Jump to content
IGNORED

Stanje u zdravstvu(TM)


JozoMujica

Recommended Posts

Ok, zalaze oni kojima je to posao. Nema ko drugi da sprovede taj okvir osim države, realno. Kakva god da je, svi ovde regulatorni okviri su državni, ili paradržavni ala RFZZO. Neko ko ima javna ovlašćenja jedini može da kontroliše tako nešto.

Link to comment

Ne mislim da su lupili iznos, samo tvrdim da nije moguće koncipirati molbu za dodelu sredstava za lečenje poput aplikacije za projekat, poređenje ti jednostavno nije dobro. Tvoj predlog postupka zahteva dobru organizaciju i okvir, ali i dalje mislim da taj okvir ne bi trebalo da bude državni.

 

Извини, мора да се изврши процена трошкова.

Примера ради - лечење у иностранству болница наплаћује одређеном сумом. Али ту су и трошкови превоза за пацијента и пратиоца, лекова, смештаја, додатних прегледа... и све то може да испадне неколико пута више од саме цене лечења у болници. Неозбиљно је да се изађе у јавност са молбом ”треба нам Х евра”, и онда после месец дана ”знате, треба нам још и за авио карту, хотел за маму итд”.

 

Да поновим, колико год мислили да је држава лоповска, у оваквим стварима се далеко боље ради него од тренутног стања.

Ја не инсистирам да то ради држава. Нек се бави ко год - битно је да се испоштују минимални критеријуми.

Link to comment

Извини, мора да се изврши процена трошкова.

Примера ради - лечење у иностранству болница наплаћује одређеном сумом. Али ту су и трошкови превоза за пацијента и пратиоца, лекова, смештаја, додатних прегледа... и све то може да испадне неколико пута више од саме цене лечења у болници. Неозбиљно је да се изађе у јавност са молбом ”треба нам Х евра”, и онда после месец дана ”знате, треба нам још и за авио карту, хотел за маму итд”.

 

Да поновим, колико год мислили да је држава лоповска, у оваквим стварима се далеко боље ради него од тренутног стања.

Ја не инсистирам да то ради држава. Нек се бави ко год - битно је да се испоштују минимални критеријуми.

 

U mnogim situacijama ne može da se izvrši precizna procena troškova, tok, dužina, sadržaj i sl. lečenja nisu potpuno predvidivi. 

Bojim se da bismo sa državnim fondom ubrzo imali situaciju identičnu sadašnjoj, s tom razlikom što bi naše uplate išle na dve strane. 

Edited by Notorious
Link to comment

Ma i ja sam da to ide "kroz institucije" ali ne možeš osuđivati roditelje što pokušavaju i ove sms akcije. Ja sam svedok bio za slučaj jednog deteta gde je krenula lista čekanja, a dete kopni...

Samo mislim da bi ovi mudroseri iz "državnih institucija" da mrdnu dupe da prate...

 

....shit has hit the fan...

Link to comment

 

Да поновим, колико год мислили да је држава лоповска, у оваквим стварима се далеко боље ради него од тренутног стања.

 

 

Ovaj,kako to misliš da "se radi daleko bolje nego od trenutnog stanja" kad je trenutno stanje ono kako se radi.

Nisu ga stvorili ni deca ni roditelji već država i njeni lop službenici.

 

Link to comment

Ma niko ne osudjuje roditelje. Svako se bori za svoje dete najbolje što može. To je ok.

A država treba da stvori mehanizam da se ne izgubi poverenje u takve akcije

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment

Ali ne tako sto ce kad se skupe pare za neko dete da kenjka po televizijama da njih niko nije pitao, a dali bi <_<

Edited by aram
Link to comment

Ma naravno. To se ovde ne dovodi u pitanje.

Čak i ako ih nisu pitali, to znači da fond ne radi dobro svoj posao.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment

Drzava bi trebalo da kontrolise ovakve stvari, ali ne vidim zasto bi to trebalo da radi izvrsna vlast. Ona ocigledno ne uspeva da radi ni ono sto joj je obaveza, da obezbedi lecenje deci. Kontrolu treba da radi tuzilastvo ukoliko se pojavi sumnja da se radi o prevari.

 

Poredjenje sa finansiranjem sporta - osnujes klub za XXX (nesto sto nije u porodici olimijskih sportova), trazis finansijsku pomoc od drzave, ona te odbije. Okrenes se privatnim donatorima, drzava kaze - moze, ali mora da ide preko naseg racuna i da mi upravljamo sredstvima.

Link to comment

Kada tužilaštvo nešto kontroliše onda je to gotovo. Ako neko treba to da kontroliše to je iliizvršna vlast ili neka para državna organizacija kao regulatorno telo. Za to izvršna vlast i služi.

Link to comment

Ali ne tako sto ce kad se skupe pare za neko dete da kenjka po televizijama da njih niko nije pitao, a dali bi <_<

Pa to...

Ovako je baš govnarski...

Link to comment

Poenta je da drzava ne treba da bilo sta kontrolise bilo sta za sta ne daje pare, osim kontrole da se ne krsi neki zakon. U konkretnom slucaju drzava je ta koja krsi i zakonske i moralne norme jer ne obezbedjuje lecenje dece, sad bi da stavi sapu i na humanitarnu pomoc za ovu svrhu.

Link to comment

Drzava bi trebalo da kontrolise ovakve stvari, ali ne vidim zasto bi to trebalo da radi izvrsna vlast. Ona ocigledno ne uspeva da radi ni ono sto joj je obaveza, da obezbedi lecenje deci. Kontrolu treba da radi tuzilastvo ukoliko se pojavi sumnja da se radi o prevari.

 

Poredjenje sa finansiranjem sporta - osnujes klub za XXX (nesto sto nije u porodici olimijskih sportova), trazis finansijsku pomoc od drzave, ona te odbije. Okrenes se privatnim donatorima, drzava kaze - moze, ali mora da ide preko naseg racuna i da mi upravljamo sredstvima.

 

Ви као да сте заборавили случај како је тужилаштво испитивало сумње око уплата за случај који се провлачио по новинама:

- пронашли су да је постојало више рачуна на који су стизала средства, која су била вишеструко већа од тражених/потребних,

- у рачунима које су добили су нашли да су неки рачуни били већи од планираних, као и ситнијег ненаменског трошења средстава,

- за преостала средства (милионска) су им родитељи рекли да могу да располажу са њима како хоће, као и са осталим средствима која су добили - зато што једноставно и могу, јер ништа није противзаконито урађено.

 

@Јоза, таква је тренутна ситуација.

 

Поента овог што покушавам да објасним није да држава стави шапу на та средства, него да се прималац обавеже да ће наменски трошити средства, јавно оправдати потрошено и предати евентуални вишак онима којима је потребно. Само то.

 

-----

 

Аион,

тако не функционише спорт.

Клубови и савези имају своје рачуне, и они руководе са њима, каква црна држава?

Држава финансира спорт, тако што клубовима и савезима уплаћује паре на одвојени рачун за планиране програме. Та средства се наменски троше по програму и на крају надлежним подноси правдање, са све ревизорским извештајем.

Значи после одобреног програма држава се практично не меша у реализацију, али тражи правдање својих средстава. Шта ће клубови да ураде са донацијама је не занима (осим пореза, наравно).

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...