Jump to content
IGNORED

Tolkien vs. Andric


Аврам Гојић

Koja je knjiga bolja?  

118 members have voted

  1. 1. Koja je knjiga bolja

    • Lord of the Rings
      32
    • Na Drini cuprija
      86


Recommended Posts

Hm. Malo mi je diskutabilno da li treba da glasaju oni koji nisu citali jednog od dva pisca? (Ili nijednog :D)Kad sam to vec rekao, citao sam obojicu vise puta u originalu, a Andrica i u prevodu na engleski. Tolkien je pisao o magiji, a Andricevo pisanje je magija.EDIT. Malo ipak imam problem sa ovima koje Tolkien "smara". Ja nisam poznat po strpljenju, a barem 2x sam u celosti procitao trilogiju iz 4 dela.
Ja sam pak poznat po strpljenju glede literature, ali na sred druge knjige sam morao da se povučem, svaka njemu čast na univerzumu koji je stvorio, ali ne mogu.
Link to comment
Ja sam pak poznat po strpljenju glede literature, ali na sred druge knjige sam morao da se povučem, svaka njemu čast na univerzumu koji je stvorio, ali ne mogu.
Da li si to citao pre ili posle Jacksonovih filmova?Inace, lupam... ja imam monasko strpljenje kad su knjige u pitanju. (Pomesao sam ih sa zivim ljudima na trenutak).
Link to comment
ivi andriću je za nobelovu izdvojen roman travnička hronika.
daj neki link za to pliz, posto se svugde kao podjednako bitni pominju i gospodzica i cuprija.edit: ne kazem da je atacno, prosto sam nesposoban za naci pravi podatak. Edited by ToniAdams
Link to comment

meni nešto ružno zatreperi kada ljudi koji su gledali onaj Džeksonov popcorn šoder kažu da posle toga ne žele da čitaju Tolkinove knjige.

Link to comment

pa moras da budes ljubitelj materije da bi cito tolkina. u suprotnom kontam zasto ljudima moze tesko pasti.sa druge strane, andric za mene ima najbolji i najcitkiji stajl na svetu, uz tismu ofkors.

Link to comment
EDIT. Malo ipak imam problem sa ovima koje Tolkien "smara". Ja nisam poznat po strpljenju, a barem 2x sam u celosti procitao trilogiju iz 4 dela.
Dobro, kod mene je "smara" malo prejako, mozda ipak "not my cup of tea". Citala sam Hobita, dala sansu i The Fellowship-u, procitala ga do kraja samo zato sto ne volim da ostavim zapoceto, ali dalje nisam mogla. Ne zato sto je fantazija, Praceta recimo obozavam da citam, ali Tolkin mi ne lezi. Film (isto Druzinu) sam odgledala mozda do polovine i to tek pre jedno godinu dana. Ne ide. Ali zato Andric moze uvek. :wub:
Link to comment

^^:Dpretpostavljam da si bas u kontaktima sa ljudima van nasih prostora koji citaju knjige :)edit: umalo se pobijo na zurci sa italijankom kojoj je crnjanki bolji. seobe konkretno :(plus sto ima neku suludu ideju da srbi vole ili crnjanskog ili andrica, nikako oba.

Edited by ToniAdams
Link to comment

Ne bih da dalje sirim ovu pricu, ja sam samo citalac knjiga, a ne strucnjak za knjizevnost. Citao sam oba pisca na originalu, kako rekoh, i znam ko je za mene bolji pisac. Ako hoces apsolutni sud, moraces negde drugde da se obratis (ti si ocito sklon argumentima na bazi autoriteta, buduci da pominjes 'svetske univerzitete' - e, pa ja nemam nikakav autoritet u oblasti knjizevnosti, nula).

Edited by Indy
Link to comment

Vi Tolkinom smoreni, niste mi jasni što toliko pominjete film. Jeste li pokušavali da ga čitate kao klinci, ili nedavno posle onolikog hajpa oko filmova, sa "daj baš da vidim šta tu ima" mindsetom?Ako je ovo drugo u pitanju, nemate pravo glasa.Meni je Tolkin bio fenomenalan tamo negde krajem osnovne škole, a činjenica da nisam imao potrebu da mu se vraćam kao odrasla osoba IMO ne govori ništa o objektivnom kvalitetu dela. Infantilno ne znači obavezno nekvalitetno.(Doduše ni Andriću se nisam nešto vraćao. Čini mi se da sam samo Prokletu avliju pročitao više od jednom.)

Link to comment
Meni je Tolkin bio fenomenalan tamo negde krajem osnovne škole, a činjenica da nisam imao potrebu da mu se vraćam kao odrasla osoba IMO ne govori ništa o objektivnom kvalitetu dela. Infantilno ne znači obavezno nekvalitetno.
naravno, to da je Tolkin infantilan je, like, your opinion, dude.za mene je LoTR nimalo infantilna parabola o kraju detinjstva. i da, naravno, bajka. da se i ja opredelim javno: može se Tolkin voleti ili ne, sve OK. ali reći da LoTR nije vrhunsko pripovedanje mi je u rangu tvrdnje sa Foruma B92 da je Novak Đoković obični luzer. Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment
meni nešto ružno zatreperi kada ljudi koji su gledali onaj Džeksonov popcorn šoder kažu da posle toga ne žele da čitaju Tolkinove knjige.
Da me ne shvatite pogresno, svakako Dzekson nije i ne moze biti glavni razlog za bilo sta, pa tako ni za moje (privremeno?) odustajanje od pokusaja citanja Tolkina, ali mi je, bez obzira na popcornost filma, dao kakav takav uvid u svet koji je Tolkin kreirao, svet koji me (za sada) ne interesuje. Sto rece Naa, "not my cup of tea". To je sve. Nemam nista protiv ni Tolkina, ni fantazija, SF-a i EF-s (naprotiv i daleko bilo).
daj neki link za to pliz, posto se svugde kao podjednako bitni pominju i gospodzica i cuprija.edit: ne kazem da je atacno, prosto sam nesposoban za naci pravi podatak.
Izdvoje oni mozda neku knjigu kao primer, ali u principu, Nobel se valjda daje za celokupan opus autora, ako se ne varam.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...