Jump to content
IGNORED

Avionski udesi i nesreće


dare...

Recommended Posts

engine has lost the entire N1 fan and cowl together. Not just a blade or two, but the entire fan and containment ring has separated

Americka komponenta  zeznula udruzeni poduhvat  -_-

 

Mada, kako se cuje, nije mala stvar, svaka cast: 2 sata je izdrzalo, nema znakova pozara, curkalo malo ulja...

Link to comment

Hoće sad da bude grounding svih A380 u svetu dok se ne ustanovi šta je uzrok? Šta li će Emirates da radi ako dođe do toga?

 

Nadam se da nece,ja sam sledece nedelje na jednom [bas Emirates].

 

A i nemaju svi A380 motore od istog proizvodjaca, tako da oni sa RR motorima ne bi bili grounded.

 

Ako su ovi delovi koji nedostaju na dnu Atlantika, moguce je i da nikad ne saznamo sta se desilo...

Link to comment

GP7000_Fan.jpg

 

O ovome ce da se prica i pripoveda, sta god da je uzrok, na stranu sto se radi o tipu motora koji je ipak punoletan: ventilator precnika skoro 3 metra, izistinska poslednja rec tehnike, titanijum, svaka zamisliva zgoda sto se tice eksploatacije i odrzavanja.

I, sta god da je u pitanju, jos jedan dokaz pouzdanosti vazdusnog saobracaja i dometa moderne vazduhoplovne tehnologije: krilo na kome je visiotm motor i sa koga je pri brzini od recimo 900 km/h odleteo ovoliki komad plus haubatm, ostalo je neosteceno...

Mada, treba imati i srece...

 

 

Edited by namenski
Link to comment

... oni sa RR motorima ne bi bili grounded.

 

Setih se da se sinoc nisam setio: vec su bili  -_-

Quantas, Singapur, tamo neke 2010... 

 

 

74390.jpg

 

 

Pu, pu, pu, daleko bilo  :)

Link to comment

moglo je to biti mnogo gore da su izletele pojedine lopatice, onda to leti kao projektil sa mogucnoscu probijanja trupa.

ovo je moja pretpostavka naravno, ne znam da li dizajneri imaju neki sigurnosni lek za ovo.

Link to comment

Ja sam sledece nedelje na Emirates A380, koji imaju ove EA motore.

Ma zezam se lupam  :).

 

Za ozbiljno, bojim se da ce se morati ponovo da razmotre razni ETOPS-i, da se previse prepustilo proizvodjacima sto ce reci komercijalizaciji naustrb sigurnosti: ono sto jes'-jes' motori su se pokazali/dokazali, ali da djavo ne odnese salu...

 

afr_a388_f-hpje_greenland.jpg

 

 

Na CBC su se dokopali i necijeg snimka sletanja.

Link to comment

moglo je to biti mnogo gore da su izletele pojedine lopatice, onda to leti kao projektil sa mogucnoscu probijanja trupa.

ovo je moja pretpostavka naravno, ne znam da li dizajneri imaju neki sigurnosni lek za ovo.

Poradjeno je na tome, poprilicno, obaska sto je u ovom slucaju u pitanju ventilator, inace najsporijitm deo turboventilatorskog motora: tesko da bi dospele do trupa, ali je ovde cudo u tome sto je deo kao odsecen, cisto, hirurski, a jos je veca sreca sto komadi samog ventilatora i haube nisu ostetili krilo.

 

Turbina je opasnija, tacnije njene lopatice, em su manje, em su mnogo brze, kao meci: nekada se polozaj turbine obelezavao crvenom linijom na trupu na svim mlaznim avionima, danas to radi vojska, ali i oni sve redje:

 

turbine03.jpg

Link to comment
  • אַף אֶחָד locked and unlocked this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...