Jump to content
IGNORED

baštovansko seljački topik; papričice i paradajz na vašem balkonu


yolo

Recommended Posts

istekao mi edit...

 

duplirao sadnju 4 vrste. Usput naisao na dve semenke iz prve sadnje i ne deluju mi trulo al ni ne razmisljaju o germinaciji  <_<

 

Ide lepse vreme i vise cu da obracam paznju na temperaturu pa ce valjda poceti da klija.

Link to comment

Ovo su moje posle 15 dana od sadnje (brze nikla polovina). Bile stalno na nekih 25 stepeni a sada su na manje, 15-22, prethodna 2 dana sam ih po nekoliko sati drzao i napolju na suncu. od 40 saksijica mi se jos jedino nije pojavio aji habanero. Paradajz je jos i bolji, ima vec po par listova.

b85fDAA.jpg

Link to comment

Sad cu i ja da potrpam u te kartone pa cu da ih prebacim blize peci dok ne krenu sa klijanjem.

 

Posebno ce biti zgodno u martu kad ih budem u toku dana iznosio na sunce a uvece vracao u kucu. Do sad sam to radio sa nekim posluzavnikom i prilicno je cimanje napakovati ga i raspakovati.

Link to comment

Ovo su moje posle 15 dana od sadnje (brze nikla polovina). Bile stalno na nekih 25 stepeni a sada su na manje, 15-22, prethodna 2 dana sam ih po nekoliko sati drzao i napolju na suncu. od 40 saksijica mi se jos jedino nije pojavio aji habanero. Paradajz je jos i bolji, ima vec po par listova.

b85fDAA.jpg

Bravo, lepe su !

Link to comment

Meni ove moje ozbiljno idu na nerve.

 

Danas i juce sam ponovo posejao sve sto sam sadio jos 04.02. Ako je do temperature poslednjih par dana temperatura prakticno ne silazi ispod 22 al vec pocinjem da se brinem da mi nije zapala neka kretenska zemlja. Deluje mi malo tvrdo.

 

Ovih dana cu ponovo da posejem i ono sto sam posejao sedmog i osmog.

 

Neverovatno da nista ne izlazi. Cak ni paradajz

 

Ove sezone sam prvi put cuvao semenke u nekim plasticnim vrecicama specijalno pravljenim za seme. Pocinjem da se tripujem da mozda nisu zato propale.

Link to comment

Najpre ti nisu krenule zbog temperature, mislim da za samo klijanje nije zemlja bitna. Seme sam i ja dobijao i čuvao u plastičnim kesicama. Takođe, pored ovih fino niklih, ima kod mene u istim saksiji ama i onih koje tek izbijaju, dakle svi uslovi isti, a 7,8 dana razlike.

Link to comment
  • 1 month later...

Ovo je skroz profi :)

 

Ja imam uzasan pocetak sezone i uopste mi nije jasno zasto toliko kilavi. Klijanci su mi mahom na nivou na kom su tvoje bile u februaru. Ceo dan pod sijalicom, sad je masa vec napolje po ceo dan a ne mrda nista. Smucilo mi se sve koliko lose ide. Mora da mi je zapala neka krs zemlja jer nista ne radim drugacije nego ranijih godina a rezultat je katastrofa

 

Samo me vade neke prezimljene biljke od prosle godine

 

Sta si koristio za dodatno osvetljenje? Koja zemlja? Mislim da su ove tvoje naprednije od Zikinih (jos nije kacio slike a ovih dana mi stizu neke sadnice) a covek je profesionalac. Svaka cast.

 

edit: ocigledno da su imale perfektne uslove i moram skroz da te kopiram za sledecu. Za pocetak menjam radnju gde kupujem zemlju  <_<

Edited by katamaran
Link to comment

Mislim da sam u jednom postu napisao kako ne verujem da zemlja utice na klijanje semena, no ocito sam pogresio. U to sam se uverio vec par dana posle toga posejavsi bosiljak u neku kupovnu (moguce bas tu u zutom pakovanju), toliko je kilavio, nikla tek nekolicina, tavorila, te sam na kraju sve to prosuo. U drugoj zemlji, pod istim uslovima sve je islo glatko, tako da je najverovatnije zemlja ovoga puta bila tvoj problem. Ja sam ove godine najpre paradajz posejao u neku maxijevu, koristio sam je i ranije, nista specijalno ne deluje ali ocito nije losa, paradajz nikao bukvalno posle 4 dana. Za papricice sam najpre kupio neku nemacku (300rsd 10l) jer tada u radnjama i nije bio jos neki izbor. Za drugu turu sam uzeo, na preporuku, Florabella, i ona je mislim neka strana, ima je u vecini prodavnica i jeftinija je (200rsd 10l, 350 od 20, i 1150 od 70l). Ona se isto pokazala odlicnom i na njoj sam se zadrzao. Verujem da ima i nasih dobrih ali ko sad da isprobava.

 

Trudio sam se da zemlju ne sabijam previse u case kao ranije (video od Zike ), klasika 24h u caj pre sadnje, plus ove godine i Bakterije pri setvi i jos par puta kasnije. Kod kuce mi je niza temperatura dok nema nikoga pa sam saksijice odneo na posao gde su konstantno bile na 25 stepeni, nikle posle 7 dana. Tu su imale i dosta sunca, 5-6 sati direktnog, a ove godine je bilo dosta suncanih dana. Mislio sam da im je to ipak malo pa sam dobar deo vratio kuci na 15-22 stepena i drzao pod lampom 10ak sati a kada je bilo uslova iznosio i na sunce po koji sat. Kako je sve dobro krenulo zadrzao sam se na led sijalici od prosle godine, s tim da sam unutrasnjost jedne kutije (bez vrha i dna) oblozio reflektujucom folijom pa bih to stavljao preko one kartonske palete sa saksijicama a odozgo instalirao lampu.

 

Ove godine je i vreme posluzilo pa sam u dvoristu instalirao mini plastenik (sklepan za 1h tek da stiti od vetra, 1m kvadratni) u kome paradajz ostaje pokriven cak i preko noci). Pored pomenutog preparata Bakterije, par puta (kad se pojavilo vise listova) prskao sam i Humistartom, a nakon mesec i po od nicanja par puta i 20:20:20 djubrivom. Nemam pojma koliko su ovi preparati pomogli, nisam hteo ni da preterujem, cini mi se da je sunce bilo presudnije. Pocetkom marta sam posejao jos jednu turu i one su dugo ostale na poslu, samo prirodno osvetljene i brzo su dostizale ove starije. Sad, razlika primetnih ima i medju u isto vreme posadjenim, i raslim u istim uslovima, uglavnom kod halapenja, ali sam vise nego zadovoljan ovime. Jedan bird's eye vec dobija pupoljke, a na fotkama nema jednog purpurnog tigra koji je vec uveliko u saksiji. Paradajz sledece sedmice ide u bastu, izgleda da od mrazeva nista nema vise pa bi i paprike mogle vrlo brzo.

 

Eto, nikakvih specijalnih mudrolija nema, godina je za sada dosta dobra tako da nije bilo kasno ni sredinom marta posejati (mozda cak nije jos uvek) a ako nastavi sa ovako toplim vremenom sa radjanjem ce poceti mozda i polovinom juna.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...