasing Che. Put na motoru po juznoj Americi, Cheovom rutom iz The Motorcycle Diaries. Zabavno i informativno, nikakva glorifikacija dela i lika, vec jedan dobar, lagan kriticki osvrt i lep putopis. Jason Lutes - Berlin - City of Stones. Ako se racuna, posto je u pitanju strip, prvi deo planirane trilogije o Berlinu u periodu 1928-1933. Mesavina fikcije i istorijskih cinjenica, lep nacin da se prikaze i na malo drugaciji nacin objasni jedan "opstepoznati momenat".
Link to comment
Snow - Orhan Pamuk - Nobelovac!!! -_- onako - prica je odlicna - stil mi smeta. Manjak balansa. Autor prevelik a junaci minijaturni. Isuvise mi se cini "samoziv". Ovde se to jos vise oseca negoli u romanu: "my name is red", koji mi se dopao.
Knjigu sam citala u januaru, na moru, kolicine snega u njoj su me toliko istripovale da sam u setnje pored vode htela da nosim rukavice.Zavrsila "Zenu putnika kroz vreme", Audrey Niffenegger, zanimljiva ideja, ali mi se ostatak ucinio nerazradjenim.Razmisljam da se ovog puta stvarno zainatim na Pinkerovu "The Blank Slate" pa da mi se Indy vise ne smeje :P
Link to comment

глядя на солнце / джулиан барнс, 2005.staring at the sun / julian barnes, 1986.na pocetku bese tomaes proser sto u tipicno ostrvskoj usamljenosti letaca na duge staze,izlovljava luftvafe aeroplane pri sletanju na aerodrome severne francuske.pravi zaokret iznad broda, sunce izlazi ispod levog krila...(da ne kvarim dalje)a dalje - skoro pa foknerova buka s besom i salatom od listova maslacka.zashtpovo na 231/254 i ni makac.

Link to comment

haruki murakami-"juzno od granice, zapadno od sunca". lol. prvo njegovo sto citam, toliko se prica o njemu (a i bese hvaljen na proslom forumu) da uzeh da vidim o cemu se radi. pocela, jos nemam neko definisano misljenje.na cekanju: "knjiga o rut"-dzejn hamilton. prethodno: "prirucnik za lose majke"-sofi kinsela. dopao mi se naslov. laka za citanje a i nije lose (da se razumemo: nije ni neka intelektualna gromada) sta da kazem, izbor knjiga mi je malo messy :P , ali primecujem da u zadnje vreme vise citam zenske autore. od knjiga koje sam nedavno procitala, dopale su mi se: "cetiri ljubavna pisma"-najl vilijams i "dvadeseta supruga"-indu sundaresen.

Link to comment
I pored toga si najbrži čitač forumski. Svaka čast.
efekat gustine punoce.uparalelisalo se nekoliko shtiva, pa kako se koji odmotava k koncu, tako se i pojavljuje na semaforu.recimo, sad su na stolu, ne racunajuci struckovnu lektiru, s strane lijeve:zan ransjer*, blejk v., dzepna knjiga o skoljkama, brodski j., monografija o boveu...posedale po perimetru malog zemzadruznogdomakulture subotom uvece,cekajuci svoj red za vals.i da dopunim prethodnu belesku o buljenju u sunce napocetku s tomasom proserom,ima se nepobedivi osecaj mesta, zvuka, svetla i mirisa. jedna od onih stranica koje 'alapljivo iz'edes u knjizari, pa ti prijatan teret knjige pod miskompopravlja trajektoriju do najblizeg mesta sa kafama te eau de vieovima. __________* zvani the untouchable - jacques ranciere / l'inconscient esthethique, 2001....pred sobom stavlja zadatak da razotkrije veze medju kljucnim paradigmamaumetnicke misli i podsvesti, ne samo kao instance psiholoskog aparata,vecma i kao misaone konstrukcije oca psihoanalize / iz recenzije, dalje je
Link to comment
  • Meazza featured this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...