Jump to content
IGNORED

Hoću da budem programerka


Recommended Posts

 

deluje kao odlicna prilika za preusmeravanje drzavnog novca u privatne dzepove

kao sto neko rece, mnogo bi bolje bilo da su podelili vaucere pa da polaznici kursa imaju mogucnost biranja gde ce na obuku (naravno, u ustanovama koje zadovoljavaju uslove za ovakav vid obuke)

 

no, mozda ja i gresim. svakako da ovaj nacin obuke ima svoje prednosti u odnosu na samostalno ucenje. ali opet deluje mi da je daleko vazniji taj drugi korak, od samog ucenja osnova

 

u svemu tome tih 100e je i najmanje bitno.jeste nazalost za mnoge stanovnike srbije i to velik novac, ali ako je ovo uradjeno kako treba tih 100e je beznacajan izdatak

 

imas li informacije da li su i sta planirali za prakse? vidim pominje se onako uzgred, ali nigde ne nalazim konkretne informacije

dakle da li postoji dogovorena praksa, za koji procenat polaznika obuke, koji uslov trebaju zadovoljiti i koje ustanove uopste pruzaju mogucnost prakse?

Link to comment

na linku koji sam dao imas broj praksi koje je svaka skola obezbedila (npr fon ce drzati obuku za 100 polaznika a za 45 njih je obezbedjena praksa) i to je sve sto znam.

ako saznam nesto novo javicu, takodje ako prodjem drugi krug javicu utiske

 

Link to comment
1 hour ago, pbg12345 said:

ja sam recimo trenutno u procesu zaokruzivanja tog prvog koraka. savladao sam ono sto nudi vecina kurseva iz php "programiranja"

 

i sad nemam blagu predstavu sta da radim sa tim :D kao neko od 36 godina, ko nema iskustva u toj oblasti, formalno obrazovanje iz te oblasti, nemam prestavu sta dalje

 

e mislim da bi tu negde trebla nastupiti drzava, ako vec ima volju da pomogne. jer dovde svako samostalno moze stici uz manje ili vise truda

 

Kad steknes neko znanje, sledeci korak je da napravis nekoliko projekta i okacis kod na (recimo) github.

Zatim konkurises za posao gde god zelis, i umesto CV-ja saljes im link ka tvojim projektima.

Ako su dobro odradjeni, nema te it-firme na svetu koja te ne bi zaposlila, ne zanima njih da li si kursadzija ili phd.

 

Ja sam u slicnoj poziciji kao ti, naucio sam dosta samostalno, sa lakocom pisem male skripte, ali nemam dovoljno samopouzdanja da krenem sa ozbiljnim projektom. Ono sto me najvise plasi je sto kad zaglavim negde (a desava mi se stalno), nemam koga da pitam kako i sta dalje. Postavljanje pitanja na sajtove tipa stack overflow, reddit i sl. je cista lutrija ... ponekad mi neko i odgovori ali to je jako sporo i nedovoljno.

Ako postanem jedan od 700 "velicanstvenih"  i upadnem na neki od ovih drzavnih it kurseva, jedino cemu se nadam je da cu upoznati nekoliko ljudi koje cu moci redovno da davim svojim pitanjima :)

Link to comment
2 minutes ago, BOOGIEMAN said:

 

Kad steknes neko znanje, sledeci korak je da napravis nekoliko projekta i okacis kod na (recimo) github.

Zatim konkurises za posao gde god zelis, i umesto CV-ja saljes im link ka tvojim projektima.

Ako su dobro odradjeni, nema te it-firme na svetu koja te ne bi zaposlila, ne zanima njih da li si kursadzija ili phd.

 

Ja sam u slicnoj poziciji kao ti, naucio sam dosta samostalno, sa lakocom pisem male skripte, ali nemam dovoljno samopouzdanja da krenem sa ozbiljnim projektom. Ono sto me najvise plasi je sto kad zaglavim negde (a desava mi se stalno), nemam koga da pitam kako i sta dalje. Postavljanje pitanja na sajtove tipa stack overflow, reddit i sl. je cista lutrija ... ponekad mi neko i odgovori ali to je jako sporo i nedovoljno.

Ako postanem jedan od 700 "velicanstvenih"  i upadnem na neki od ovih drzavnih it kurseva, jedino cemu se nadam je da cu upoznati nekoliko ljudi koje cu moci redovno da davim svojim pitanjima :)

e, to je ono gde eventualno vidim prednost ovakvog vida obuke u odnosu na samostalno ucenje

naravno pod pretpostavkom da sami predavaci imaju dovoljan nivo znanja (a i zelje) da pomognu

 

a ovo gore, u teoriji da i sam znam da bi tako trebalo

u praksi to ide malo drugacije, posebno ako ne umes da se prodas :D

a ja nikad to nisam umeo i u oblastima gde sam apsolutno siguran u svoje znanje/mogucnosti, a pogotovo u ovako necemu gde ni sam nisam siguran koliko (ne)znam

Link to comment
1 hour ago, zema said:

koji jezik?

 

pa posto na zalost ne poznajem nikog iz IT sfere ko bi mogao da me uputi te sam programske jezike birao shodno savetima usera na ovakvim forumima/topicima, ucio sam od svega pomalo ... tako da sad "znam" jedno 4-5 jezika, a u sustini nista ... za Ruby bih rekao da mi je primarni, ali kasno sam otkrio da ni on a ni ostali koje sam ucio nisu podesni za ono sto me najvise zanima (GameDev i GUI development) tako da za 2018-tu planiram da naucim i 6-ti, bez obzira upao u drzavne prekvalifikacije ili ne

 

1 hour ago, pbg12345 said:

u praksi to ide malo drugacije, posebno ako ne umes da se prodas, a ja nikad to nisam umeo i u oblastima gde sam apsolutno siguran u svoje znanje/mogucnosti, a pogotovo u ovako necemu gde ni sam nisam siguran koliko (ne)znam

 

i ja bolujem od iste boljke ... cak i da sam pre 20 godina znao da je biti napadno brbljivi dupelizac recept za uspeh u zivotu nista bolje ne bih prosao, jer ja to jednostavno ne umem ... (a nisam znao, jos sam im se kol'ko do juce smejao ... :220_monkey_face: )

Link to comment

Mislim da za 100e može da se dobije kakva takva ali nekakva udacity ili coursera online diploma, gde je važnije od toga zapravo sam proces učenja i ovo što host kaže rad na projektima u malom timu.
Naravno, uslov svih uslova je volja, spremnost da se žrtvuje dosadašnji način života i reorganizuje tako da se bar 5-8 sati na dan posveti učenju., a bogami i više na samom početku.
Dosta dobri kursevi za apsolutne početnike mogu da se nađu na Codeschool.

Link to comment
2 hours ago, BOOGIEMAN said:

 

Postavljanje pitanja na sajtove tipa stack overflow, reddit i sl. je cista lutrija ... ponekad mi neko i odgovori ali to je jako sporo i nedovoljno.

 

Nema teorije da problem koji imaš neko nije imao prije tebe. U ovoj fazi mislim da fokus treba da bude na pretraživanju.

Ne znam da li na udacity-ju još uvijek postoje free kursevi, meni je recimo bio ok Building a web crawler u Pythonu. Možda izgleda heavy, ali iako krajnji rezultat zahtjeva priličan skillset zapravo se počinje od jednostavnih algoritama koji se mogu primjeniti u bilo kom jeziku.

Link to comment
5 hours ago, Host said:

Ovi drzavni kursevi su malo besmisleni najvise zbog toga sto cete tamo tesko naci ljude sa kojima mozete da saradjujete. Onlajn kursevi su mnogo bolji za nalazenje ekipe jer su cesto i zavrsni projekti koncipirani na saradnji sa ostlim polaznicima.

 

Sta znam, ja imam losa iskustva sa online likovima ... tipa obecaju da ce da ti posalju cd sa filmovima, a deset godina kasnije i dalje nisu poslali ... a i da posalju sad koj' ce mi moj, jedino da ga okacim o retrovizor ...

Link to comment
8 hours ago, teacher said:

Mislim da za 100e može da se dobije kakva takva ali nekakva udacity ili coursera online diploma, gde je važnije od toga zapravo sam proces učenja i ovo što host kaže rad na projektima u malom timu.

 

Coursera 7 dana besplatno, a onda  "$39 USD per month to continue learning after trial ends"

Pri tom, na Kurseri mogu da se slušaju kursevi za džabe, pa je moguće prvo odslušati nekoliko kurseva i onda uplatiti mesec dana i sve ih ispolagati.

Link to comment

stigo mejl, sta cete da odaberete? 

 

Назив школе                             Програмски језик

 

SEE ICT (BIT)                                JavaScript
LINK group                                 Java 
LINK group                                   PHP
Конзорцијум Фон и Бреза        Java
CET - школски ценатр                .NET (C#)
Електротехнички факултет      Java
Електротехнички факултет      PHP
Универзитет Метрополитан    Java
 

Link to comment

evo programa SEE ICT: http://www.bgit.rs/program/

 

treba da dostavimo tri zelje, ja sam mislio

1, etf java

2. fon java

3. cet #c 

samo ne znam da li da fon stavim kao drugi a cet kao treci ili obratno.

 

kod etf-a pod "firme u kojima ce se sprovoditi praksa" stoji "Електротехнички факултет Београд, Иновациони центар Електротехничког факултета Београд"

 

kod fon-a -   "IN2 Informaticki inzenjering - 3; Levi9 Beograd - 4; РЗС - Републички завод за статистику - 10; Saga New Frontier Group - 2; Soge bank  - 4; Web Centric doo - 2; Breza Inzenjering doo - 10; Факултет организационих наука - 10;"

 

kod cet-a - "Belit DOO - 2,  Emric  - 10, Рачунарски факултет Универзитет УНИОН - 50, Рачунарска гимназија - 25 "

 

brojevi su broj polaznika za koje je obezbedjena praksa.

sta znaci praksa na etf-u ili racunarskom fakultetu?

 

 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...